امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

قانون جدید سوئد درباره تجاوز جنسی اجرایی شد: سکوت دیگر علامت رضا نیست

پارلمان سوئد ماه مَی امسال قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن رابطه جنسی بدون اعلام رضایت صریح هر دو طرف تجاوز یا تعرض جنسی محسوب می‌شود. این قانون جدید یکشنبه اول ژوئیه / ۱۰ تیر اجرایی شده است. پس از اوج‌گرفتن جنبش #metoo قانون جدید تجاوز جنسی در سوئد تصویب شد.

پیش از این قانون تجاوز جنسی در سوئد این جرم را در شرایطی تعریف می‌کرد که مسئله خشونت یا زور در میان باشد یا قربانی در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار گرفته باشد. قانون جدید اما تصریح می‌کند که طرفین باید یا به شکل زبانی یا با نشان‌دادن زبان بدنیِ آشکار رضایت‌شان از برقراری رابطه جنسی را اعلام کنند.

بنا به این قانون، دیگر «سکوت علامت رضا نیست». اگر سکس بدون اعلام رضایت صریح صورت بگیرد، در مقوله تجاوز و تعرض خواهد گنجید. در این قانون آمده:

«اگر شخصی می‌خواهد با کسی رابطه جنسی برقرار کند که منفعل باقی می‌ماند یا علامت‌های مبهم می‌دهد، او باید ابتدا دریابد که آیا طرف مقابل مایل به انجام این کار است یا خیر.»

قانون جدید دو جرم جدید تعریف کرده: «تجاوز سهل‌انگارانه» یا از سر اهمال و «تعرض جنسی سهل‌انگارانه» که مجازات هر کدام تا چهارسال حبس می‌تواند باشد.

این قانون محصول کارزار اعتراضی و افشاگرانه زنان علیه خشونت‌های جنسی مردانی است که در موضع قدرت قرار دارند؛ کارزاری که به جنبش #MeToo معروف شد.

«عفو بین‌الملل» از این قانون استقبال کرده است. با این حال، آنا بلوس، یکی از پژوهشگران حقوق زنان این نهاد بین‌المللی مدافع حقوق بشر می‌گوید در سرتاسر اروپا با تصویب این قانون در سوئد تنها ۱۰ کشور وجود دارند که سکس بدون رضایت را تجاوز جنسی می‌دانند.

زمانه ـ ۱۰ تیر ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی