امروز:   آذر ۲۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژوئن 2019
د س چ پ ج ش ی
« مه   جولای »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
آخرین نوشته ها

Archive for تیر, ۱۳۹۸

صحبت از رابطه‌ی جنسی برای زنان مسلمان

منی الطحاوی نویسنده مصری می‌گوید: ما به سختی به جنایات جنسی‌ که به زنان تحمیل کرده‌ایم اذعان می‌کنیم. وقتی نوبت زنان می‌شود، مخصوصاً زنان خاورمیانه‌، داستان با حجاب شروع می‌شود و با حجاب هم پایان می‌پذیرد. همیشه پای حجاب در میان است. انگار که فقط با اظهار نظر در مورد حجاب موجودیت پیدا می‌کنیم. پس داستان سرکوب جنسی و تجربیات جنسی زنان چه می‌شود؟ من بیشتر سال گذشته را صرف تور کتابی کردم که مرا به ۱۲ کشور برد. هر جا که رفتم – از اروپا تا آمریکای شمالی و هند، نیجریه و پاکستان – زنان، به‌خصوص زنان مسلمان به راحتی داستان‌های خودشان از گناه، شرم، انکار و تمایل را با من در میان گذاشتند. داستان‌هایشان را با من در میان گذشتند چون من هم داستانم را با آن‌ها در میان گذاشتم… ادامه مطلب »

جام جهانی زنان؛ روبیک را بچرخان و فریاد بزن

فوتبال زنان، بازی تغییر قاعده‌هاست. این‌که کمی از قبل با سطح و تاریخچه‌اش آشنا باشی کفایت می‌کند تا بفهمی این جام جهانی درفرانسه، یک «روبیک» است در دست گروهی از زنان که می‌خواهند با چشم‌هایی باز آن را حل کنند. این روبیک نه فقط در دست زنان فوتبالیست اروپایی و آمریکایی، یا آسیایی‌هایی آزاد و رها از چین و ژاپن و استرالیا که حتی لالوی انگشت دختران ایرانی هم هست. آنها شاید پنجه روی مکعب‌های رنگی نچرخانند، اما برای نظم آن، «فکر» می‌کنند. فکر می‌کنند، می‌خوانند، به یاد می‌آورند، می‌بینند. روزی هم آن‌ها حرکت می‌دهند… ادامه مطلب »

روزنامه‌نگار اسرائیلی:‌ آپارتاید «واقعیت مطلوب» اسرائیل است

در مصاحبه با ماری کوهن، امیره هاس، خبرنگار سرزمین‌های اشغالی در روزنامه‌ هاآرتص، از واقعیت‌های زندگی در رام‌الله، از سیاست‌های اسرائیل برای بیرون راندن فلسطینی‌ها و از هولوکاست و شباهت آن با روز نکبت می‌گوید: «…برای اسرائیل، این وضعیت،‌ واقعیت دلخواه است که فلسطینیان در محاصره و محروم از هرگونه توانایی برای توسعه‌ اقتصادی زندگی کنند، و دنیا به آنها صدقه دهد تا بتوانند زنده بمانند… ادامه مطلب »

اعتراضات دانشجویی

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به جداسازی دختران و پسران در کتابخانه، تجمع کردند. ابتدا تعدادی از دانشجویان مقابل کتابخانه مرکزی دانشگاه جمع شدند و درباره تفکیک جنسیتی دانشگاه و مطالباتشان صحبت کردند. بعد از آن تعدادی از مسئولان دانشگاه از جمله مسئولان حراست به میان دانشجویان رفتند که در این میان، برخی درگیری‌های لفظی بین دانشجویان و مسئول حراست شکل گرفت.»این روایت تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران است. …/ ادامه مطلب »

خانواده فعالان محیط زیست بازداشتی خواستار تبدیل قرار و آزادی آنها شدند

خانواده های فعالان محیط زیست بازداشتی محبوس در زندان اوین طی نامه ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه خواستار تبدیل قرار بازداشت این فعالان و آزادی آنها شدند. این خانواده ها در نامه خود با یادآوری اظهارات اخیر ابراهیم رئیسی مبنی بر حفظ قانون و جلوگیری از تخلف به او می گویند انتظار دارند که عدم رعایت قانون در پرونده عزیزانشان متوقف شود. در این نامه همچنین بازداشت موقت این افراد پس از حدود ۱۷ ماه، عدم انتقال آنها به بند عمومی، محرومیت از دسترسی به وکلای انتخابی و جلوگیری از حضور نیلوفر بیانی در جلسه دادگاه به دلیل اعتراض وی به اخذ اعترافات تحت فشار، به عنوان شماری از تخلفات انجام شده در پرونده این فعالین مطرح شده است…/ ادامه مطلب »

انتقاد انجمن کودک از طرح‌های موقت ساماندهی کودکان کار و خیابان

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان با بیان اینکه همه سازمان‌های مردم نهاد، نهادها و کسانی که در سیاست گذاری اجتماعی دخیل هستند، معتقدند «کار کودک» باید حذف شود، افزود: اما بحث اصلی در مورد “چگونگی” حذف «کار کودکان» است. روشی امسال نیز در ساماندهی کودکان کار و خیابان به کار گرفته شده، روشی است که بیش از ۲۰ بار در کشور اجرا و تجربه شده اما هیچ نتیجه‌ای نداشته است…/ ادامه مطلب »

خبر هایی از جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه

تیم بانوان انگلیس موفق شد با پیروزی مقابل نروژ به مرحله نیمه نهایی جام جهانی راه یاید.در برزیل نیز در مرحله یک چهارم نهائی زرد پوشان میزبان رودروی تیم پاراگوئه قرار گرفتند و با وجود حملاتی که هر دو تیم که سهم برزیلی ها بیشتر بود روی دروازه ها داشتند بازی به دو وقت اضافی و سرانجام ضربات پنالتی کشیده شد که برزیلی ها موفق به صعود به نیمه نهائی شدند. در جام ملتهای آفریقا نیز الجزایر موفق شد سنگال یکی از مدعیان کسب قهرمانی این دوره را شکست دهد و به سه امتیاز ارزشمند برسد.. / ادامه مطلب »

نامه نرگس محمدی در حمایت از تحصن و اعتصاب همسر نازنین زاغری، ریچارد رتکلیف

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان اوین با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به همسر نازنین زاغری از اعتصاب غذای وی حمایت کرده است. نازنین زاغری رتکلیف، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین است. همسر وی ریچارد رتکلیف از مدتی پیش در مقابل سفارت ایران در لندن دست به تحصن و اعتصاب غذا زده است. نرگس محمدی در بخشی از این نامه گفته است “متاسفم اما باید بگویم حکومت سرزمین من مادرانی را به حبس کشیده است که هر یک روز از حبس آنها ، برگی تاریک در حکومتشان خواهد بود. کودکانی که در حسرت مادران بزرگ میشوند و مادرانی که در رنج دوری از فرزندان روزگار سپری می کنند”…/ ادامه مطلب »

درخواست اعضای جامعه علمی ایران برای آزادی فعالان محیط زیست بازداشتی

بیش از ۱۰۰ تن از اساتید دانشگاه‌ها و اعضای جامعه علمی ایران با نگارش نامه ای خطاب به رئیس قوه قضاییه خواهان ورود وی به جزئیات حقوقی پرونده فعالان محیط زیست بازداشتی محبوس در زندان اوین و آزادی آنان شدند. امضا کنندگان در بخشی از این نامه که رونوشت آن به رئیس سازمان محیط زیست نیز ارسال شده است ضمن اشاره به سپری شدن بیش از ۵۰۰ روز از بازداشت موقت این افراد گفته اند “ادامه بازداشت این افراد تنها موجب گسترش بیشتر ناامیدی در میان جوانان، دانش آموختگان، متخصصان و تشکل های محیط زیستی که نقش تعیین کننده‌ای در حفظ و آبادانی این سرزمین دارند، خواهد شد”./ ادامه مطلب »

ناز وکلای زن یا فساد قضات؟ مساله این است

فریده غیرت: به شکل قاطع عرض می‌کنم این نظری که ایشان دادند، خلاف واقعیت است و از یک مقام محترم قضایی چنین نظری بعید است. این حمله به زنان وکیل است..
گیتی پورفاضل: قاضی که نمی‌تواند خودش را جمع و جور کند، شایسته قضاوت نیست. متاسفانه در ایران مردان نادانی که می‌توانند چنین اظهارنظرهایی بکنند، در بالاترین مستند قضایی تکیه می‌زنند. ../ ادامه مطلب »

روش‌های جدید فقیهان برای اجبار به تمکین زنان

در واقع مهریه ابزاری جایگزین برای دفاع از حقوق بدیهی شخص شده اما در مقابل، به جای اینکه حقوق از دست رفته زنان به آنها بازگردانده شود، حکومت فقهی کوشیده است قدرت مهریه را کاهش دهد. در سال‌های اخیر اما اقدام حکومت علیه تنها ابزار قدرت زنان در زندگی زناشویی ابعاد گسترده‌ای یافته است…/ ادامه مطلب »

این چهارراه دیگر گلفروش ندارد

به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند..بر اساس آمارهای غیررسمی تعداد کودکان کار در ایران بیش از سه میلیون نفر و گاهی تا هفت میلیون نفر تخمین زده شده است که البته این ارقام مورد تأیید منابع رسمی نیست؛ آمار رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تعداد کودکان کار را حدود ۸۰۰ هزار نفر ارزیابی می‌کند که حداقل ۲۰ هزار نفر از این کودکان در پایتخت مشغول کار و زندگی هستند…/ ادامه مطلب »

بازداشت و نکاتی برای فعالین مدنی؛ نوشته‌ای از صبا کردافشاری از زندان

صبا کردافشاری، فعال مدنی که هم اکنون در زندان قرچک ورامین در بازداشت به سر می برد، با نگارش مقاله ای تحت عنوان «بازداشت» به مسائل و مشکلات فعالین مدنی و پیامدهای پس از بازداشت آنان پرداخته است. این فعال مدنی به هدف به اشتراک گذاری تجربه تاکید می کند “پیش از هر چیز دانستن حق و حقوقمان به عنوان یک متهم ضروری است و در کنار آن آگاهانه گام برداشتن لازم است. عدم وجود آگاهی لازم آسیب زننده است”. متن کامل این مقاله را در ادامه بخوانید../ ادامه مطلب »

می‌توانی بانوی گل سرخ باشی

نتیجه تصویری برای عکس مرضیه برومند…آنچه جامعه امروز ما را با چالش و آسیب جدی مواجه کرده، تفرقه است، آنقدر که از تفرقه آسیب دیده‌ایم از تحریم آسیب ندیده‌ایم. ما با دیدگاه‌ها و نظرات و سبک‌های زندگی متفاوت «در کنار هم» جامعه را می‌سازیم اما متأسفانه در همه سال‌های گذشته به جای «کنار هم بودن» تمرکزمان روی تفاوت‌ها بوده است. افتراق و جدایی‌افکنی که متأسفانه از داخل هم شروع شده خوراک دست گروه‌هایی داده که احتمالاً هر کدام‌شان اهداف جداگانه‌ای را دنبال می‌کنند… ادامه مطلب »

مرگ تکان‌دهنده یک پناهجو و فرزندش در مرز آمریکا

Mexico US Border Migrant Deaths (picture alliance/AP Photo)یک مرد ال‌سالوادوری و دختر دو ساله‌اش هنگام فرار از مکزیک به ایالات متحده در رودخانه مرزی غرق شدند. انتشار عکس جنازه‌های آنها موجی از خشم و انتقاد را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است. انتشار عکس جنازه‌های اوسکار و والریای دوساله یادآور مرگ کودک سوری سه ساله، آیلن کوردی در مدیترانه است که در سال ۲۰۱۵ در یکی از بنادر ترکیه پیدا شد… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی