امروز:   خرداد ۲۸, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژوئن 2018
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

ضرورت گامهای بلندتر جنبش زنان در تداوم حرکت «دختران خیابان انقلاب»

zanan 8 Marsنوشته بخشی از زنان کرج و تهران در گرامیداشت روز جهانی زن: «در هر شرایطی که هستیم با تمام توانمان و با دستانی به‌هم گره خورده تلاش کرده‌ایم که چون همیشه روز جهانی زن را در کنار همه زنان جهان به جشن بنشینیم. و در زیر انواع و اقسام بند و زنجیرهای قانونی و غیر آن، گرد هم آمدیم. همچون همیشه خوشامدگویی سرشار از عشق به همه زنان و مردانی که دغدغه رهایی همه انسانها را دارند و سپس بیان تاریخچه‌ای مختصر از این روز بزرگ و مبارزات زنان در ایران و جهان. ساز زدیم و آواز خواندیم. تئاتری در موضوع ستم هایی که می کشیم، اجرا کردیم…»

کارگاهی در خصوص نقش تبعیضات جنسیتی، ستم طبقاتی، دین و سنت، آموزش و فرهنگ در زندگی زنان این مرز و بوم داشتیم و نتیجه حاصل از آن، رفتن به سوی «آگاهی» و «تشکل مستقل زنان» بود.

ما زنان در هر برهه از تاریخ به گونه ای پیگیرِ مطالبات خود بوده ایم و تا کنون در زمینه هسته های مطالعاتی، برپایی مراسم روز جهانی زن، آکسیونهای محدود در این رابطه و انتشار کتب و مقالات متعدد در زمینه مسائل زنان کوشش کرده ایم.

پیش از جنبش دی ماه ۹۶ ویدا موحد معروف به دختر خیابان انقلاب برای اعتراض به حجاب اجباری روسری از سر کشید و بر بادش داد. پس از آن با شروع تظاهرات پر شور خیابانی در اعتراض به مشکلات بیکاری و گرانی و… حرکت دختران انقلاب تداوم یافت.

در واقع از یک سو سیستم سرمایه سالار و سود محور و از سوی دیگر حاکمیت مردسالارانه و سلطه مذهب و سنت، بستر خیزش و تحرکات مترقی ماههای اخیر بوده است.

ضروری است که جنبش زنان در تداوم حرکت «دختران خیابان انقلاب» گامهای بلندی بردارد.

بخشی از زنان کرج و تهران

اسفند ۹۶

ارسالی به تریبونی برای زنان چپ

۱۳ اسفند ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter

نظرات بسته است

آرشیو مطالب قدیمی