امروز:   آبان ۲۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
آخرین نوشته ها

اول ماه مه ؛ زنان کارگر و زحمتکشان زن

مازنان – امسال بزرکداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر در شرایطی آغاز می شود که مدت هاست فضای ایران را طنین صدای اعتراضات کارگری و دهقانی و مردمی، پر ساخته است. حتی پیش از انفجارهای دیماه ۹۶ که هزاران نفر از توده های محروم و جوانان بیکار و کارد به استخوان رسیده در آن شرکت داشتند، این صدا در ایران طنین انداز بود و امروز نیز شرکت گسترده و ادامه پیگیر اعتراض های مردمی پایه های لرزان رژیم ولایت فقیه را نشانه گرفته است… /

******

امسال بزرکداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر در شرایطی آغاز می شود که مدت هاست فضای ایران را طنین صدای اعتراضات کارگری و دهقانی و مردمی، پر ساخته است. حتی پیش از انفجارهای دیماه ۹۶ که هزاران نفر از توده های محروم و جوانان بیکار و کارد به استخوان رسیده در آن شرکت داشتند، این صدا در ایران طنین انداز بود و امروز نیز شرکت گسترده و ادامه پیگیر اعتراض های مردمی پایه های لرزان رژیم ولایت فقیه را نشانه گرفته است.
بحران اقتصادی، اجتماعی که معلول اجرای سیاست های اقتصادی نولیبرالی است در کنار فساد گسترده در ساختار نظام ضد مردمی، سفره های خالی را برای توده های وسیع به ارمغان آورده و با اعمال « ۴۰ سال سیاست های مخرب محیط زیستی» ( ازاعترافات عیسی کلانتری) به تنش های آبی و اعتراض های گسترده کشاورزان منجر شده ( به طور نمونه اعتراضات اخیر کشاورزان اصفهان و کرمان) که این خود بحران جدیدی را به بحران های قبلی رژیم اضافه می کند . در این میان خواسته های انباشته شده اقتصادی زحمتکشان و از جمله خواسته های به حق معلمان، پرستاران و بازنشستگان و.. هم چنان بدون پاسخ مانده است.

در سالی که بنا به گزارش ایسنا، ۳۳۴ شهر ایران در معرض تنش آبی قرار دارند ( بنا به گزارش های رسمی ذخیره ۹۰ سد که بخش بزرگی از منابع آبی ایران را تامین می کند به کمتر از ۵۰ در صد رسیده و آب بسیاری از روستاها در یزد و شوش جیره بندی شده است) فقر بیشتر را برای زحمتکشان روستا به ویژه زنان روستایی رقم خواهد زد . کارخانه ها و کارگاه های تولیدی در سال « حمایت از تولید داخلی» هم چنان یکی پس از دیگری بسته می شوند ( طبق آخرین آمار ها به طور متوسط ماهانه ۲۵۰۰۰ کارگر شغل خود را از دست می دهند). شکاف میان دستمزد ها و تامین هزینه حداقلی سبد خانوار روز به روز عمیق تر شده تا جایی که زحمتکشان بارها سفره خالی خود را بطور سمبلیک در اعتراض ها به نمایش کذاشته و حتی با اشغال تریبون های نماز جمعه با صدای بلند اعلام می کنند «دشمن ما همین حاست. بی خود میگن آمریکاست» . در این میان با بسته شدن برخی از نقاط مرزی کردستان و اعتصابات در شهرهای کردستان مثل بانه و ایلام ، بیش از ۸۰ هزار کولبر از جان گذشته برای تامین نیاز خانواده به صف بیکاران می پیوندند، درحالی که «برادران قاچاقچی» در مناطق آزاد تجاری هم جنان به وارد کردن کالاها ی قاچاق مشغولند .
این است تصویری هر چند کوتاه از وضعیت فاجعه باری که هم اکنون در میهن ما جریان دارد و به قول معروف سالی که نکوست از بهارش پیداست.
در این میان زنان به ویژه زنان کارگر و زحمتکش شهر و روستا بیشترین آسیب ها را از بحران ها و سیاست های اقتصادی ضد مردمی رژیم ولایت فقیه دیده و می بینند . بیکاری و تعدیل نیرو در درجه اول قربانیان خود را در میان آنان جستجو می کند. تا جایی که در رسانه های رسمی اعلام شد : نرخ بیکاری زنان زیر ۳۰ سال در برخی از شهرها و استان ها مثل ایلام، چهارمحال بختیاری، خراسان، گلستان، لرستان، مازندران به‌ترتیب: ۸۶٫۴، ۸۰٫۱، ۶۹٫۵، ۶۹٫۵، ۸۱٫۷، ۶۴٫۱، رسیده است .

تبعیض جنسیتی در کنار تبعیض طبقاتی زنان را از بازارهای رسمی کار به بازارهای غیر رسمی سوق داده و نیازمبرم آنان به کار برای تامین مایحتاج اولیه زندگی سبب شده است که کارفرمایان به نیروی ارزان تر، مطیع تر و بدون حقوق و مزایای کارگری دسترسی پیدا کنند. در صد بسیاری از زنان شاغل در این بخش را زنان سرپرست خانوار یا زنان مجرد تشکیل می دهند «بالغ بر دو میلیون و ۶۰۰ هزار خانواده زن سرپرست در کشور وجود دارد- ایرنا ۲۱مرداد۹۶» و «حداقل بیست میلیون خانوار ایرانی حداقل بگیران و کارگران غیر رسمی را تشکیل می دهند- ایلنا »
با افزایش تورم و کاهش قدرت خرید توده ها، بار سنگین فقر و محرومیت بر دوش زنان کارگر و زحمتکش و نیز زنان خانواده های کارگری سنگینی می کند و روز به روز تهیه سبد معیشت خانوار مشکل تر و فشار بیشتری بر آنان وارد می شود که پرداختن به آن و کار در میان آنان به نیازی مبرم تبدیل شده است. توجه جنبش مستقل زنان ایران به کار در میان زنان کارگر و زحمتکش و پرداختن به مسایل معیشتی آنان، در فراخوان آنان به مناسبت ۸ مارس از این زاویه ستایش بر انگیز است:
« زنان آسیب‌های زیادی از سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالیستی از جمله خصوصی‌سازی دیده‌اند. از جمله نتایج این سیاست‌ها حذف روزافزون زنان از بخش رسمی بازار کار و راندن آنان به سوی بخش غیررسمی بوده است. بیش از نیمی از زنان بدون قرارداد یا با قراردادهای موقت و دستمزدهای بسیار اندک مشغول به ‌کارند و از حداقل حقوق قانونی محروم‌¬اند. بخش زیادی از این کارگران غیررسمی را مهاجران تشکیل می‎‌دهند که در مقابل روابط بهره‌کشانهٔ کار آسیب‌پذیرترند. زنان شاغل در بخش رسمی نیز با عدم امنیت شغلی، نظارت‌های نفس‌گیر بر پوشش و رفتار خود، محدود کردن خدمات عمومی -نظیر مهدکودک پس از بارداری- و موانع سرسخت بر سر راه پیشرفت شغلی‌شان مواجهند. از سوی دیگر نرخ بیکاری زنان به دو برابر مردان رسیده است، موج بیکاری در میان زنان تحصیل‌کرده به مراتب بیشتر است و در موارد بسیاری شرایط جنسیت‌زده‌ای چون وضعیت تأهل، سن و ‌ظاهر به شرایط گزینش شغلی اضافه می‌شود. گذشتن از این سد، پایان دشواری‌ها نیست، زنان پس از استخدام نیز با موانع دیگری چون عدم امنیت شغلی و آزارهای جنسی در محیط کار دست‌وپنجه نرم می‌کنند»(ازفراخوان تجمع به مناسبت ۸ مارس)
حمایت و طرح خواسته‌ها و منافع زنان زحمتکش کشور به ‌ویژه زنان کارگر و کشاورز از اولویت‌های جنبش سندیکایی زحمتکشان میهن ما و وظیفه مبرم فعالان جنبش مردمی ا ست.
برخی از خواست‌‌های زنان کارگر و زحمتکشان زن ، علاوه بر خواسته های عام کارگری مثل داشتن حق تشکل و تجمع و اعتصاب و نیز آزادی کلیه کارگران زندانی..، از قرار زیر است:

زنان کارگر در برابر کار مساوی با مردان مزد مساوی دریافت کنند؛

تبعیض جنسیتی در برخورداری از کار مناسب پایان یابد؛

حق انتخاب پوشش و آزادی آن برای زنان کارگر و شاغل تضمین شود؛

حق زنان در استفاده از مرخصی با حقوق و تضمین محل کار و اشتغال آنان پیش و پس از زایمان؛

تأمین حق بازنشستگی و بیمه خدمات درمانی برای زنان کارگر و شاغل؛

بیمه بیکاری برای همه زنان کارگر به‌ویژه زنان شاغل در صنوف به‌رسمیت شناخته شود؛

شرایط پرداخت حق اولاد با توجه به منافع زنان کارگر تعیین و حق اولاد شامل تمامی زنان کارگر(خصوصا سرپرست خانوار) شود؛

اشتغال زنان در کارهای سخت و زیان آور طبق معیارهای بین المللی تعیین و اجبار آنان به اشتغال در این نوع کارها قدغن شود؛

این مطالبات از زمره خواست‌های مهم زنان شاغل و مجموعه جنبش کارگری کشور در مرحلهٔ کنونی است.

اول ماه مه بر زنان کارگر و زحمتکشان زن فرخنده و مبارک باد!

۱۰ اردیبهشت / ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی