امروز:   فروردین ۲۲, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

جنبش دانشجوئی و بی‌خبری از وضعیت دانشجویان بازداشتی اخیر

در جنبش اعتراضی اخیر میهنمان که در بیش از ۱۰۰ شهر کشور و در مقیاسی وسیع صورت گرفت، دانشجویان نقشی مهم و فعال را ایفا کردند و از همین روست که رژیم ولایت فقیه با توحش کامل حتی با پوشش آمبولانس به دانشگاه ها هجوم برد و بسیاری از دانشجویان را دستگیر کرده و به بند کشید که از سرنوشت بسیاری از آنها همچنان خبری در دست نیست. مبارزه جوانان و دانشجویان همواره در پیوند با مبارزه کارگران، زنان و سایر زحمتکشان میهنمان و در راه تغییرات اساسی و بنیانی، دستیابی به‌عدالت اجتماعی و برابری جنسیتی، آزادی و صلح در کشورمان بوده است. به‌ویژه دختران دانشجو با پیوند فعالیت خود در حوزه زنان و یا سایر حوزه‌ها، نقشی چشمگیر در مبارزات مردم ما داشته و دارند…

************

جنبش آزادی‌خواهانه جوانان و دانشجویان همواره بخش مهمی از جنبش ملی و دمکراتیک مردم کشورما پس از کودتای امپریالیستی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ بوده است. جنبشی که در آن زنان و مردان جوان، با شجاعت و فداکاری پرچم مبارزه علیه ستمگری‌های حاکمان رژیم‌های سلطنتی و ولایی را برافراشتند و هیچ‌گاه در این راه پا را پس نگذاشتند.

مبارزه جوانان و دانشجویان همواره در پیوند با مبارزه کارگران، زنان و سایر زحمتکشان میهنمان و در راه تغییرات اساسی و بنیانی، دستیابی به‌عدالت اجتماعی و برابری جنسیتی، آزادی و صلح در کشورمان بوده است. به‌ویژه دختران دانشجو با پیوند فعالیت خود در حوزه زنان و یا سایر حوزه‌ها، نقشی چشمگیر در مبارزات مردم ما داشته و دارند: به‌عنوان نمونه دختران شجاع و مبارزی مثل سپیده قلیان، عسل محمدی فعال کارگری و دانشجوی داروسازی، لیلا حسین‌زاده دبیر وقت شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تهران و سها مرتضایی فعال دانشجویی که با وجود کسب رتبه ۱۰ کنکور دکتری علوم سیاسی به‌عنوان «نقص در پرونده» ستاره‌دار و در روزهای اخیر بازداشت شد، را می‌توان نام برد .

در جنبش اعتراضی اخیر میهنمان نیز که در بیش از ۱۰۰ شهر کشور و در مقیاسی وسیع صورت گرفت ، دانشجویان نقشی مهم و فعال را ایفا کردند و از همین روست که رژیم ولایت فقیه با توحش کامل حتی با پوشش آمبولانس به دانشگاه ها هجوم برد و بسیاری از دانشجویان را دستگیر کرده و به بند کشید که از سرنوشت بسیاری از آنها هم چنان خبری در دست نیست. این که شمار بسیاری از دانشجویان دختر و پسر و نیز جوانان کشور در بازداشتگاه های رژیم در شرایطی دهشت بار به سر می برند و مورد شکنجه قرار می گیرند ، بازتاب روشنی از نقش موثر آنها در مبارزه مردم علیه رژیم جنایتکار و سفاک “ولایت فقیه ” است.

گزارش های منتشر شده در مورد خیزش مردمی بهمن ۹۸، خبر از بازداشت وسیع دانشجویان و جوانان داده اند که یکی از نمونه های آن بازداشت بیش از ۴۸ دانشجو ی دانشگاه های تهران و علامه طبا طبایی بوده است که تنها تنی چند از آنها آزاد شده اند ولی از سرنوشت کنونی و آینده آنها خبری نیست. این در شرایطی است که به دلیل قطع ارتباطات و سرکوب شدید و شرایط حکومت نظامی حاکم، آمار دقیقی از سایر بازداشت شدگان وجود ندارد. سرکوب و فشار به جنبش دانشجویی در دوران رژیم ولایت فقیه پدیده ای نوین نیست و محدود کردن جنبش دانشجویی و جوانان همواره در دستور کار رژیم بوده است. با پیروزی انقلاب ۵۷ امید بر این بود که شرایط باز سیاسی ، اجتماعی و فردی برای فعالیت آزادانه مردم میهنمان و به ویژه برای جوانان و دانشجویان فراهم شود ، ولی با وجود همه امیدواری ها ، حاکمیت ارتجاعی و تاریک اندیش ولایت فقیه ، پس از مدتی کوتاه ، اولین هجوم خود را برای سرکوب و محدود کردن جنبش دانشجویی تحت نام انقلاب فرهنگی و با بستن دانشگاه ها و اخراج های نهان و آشکار و محروم کردن تعداد وسیعی از دانشجویان از ادامه تحصیل ، آغاز کرد.

در مقطع جنبش مردمی سال ۸۸ وپس از کودتای انتخاباتی رژیم ، بار دیگر حمله گسترده رژیم ولایت فقیه به دانشجویان آغاز شد و با تشدید فشار بر آنها، بسیاری دوباره از تحصیل محروم شدند و تعدادی دیگر از جوانان و دانشجویان نیز به دلیل افزایش جو خشونت، سرکوب و خفقان، و بالا بردن هزینه مبارزه سیاسی ، یا عدم آینده کاری مجبور به ترک کشور شدند به طوری که امروزه پدیده فرار مغزها اوج بی سابقه ای یافته است .

در شرایط بسیار دشوار توام با سرکوب های بی رحمانه ، خشن و سیستماتیک رژیم ولایت فقیه که هرگونه تشکل سیاسی و صنفی را سرکوب می کند و امکان ایجاد تشکل های مستقل دانشجویی را از آنها گرفته است، جوانان و دانشجویان برای نیل به آزادی ، دمکراسی و عدالت اجتماعی ، مبارزه ای سخت و پرمخاطره را در پیش رو دارند ولی با این حال به جرات می توان گفت که نسل جوان میهنمان به مانند بیش از هفت دهه گذشته ، همچنان یکی از سنگرهای مطمئن مبارزات مردم است و پشتیبان و تکیه گاهی برای سایر نیروهای مترقی به شمار می آید.

در شرایط بغرنج کنونی که مردم میهنمان ، از سویی با سرکوب خشن، بی رحماته و جنایتکارانه رژیم ولایت فقیه روبرو هستند و از سویی دیگر نیروهای ارتجاعی تلاش دارند تا با آلترناتیو سازی و با پشتیبانی ازسوی رسانه های امپریالیستی ، مانند بی بی سی، من و تو ، صدای آمریکا و… جنبش های آزادیخواهانه و عدالت جویانه مردم را به نام خود قبضه و دیکتاتوری دیگری را بر کشورمان تحت نام ” سلطنت ” یا غیره تحمیل کنند، وظیفه ای سنگین بر دوش تمامی مبارزان و از جمله جوانان و دانشجویان قرار دارد، تا با پرهیز کردن از به دام افتادن در تبلیغات منحرف کننده ، چه از سوی رژیم و چه از سوی رسانه های ارتجاعی وابسته به امپریالیسم ، مبارزه ای مترقی را به پیش ببرند. مبارزه ای بی امان در راه صلح، آزادی ، دمکراسی و عدالت اجتماعی و برابری جنسیتی. مبارزه ای که تبلور خود را در جنبش دانشجویی ۱۶ آذر۱۳۳۲ یافت و در پس آن نیز این جنبش با گذشت زمان، آگاه تر به راه خود ادامه داد و به عنوان بخشی جدا ناپذیرو مهم از جنبش های میهنمان ، نقشی تعیین کننده را ایفا می کند.

منبع: سایت تشکیلات دمراتیک زنان ایران
۱۴ آذر ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی