امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۸    

MeToo# در ایران متولد شد؟/ ۱۱ روایت از مردان و زنانی که در کودکی قربانی آزار جنسی شدند

اهمیت تولد MeToo# در ایران از آن آنجایی است که ابراز کردن آزار جنسی در جامعه ایران، می‌تواند راه برای آن دسته از کسانی که در معرض آزار و تعرض قرار دارند و پیگیری نمی‌کنند، باز کند. انتشار این روایتها از شبکه اجتماعی توییتر…

ماجرای تعرض به دانش آموزان دبیرستانی در تهران موج بزرگی از واکنش‌های متفاوت را برانگیخت. از یک‌طرف گروهی معتقدند این فضای ایجاد شده ممکن است، با واکنش‌های قهری بالایی علیه معترض همراه شود. از سوی دیگر برخی می‌گویند این جریان باید به مطالبه‌گری در جامعه ایران بدل شود که در ابتدا تابوی صحبت کردن از این آزار ها بشکند و از سوی دیگر بتواند زمینه‌ساز ارائه آموزش‌های رسمی به کودکان، والدین و کادر آموزشی مدارس شود.

اما خیزشی آرام از شب گذشته در شبکه‌های اجتماعی روی داده و مردان و زنانی که در کودکی مورد آزار یا تعرض جنسی قرار گرفته‌اند، از آن روزها و حادثه‌ها روایت می‌کنند. روایتی از سال گذشته با هشتگ MeToo# دنیا را تکان داد و تبدیل به یکی از فراگیر ترین موج‌های جهانی علیه آزار و تعرض جنسی شد.

در مهرماه سال قبل موج هشتگ های MeToo# یا #من_هم توییتر را در بر گرفت و تبدیل به صدای زنان و بعضا مردان آزاردیده سراسر دنیا شده. هزاران زن و من با دو کلمه «من هم»، از تجربه های شخصی خود از آزار و اذیت جنسی نوشتند. این جنبش در واکنش به رسوایی تهیه کننده بزرگ هالیوود «هاروی واینستین» که به آزار جنسی متهم شده، راه افتاد.

تا جایی که «آلیسا میلانو» بازیگر آمریکایی در توییتی نوشت :«پیشنهاد یک دوست: اگر همه زنانی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند در استاتوس خود بنویسند «من هم»، وسعت این معضل به چشم خواهد آمد» و شروع کننده این موج جهانی شد.
حالا از ۲۴ ساعت گذشته تا همین ساعات انتشار گزارش، بخش زیادی از کاربران ایرانی در توییتر پس از ماجرای تعرض به دانش آموزان دبیرستانی تهران به این جنبش پیوسته‌اند و سعی در روایت کردن آزارهایی دارند که روح و روان آنها را در سال‌های اخیر تحت شعاع خود قرار داده است. اهمیت این ماجرا از آن آنجایی است که ابراز کردن آزار جنسی در جامعه ایران، می‌تواند راه برای آن دسته از کسانی که در معرض آزار و تعرض قرار دارند و پیگیری نمی‌کنند، باز کند.

این روایت هامربوط به کسانی می‌شود که طی ۲۴ ساعت اخیر(۹ خرداد) در شبکه اجتماعی توییتر از آزار روایت کردند

ردیف

جنس

جزییات

۱

زن

توی ۸سالگی چندین بار توسط یکی از آشناهامون مورد تجاوز قرار گرفتم

حتی وقتی هم به مامانم گفتم منو مقصر دونست تا ۱۸سالگیم یه شب در میون خواب تجاوز میدیدم و از جسمم و زن بودنم بیزار بودم هر مردی نزدیکم میشد فک میکردم قراره آزارم بده

اما الان تو۲۱سالگی میگم که من قربانی تجاوزم

۲

زن

یه خیاط تو محلمون بود.گاهی زیپی مانتویی چیزی میدادم بهش برای تعمیر،اخرین بار موقع پرو مانتو اغضای بدنم فشارداد… ! سریع پولشو گذاشتم رو میز فرار کردم. چند وقت بعد این اتفاق برای دختر همسایه افتاد،ولی فرار نکرد، شکایت کرد مغاز ر پلمپ کردن.

۳

مرد

۲۵ سال پیش دو بار مورد آزار جنسی قرار گرفتم. با جزئیات کامل هنوز یادمه و هنوز به هیچ‌کس نگفتم

۴

زن

اعتراف میکنم ١۵ ساله بودم و دروازه بان هندبال ؛ مربیمون توى رختکن وقتى تنها بودیم محکم منو به کمد چسبوند و سعى داشت به بدنم دست بزنه

انقدر وحشت زده فرار  کردم که وسایلم جا موند و دیگه هرگز سر تمرین نرفتم

۵

مرد

میفرمایند این متجاوزان در سالهای اخیر تولید شده اند… نه دوست عزیز… دهه ۶۰ و ۷۰ هم‌بودند.‌‌ حداقل ۲ معلم‌ رو خودم میشناسم… اون‌روزا ابزار اطلاع رسانی نبود، فضا خیلی دگم و بسته بود. نمیشد گفت. نمیدونستیم. میترسیدیم. کسی حامی ما نبود.

۶

مرد

اینو دوست دارم بگم درست شبی که پدرمو خاک کردیم,نصف شب توسط پسرداییم اتفاق افتاد

۷

مرد

منم‌یبار تو ۱۵سالگی مورد آزار جنسی قرار گرفتم.یه سالی گذشت تا شبا کابوسش رو نبینم.هنوزم بعضی وقتا که یادم میفته غمگین میشم،خرد میشم

یه مرد۳۰ساله تو محلمون گفت میتونی از سوپر مارکت محل واسم چنتا نوشابه بگیری بیاری خونمون بدی.وقتی بردم خونشون بهم تجاوز کرد.

۸

زن

هیچوقت یادم نمیره اون مرد تو اون کوچه باریک چیکار کرد باهام

نون دستم بود ، صبح زود ، دختر۹ ساله …

۹

مرد

وقتی بچه بودم یه نون خشکی تو محلمون بود، داشتم تو کوچه بازی میکردم که دست رو دهنم گذاشت و منو برد تو کوچه بن بست و دهنمو با دستش بست و دست به جاهای حساس بدنم زد و به دلیل رفت و آمد پیش اومده ولم کرد منم گریه کنان رفتم خونه و هرچی پرسیدن از ترس نتونستم تو خونه چیزی بگم

۱۰

زن

دایی من مرد قهرمان زندگیم بود.تنها تکیه گاه دوران کودکیم که خیلی دوستش داشتم.خیلی بچه بودم.بچه تر از اون که حتی بفهمم چه اتفاقی داره میفته…

امیدوارم روزی زخم این ترس وبی اعتمادی از وجودم پاک بشه

کاش آموزش جنسی برای کودکان وجود داشت

۱۱

مرد

نوشته تصویر بچه های قربانی تجاوز نباید پخش بشه چون بعدن نمیتونن با این “بدنامی” زندگی کنن. البته حق داره، تا وقتی همچین تفکری توی جامعه هست باید هم قربانیان تجاوز خفه بشن تا “آبرو”شون نره.

من از خودم شروع میکنم. سرمو بالا میگیرم و بعد بیست سال میگم قربانی تجاوزم.

محمدحسین نجاتی

خبرآنلاین ـ ۹ خرداد ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی