امروز:   آذر ۲۴, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

برداشتی از سمینار زنان ایرانی در آلمان

 42سمینار سه روزه زنان ایرانی در شهر هانوفر از نهم تا یازدهم فوریه با موضوع اشکال “مبارزه زنان با سکسیسم، راسیسم و بنیادگرایی”  با شرکت ۱۳۰ تا ۱۵۰ زن برگزار شد. همایش زنان ایرانی در هانوفر میزبان ۴۲ امین سمینار زنان با  ارائه ی  چهار سخنرانی ، اجرای سه گروه کاری، یک نشست اطلاع رسانی، دو برنامه ی  هنری و سازماندهی  شرکت در تظاهرات اعتراضی به مناسبت سالگرد انقلاب بهمن ۵۷  بود

 

 

***

 

 

سمینار سه روزه زنان ایرانی در شهر هانوفر از نهم تا یازدهم فوریه با موضوع اشکال “مبارزه زنان با سکسیسم، راسیسم و بنیادگرایی”  با شرکت ۱۳۰ تا ۱۵۰ زن برگزار شد.

همایش زنان ایرانی هانوفر/ کارگاه ایرانیان، ۴۲ امین سمینار را با چهار سخنرانی و سه گروه کاری که در واقع به شکلی تنگاتنگ با سخنران و صحبت های مربوطه به بحث و گفت و گو می نشستند، ارائه کرد که عبارتند از:

منیره کاظمی: هویت «تحمیل یا انتخاب» و دخالت گری زنان مهاجر در مبارزه علیه سکسیسم، راسیسم وبنیادگرایی

پرستوفروهر: بازگویی چند تجربه در ارتباط با چالش های زنان علیه بنیادگرایی و همچنین ارائه ی یک گروه کاری

فریده رضوی و مهوش صالحی: جنگ، کسب و کار سودآور با مرگ ونیز برگزاری یک گروه کاری

زهرا سور اسرافیل :  موضوع تن، بنیادگرایی در شعر زنان افعان

همچنین می توان از برگزاری گروه کاری الهه صدر و سعیده سعادت در مبارزه با راسیسم،  بنیادگرایی و نشست اطلاع رسانی با  شادی امین در خصوص خشونت و تهاجمات هدفمند و پیچیده ی شبکه های مجازی علیه فعالان حقوق زن و بشر نام برد.

 بخش هنزی سمینار شامل دو برنامه، یک همنوازی کمانچه و تنبک و دیگری برگزاری جشن و شادی زنان بود.

برنامه ی ویژه سمینار شرکت بخشی از زنان سمینار در اکسیون اعتراضی، در روز دوم به مناسبت سالگرد انقلاب سال ۵۷ در شهر هانوفر بود.

باتوجه به مبحث ها و سرفصل موضوعات، حاکمیت و رشد اسلام گرایی در ایران و جهان، پیشبرد دراز مدتِ مستقیم و غیر مستقیم پروژه جنگ، راسیسم و سکسیسم از سیاست های گونه گونِ نئولیبرالیسم و مبارزه با تبعیض به معنای عام آن به نقل از مفهوم :

 بعد از خیزش ده روزه ی مردم در دی ماه، بخاطر بیکاری، فقر،فساد حکومتی، سرکوب آزادی بیان، تجمعات و تشکل ها، خوانش و کنش بسیاری از افراد نسبت به اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تغییر دارد و پاسخگویی و تعهدات تازه ای را مرتبط با وقایع و شرایط می طلبد.

حضور جوانان متولد سال های بعد از وقوع قتل های سیاسی در مراسم بزرگداشت پروانه اسکندری و داریوش فروهرنشان داد که برای آزادیخواهی و عدالت جویی توقفی وجود ندارد و جنبش دادخواهی مشمول زمان نخواهد شد.

درعرصه خارجی سیاست کشور آلمان هم جدا از مجموعه جهانی سیاست نئولیبرالیسم نیست. با عکس ها و فاکتهای ارائه شده از وضعیت زنان مهاجر مشهود بود که در دو دهه ی اخیر امکانات و تمهیدات فراوان به رشد مذهب اسلام در نمادها و سمبل هایی مثل حجاب ایدئولوژیک و رشد ساخت مسجدها داده شده است که البته با آزادی دین در این کشور منافاتی ندارد. رشد نمادهای مذهبی در آلمان و هرکشور دیگری تا زمانی قابل مدارا است که حق شهروندی، حقوق برابر زن و مرد و حقوق کودکان شناخته شده در کنوانسیون کودک در کشور میزبان برای کلیه ی ساکنان و شهروندانش اعم ازهر جنس، جنسیت، مذهب و نژاد زیر سوال نرود و قابل احترام و لازم الاجرا است. از سویی دیگر خطر رشد نماد های مذهبی زمانی جدی است وقتی حقوق برابر زن و مرد مورد دستبرد قرار گیرند؛ در غیر اینصورت دچار پیش داوری و قیم مآبی می شویم. اما می توان با گفت و گو با نیروهای مختلف سیاسی آلمان در ارتباط با حفظ و اجرای بلا منازغ قوانین لائیسته پیشگیری کرد.

تاکیدات سخنران در خصوص اعمال سیاست جنگ و جنگ افروزی در پیوند تنگاتنگ با تجارت مواد مخدر بعنوان اهرم عمده ی سیاست نئولیبرالیسم در جهان انجام گرفت. سیاست دولت های امریکا، اتحادیه اروپا و روسیه در ایجاد و گسترش پدیده ی شوم جنگ در نقاط مختلف جهان تنها به شکل لشکرکشی و کلاسیک محدود نمی شود بلکه دولت امریکا با کمک شرکت های خصوصی پروژه ی ایجاد و تداوم جنگ با جذب سربازانی کم مزدتر از معمول هم عمل می کند.

 برنامه های سیستماتیک حول و حوش ی پدیده ی شوم جنگ جالب توجه تر و تکمیل تر می شود وقتی که درمی یابیم با ریزش حکومت های سوسیالیستی، رخداد یازده سپتامبر و متعاقب آن تمرکز بر سیاست مبارزه با تروریسم جهانی و به موازات آن رشد صعودی نیروهای اسلام گرا در افغانستان، ایران و دیگر نقاط جهان امروز پیوند و تاثیر مستقیم آن در وضعیت زنان با رشد “حجاب ایدئولوژیک و شریعت” در زندگی خانوادگی و اجتماعی همزمانی دارد و با هم گره خورده اند.

در چنین سیستمی نیز اگر فمینیسم برای شرکتِ برابر زنان با مردان در اجتماع مبارزه کند تضادی با منافع همگانی و جنبش ضد جنگ ندارد. زیرا که جنبش ضد جنگ با حضور برابر زنان با مردان در اجتماع قابل پیشروی است و صلح پایدار را امکان پذیر می سازد. همچنین زنان، به علت جنسیتشان از سربازشدن در چنین شرایطی منع شوند البته که این استدلال قابل بحث و مبارزه ی فمینیستی است. اما قطعا در چنین شرایطی مبارزه منسجم همه ی نیروهای انسانی از جمله زنان آگاه و مبارزان حوزه زنان علیه سیاست جنگ و پیشروی آن هم امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و روشنگری جامع خود را می طلبد. بدیهی است که در صورت وقوع جنگ همه چیز به فنا و ویرانی سوق دارد و زنان از آن بیش تر آسیب پذیرتر هستند، بنابراین دور از مرکز توجه قرار ندارد.

نکته ی گرهی که قابل توجه و بحث بود، اینست که چگونه باید در مبازرات علیه اسلام گرایی و راسیسم ایستاد که موجب مخدوش شدن این مرزها نشود، کاربرد کلیدی کلمه کوتاه و پرمعنای “تبعیض” و مبارزه با آن در هر وجهی بطور عموم و حرفه ای در هر حوزه ای از اجتماع است و اینگونه می توان از خلط موضوع پیشگیری کرد. همزمان هم با روشن گری و اقدامات مشترک و ایجاد پانل های مشترک در همکاری با نیروهای سیاسی و اجتماعی آلمان علیه اسلامگرایی و راسیسم عمل کرد.

طریق دیگری از مبارزه علیه اسلام گرایی و مردسالاری حضور زنان و زنانه نویسی، در عرصه شعر و ادبیات است که در کشور افعانستان اگر چه در حال حاضر سانسور ادبیاتی و سیاسی وجود ندارد اما افت و خیزهای خودش را بخصوص از زمان حضور طالبان به بعد داشته است . درسروده های شاعران زن مختلف، عصیان و اعتراض علیه عرف و سنت های اجتماع که مانع وصال عاشق و معشوق هستند و حرف از تن زن و زنانگی تابو محسوب می شوند، انعکاس و بازگویی داشت.

همچنین روش دیگری از کارکرد و میدان عمل نیروهای نا بحق و مغرض وقتی است که هدفمند و سازماندهی شده، نیروهای حامی حقوق بشر و آزادی را مورد هتاکی، تهمت و افترای قرار می دهند. در این شرایط باید هشیارانه و به رسمیت نیروهای مردمی به روشنگری بپردازند، در غیر اینصورت زیر فشارِ بی وجدانی اجتماعی و سیاسی، اانسان و انسانیت له و لورده می شوند که بازسازی آن ممکن است دیر و غیر قابل جبران گردد.

۴۲ امین سمینار زنان برنامه های متنوع و قابل توجهی را در خود جای داده بود و با استقبال شرکت کنندگان روبرو شد.

پیشنهاداتی که برای بالابردن کیفیت سمینار مطرح شد ضمن قدر دانی از کار برگزارکنندگان :

 ـ تشکل های زنان برگزارکننده در هرسمیناری گزارشی از کارهای گروه های زنان مختلف در آلمان درطول سال گذشته را باطلاع سمینار برسانند.

ـ از آنجائیکه شرکت در همه کارگروهها بعلت برگزاری همزمان آنها مقدور نیست. کارگروه های مختلف چکیده ای از کار خود را باطلاع شرکت کنندگان برسانند

ـ زنان ایرانی و افعانستانی اقدام به برگزاری سمینار مشترک بکنند.

در پایان به اطلاع رسید که قعالان حوزه زنان شهر برلین عهده دار برگزاری سمینار سال آینده خواهند بود.

آذین ـ ۴ اسفند ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی