امروز:   آبان ۲۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

فاطمه کروبی: روحانی هیچ قدم موثری برای رفع حصر برنداشته است

فاطمه کروبی : شش ماه است دفتر رئیس‌جمهور حتی به درخواست ملاقات کمیته رفع حصر پاسخ نداده است. نزدیک به شش سال است که آقای روحانی بعنوان رئیس جمهور در جایگاه رئیس شورای عالی امنیت ملی قرار دارند و جای تاسف است که ایشان برخلاف سوگند‌شان هم در دور اول و هم در دور دوم اقدامی مؤثر در صیانت از حقوق محصورین برنداشتند. حتی باید بگویم دولت برآمده از مردم معترض حتی به شفاف سازی این موضوع تاکنون اقدام نکرده است و خواست مشروع و قانونی مردم و دو خانواده محصور مبنی بر رویت مصوبه شورای عالی امنیت ملی- اگرچه در صورت وجود چنین مصوبه‌ای آنهم غیرقانونی است- را برآورده نکرده است../

******

سایت سحام نیوز نزدیک به مهدی کروبی خبر داده که جمعی از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و زندانیان سیاسی پیش از انقلاب، به دیدار فاطمه کروبی رفته‌اند.

در این دیدار، فاطمه کروبی از عملکرد حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران انتقاد کرده و گفته است: «نزدیک به شش سال است که آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور در جایگاه رئیس شورای عالی امنیت ملی قرار دارند و جای تاسف است که ایشان برخلاف سوگند‌شان هم در دور اول و هم در دور دوم اقدامی مؤثر در صیانت از حقوق محصورین برنداشتند.»

یکی از وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در هردو دور ریاست‌جمهوری‌اش اقدام برای رفع حصر رهبران جنبش سبز بود.

خانم کروبی تصریح کرده که حتی در شهرستان‌های کوچک هم مردم در جریان مبارزات انتخاباتی شعار رفع حصر سر می‌دادند. او گفته است: «وقتی مردم ببینند تلاشی برای تحقق وعده‌ها چه در حوزه آزادی‌ها و چه در حوزه اقتصاد و فرهنگ صورت نمی‌گیرد آنگاه ناامید می‌شوند و خسران ناامیدی مردم به مراتب بزرگ‌تر از این حصر غیرقانونی است.»

چندین بار تا کنون از سوی مقامات مسئول عنوان شده که تصمیم حصر در شورای امنیت ملی گرفته شده است اما علیرغم خواست خانواده محصوران تا کنون این مصوبه در هیچ‌جا دیده نشده است. خانم کروبی تاکید کرده که حتی در صورت وجود چنین مصوبه‌ای هم این تصمیم غیرقانونی بوده است.

همسر مهدی کروبی همچنین گفته است: «چندی پیش از نمایندگان محترم مجلس که عضو کمیته رفع حصر هستند و به جد پیگیر این موضوع می‌باشند شنیدم که برخلاف روسای قوای مقننه و قضائیه بیش از شش ماه است دفتر رئیس‌جمهور حتی به درخواست ملاقات کمیته رفع حصر پاسخ ندادند.»

فاطمه کروبی به تاثیر این خلف وعده بر روحیه مردم اشاره کرده و گفته است: «دولتمردان باید توجه کنند که سه سال بیشتر از عمر این دولت باقی نمانده اما وعده‌های فراوانی در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست بر زمین مانده و متاسفانه ارده‌ای هم در دولت برای اجرایی کردن وعده‌ها و تقابل با قانون گریزان دیده نمی شود. بدعهدی ریشه ناامیدی مردم است.»
فاطمه کروبی در پایان از حمایت بی‌دریغ مردم شریف ایران تشکر کرد و گفت جسم آقای کروبی آسیب فراوان دیده اما او با همان روحیه انقلابی در کنار مردم است و با مردم بودن را به هر چیز دیگر ترجیح می‌دهد.

در جریان این دیدار، نمایندگان ادوار مجلس نیز تاکید کردند که تداوم حصر، فاصله میان مردم و نظام را روز به روز عمیق‌تر کرده است.

جلسه با روحانی درباره رفع حصر

چندی پیش در رسانه‌های داخلی ایران خبری منتشر شد مبنی بر جلسه دیدار محمد خاتمی، ناطق نوری، اسحاق جهانگیری و حسن روحانی.

عبدالله ناصری از مشاوران محمد خاتمی در گفت‌وگو با سایت فرارو این خبر را تایید کرده و گفته است یکی از موضوعات این جلسه موضوع رفع حصر بود.

او گفته عملی شدن نتیجه این جلسات بستگی به روحانی دارد: «حاضران و به خصوص آقای خاتمی تاکید زیادی بر عملی شدن وعده‌های انتخاباتی داشتند. بنابراین به قول معروف الان توپ در زمین آقای روحانی است که انتظارات جامعه مدنی را پاسخ مثبت بدهند.»

درباره علت رسانه‌ای نشدن این جلسه نیز ناصری گفته چون میزبان حسن روحانی بوده، رسانه‌ای شدن یا نشدن این جلسه نیز تصمیم او بوده است.

نماینده اصول‌گرا: “انتظار ملت محاکمه سران فتنه است”

از سوی دیگر نقوی‌حسینی نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به پیگیری رفع حصر از سوی برخی نمایندگان مجلس اعتراض کرده است . او در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اعتراض‌های سال ۸۸ را “فتنه” و “یک حرکت براندازانه علیه جمهوری اسلامی” نامیده و گفته است: «اقدامات ساختارشکنانه‌ای که سران فتنه انجام دادند، یک اقدام مجرمانه قابل بخشش نیست که بگوییم حق فردی است و فرد، از این موضوع گذشت می‌کند.»

نقوی‌حسینی حصر رهبران معترض را مصوبه شورای عالی امنیت ملی نامیده و گفته است: «هم‌اکنون شورای عالی امنیت ملی اختیار بررسی حصر سران فتنه را دارد و این اختیار با همین دولت است و رئیس‌جمهور نیز رئیس شورای عالی امنیت ملی است و افراد ایشان در این شورا هستند و مرجع تصمیم‌گیری هم شورای عالی امنیت ملی است، آن‌هایی که خواهان رفع حصر سران فتنه هستند، به این شورا بروند و تصمیم بگیرند؛ چرا مدام در فضای مجازی جار و جنجال به‌راه می‌اندازند؟»

نقوی‌حسینی معتقد است اگرقرار است درباره رفع حصر تصمیم‌گیری هم شود، “انتظار ملت از قوه‌ قضائیه این است که آن‌ها را محاکمه و نسبت به اقدامات براندازانه آنها، حکم صادر کند”.
به نقل از دویچه وله
۳۰ فروردین / ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی