امروز:   فروردین ۱۶, ۱۳۹۹    
فيسبوک
فوریه 2020
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه   مارس »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
آخرین نوشته ها

Archive for بهمن ۲۵ام, ۱۳۹۸

در ستایش «همبستگی» زنان زندانی با دیگر زندانیان

معترضان و دگراندیشان را حبس می‌کنند تا از آنها آدم دیگری بسازند، بی‌آرمان و ناامید. اما با خواندن نامه‌ها و بیانیه‌هایشان می‌بینیم شعله‌ درونشان هنوز روشن است و گرما می‌دهد. در بند بودن به جای اینکه آنها را بشکند، راسخ‌ترشان کرده و گاه پیوند میانشان را با وجود تمام تفاوت‌ها، عمیق‌تر می‌کند. «همبستگی» اولین رشته پیوند میان زنان زندانی با دیگر زنان و مردان زندانی است. یکی از نوشته‌های جمعی شجاعانه و آگاه زنان زندانی، بیانیه‌ای است که ۱۷ زن زندانی سیاسی مرداد ماه ۹۷ برای حمایت از مادران معترض در بند از زندان اوین نوشته‌اند… ادامه مطلب »

جزئیات بازداشت ۳ دانشجوی دانشگاه تهران

احضار و بازداشت بهاره هدایت، امیرمحمد شریفی و معین زارعیان ۳ تن از دانشجویان دانشگاه تهران طی روز‌های گذشته با واکنش‌هایی همراه بود و از مسئولان دانشگاه و حتی وزارت علوم خواستار پاسخگویی بودند. در این راستا اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران در خصوص علت بازداشت این دانشجویان می‌گوید: «من دلیل اتهام‌ها را نمی‌دانم، ولی به تجمع آخری که در آبان‌ماه در دانشگاه اتفاق افتاد، مربوط می‌شود. اگر بتوانیم کاری برای دانشجویان کنیم، حتما انجام خواهیم داد.» ادامه مطلب »

چادر؛ حجاب برتر اسلامی یا پوشش کهن ایرانی؟

در شاهنامۀ فردوسی بارها به چادر همچون پوشش زنان ایرانی پیش از اسلام اشاره شده است. در نقوش نه‏چندان پرشماری که از زنان دورۀ ساسانی برجای مانده‏اند، زنان طبقۀ اشراف معمولاً پوششی چادرمانند در بر می‏کردند. در دائره‏المعارف ایرانیکا آمده است: «پوشش زنانی که نه مقام شهبانویی داشتند و نه از الهه‏گان شمرده می‏شدند پیراهن (قبای) بلندی بود که یا بدون کمربند با آستین‏های بلند یا بدون آستین و از زیر سینه دارای کمربند بود… آنان روی پیراهن (قبای) آستین‏دار پوششی بر سر داشتند که از روی شانۀ چپ می‏گذشت و تا بخش پایین پیکر ادامه می‏یافت… ادامه مطلب »

رشته‌ی زنان و زایمان، ابزار کنترل اجتماعی بدن زنان

جهاز تناسلی زنانه به‌عنوان بخشی اصلی بدن زنان که کانون فشارهای گفتمانی و نیروهای نهادی است، محل اعمال نظارت اجتماعی از طریق پزشکی نیز بوده است. رشته زنان و زایمان اگرچه در انحصار زنان پزشک قرار گرفته است، اما با ساخت مردسالار جامعه و احاطه آن بر کنشگران، تا کنون تغییر به‌سوی رهایی‌بخشی در این رشته از علم پزشکی امکان پذیر نشده و مقاومتی در برابر هنجارهایی که زنان را در مرتبه‌ای فرودست حفظ می‌کنند، مشاهده نشده است… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی