امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

«شهرستانی ها را به دانشگاه های تهران راه ندهید!»

با وجود سرکوب خونین جنبش دانشجویی در ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸ و فریادهای ”منکوب کنید“ ولی‌فقیه رژیم، جنبشِ دانشجویی کشور در طول سال‌های اخیر همچنان به مبارزهٔ تحسین‌برانگیز خود ادامه داده و در این زاه هم چنان هزینه می پردازد. « شهرستانی‌ها را به دانشگاه‌های تهران راه ندهید» این مضمون صحبت‌هایی است که عیسی فرهادی فرماندار شهرستان تهران در جلسه شورای هماهنگی دانشگاه‌ها به ریاست استاندار تهران در تاریخ ۹ تیرماه سال جاری بیان کرد؛/

*****

با وجود سرکوب خونین جنبش دانشجویی در ۱۸ تیرماه ۱۳۷۸ و فریادهای ”منکوب کنید“ ولی‌فقیه رژیم، جنبشِ دانشجویی کشور در طول سال‌های اخیر همچنان به مبارزهٔ تحسین‌برانگیز خود ادامه داده و در این زاه هم چنان هزینه می پردازد.
وکیل مدافع چند تن از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دی ماه ۹۶ از ارائه درخواست تجدیدنظر نسبت به احکام صادر شده برای موکلانش خبر داد.
امیر رئیسیان به ایسنا گفت که وکالت ۵ نفر از فعالان دانشجویی که در اعتراضات دی ماه سال ۹۶ بازداشت شده‌اند را عهده دار است و به احکام صادره برای این افراد اعتراض کرده است.

وی افزود: احکام صادر شده برای این دانشجویان متفاوت است. اینجانب وکالت تعدادی از این افراد را برعهده دارم که تمایلی به رسانه‌ای شدن نام خود ندارند.

بنا به گزارش تابناک «شهرستانی ها را به دانشگاه های تهران راه ندهید» این مضمون صحبت‌هایی است که عیسی فرهادی فرماندار شهرستان تهران در جلسه شورای هماهنگی دانشگاه‌ها به ریاست استاندار تهران در تاریخ ۹ تیرماه سال جاری بیان کرد؛ وی گفت:

«من از مسئولان دانشگاه‌ها درخواست می‌کنم ورود دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را از دیگر استان‌ها به سمت تهران کم کنند».

این سخن در حالی گفته می شود که امروزه دانش آموزان شهرستانی تنها می توانند برای ۲۰ درصد از ظرفیت دانشگاه های تهران رقابت کنند.

طرح بومی گزینی در آموزش عالی:

طرح بومی گزینی در آموزش عالی، نخستین بار در دولت آقای موسوی در جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور سراسری به مورخه ۲۶/۹/۱۳۶۶ مطرح شد. در دولت های آقایان هاشمی و خاتمی به صورت موقت و آزمایشی اجرا شد؛ تا اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد وزارت علوم دولت آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۷ تصویب نمود:

« سازمان سنجش آموزش کشور موظف است براساس گسترش رشته های آموزش عالی و با هماهنگی وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حداقل ۶۵ درصد حجم پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی را به صورت بومی استانی انجام دهد».

این روند ادامه یافت و در دولت یازدهم (دور اول دولت آقای حسن روحانی) دانشگاه ها موظف شدند که ۸۰ درصد دانشجوی بومی پذیرش کنند.

شوراهای صنفی دانشگاه های کشور در اسفند ۱۳۹۴ در بخشی از بیانیه خود به انتقاد از این طرح پرداختند:

«… بومی گزینی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی، که امروز پذیرش در آنان به ۸۰ درصد بومی و ۲۰ درصد غیر بومی رسیده است، با توجیهات و دلیل تراشی واهی مسئولان وزارت علوم در حال انجام است و پیامدهای بسیار ناگواری دارد. این دلایل یا این بهانه ها، همچون افت تحصیلی دانشجویان خوابگاهی و جلوگیری از مهاجرت درون کشوری در واقع چیزی نیست جز شانه خالی کردن دولت از انجام مسئولیت های اجتماعی خود؛ که در نهایت باعث ایجاد شکاف عمیق بین مرکز و پیرامون می شود. دولت قصور خود در اختصاص بودجه مناسب برای آموزش عالی و فراهم کردن امکانات آموزشی برای افراد جامعه را پنهان می کند و به جای تلاش برای رفع تبعیض های آموزشی از سرنوشت دانش آموزان مناطق محروم که تریبونی برای اعتراض خود به این سیاست ها ندارند، چک سفید امضای بومی گزینی می کشد.

یکی از دلایل این طرح، کاهش مهاجرت های درون کشوری عنوان شده است؛ در حالی که مهاجرت دانشجویی در مقابل مهاجرت افسار گسیخته کارگران به شهرهای بزرگ بسیار ناچیز است؛ که همگان می دانند سیاست های اقتصادی غلط و شکاف طبقاتی هولناک جامعه باعث و بانی آن بوده است.همه اینها در حالی است که مهاجرت برای تحصیل ثمرات مثبت بسیاری در افزایش سرمایه فرهنگی و تسهیل درک متقابل میان قومیت های مختلف کشور داشته است؛ ثمراتی که نمی توان از آن به راحتی چشم پوشید. ایجاد فاصله تبعیض آمیز بین قومیت ها و جدایی آنها از یکدیگر و دامن زدن به شکاف مرکز و پیرامون در اثر طرح معیوب و بحران زایی بومی گزینی در دراز مدت مشکلات سیاسی، فرهنگی و امنیتی زیادی به بار خواهد آورد که بی شک گریبان نظریه پردازان و مجریان اینگونه طرح ها را اول از همه خواهد گرفت!

راهکار عقلانی برای رفع این مشکلات، تمرکززدایی از امکانات آموزشی به طور اخص و فراهم آوردن امکانات زندگی به صورت برابر در تمام مناطق کشور است که ساخت خوابگاه های دولتی و ارائه خدمات مناسب رفاهی مناسب به دانشجویان غیربومی گام کوچکی از این طرح کلان است که باید فورا در دستور کار هر دولتی قرار گیرد، تا همگان ببیند آسیب پذیری دانشجویان غیربومی به دلیل دوری از محل زندگی است یا ارائه طرح های فاجعه باری چون بومی گزینی که دانش آموزان مناطق محروم را از حق انتخاب و ورود به دانشگاه های برتر کشور و به دنیال آن زندگی دلخواه محروم کند».(شوراهای صنفی دانشجویان کشور)

۱۸ تیر / ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی