امروز:   مهر ۲۶, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
اکتبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

کودک همسری و چالش ها

1aدر پیمانی جهانی که در سال ۱۹۸۹ بسته شد و در سازمان ملل به تصویب رسید، هر فردی که دارای سنی کمتر از ۱۸ سال باشد، کودک به حساب می آید. به دلیل اینکه ازدواج در سنین پایین، روز به روز در حال افزایش است، باید به طور جدی تر به خطرات و عوارض کودک همسری پرداخته شود…/

******

در پیمانی جهانی که در سال ۱۹۸۹ بسته شد و در سازمان ملل به تصویب رسید، هر فردی که دارای سنی کمتر از ۱۸ سال باشد، کودک به حساب می آید. به دلیل اینکه ازدواج در سنین پایین، روز به روز در حال افزایش است، باید به طور جدی تر به خطرات و عوارض کودک همسری پرداخته شود.
کودک همسری چیست؟
“کودک همسری” نوعی از پدیده کودک آزاری است، از آنجایی که این پدیده را خانواده‌ها زیر پوشش قرار می‌دهند و به نوعی حتی تحت حمایت و اجبار خانواده ازدواج کودک شکل می‌گیرد، شناسایی و بررسی آن روندی بسیار پیچیده و دشوار است. زناشویی کودکان در کشور در فاصله سنی ۱۰ تا ۱۴ سال رخ می‌دهد. در این بین شاهد ازدواج دختران و پسران زیر سن قانونی هستیم که در این قبیل ازدواج‌ها، بیشتر مواقع یکی از زوجین بزرگ سال است. رییس فراکسیون زنان مجلس از تلاش برای افزایش حداقل سن ازدواج دختران از ۱۳ سال به ۱۵ سال خبر داد.
چرا کودک همسری؟
این پدیده با وجود برخورداری از کارکردهایی که در برهه هایی از تاریخ اجتماعی انسان چه بسا دارای کارکردهای مناسبی نیز بوده است! ولیکن با پیشرفت و تحولات اجتماعی و فرهنگی حاصل از توسعه اقتصادی و صنعتی جوامع و نوسازی و مدرنیزاسیون آنها، امروزه از آثار و تبعات آسیب شناختی مهمی برخوردار است.
عدم توانایی جسمی
عدم توانایی روحی
عدم آمادگی آموزشی و تربیتی کودکان
برای پذیرش مسئولیت اجتماعی و اقتصای بزرگ و سنگینی همچون همسری (اعم از زن یا شوهر) ، پدری و مادری، نه تنها منجر به آسیب پذیری و عدم ماندگاری آنان در این نقشهای اجتماعی گردیده ، بلکه سبب سستی بنیان های خانواده، وقوع تجربه تلخ اجتماعی، آسیب پدیری جسمی و روحی فرد کودک و در نهایت محرومیت های اجتماعی و اقتصادی حاصل از انگ بی همسری (بیوه یا مطلقه) شده است.
دلایل گرایش به کودک همسری
۱- اطاعت پذیری بیشتر و محض دختران از پسران یا زنان از مردان که ناشی از اندیشه و تجربه محدود و کمتر دختران نسبت به پسران.
۲- تمتع و لذت جویی جنسی بیشتر مردان از طراوت و دوشیزگی دختران است که میل به «نا هم سن گزینی» در همسریابی مردان را تقویت کرده و بخش قابل توجهی از دختران واقع در سنین کودکی ، تحصیل و رشد جسمی و ذهنی را به همسری مردان بزرگسال در می آورد.
پیامدهای کودک همسری
مانع از شکوفایی شخصیت فردی و اجتماعی مستقل آنان
تضعیف سطح آموزشی و تربیتی خانواده ها بدلیل افت تحصیلی و ترک تحصیل پس از ازدواج
افت کارایی و اثربخشی مادری به دلیل مادران کودک و نداشتن آگاهی لازم
آسیب های شناختی و روانی در کودک به دلیل اینکه او در حال شکل گیری شخصیت و هویت است.
وجود عوارض و خطرات بارداری در سن بلوغ
پیامدهای حاملگی در سن پایین برای دختران کمتر از ۱۵ سال
برای آنها خطر بالایی وجود دارد و آنها به دلیل آناتومی خود، تکامل ‌نیافتگی و خونریزی، عفونت و مرگ را تجربه می‌کنند.
سه مشکل حاملگی و زایمان زیر ۱۸ سال، زایمان زودرس، سقط و تولد نوزاد کم‌وزن است که وزن پایین نوزاد مرتبط با سوءتغذیه مادر نوجوان و آماده نبودن او برای فرزندآوری است.
بارداری در سنین پایین همچنین باعث می شود که بیشتر به بیماری های عفونی دچار شوند و مرگ و میر در این دختران هم بیشتر است. وضعیت شیردهی این افراد هم خوب نیست چون اطلاعات کمی دارند و بچه‌هایشان بیشتر از بچه‌های زنان دیگر دچار توقف رشد می‌شوند.
پیامدهای روانی ازدواج زودهنگام
طلاق گرفتن این کودکان باعث تدوام و تشدید زنانه شدن فقر می شود. زیرا، فقری که خود منجر به ازدواج می شود با طلاق گرفتن کودک تدوام یافته و تشدید می شود. همچنین موارد زیر در این ازدواج ها دیده می شود:
* استرس
* اختلالات اضطرابی
* افزایش خشونت خانگی است خودکشی
پیامدهای اجتماعی کودک همسری
* ثبت نشدن ازدواج‌ها
* نداشتن اوراق هویتی
* ظهور پدیده کودک بیوه
* خشونت خانگی
* همسرآزاری
* تن فروشی
* فرار از خانه
* کارتن خوابی
* محرومیت تحصیلی
* فاصله سنی زیاد با همسر
* خودسوزی و خودکشی
* بازتولید چرخه فقر
پیامدهای جسمی ازدواج کودکان
* افزایش سقط
* زایمان زودرس
* افزایش تولد نوزادان کم وزن در سنین نوجوانی
* فشار زیاد برای بارداری
* حاملگی و سایر بیماری‌های مرتبط با HIV مثبت

به نقل از همدلی / ۶ دی / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی