امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

Archive for دی, ۱۳۹۸

شادباش سال نوی میلادی ۲۰۲۰

دست اندرکاران سایت مازنان سال نوی میلادی ۲۰۲۰ را به هموطنان مسیحی و همه آنانی که فرارسیدن آن را گرامی می‌دارند، صمیمانه شادباش می‌گوید و آرزو دارد که سال ۲۰۲۰ سالی عاری از جنگ و خشونت، همراه با صلح و همبستگی، حفظ محیط زیست و امنیت بیشتر برای مردم جهان باشد و در میهن ما نیز سالی موفق برای مردم رنجدیده‌مان در مبارزه علیه ظلم و استبداد و انواع تبعیض‌ها از جمله تبعیض مذهبی و قومی و جنسیتی باشد.

شکاف جنسیتی تلنگری بر راه های نرفته

گپ و گفتی با دکتر فاطمه وثوقی مدیرمسئول فصل نامه تخصصی توانمندسازی زنان و نویسنده کتاب «شهر دوستدار زنان»؛ زنان و کودکان همیشه قربانیان اصلی تبعیض ها، خشونت ها، تحریم‌ها و جنگ‌ها هستند. برای ما هم استثنایی نیست. اقتصاد ضعیف اولین تاثیرش را بر زندگی زنان و کودکان و اقشار ضعیف می‌گذارد. اولین هزینه‌های مستقیم تحریم‌ها بر تخریب معیشت زنان و تاثیر بعدی بر روی رشد خشونت جنسیتی و نقض حقوق زنان خواهد بود. در عین حال به نظر می‌رسد در طیف وسیعی شاخص‌های مختلف آموزش، بهداشت، مشارکت سیاسی و اقتصادی در مورد زنان ما تاثیر خواهد پذیرفت… ادامه مطلب »

جلودارزاده: خشونتی که بر نرگس محمدی اعمال شده پذیرفتنی نیست

سهیلا جلودارزاده نماینده اصلاح‌طلب مجلس نسبت به وضعیت نرگس محمدی ابراز نگرانی کرده و گفته است: «در مورد اتفاقی که برای نرگس محمدی رخ داده اعتراض‌های زیادی را دیدم. باید با وکیلش صحبت کنیم البته نمی‌دانم که او اصلا وکیل دارد یا خیر اما سعی می‌کنیم، مسئله را به‌طور جدی پیگیری کنیم…» و افزوده که: «تا جایی که من در جریان هستم نرگس محمدی نقطه نظرات سیاسی داشته و فرد براندازی هم نیست که فکر کنیم شرایط خیلی حادی دارد…» ادامه مطلب »

سپیده قلیان از تهدید زندانیان زن عرب «سپیدار» خبر داد

«بعد از صحبت‌هایم راجع به ستم سیاهی که در زندان سپیدار جاری‌ست،بازجویان اطلاعات اهواز در حراست این زندان مستقر شده‌ و زندانیان را بازخواست و تهدید کرده‌اند. گفته‌اند بخاطر اینکه درباره‌ وضعیتتان خبررسانی کردید با شما برخورد می‌شود. سپیده هم اینجا برمی‌گردد و می‌دانیم با او چه کار کنیم.» سپیده در ادامه این پیام خطاب به بازجویان اطلاعات اهواز نوشته است: «تهدیدتان برای ساکت کردن‌مان دیگر تکراری‌ست. آنچه هر روز لذتش را بیشتر می‌چشیم لذت مقاومت است و دیگر این لذت را با خفت سکوت جایگزین نخواهیم کرد. چه در زندان باشیم چه نه، دوباره و دوباره صدا خواهیم بود.»… ادامه مطلب »

محرومیت از ملاقات و تماس تلفنی گلرخ ایرایی و آرش صادقی

زوج زندانی سیاسی
گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین از زمان بازداشت از ملاقات و تماس تلفنی با همسر خود آرش صادقی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر کرج محروم است. در دستورالعمل داخلی زندان قرچک ورامین امکان ملاقات زندان به زندان اعضای زندانی خانواده‌ها فراهم نشده است. آرش صادقی در ایام زندان به نوع بدخیم سرطان استخوان به نام کندروسارکوما دچار شده و تحت عمل جراحی قرار گرفته است. محرومیت آرش صادقی از ادامه روند درمان باعث بروز مشکلات جسمی بسیاری علی الخصوص در ناحیه ی جراحی، شده است ادامه مطلب »

آخرین اطلاع از بازداشت شدگان مراسم چهلم نوید بهبودی

شب گذشته جلوه جواهری و فروغ سمیع نیا پس از سه روز بی خبری با خانواده های خود تماس کوتاهی داشتند.امروز هم خانواده‌های بازداشت شدگان مراسم نتوانستند خبر تازه ای از فرزندان خود پیدا کنند.جلوه جواهری، فروغ سمیع نیا، کاوه مظفری، فراز روشن، احمد زاهدی، هومان تحریری و ماهرخ روستایی روز پنجشنبه در جریان مراسم چهلم نوید بهبودی از کشته شدگان اعتراضات آبان ماه  همچنان در بازداشت به سر می برند ادامه مطلب »

با کتمان کودک‌همسری باز هم دختران ۱۰ساله پای سفره عقد می‌روند

نایب‌رئیس انجمن حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و وکیل دادگستری: خودم پرونده‌ای دارم که دختر ۱۰ساله‌ای را بدون حکم رشد و بلوغ جنسی به شوهر داده‌‌اند/ .کاش مسئولانی که می‌گویند کودک‌همسری نداریم، به شهرهای کوچک و روستاهای کشور هم سر بزنند.می‌گویند اگر سن کمتر و رشد بیشتر باشد، مراجع قضایی سن رشد می‌دهند و بنابراین به این نوع ازدواج کودک‌همسری نمی‌گویند.همه ۳۷ هزار و ۴۳۰ دختر ۱۰ساله متاهل ایرانی حکم رشد گرفته‌اند؟ ادامه مطلب »

فموناسیونالیسم: همبستگی فمینیسم و ناسیونالیسم نولیبرالی

فموناسیونالیسم، در سال‌های اخیر و در قالب پژوهش‌های صورت‌گرفته، عموماً در کنار «هوموناسیونالیسم»[۴] و بررسی‌های پیرامون نولیبرالیسم و عملکرد دولت‌های نولیبرال کنونی مورد مطالعه قرار می‌گیرد، تا ابعاد گسترده‌تری از آن در نتایج حاصله، شناسایی شده و به اشتراک گذاشته شود. در مقاله‌ی پیش رو، به چیستی این پدیده، و تاریخچه‌ی مختصری از پیدایش و ورود آن به حوزه‌ی مطالعات زنان انتقادی پرداخته‌ام و نگاهی هم به آثار و پژوهش‌های انجام شده در این زمینه داشته‌ام ادامه مطلب »

ایجاد محدودیت، اعمال فشار و نقض حقوق زندانیان‌سیاسی در زندان اوین

جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین برخی موارد نقض حقوق زندانیان را برشمردند که حقوق ابتدایی آن‌ها هستند. این زندانیان می‌گویند که اجازه ورود لباس گرم در فصل زمستان به آن‌ها داده نمی‌شود. زندانیانی که به بیماری‌های خاص از جمله دیابت، فشار خون، تیروئید، گوارشی و … مبتلا هستند از داروهای خود محرومند و اجازه تهیه قرص‌های ویتامین و تقویتی نیز ندارند، ادامه مطلب »

افزایش نگرانی‌ها از وضعیت زنان زندانی در پی قطع ارتباطات

هشت تن از زنان زندانی سیاسی در بند زنان زندان اوین به نام‌های “منیره عربشاهی، نرگس محمدی، یاسمن آریانی، صبا کردافشاری، آتنا دائمی، مژگان کشاورز، سمانه نوروز مرادی و سهیلا حجاب” به مناسبت چهلمین روز و در همراهی با خانواده‌های داغدار اعتراضات سراسری اقدام به تحصن چند روزه در دفتر بند زنان سیاسی زندان اوین کردند. در پی آغاز این تحصن رئیس زندان  زندانیان تحصن کننده را به پرونده‌سازی جدید و تبعید به زندان‌های دیگر تهدید و  تلفن‌های بند زنان را قطع و به آنها اعلام کرد ادامه مطلب »

دست‌کم سه دانش‌آموز بازداشتی آبان‌ماه آزار جنسی شده‌اند

شاهدان عینی و منابع آگاه، از آزار و اذیت جنسی و تهدید به تجاوز دست‌کم سه دانش‌آموز مریوانی بازداشت شده در اعتراض‌های آبان در این شهر خبر دادند.بازجویان امنیتی سازمان اطلاعات سپاه مریوان که از سوی فردی به نام «حاجی میثم» هدایت می‌شدند، دست‌کم سه دانش‌آموز را با ابزارهایی مثل باتوم تهدید به تجاوز کردند و همزمان مورد اذیت و آزار جنسی قرار داده‌اند ادامه مطلب »

زادت روزت مبارک پرنده آبی💙

«و این منم زنی تنها در آستانه فصلی سرد» هشتمین روز دی ماه را بخاطر بسپاریم،زیرا به باورِ احمد شاملو «پرنده آبی» شعر ایران در چنین روزی زاده شد.فروغ یک اتفاق کم نظیر در هژمونیِ فرهنگ مرد سالار ایران است. به بیانی دیگر فروغ چهره مخدوش زن ایرانی را احیا کرد ادامه مطلب »

زنان تاثیرگذار ایران؛ دختران خیابان انقلاب

چند روز پیش از آغاز اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶، درست در ششم دی‌ماه حرکتی اعتراضی نسبت به حجاب اجباری در ایران شکل گرفت که بعدها با نام «دختران خیابان انقلاب» شناخته شد.پرفورمنسی منحصر به فرد در تاریخ مبارزه با حجاب اجباری، از این منظر منحصر به فرد که نه خشونتی در آن بود نه فریادی و نه شعاری…گسترش حرکت «دختران خیابان انقلاب»  مقام‌های امنیتی را برآن داشت، در اقدامی تهدیدآمیز اعلام کردند از این به بعد اتهامات معترضان به حجاب اجباری دیگر تنها «عدم رعایت حجاب شرعی» نیست بلکه اتهام «تشویق به فساد» هم متوجه آنها خواهد شد

ادامه مطلب »

اخباری از زندان ها

کاوه مظفری از بازداشت‌شدگان پنجم دی‌ماه در مراسم چهلم نوید بهبودی در تماسی با خانواده اعلام کرد که یک مورد اتهامی تفهیم شده و وثیقه‌ی صد میلیون تومانی صادر شده است..در پی اعلام تحصن ۸نفر از زندانیان زن زندان اوین در همراهی با معترضان آبان‌ماه و چهلم جان‌باختگان اعتراضات، راه‌های ارتباطی زندانیان با خانواده‌هایشان قطع شده است. لیلا حسین‌زاده، دانشجوی زندانی دانشگاه تهران طی یک هفته اخیر هیچ خبری از سلامتی او در دست نیست..سه عضو کانون نویسندگان ایران مجموعا به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم شدند…/ ادامه مطلب »

اعتراض جمعی از زندانیان سیاسی به ضرب‌وشتم ” نرگس محمدی” در زندان اوین

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی در زندان اوین با انتشار نامه‌ای خطاب به مسولان قوه‌قضاییه ضمن محکوم نمودن برخوردهای صورت گرفته با زندانیان سیاسی به ویژه نرگس محمدی در روزهای اخیر، نسبت به تداوم خشونتها نسبت به زندانیان سیاسی هشدار دادند. نرگس محمدی به همراه چندتن از دیگر زندانیان زن زندانی در زندان اوین به مناسبت چهلمین روز جان باختن کشته شدگان اعتراضات آبانماه در چند روز گذشته دست به تحصن زده بودند. در این نامه که به جامعه‌نو رسیده، آمده است…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی