امروز:   بهمن ۸, ۱۳۹۸    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

کارنامه مردود ایران ۲۵ سال پس از کنفرانس پکن در مورد کودکان دختر

سال ۲۰۲۰، ربع قرن از چهارمین کنفرانس جهانی زنان سازمان ملل در پکن می‌گذرد. در کمیسیون زنان سازمان ملل در سال جاری که در ماه مارس در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود، کارنامه کشورهای گوناگون در زمینه انجام تعهداتی که امضای خود را بر پای آن نهاده‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرد. ایران در زمره کشورهایی است که گزارش پیشرفت‌های زنان را در خلال ربع قرن گذشته به سازمان ملل ارائه کرده است اما این گزارش بسیار جای بحث دارد چرا که بین واقعیات تلخ جامعه امروز ایران در زمینه زنان و دختران و آنچه که در گزارش آمده، تفاوت فاحشی وجود دارد… ادامه مطلب »

ملکه محمدی؛ مبارز خستگی ناپذیری که «با عشق به مردم زیست»

همراه با مقاله ای به قلم او از « دنیا » شماره ۱۲ سال ۵۴
ملکه محمدی هنگامی نوشتن در مطبوعات را آغاز کرد که در میهن ما حتی داشتن سواد خواندن و نوشتن برای یک زن چندان مرسوم نبود، چه رسد به هماوردی با مردانی که در مشهورترین نشریات دهه بیست قلم می زدند.. او با اسم مستعار در دفاع از حقوق زنان و دیگر مسایل سیاسی روز، در مطبوعات مطلب می نوشت.. / ادامه مطلب »

زنان تاثیرگذار ایران؛ دختران خیابان انقلاب

چند روز پیش از آغاز اعتراضات سراسری دی‌ماه ۱۳۹۶، درست در ششم دی‌ماه حرکتی اعتراضی نسبت به حجاب اجباری در ایران شکل گرفت که بعدها با نام «دختران خیابان انقلاب» شناخته شد.پرفورمنسی منحصر به فرد در تاریخ مبارزه با حجاب اجباری، از این منظر منحصر به فرد که نه خشونتی در آن بود نه فریادی و نه شعاری…گسترش حرکت «دختران خیابان انقلاب»  مقام‌های امنیتی را برآن داشت، در اقدامی تهدیدآمیز اعلام کردند از این به بعد اتهامات معترضان به حجاب اجباری دیگر تنها «عدم رعایت حجاب شرعی» نیست بلکه اتهام «تشویق به فساد» هم متوجه آنها خواهد شد

ادامه مطلب »

بیانیه جمعی از فعالان زنان ایران در اعتراض به سرکوب و کشتار معترضان آبان ۹۸

جمعی از فعالان حقوق زنان در بیانیه‌ای به سرکوب و کشتار معترضین به گرانی بنزین در آبان ۹۸ اعتراض کردند. فعالان زنان در این بیانیه که به امضای ۱۴۰ نفر رسیده است، سیاست‌های اقتصادی حکومت را مسبب استثمار نیروی کار، بیکاری و محرومیت از خدمات اجتماعی دانستند که با گران شدن بنزین به اعتراض گسترده در صدها شهر رسید. اما پاسخ حکومت به این اعتراض‌ها، کشتار و دستگیری گسترده بود: «اقتدارطلبان چاره‌ای جز این ندیدند که به سرکوب شدید و عریان معترضان بپردازند. بر اساس آمارهای منتشر شده صدها نفر تاکنون جان باخته‌اند هرچند آمارهای غیررسمی از تعداد بیشتری خبر می‌دهد که برخی از آنان کودک هستند. آمارهای رسمی تعداد زندانیان را بیش از ۷۰۰۰ نفر اعلام کرده است که هنوز وضعیت آنان مشخص نیست… ادامه مطلب »

درباره آنچه که در ۱۶ آذر گذشت، و به عنوان یک دانشجوی زن می‌نویسم:

پیوند کارگران و دانشجویان ترسناک‌ترین سیمای اعتراضات برای نهادهای امنیتی است. آن‌ها این خوف را کتمان نمی‌کنند و بارها از تریبون‌های مختلف اعلام کرده‌اند که از پیوند جنبش‌های اعتراضی مختلف، سخت هراسان‌اند. سرکوب نیز همواره در جایی سخت‌تر و خشن‌تر بوده است که جنبش‌های اعتراضی مختلف با هم گره خورده‌اند. ادامه مطلب »

زنان، میدان‌داران اعتراضات بزرگ تاریخ ایران

در جنبش تنباکو، این زنان بودند که روحانیون مرتجع را هنگام طرفداری از قرارداد رژی از منابر پایین کشیدند، زنان بودند که در شورش شهری و تجمع در برابر خانه نجم‌آبادی میدان‌داری کردند. در تبریز نیز، گرچه کار اعتراض ابتدا توسط تجار آغاز شد، اما بعد زینب‌پاشا و دیگر زنان همراهش بودند که بار قیام را به دوش کشیدند. در مشروطه زنان شب‌نامه نوشتند، تحصن کردند و حتی در لباس مردان جنگیدند. در انقلاب ۵۷ نقش کلیدی داشتند. در جنگ هشت ساله چه در جبهه‌ها و چه در پشت جبهه‌ها نمی‌توان نقش آنها را انکار کرد و در اعتراضات سال ۸۸ نیز زنان در خطوط اول اعتراضات بودند اما هیچ‌گاه دیده نشدند. این بار هم نمی‌خواهند زنان را ببینندادامه مطلب »

چرا روز ۲۵نوامبر (۴ آذر) را روز جهانی منع خشونت علیه زنان می نامند؟

قتل سه خواهر میرابل پس از زندان، شکنجه و تجاورز توسط حکومت دومینیکن، آن‌ها را به «نمادی از مبارزات مردمی و فمینیستی» تبدیل کرد و در نتیجه مبارزات پیگیر زنان، سازمان ملل متحد در ۱۷اکتبر سال ۱۹۹۹ این روز را روز جهانی منع خشونت علیه زنان اعلام نمود.خشونت علیه زنان، خشونت علیه تمامی افراد جامعه می باشد که حاصل تحمیل قوانین مبتنی بر تبعیضات جنسیتی است. این خشونتها تجلی رابطه قدرت نابرابر حاکم بر جامعه بوده که منجر به سلطه مردان بر زنان شده است. ادامه مطلب »

گردهمایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

کمیته اعتصاب زنان برلین به مناسبت  ۲۵ نوامبر، روز جهانی رفع خشونت از زنان ۱۶ نوامبر ساعت ۱۴ در میدان « هرمن»  شهر برلین یک گردهمایی برگزار کرد.در این برنامه ۱۸۰ تا ۲۰۰ نفر زن شرکت داشتند.محتوای برنامه را موزیک، اجرای همخوانی سرود نان و رز و سخنرانی های مختلفِ کوتاه و اطلاع بخش به عموم تشکیل داده بود. در این سخنرانی ها به معضلات و خشونت های عمده ای که بر زنان آشکارا و غیر آشکار اعمال می شوند، اشاره داشت: ادامه مطلب »

تاریخچه سوسیالیسم فمینیستی و دیدگاه‌های نظریه‌پردازان سوسیالیست ـ فمینیست

معرفی کتاب/ «هدف فمینیسم تغییر زن یا مرد یا هر دو نیست بلکه تغییر روابط آن‌ها است. این هدف بر پایه‌ی جنبش رهایی‌بخشِ مستقل زنان تحقق خواهد یافت که استراتژی آن بیش‌تر بر پایه‌ی هم‌گامی با مردان استوار است تا جدایی‌گراییِ مطلق مردهای سوسیالیست، مثل سایر مردان، قدرت سیاسی و امتیازات اجتماعی خود را در حضور جنبش رهایی‌بخشِ مستقل زنان از دست خواهند داد. اما آن‌ها، تاکنون، نشان داده‌اند که به‌‌هرحال بیش از سایر مردان از مبارزات فمینیست‌ها حمایت می‌کنند و از نظر سیاسی به آن توجه دارند. و البته این امر نه از روی خیرخواهی و سخاوت‌مندی مردان سوسیالیست بلکه از جهان‌بینی، برنامه و اهداف سیاسی آنان ریشه می‌گیرد. از آن‌جایی که ستم جنسیتی بر زنان جزئی از ساختار سرمایه‌داری است. مبارزه برای رهایی زن و مبارزه برای سوسیالیسم نمی‌تواند جدا از هم پیش رود… ادامه مطلب »

نقش پر رنگ زنان در تظاهرات علیه گرانی بنزین در ایران

در ویدئوی ذیل نقش پرزنگ زنان در مبارزه علیه گرانی مشهود است برغم اینکه حکومت سعی داشته در این ۴۰ ساله آنها را بخصوص بعد از جنبش اعتراضی سال ۸۸ با سیاست های گوناگون به چهار دیواری خانه و خانواده محدود کند،سازمانگرانه و خشونت پرهیزانه توصیه ها و تجربیات خود را به معترضان دیگر منتقل می کنند. ادامه مطلب »

چرا مردسالاری در حال کشتن مردان است؟

توانمندسازی زنان می‌تواند از مردان در برابر ضربه‌های اقتصادی محافظت کند. اگر زنان تحصیل‌کرده باشند و بتوانند کار کنند، در این صورت از بار مسئولیت مالی‌ مردان کاسته خواهد شد. جوامعی که سطح پایین‌تری از برابری جنسیتی را تجربه می‌کنند، همان جوامعی‌اند که بالاترین میزان خودکشی مردان را دارند.  در کشورهایی مثل سوئد و اتریش که در سطوح بالاتری از برابری جنسیتی قرار دارند، «رابطه‌ی میان افزایش نرخ بیکاری و خودکشی در مردان به کلی از بین رفته است. ادامه مطلب »

قدرت نرم زنان

کنترل دولت بر سبک زندگی زنان – به استثنای دو کشور ایران و عربستان – تقریبا دیگر از تمام کشورهای مسلمان رخت بر بسته و خریداری در میان سیاستمداران کشورهای مسلمان ندارد. دز چهار دهه اخیر (برخلاف نمونه عربستان) پویش‌های حمایت از حقوق زنان ایران نه در قالب «اصلاحات اجتماعی از بالا» که در شکل «اصلاحات اجتماعی از پایین» تداوم یافته و همیشه پویش‌هایی غیر‌دولتی و برخاسته از دل جامعه مدنی ایران بوده است. از این رو جنبش زنان ایران، از دل همین جامعه مدنی جوشیده و بالیده است و اکنون تقریبا به درختی تنومند تبدیل شده است…

ادامه مطلب »

نگاهی به کاستی های وظایف ارگان های مربوط

به لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان

این لایحه با ضعف های زیادی مواجه است که تلاش داریم در چندین نوبت به بررسی این موارد بپردازیم. در مطلب زیر صرفا به مواردی که با روح لایحه ای در تضاد است که قرار است مانع خشونت علیه زنان شود ، از مبحث چهارم که وظایف وزارت کشور است تا مبحث چهاردهم که به وظایف نیروی انتظامی اختصاص دارد، می پردازیم ادامه مطلب »

‏‎شبه‌فمینیسم رودروی اندیشه‌ورزی فمینیستی

 ارزیابی‌ و تحلیل‌ نوشین احمدی خراسانی از شخصیت های محوری جنبش زنان در مصاحبه با مجله زنان: وی  از مسیری که این جنبش بعد از انقلاب پیموده و ‏ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کنونی‌ و آتی‌اش، فعالان این حوزه و همۀ کسانی را که دل در گرو ‏آرمان‌های برابری‌خواهانه دارند در فهم وضعیت موجود، موانع پیش رو، و راه‌های برون رفت از آن یاری ‏می‌کند.، گفت‌وگو کرده است ادامه مطلب »

«مخالفت زنان با تبعیض زیر پوست جامعه ایران رو به رشد است»

بیش از ۲۰۰ تن از فعالان زنان و دیگر عرصه‌های مدنی در بیانیه‌ای به “سرکوب و ریاکاری” مسئولان جمهوری اسلامی در مقابله با حرکت‌های بطنی جامعه پرداخته و از حرکات اعتراضی زنان و دیگر فعالان مدنی و سیاسی حمایت کرده‌اند. در بیانیه عدم هر گونه اعتماد به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه کنونی که یکی از اعضای هیئت مرگ کشتار تابستان ۶۷ بوده، به بیان درآمده و گفته شده که او حالا در لوای “مبارزه با فساد” وارد صحنه شده است…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی