امروز:   بهمن ۸, ۱۳۹۸    

حکومتی کاملا زنانه در فنلاند

نخست وزیر فنلاندهم‌اکنون فنلاند در آستانه برقراری یک حاکمیت “کاملا زنانه” است. از ۲۰۰ کرسی پارلمان فنلاند هم هم اینک ۹۳ کرسی در اختیار زنان است. با انتخاب جوان ترین نخست وزیر تاریخ فنلاند، حالا ائتلاف سیاسی پشت سر نخست وزیر جدید این کشور یک ائتلاف کاملا زنانه است که رهبران هر ۵ حزب عضو ائتلاف زن هستند و سن ۴ رهبر عضو دولت ائتلافی زیر ۳۵ سال است…

روز یکشنبه “سانا مارین” وزیر ۳۴ ساله سابق” حمل و نقل” فنلاند به عنوان نخست وزیر جدید این کشور انتخاب شد. مارین جوان ترین نخست وزیر تاریخ فنلاند است و ائتلافی سیاسی کاملا زنانه را هدایت و رهبری خواهد کرد.

فنلاند در سال ۲۰۰۰ صاحب نخستین رییس جمهوری زن و ۳ سال بعد در سال ۲۰۰۳ صاحب اولین نخست وزیر زن تاریخ خود شد، اما ویژگی خاص دولت جدید فنلاند علاوه بر زن بودن همگی رهبران دولت ائتلافی،شاخصه جوان بودن آنهاست.

در انتخابات پارلمانی ابتدای سال میلادی جاری نیز زنان فنلاند موفق شدند در رکوردی تاریخی ۹۳ کرسی از ۲۰۰ کرسی پارلمان این کشور (۴۷ درصد کرسی های پارلمان) را از آن خود کنند.
فنلاند را شاید بتوان زنانه ترین حکومت حال حاضر دنیا دانست که در دو بخش قوه مجریه و مقننه این کشور دست بالا از آن زنان است.

فنلاند در شاخص جهانی “شکاف جنسیتی” در سال ۲۰۱۸ پس از ۳ کشور ایسلند، نروژ و سوئد در رده چهارم است.
رهبران ۵ حزب ائتلافی دولت جدید فنلاند همگی زن و جوان هستند.

نخست وزیر فنلاند

 

عصر ایران ـ ۱۹ آذر ۱۳۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی