مخالفت «آقایان» با افزایش سن قانونی ازدواج
  امروز:   مرداد ۲۴, ۱۳۹۷    
ویژه ۳۰ سال فاجعه ملی
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
آگوست 2018
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

مخالفت «آقایان» با افزایش سن قانونی ازدواج

26طیبه سیاوشی نماینده مجلس در توییتی نوشته: «به دنبال افزایش سن ازدواج از ۱۳ سال به ۱۶ سال بودیم ولی به دلیل مخالفت‌هایی که از ناحیه آقایان مطرح شد، فعلا قرار است سن ازدواج به ۱۵ سال افزایش پیدا کند.» سیاوشی در توییت دیگری نوشته: «در دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال برخی از قضات برای این که به یقین برسند دختر به بلوغ عقلی رسیده یک انگشتر طلا به او نشان می دهند و از او می‌پرسند آیا این انگشتر طلاست؟ یک معضل دیگر اینکه ازدواج کودک‌همسرها اصلا ثبت نمی‌شود.»../

******

طیبه سیاوشی نماینده مجلس در توییتی نوشته: «به دنبال افزایش سن ازدواج از ۱۳ سال به ۱۶ سال بودیم ولی به دلیل مخالفت‌هایی که از ناحیه آقایان مطرح شد، فعلا قرار است سن ازدواج به ۱۵ سال افزایش پیدا کند.»

فراکسیون زنان مجلس دهم تلاش داشتند سن ازدواج را به ۱۸سال افزایش دهند اما با مخالفت محافظه‌کاران، فراکسیون زنان به ۱۶ سال رضایت داد اما این توییت سیاوشی نشان می‌دهند همین سن هم پذیرفته نشده است.

سیاوشی در توییت دیگری نوشته: «در دادگاه برای ازدواج دختران زیر ۱۳ سال برخی از قضات برای این که به یقین برسند دختر به بلوغ عقلی رسیده یک انگشتر طلا به او نشان می دهند و از او می‌پرسند آیا این انگشتر طلاست؟ یک معضل دیگر اینکه ازدواج کودک‌همسرها اصلا ثبت نمی‌شود.»

در حال حاضر سن قانونی ازدواج برای دختران ۱۳سال و برای پسران ۱۵سال است. این در حالی است که به گفته معاون سابق امور زنان ریاست جمهوری ازدواج دختران کمتر از این سن هم ثبت می‌شود. ه گفته مدیر بخش مطالعات زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران سال ۹۴ نسبت به سال قبل‌تر ازدواج کودکان ۱۰هزار مورد بیشتر شده بود. این شرایط باعث شده حتی کودکان مطلقه ۱۵ساله در ایران وجود داشته باشد. بر اساس تعاریف بین‌المللی ازدواج کودکان زیر ۱۸سال نوعی از کودک‌آزاری محسوب می‌شود.

به نقل از میدان / ۱۲ بهمن / ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter

نظرات بسته است

آرشیو مطالب قدیمی