امروز:   فروردین ۶, ۱۳۹۸    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
مارس 2019
د س چ پ ج ش ی
« فوریه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

افزایش فشارِکاریِ پرستاران با اجرای طرح تحول سلامت

پرستار2حسین‌ علی‌نسائی می‌گوید: اجرای نادرست طرح تحول نظام سلامت، فشار شغلیِ بر پرستارانِ شاغل در بیمارستان‌های دولتی را به صورت وحشتناکی افزایش داده است..برخورداری از خدمات پرستاری مناسب یکی از توقعاتِ به‌جای مردم است؛ اما رضایت شغلی پرستاران تامین نشده است و در عمل افزایش هزینه‌های پزشکی و دارویی، جلوی اجرای تعرفه‌های پرستاری را گرفته است…/

******

حسین‌ علی‌نسائی (عضو شورای عالی نظام پرستاری) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، گفت: اجرای نادرست طرح تحول نظام سلامت، فشار شغلیِ پرستارانِ شاغل در بیمارستان‌های دولتی را به صورت وحشتناکی افزایش داده است.

این فعال صنفی در حوزه کارگران بخش درمان، در توضیح این مسئله گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت، باعث شد مردم بیشتری برای استفاده از خدمات درمانی بیمارستان‌های دولتی، صف بکشند؛ اما چون برای افزایش کادر پرستاری بیمارستان‌های دولتی اقدامی صورت‌نگرفته بود؛ در نتیجه فشار کار بر پرستاران موجود به صورت وحشتناکی افزایش یافته و همین مسئله به نارضایتی مردم از خدمات پزشکی و برجسته شدن موضوعاتی مانند خطای پزشکی دامن می‌زند.

وی افزود: در سه سالی که طرح تحول نظام سلامت به اجرا درآمده؛ وزارت بهداشت اقدامی برای استخدام پرستار جدید نکرده است؛ تنها به بیمارستان‌های دولتی اجازه داده شده از محل درآمد‌هایشان نیرویِ شرکتیِ جدید استخدام کنند؛ اما با وضع موجود، حتی مطالبات نیروهای شرکتی موجود نیز با تاخیر پرداخت می‌شود.

عضو سازمان نظام پرستاری استان قزوین گفت: درست است که پرستاران بیمارستان‌های دولتی به اندازه پرستاران مشمول قانون کار با مشکل کمبود درآمد مواجه نیستند؛ اما درآمد آن‌ها با کادر پزشکی فاصله زیادی دارد. از طرف دیگر بیشتر بیماران، هنوز متقاضی خدمات درمانی دولتی هستند و همین فشار کاری آن‌ها را چند برابر کرده است.

علی نسائی ادامه داد: برخورداری از خدمات پرستاری مناسب یکی از توقعاتِ به‌جای مردم است؛ اما رضایت شغلی پرستاران تامین نشده است و در عمل افزایش هزینه‌های پزشکی و دارویی، جلوی اجرای تعرفه‌های پرستاری را گرفته است.

وی افزود: البته اجرا نشدن تعرفه‌گذاری پرستاری گرفتاری تازه‌ای نیست؛ دست‌کم یازده سال است که جامعه پرستاری خواستار اجرای این طرح است اما مسئولان اجرایی همچنان به بی‌توجهی خود ادامه می‌دهند. اکنون این توقع را از مجلس داریم که برای پایان دادن به بی‌عدالتی‌ها با در نظر گرفتن بودجه مناسب و الزام دولت، اجرای قانون تعرفه‌گذاری نظام پرستاری را ممکن کند.

۲۷ دی / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی