امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

به آغوش خاک سپردن فرزانه صابری

فرزانه صابری مبارز سیاسی ـ اجتماعی در سن ۵۷ سالگی بعد از دو سال داشتن بیماری سرطان وتحمل درد و رنج جانکاه در هشتم اردیبهشت ماه ۹۷ در کشور آلمان ـ برلین زندگی را بدرود گفت. وی روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه در میان عزیزان خود تهماسب وزیری، علی و نگار دوفرزند دلبندش وهمسر نگار، نیز مریخ صابری و دیگر بستگان و دوستان در آرامگاه ِ«فورستن برونروِگ» واقع در محله ی «وستِند» برلین به خاک سپرده شد و با او برای همیشه وداع بعمل آمد

 

 

***

 

 

فرزانه صابری مبارز سیاسی ـ اجتماعی در سن ۵۷ سالگی بعد از دو سال داشتن بیماری سرطان وتحمل درد و رنج جانکاه در هشتم اردیبهشت ماه ۹۷ در کشور آلمان ـ برلین زندگی را بدرود گفت. وی روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ماه در میان عزیزان خود تهماسب وزیری، علی و نگار دوفرزند دلبندش وهمسر نگار، نیز مریخ صابری و دیگر بستگان و دوستان در آرامگاه ِ«فورستن برونروِگ» واقع در محله ی «وستِند» برلین به آغوش خاک سپرده شد و با او برای همیشه وداع بعمل آمد.

در این مراسم، جمع وسیع و قابل توجهی از فعالان سیاسی ـ اجتماعی در طیف بسیار متکثر و رنگین، فعالان حقوق زن، از کانون ها و انجمن های مختلف شرکت داشتند. آنها با حضور کثیرِ خود در این خاکسپاری سوگواران را همراهی کرده و شریک درد و اندوه خانواده های وزیری و صابری و دیگر وابستگان بودند. .

فرزانه صابری در عمر کوتاهش رنج و مصبیت های بزرگی را تحمل کرده بود که حاصل جنایت های جمهوری اسلامی در شکل های مختلف بود.از جمله اعدام همسران خواهرها مریخ و بانو صابری، اوضاعی سیاسی که آنها را مجبور به ترک کشور کرد و متعاقبش اندوه  دوری از فرزندش علی سخت بر او گران آمد. سپس مرگ هولناک برادر تنها تکیه گاه پدر و مادر را می توان نیز نام برد.اما فرزانه صابری با همه ی این شرایط با حمایت های بی دریغ همسرش ایستادگی کرد و در زندگی نقش های بسیاری را آفرید و آن را از هر سوعطرآگین کرد. وی با علاقه ای که از کودکی  به مدرسه و کسب دانش به نقل ازخواهرش مریخ صابری داشت، موفق به کسب دکترا در رشته محیط زیست در دانشگاه برلین با وجود همه ی مشکلات پناهندگی شد و سپس در شغل دبیری اشتغال پیدا کرد؛ به تبع آن موفقیت فرزندانش در امر تحصیل و کار بی تاثیر از این افق بود. از طرف دیگر همچنان با وجودِ تحولات تلخ سیاسی و ناامیدکننده، در مقاومت و مبارزه پیگیر بود.

در این باره قابل یادآوری است که فرزانه صابری در جنبش سبز و اعتراضات انتخابات سال ۸۸ از افراد همیشه ثابت و کنشگرحامی جنبش اعتراضی سال ۸۸ و صدای دستگیرـ و کشته شدگانِ انتخابات ۸۸ در برلین بود. وی در برنامه ها و اکسیون های مختلف علیه سرکوبگران و متقلبان رژیم جمهوری اسلامی در انتخابات سال ۸۸ مسوولانه فعالیت می کرد.

خطوط اصلی خواست ها و تلاش های فرزانه صابری در کلیه امور زندگی، خانواده ، مبارزه و تحصیل، در برخورد های اجتماعی و سیاسی  در نوشتارهای مختلفی از ناهید حسینی، ابوالفضل محققی ،… آینه وار و گویا منعکس است.

یادش مانا و صبوری برای بازماندگان آرزوست.


آذین ـ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی