امروز:   بهمن ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

هشدار سازمان ملل نسبت به گسترش بیماری ایدز

اتوبوس ایدز در ایرانخطر شیوع ایدز کماکان جدی است. شمار موارد جدید ابتلا به این بیماری در ۵۰ کشور جهان افزایش یافته است. از زمان شیوع ایدز در دهه ۸۰ تا کنون بیش از ۳۵ میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست‌ داده‌اند.

عکس: اتوبوس ایدز در ایران

“تاگس‌شاو”، بخش آنلاین شبکه یک تلویزیون آلمان روز چهارشنبه ۱۸ ژوئیه (۲۹ تیر) با انتشار گزارشی پیرامون موارد جدید ابتلا به بیماری ایدز از نگرانی‌های فزاینده سازمان ملل در این باره خبر داده است.

بر اساس این گزارش، تعداد موارد جدید ابتلا به ویروس HIV در ۵۰ کشور جهان افزایش یافته است. این افزایش می‌تواند بر موفقیت‌های کسب شده در امر مبارزه با گسترش این بیماری در جهان سایه بیفکند.

سازمان ملل در گزارش خود به نیاز بیشتر بودجه در زمینه مقابله با ایدز اشاره کرده است. پیشبرد راهکار مقابله با گسترش ویروس اچ‌آی‌وی توانسته است تعداد موارد جدید ابتلا به این بیماری را در قیاس با سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۸ درصد کاهش دهد.

بر اساس آمار منتشر شده، در سال ۲۰۱۷ حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر دیگر به بیماری ایدز مبتلا شده‌اند. این در حالی است که سازمان ملل بر آن است تا موارد جدید ابتلا به این بیماری را تا سال ۲۰۲۰ به ۵۰۰ هزار نفر در سال کاهش دهد. هدفی که تنها از طریق حمایت و پشتیبانی بین‌المللی قابل تحقق است.

وخامت اوضاع در آسیا و اروپای شرقی

گزارش سازمان ملل از آن حکایت دارد که اقدامات پیشگیرانه و درمانی در آفریقا تاثیرات مثبتی بر کنترل ایدز در آن قاره داشته است.

این در حالی است که در کشورهای آسیایی و به‌ویژه در خاورمیانه، موارد جدید ابتلا به بیماری ایدز دو برابر شده است. وضعیت در کشورهای اروپای شرقی نیز رضایت بخش نیست.

به ویژه خشونت جنسی علیه زنان در خاورمیانه و شمال آفریقا منجر به گسترش بیشتر این بیماری شده است. این گزارش از آن حکایت دارد که هر هفته ۶۶۰۰ دختر و زن جوان بر اثر تجاوز و خشونت جنسی به ویروس ایدز آلوده می‌شوند.

آمار تکان دهنده

از زمان شیوع بیماری ایدز در سال‌های دهه ۸۰ تا کنون بیش از ۷۷ میلیون نفر مبتلا به بیماری ایدز شده‌اند. همین آمار از آن حکایت می‌کند که بیش از ۳۵ میلیون نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست داد‌ه‌اند.

تعداد افراد مبتلا به این بیماری بر اساس آمار سال ۲۰۱۷ حدود ۴۰ میلیون نفر بوده است. برخلاف کشورهای آسیایی و آفریقایی، تعداد موارد جدید ابتلا به بیماری ایدز در آلمان ثابت مانده است.

بر اساس این گزارش، تعداد موارد جدید ابتلا به ایدز در آلمان حدود ۳۱۰۰ نفر در سال است. تعداد کل کسانی که در آلمان مبتلا به ایدز هستند، حدود ۹۰ هزار نفر اعلام شده است.

دویچه وله ـ ۲۷ تیر ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی