امروز:   اسفند ۲۹, ۱۳۹۷    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
مارس 2019
د س چ پ ج ش ی
« فوریه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

اولین زن راننده تاکسی و اولین زن کتابفروش در عراق

اولین راننده تاکسی زن در عراق می گوید که با انتخاب این شغل کلیشه های جامعه عراق را شکسته است و استقلال مالی دارد و متکی به کسی نیست… اولین  زن کتابفروش شهر بغداد دختر جوان بیست و هفت ساله‌ عراقی است به نام «برأ البیاتی» که مدیر و صاحب‌امتیاز کتابفروشی و انتشارات تازه تاسیس «برأ» است. وی فارغ التحصیل رشته مهندسیست

 

 

***

 

 

ـ اولین راننده تاکسی زن در عراق

اولین راننده تاکسی زن در عراق می‌گوید که با انتخاب این شغل کلیشه‌های جامعه عراق را شکسته است اما در عین‌حال استقلال مالی دارد و برای تامین زندگی خود به هیچکس متکی نیست.

کفاح ام علی ۵۰ ساله که همواره آرزوی زندگی متفاوت از دیگر زنان هم میهن وهم سن و سال خود را داشت، در نهایت تاکسی‌رانی را به‌عنوان شغل خود انتخاب کرد.

کفاح آپارتمانی در مرکز بغداد دارد و با تاکسی خود مشتری‌ها را به نقاط مختلف شهر می‌رساند. او می‌گوید: «من سه سال پیش رانندگی را یاد گرفتم. یک ماشین داشتم و بیکار بودم. سعی کردم شغلی پیدا کنم. بعد به ذهنم رسید که می‌توانم راننده تاکسی شوم که به هیچ مدرکی هم نیاز ندارد.»

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

اولین زن کتابفروش شهر بغداد

از میان کتابفروشی‌های واقع در خیابان المتنبی در مرکز شهر بغداد، یک کتاب‌فروشی چهره‌ تازه‌ای به این محله فرهنگی داده است. این چهره تازه یک دختر جوان بیست و هفت ساله‌ عراقی است به نام «برأ البیاتی» که مدیر و صاحب‌امتیاز کتابفروشی و انتشارات تازه تاسیس «برأ» است.

خانم البیاتی در سال ۲۰۱۱ از رشته مهندسی فارغ‌التحصیل می‌شود و هم‌چون دیگر جوانان همسن و سالش به دنبال شغلی برای آینده خود می‌گردد. اما در وضعیت عراق بعد از سال‌ها جنگ فرصت‌های زیاد شغلی‌ای برای او وجود نداشت.

خانم البیاتی که با عشق کتاب در خانواده‌ای اهل ادبیات بزرگ شده بود، یکی از تفریحاتش را قدم زدن در کتابفروشی‌های خیابان المتنبی عنوان می کند. در یکی از همین گردش‌های ادبی بود که خانم البیتاتی به یکی از ‌کتابفروش‌های این خیابان پیشنهاد برعهده گرفتن مدیریت شبکه اجتماعی کتابفروشی و انتشاراتی را به صورت داوطلبانه می‌دهد. کتابفروش قبول می‌کند. بعد از مدتی خانم البیاتی به عنوان فروشنده در همان کتابفروشی مشغول به‌ کار می‌شود.

بعد از سه سال تجربه، خانم البیاتی سال گذشته تصمیم می‌گیرد تا انتشاراتی و کتابفروشی خود را تاسیس کند و با حمایت مالی خانواده کتابفروشی و انتشاراتی «برأ» متولد می‌شود.

یورونیوز ـ هفتم خرداد ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی