امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۸    

آن سوی خبر شلیک به ۱۱ کولبر در ده روز گذشته

شلیک مستقیم به کولبران در مناطق مرزی، از اتفاقاتی است که سالها ادامه داشته و مأموران نیروی انتظامی جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور را به عنوان توجیه این حرکت مطرح کرده اند.  از این مسئولان می توان درباره پشتوانه قانونی قتل شهروندان بدون برگزاری دادگاه عادلانه توضیح خواست.  کشتن شهروندان غیر مسلح، به بهانه جلوگیری از قاچاق کالا به چه معناست؟

در ده روز گذشته ۱۱ کولبر در مناطق کردنشین از سوی مأموران نیروی انتظامی مورد هدف  مستقیم گلوله قرار گرفته و سه نفر آن‎ها جان خود را از دست داده اند. این خبری است که فعالان رسانه های کرد در شبکه های اجتماعی منتشر کرده اند و هنوز در میان رسانه های رسمی جای چندانی پیدا نکرده است.

“میثم عمویی” کولبر ۲۸ ساله اهل روستاهای اطراف شهرستان اشنویه در آذربایجان غربی یکی از سه قربانی شلیک مستقیم مأموران مرزبانی است.

نام شهرستان اشنویه ماه گذشته با کشتار اسب های کولبران از سوی مرزبانان بر سر زبان ها افتاد. اتفاقی که اعتراض گسترده ای را در میان فعالان محیط زیست برانگیخت اما هیچ توضیحی بابت آن از سوی مسئولان محلی داده نشد.

دو کولبر جان باخته دیگر، “ریبوار مرادی” جوان حدوداً سی ساله ای است که یک فرزند یک ساله هم داشت و دیگری نیز “کمال محمدی” جوانی با همین سن و سال، هر دو از روستاهای اطراف “بانه” در استان کردستان بودند.

در شبکه های اجتماعی همچنین پلاکاردهایی با مضمون دعوت از مردم بانه برای راهپیمایی اعتراض به کشتار این کولبران برای امروز شنبه دوازدهم خرداد ماه منتشر شده است.

شلیک مستقیم به کولبران در مناطق مرزی، از اتفاقاتی است که سالها ادامه داشته و مأموران نیروی انتظامی جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور را به عنوان توجیه این حرکت مطرح کرده اند.  از این مسئولان می توان درباره پشتوانه قانونی قتل شهروندان بدون برگزاری دادگاه عادلانه توضیح خواست.  کشتن شهروندان غیر مسلح، به بهانه جلوگیری از قاچاق کالا به چه معناست؟

هر چند شاید نسبت به پاسخگویی برخی مسئولان نا امید شده باشید ولی با تداوم پرسشگری مستقیم و بازتاب مواضع آنها به رسانه ها می توانید آنها را در مورد حساسیت خود نسبت به نقض حقوق شهروندی آگاه کنید.

رضا میرزایی مدیر کل دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کردستان است. برای پیگیری این خبر و شنیدن موضع مقامات دولتی در مورد این رویداد می توانید با او به شماره ٣٣١۶٣٩۵٧ تماس بگیرید. کد استان کردستان ۰۸۷ است.

٣۴٢۶٨۵٠۵ هم تلفن فرمانداری بانه است. از مسئولان این نهاد دولتی که باید پاسخگوی رفتار نیروی انتظامی هم باشند در این مورد می توانید بپرسید که چرا علیرغم وعده های متعدد عبدالرضا رحمان فضلی وزیر کشور برای جلوگیری از ادامه روند کشتار کولبران، این رفتارها از سوی نیروی انتظامی همچنان انجام می شود.

سرنوشت طرح هایی که وزارت کشور برای ساماندهی وضعیت کولبران تدوین کرده به کجا رسید و برای این شهروندان علیرغم وضعیت بیکاری شدید در کردستان، چه پیشنهاد برای جایگزین کردن منبع درآمد خود دارند؟

پرسش درباره مبنای قانونی کشتار شهروندان غیر مسلح را می توانید از مسئولان نیروی انتظامی کردستان هم بپرسید. ۳۳۱۵۵۴۴۰ تلفن پلیس استان کردستان است.

با شماره ١٩٧ هم امکان طرح شکایت از این اقدامات با نیروی انتظامی شهرستان مریوان، یکی از مناطقی که کشتار اخیر کولبران در آن روی داده فراهم است.

۴۵۶٢٢٣۶٧ و ۴۵۶٢٣٣۶٧ هم تلفن فرمانداری شهرستان اشنویه در استان آذربایجان غربی است. بعد از وارد کردن کد ٠۴۴ می توانید همین پرسش ها را از مسئولان این نهاد نیز بپرسید.

۴۵۶٢٢٣٠۶ هم شماره فکس فرمانداری اشنویه است. در صورتی که قادر به مکالمه تلفنی با مسئولان آن نیستید می توانید شکایت های خود را به صورت مکتوب به این شماره فکس کنید.

info@oshnavieh-ag.ir    هم که آدرس ایمیل فرمانداری اشنویه است و روابط عمومی آن قول داده و سوال های شما از طریق هم پاسخ دهد.

همان طور که در ابتدای گزارش هم آمد، نیروی انتظامی شهرستان اشنویه در مورد کشتار چندین رأس اسب مردم به بهانه استفاده از آن ها برای کولبری نیز پاسخی نداد.

این بار هم با تلفن ١٩٧  از آنها در این مورد سوال کنید تا شاید این پرسش ها به تغییر رفتارشان منجر شود.

ما تلاش می کنیم با انعکاس پیگیری های شما در ایران وایر، مسئولان را به پاسخگویی در زمینه حقوق شهروندی وادار کنیم.

ایران وایر ـ ۱۲ خرداد ۱۳۹۶

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی