امروز:   فروردین ۲۲, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

حق غنیمت ؛ بجای کرسی دکتری، گور تعارف میکنند

سزاست دق کنیم از این جامعه سرشار از بیداد، از این روابط و ضوابط اختراعی حکومت و از پایمال کردن محسوس و نامحسوس میلیونها حق کوچک و بزرگ جوانان این کشور که آنها را از کشورشان دور میکند، به غربت میفرستد، و گاه منزجر و فراری میکند. آنها که مانده‌اند و میخواهنداین فضای گرفته‌، خونالود، بی امید، و ستمگررا تغییر دهند، یادشان باشد باید آینده برای غنیمت‌های دیگر متفاوت باشد. ../

*****

غنیمت اژدری؛ فعال محیط زیست و دانشجوی مقطع دکترای محیط زیست، اصالتاً از ایل قشقایی و متولد شیراز در دانشگاه‌ کانادا مشغول به تحصیل شده بود. وی همچنین از خبرنگاران حوزه محیط‌ زیست و از فعالان این حوزه بود. اژدری سالها برای حقوق ایلات و عشایر در مناطق مختلف تلاش می کرد. غنیمت اژدری یکی از مسافران پرواز اوکراین بود که در روز چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸ بر سقوط جان خود را از دست داد.

جامعه نو نوشت : بنیاد شهید اعلام کرده خانم غنیمت اژدری از کشته‌شدگان هواپیمای ساقط شده اکرائینی را مانند دیگر کشتگان مظلوم و بیگناه این پرواز شوم شهید میشناسد و در قطعه شهدا به بقایای پیکر او گور میدهد. برادروخواهر این دختر جوان و دانشجوی دوره دکترا، در جلسات یادبودش گفته‌اند او در امتحان دکتری در ایران رتبه سوم را کسب و پذیرفته میشود اما چون او را حذف و یک سهمیه‌دار بنیاد شهید با رتبه دوازده را بجای او می‌نشانند، از یک دانشگاه کانادایی برای دکتری پذیرش میگیرد و از ایران میرود. برای جشن نامزدی‌اش به ایران آمده بود.

بعید است خانواده این جوان از دست‌رفته درباره او که دیگر در میانشان نیست خلاف واقع بگویند. اگر این درست است، چه میتوان گفت درباره بیعدالتی مستتر در این ماجرا؟ بجای کرسی دکتری که حق این دختر سرشار از زندگی در کشورش بوده، به او گور تعارف میکنند.

سزاست دق کنیم از این جامعه سرشار از بیداد، از این روابط و ضوابط اختراعی حکومت و از پایمال کردن محسوس و نامحسوس میلیونها حق کوچک و بزرگ جوانان این کشور که آنها را از کشورشان دور میکند، به غربت میفرستد، و گاه منزجر و فراری میکند.

آنها که مانده‌اند و میخواهنداین فضای گرفته‌، خونالود، بی امید، و ستمگررا تغییر دهند، یادشان باشد باید آینده برای غنیمت‌های دیگر متفاوت باشد. تقاضای تغییر ضوابط ناعادلانه، شایدحق غنیمت اژدری بر گردن دانشجویان دلیر امروز است. مطالبه زیاد و ناممکن نیست.

۲۵ دیماه ۹۸

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی