امروز:   آذر ۲, ۱۳۹۸    
فيسبوک
نوامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« اکتبر    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
آخرین نوشته ها

صدور حکم برائت آسیه بی‌بی در پاکستان و خشم اسلام گرایان افراطی

در پاکستان اسلام گرایان افراطی برای دومین روز پیاپی به خیابان‌ها ریخته و با تظاهرات و آتش زدن لاستیک‌ها راه‌های شهرهای بزرگ کشور را بسته و هواخواهان خود را به قتل قضات دادگاه عالی این کشور فراخواندند. دادگاه عالی پاکستان، روز چهارشنبه ٣١ اکتبر/٩ آبان، آسیه بی‌بی، زن مسیحی متهم به «توهین به مقدسات» را از کلیۀ اتهامات وارد بر او تبرئه کرد و دستور آزادی وی را داد.

 

 

 

 

***

 

 

 

 

در پاکستان، جنبش‌های اسلام گرایان افراطی برای دومین روز پیاپی به خیابان‌ها ریخته و با تظاهرات و آتش زدن لاستیک‌ها راه‌های شهرهای بزرگ کشور را بسته و هواخواهان خود را به قتل قضات دادگاه عالی این کشور فراخواندند. دادگاه عالی پاکستان، روز چهارشنبه ٣١ اکتبر/٩ آبان، آسیه بی‌بی، زن مسیحی متهم به «توهین به مقدسات» را از کلیۀ اتهامات وارد بر او تبرئه کرد و دستور آزادی وی را داد. آسیه بی‌بی، زن مسیحی بی سواد، که مادر چهار فرزند است، در سال ٢٠١٠ بر پایۀ شهادت همسایگان خود به اعدام محکوم شد. آنان وی را به ابراز «سخنان انتقاد آمیز» از اسلام متهم کرده بودند.

ماجرای آسیه بی‌بی و محکومیت او به مرگ، موجب اختلاف و رویاروئی میان جریان‌های گوناگون مذهبی و سیاسی در پاکستان شد. در حالیکه جنبش‌های اسلام گرای افراطی از همان ابتدا خواستار اعدام وی شدند و از صدور حکم دادگاه بدوی استقبال کردند، بسیاری از سیاستمداران و کنشگران جامعۀ مدنی اتهام «توهین به مقدسات» را ساختگی دانسته و ماجرائی برپا شده از سوی اسلام گرایان و گاه زمین خواران محلی برای ترساندن مسیحیان و فرار آنان از روستا و تصاحب املاک آنان دانستند. آسیه بی‌بی خود همواره این اتهام را رد کرده است.

در حالیکه صدور حکم برائت او از کلیۀ اتهامات با استقبال شمار بسیاری از سیاستمردان پاکستان و مدافعان حقوق بشر و شهروندی و نیز جامعۀ مسیحیان این کشور روبرو شد، جنبش‌های اسلامی افراطی به خیابان‌ها ریخته و دست به تظاهرات خشونت آمیز زدند.

«جنبش لبیک پاکستان» به بسیج نیروهای خود برای مختل کردن رفت و آمدها پرداخت و رهبر آن «محمد افضل قدری» در تظاهرات سازمان داده در لاهور گفت «سه قاضی صادر کنندۀ حکم برائت، با این اقدام خود، سزاوار مرگ‌ هستند». او همچنین سربازان ارتش را به سرپیچی از فرامین ژنرال قمر جاوید باجوا، فرماندۀ کل نیروهای مسلح پاکستان دعوت کرد.

مولانا عبدالعزیز، امام مسجد معروف لال در اسلام‌آباد نیز حکم تجدید نظر دادگاه عالی را مبنی بر تبرئۀ آسیه بی‌بی «کاملاً ناعادلانه، ظالمانه، بی رحمانه برای شریعه» توصیف کرد و گفت این حکم «نتایج خوبی برای کشور ندارد».

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، این گروه‌ها را سرزنش کرد و همگان به اطاعت از تصمیم دادگستری فراخواند وگفت این جنبش‌ها با اینگونه اعمال در جستجوی مقاصد سیاسی خویش هستند. ایستادگی وی در برابر اسلام گرایان مورد استقبال نیروهای سیاسی و کنشگران جامعه مدنی قرار گرفت.

در همین حال، سیف الملوک، وکیل مدافع ۶٢ سالۀ آسیه بی‌بی، که پس از صدور حکم دادگاه عالی، خرسندی و سرور خود را پنهان نکرده بود، اینک در معرض پیام‌های تهدیدآمیز قرار دارد. وی با این حال روز گذشته را «شادترین روز زندگی» خود دانست و گفت «هنگامی که چنین پرونده‌هائی را می‌پذیرید، باید آمادۀ قبول نتایج و اثرات آن نیز باشید». وی افزود «از نظر من بهتر است انسان در نهایت شجاعت و قدرت بمیرد تا چون موشی ترسو زندگی کند».

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، کشوری که همسر و دختر آسیه بی‌بی بدان پناهنده شده‌اند، نیز از صدور این حکم ابراز رضایت و خوشنودی کرد و گفت «انگلستان، بطور کلی خواستار لغو حکم اعدام در کلیۀ کشورهای جهان است».

رادیو فرانسه  – ۱۲ آبان ۹۷

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی