امروز:   اسفند ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

مارش گروه ها و افراد مختلف صلح خواه در برلین

روز ۳۱ مارس، در شهر برلین، در ایستگاه «تورم شتراسه» افراد و گروه های مختلف اجتماعی و سیاسی در مخالفت با جنگ که زندگی ها و زنده ها را بدون استثناء، نظامی و غیر نظامی، کودک و بزرگسال، زن و مرد و پیر و جوان را به کام مرگ می کشد، تجمع کردند. صلح خواهان، خواستار سیاست کاهش نظامی گری و خلع سلاح عمومی بودند. دولت بجای هزینه کردن در نظامی گری، در جهت بالابردن سطح آموزش، بهداشت، ایجاد اشتغال و افزایش حقوق بازنشستگی سرمایه گذاری کند

 

 

***

 

 

روز ۳۱ مارس، در شهر برلین، در ایستگاه «تورم شتراسه» افراد و گروه های مختلف اجتماعی و سیاسی در مخالفت با جنگ که زندگی ها و زنده ها را بدون استثناء، نظامی و غیر نظامی، کودک و بزرگسال، زن و مرد و پیر و جوان را به کام مرگ می کشد، تجمع کردند.

برغم بارانی بودن و نیز قرار داشتن این روز در وسط تعطیلات چند روزه عید پاک،مانعی برای شرکت فعال چند هزار نفر نبود. اوضاع مخاطره آمیز کنونی که اعضای ناتو، ترکیه، سوریه، روسیه با مرگ و کشتار انسان ها فراهم آورده اند، جای هیچگونه تعللی باقی نگذاشته است.

شرایط جهانی فقط در سمت و سوی سودورزی بیشنر صادرـ و تولید کنندگان تسلیحات نظامی است، پس هر انسان صلح طلب و آزادیخواهی آسوده گی خاطر ندارد و به تبع آن در مبارزه با کاهش نظامی گری و خلع سلاح عمومی علیه کشورهای ناتو و اتحادیه اروپا است. ۶۰ میلیون نفر در سراسر دنیا بدلیل جنگ و نابودی کشورهایشان در حال گریز و پناهجویی هستند. حتی از تحریم های اقتصادی که فرم دیگری از جنگ خاموش و فشار دولت ها بر مردم است، کوتاهی نمی شود.

از هر طرف جهان را می نگری، آتش جنگ شعله می کشد،؛ در عفرین سوریه، فلسطین و نوارغزه، یمن، عراق، افعانستان، …

در این تظاهرات تعداد زنان شرکت کننده بیشتر بود ولی کمتر از تظاهرات های دیگر نبود. زنان با علاقه مندی و احساس مسوولیت زیادی فارع از اینکه وابسته به گروهی باشند و نباشند شرکت کردند. بخشی از آنها رنج و عواقب جنگ جهانی دوم را مستقیم و غیرمستقیم، خود، خانواده و یا وابستگانی متحمل شده و شاهد بوده اند.

قسمتی از اعتراض ها و پلاکاردهای انتقادی هم متوجه دولت آلمان، بعنوان سومین صادر کننده ابزار جنگی به کشورهای دیگر درگیر جنگ است همچنان حضور نظامی دولت آلمان در افعانستان و کشورهای دیگر بعنوان یکی از اعتراض های مستمر شرکت کنندگان است. صلح خواهان، خواستار سیاست و عملکردی از سوی دولت ها از جمله آلمان هستند که بجای هزینه کردن در نظامی گری و تسلیحات،  در جهت بالابردن سطح آموزش، بهداشت، ایجاد اشتغال و افزایش حقوق بازنشستگی سرمایه گذاری کنند . بنابراین تا کاهش و خلع سلاح عمومی آرام نخواهند نشست.

در ضمن در این روز با شعارهایی به استقبال روز جهانی مبارزه با مین های زمینی رفتند. قابل ذکر است که کولبران از قربانیان و معلولینِ مین در ایران هستند بنا به گزارش ایلنا ۱۶ میلیون مین خنثی نشده  از جنگ در ایران وجود دارد.
این مراسم بیشتر از دو ساعت طول کشید.

آذین ـ ۲۰ فروردین ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی