امروز:   بهمن ۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر   نوامبر »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Archive for مهر ۱۶ام, ۱۳۹۸

انتقاد شدید ۳۵ تشکل دانشجویی از فساد، بی‌عدالتی و خفقان

اعتراض به احکام سنگین قضائی علیه فعالان دانشجویی، عکس از آرشیوشماری از تشکل‌های دانشجویی سراسر ایران از سیاست‌های مبتنی بر «قرائت‌های اقتدارگرایانه» از آزادی و دین انتقاد کرده و در بیانیه مشترکی اعلام کرده‌اند که حاصل این سیاست‌ها رواج فقر و فساد، خفقان در دانشگاه و دخالت در امور خصوصی شهروندان است. در ابتدای بیانیه آمده است که: «سال تحصیلی جدید را در شرایطی آغاز می‌کنیم که هم‌زمان با تشدید پولی‌سازی خدمات صنفی-رفاهی دانشگاه و کالایی‌سازی آموزش و تصویب شیوه‌نامه‌ی انضباطی ضد دانشجویی، برخوردهای قهرآمیز بر فضای دانشگاه سایه افکنده است تا هزینه‌ی هر نوع کنشگری انتقادی را افزایش دهد.»… ادامه مطلب »

بازداشت سحر تبر؛ مردم درخواست کنند بازداشت می‌کنیم!!

فاطمه خ. مشهور به «سحر تبر» شنبه ۱۳ مهر ماه از سوی ماموران پلیس و با دستور دادسرا بازداشت شده است. بازداشتی که بنا بر ادعای دادسرای ارشاد تهران با استناد به اتهاماتی از جمله «ترویج خشونت، تحصیل مال از طریق نامشروع، توهین به مقدسات، توهین به حجاب اسلامی، گسترش اباحه‌گری و تشویق جوانان به فساد» انجام شده است. این اولین بار نیست که فعالان اینستاگرامی یا همان «اینفلوئنسرها» در ایران دستگیر می‌شوند. تیر ماه سال گذشته نیز بازداشت تعدادی از فعالان عمدتا نوجوان اینستاگرامی واکنش‌های فراوانی را در داخل و خارج از ایران برانگیخت… ادامه مطلب »

جستاری در ابژگی جنسی و محرومیت‌های اجتماعی زنان

Quellbild anzeigenدر مناسبات اجتماعی امروز جامعه ایران، زیبایی بدن، اهمیتی فوق‌العاده یافته، به‌طوری که به‌عنوان یک متغیر تعیین‌کننده در کسب پذیرش و ترقی اجتماعی عمل می‌کند و برخوردار بودن از آن می‌تواند بر کسب موقعیت‌ها، امتیازات و منابع تاثیر بگذارد. در این زمینه رویکردی به تقبیح جلوه‌گری زنان در فضای عمومی می‌پردازد و رویکرد دیگری به ابژه جنسی بودن زنان رای می‌دهد و با تصویری جعلی از آزادی، زنان را از مسیر رهایی واقعی دور می‌کند. اما رویکرد سومی نیز هست که رهایی زن را در کسب برابری جنسیتی جست‌وجو می‌کند و با نفی شئی جنسی‌بودن زنان، نقد به مصرف‌گرایی و بازداشتن زنان از تسلیم و خردشدن زیر نگاه جامعه مردسالار می‌کوشد انسانیت را به زنان بازگردانده و سهم آنها را از منابع جامعه احیا و مشارکت برابر در تمام حوزه‌های حیات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را میسر نماید… ادامه مطلب »

سبد معاش از ۸ میلیون تومان گذشت

سبد معاش خانوارهای کارگری با ۴۸۹ هزار تومان افزایش در شهریورماه؛ «سبد معاش خانوار» مولفه‌ای است که از دل بند دوم ماده ۴۱ قانون کار بیرون می‌آید؛ این ماده تاکید دارد که دستمزد کارگران باید براساس نرخ تورم رسمی و به‌گونه‌ای تعیین شود که هزینه‌های ماهانه‌ی خانوار متوسط را پوشش دهد؛ براین اساس در یکی، دو سال گذشته، محاسبه سبد معاش برای یک خانوار متوسط ۳.۳ نفره، تبدیل به یک گفتمان مسلط در مذاکرات دستمزد شد. گفتمانی که البته تاکنون به یک راهبرد عملی و ملموس در پروسه‌ی «تعیین دستمزد» تبدیل نشده و اکثریت قاطع مردم میهن ما، طی سه دهه اخیر بر اثر عملکرد منفی و زیان‌بار رژیم ولایت‌فقیه در عرصه‌های گوناگون زندگی به‌ویژه در عرصه اقتصادی-اجتماعی با دشواری‌های بزرگ و کاهش جدی سطح زندگی روبرو بوده‌اند…. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی