امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۸    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  

چرا خشونت علیه زنان نادیده گرفته می شود

چرا ما به‌عنوان یک انسان یا شهروند به خشونت نسبت به همنوع خود بی‌تفاوت هستیم؟ چرا وقتی ما شاهد یک خشونت خیابانی هستیم بر خود فرض می‌دانیم که مثلاً دو نفر را از همدیگر جدا کنیم یا اینکه به پلیس خبر بدهیم اما در مورد خشونت علیه زنان یا خشونتی که در خانه صورت می‌گیرد عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهیم؟

 

 

***

 

 

به گزارش روزنامه ایران دکتر «سیمین کاظمی» جامعه‌شناس در همایش «پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و خشونت خانگی» در بانه با بررسی ابعاد خشونت از لحاظ جامعه‌شناسی گفت: خشونت خانگی شنیده می‌شود اما دیده نمی‌شود؛ وقتی صدای ضجه ها و فریادهای زنی را که مورد خشونت است می شنویم به آن واکنشی نشان نمی دهیم. یعنی با اینکه شاهد خشونت خانگی علیه زنان هستیم اما این شکل از خشونت مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد. چرا جامعه به خشونت توجهی نمی‌کند؟ چرا ما به‌عنوان یک انسان یا شهروند به خشونت نسبت به همنوع خود بی‌تفاوت هستیم؟ چرا وقتی ما شاهد یک خشونت خیابانی هستیم بر خود فرض می‌دانیم که مثلاً دو نفر را از همدیگر جدا کنیم یا اینکه به پلیس خبر بدهیم اما در مورد خشونت علیه زنان یا خشونتی که در خانه صورت می‌گیرد عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهیم؟

وی درباره اینکه چرا جامعه در خشونت‌های خانگی مداخله نمی‌کند و علت‌های آن چیست؟ افزود: فرد خشونت دیده نیازمند حمایت اجتماعی و حمایت ما به‌عنوان دوست یا فامیل یا همسایه است، اما چرا جامعه ما از محنت خشونتی که به زنان اعمال می‌شود بی‌غم است؟ آیا زنان جزئی از پیکره‌ی بنی آدم که سعدی توصیف می‌کند نیستند؟

علل عدم مداخله جامعه در خشونت خانوادگی چه هستند؟

– یکی این است که جامعه ما یک جامعه رخوت زده و بی‌تفاوتی است که به‌خاطر فقدان همبستگی اجتماعی نسبت به سرنوشت هم بی‌تفاوت هستند و زنان هم مورد بی‌تفاوتی کلی قرار می‌گیرند.
– علت دوم آن است که ما آموخته‌ایم خانواده یک حریم خصوصی است و نباید در خشونتی که در حریم خصوصی صورت می گیرد دخالت کرد.
– علت سوم، ترس از فردی است که مرتکب خشونت شده و ترس از انتقام‌جویی از طرف اوست.
– علت چهارم هم این است که ما اساساً خشونت خانگی را جدی نمی‌گیریم در حالی که خشونت خانگی یکی از مسائل حاد است، به‌طوری که در کشورهای خارجی آمار مراجعان قربانی خشونت به اورژانس بیمارستانی ۱۲٫۵ درصد است و در ایران ۷ درصد مراجعات به اورژانس به علت انواع خشونت خانگی است و شایع‌ترین علت قتل زنان به دست همسران‌شان صورت می گیرد. اینها نشان می‌دهد که خشونت خانگی یک مساله جدی است و نباید آن را دست کم گرفت و از کنار این مسأله نباید به آسانی گذشت.

” اما علت کلی و اصلی نادیده گرفتن خشونت علیه زنان و عادی سازی آن، “انسانیت زدایی” از زنان در جامعه است. در فرآیند انسانیت زدایی، زنان از جایگاه انسانی خویش به زیر کشیده شده و در مرتبه ای فرودست نسبت به مردان قرار می گیرند و از حقوق برابر محروم می شوند. وقتی انسانیت زدایی از زن صورت می گیرد، خشونت علیه زن به عنوان موجودی فاقد شان انسانی تسهیل می شود، موانع و بازدارنده های اعمال خشونت تضعیف می شوند، و مرتکبان خشونت، دلیر و گستاخ می شوند. در چنین شرایطی خشونت علیه زنان امری عادی و قابل پذیرش است و واکنشی هم نسبت به آن دیده نمی شود.”*

کاظمی با بیان اینکه اعلام خشونت و گزارش کردن آن به نهادهای مرتبط وظیفه هر شهروند و انسانی است اما ما مسئولیت خود را تاکنون در این خصوص فراموش کرده‌ایم، گفت: باید خشونت را جدی بگیریم و آن را اعلام کنیم نه اینکه آن را عادی تلقی بکنیم، می توانیم به اورژانس اجتماعی یا پلیس اطلاع بدهیم یا حداقل زنگ در آن خانه را بزنیم که خشونت در آن لحظه متوقف شود… دلیل اینکه ما مسئولیت خود را تاکنون فراموش کرده‌ایم ناشی از این بوده است که ما آگاه نبوده‌ایم و در آموزش آن کوتاهی شده است.

*این قسمت از سخنرانی در گزارش روزنامه ایران ۳۰ تیر منتشر نشده است.
اخبار روز شش مرداد ۱۳۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی