امروز:   بهمن ۲, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژانویه 2018
د س چ پ ج ش ی
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

اجازه نمی‌دهیم بر تاریخ فعالیت‌های عاری از خشونت مردم خاک پاشیده شود

۳در این مقطع مشخص خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی، آزادی حق تشکل و اجتماعات، و در ارتباط با زنان متوقف کردن سیاست‌هایی که به خانه‌نشین کردن زنان منجر می‌شود؛ برابری جنسیتی در حوزه کار و اشتغال؛ اجرای سیاست‌های حمایتی از زنان سرپرست خانوار؛ تغییر ساختارها و قوانین تبعیض‌آمیز که به مثابه ابزار سرکوب اجتماعی و اقتصادی زنان هستیم…/ ادامه مطلب »

نقش زنان در جنبش اعتراضی ایران

royatoloieeشعارهای تظاهر کنندگان حاکی از ظهور یک جنبش سکولار با خواست تحولات بنیادین است کە بە طور واضح و شفاف خواهان برچیدە شدن بساط حکومت مذهبی در ایران می باشد. چنانچە حضور زنان از هم اکنون همراه با آگاهی های فمینیستی و جنسیتی، مطالبات مشخص، کارتیمی و شبکەای، سازماندهی گروهی و اعمال تواناییهای لیدرشیپ و رهبری گروهی باشد، هیچ کس نخواهد توانست پس از پیروزی این جنبش اعتراضی افقی کە خوشبختانە تا حال حاضر رهبر کاریزمای واحدی با قابلیت تبدیل بە دیکتاتور آیندە را ندارد، دوبارە زنان را بە حاشیە و کنج خانەها براند ادامه مطلب »

بیانیه مادران صلح ایران در مورد اعتراضات اخیر مردم

madaransoدر روزهای اخیر شاهد تجمعات و اعتراضات مردم نسبت به اوضاع نامناسب اقتصادی ،سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بودیم . آن چه که مسلم است این نارضایتی ها ناشی از سیاست های غلطی بوده که در طی سالیان گذشته تاکنون اعمال و شرایط به گونه ای شده است که تنها  جرقه ای لازم بود تا آتش اعتراضات شعله ور شود ادامه مطلب »

آیا زنان در اعتراضات اخیر غایب‌اند؟

2اعتراضات اخیر در شهرهای ایران یک تفاوت عمده با اعتراضات سال ۱۳۸۸ دارد: از شهرستان‌ها شروع شده و معترضان آن نه از طبقه متوسط فعال در اعتراض انتخاباتی گذشته که از میان اقشار ناراضی عمدتا بیکار و دارای مشکلات اقتصادی و معترض به تبعیض هستند. آمار بیکاری در میان زنان به ویژه تحصیل‌کردگان بالاست، تبعیض ساختاری نسبت به زنان در تمام حوزه‌ها وجود دارد و طبیعی است که زنان در صف اول ناراضیان این سیستم حکومتی باشند../ ادامه مطلب »

آسیه‌ امینی: پیشرفت «برابری جنسیتی» در دولت روحانی بسیار ناچیز بود

1000x563_350893زنان از نظر قدرت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی یک «اقلیت جنسیتی» به حساب می‌آیند؛ گروه‌هایی که برای پیشبرد حقوق این اقلیت جنسی و جنسیتی تشکیل می‌شوند با پا فشاری بر این خواست‌ها به تلاش خود ادامه می‌دهند. شبکه سازی‌های مردمی از سوی شهروندانی که آگاهی جنسیتی بالاتری دارند در اطلاع‌رسانی خواست‌ها و تحمیل آنها به حکومت موثر است../ ادامه مطلب »

آغاز کار بیست و نهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران

1بیست و نهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران از ۸ تا ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸ میلادی (۱۸تا ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ خورشیدی) در شهر استکهلم برگزار خواهد شد. بنیاد پژوهش‌های زنان ایران در نظر دارد در بیست و نهمین کنفرانس خود به موضوع «متحدان جنبش زنان ایران در منطقه و جهان» بپردازد../ ادامه مطلب »

تکرار تاریخ؟

زنان انقلابی در الجزایر و فلسطین؛ وجه مشترک در این جنبشهای ناسیونالیستی، عنصر اسلامی آنها می‌باشد. ناسیونالیسم مذهبی به این گرایش دارد که به صورتی «محافظه کارانه» تعریف بشود، تعریفی که به‌طور خاص بر «پدرسالاریت» دلالت دارد. این روایت از ناسیونالیسم، متمایل به تشبیه ملت به یک خانواده است. چنین برداشتی، به درون انتظارات مردان و زنان در میان خود ملت، نفوذ کرده و نقش‌های جنسیتی بسیار بخصوصی را به آنها اختصاص می‌دهد… ادامه مطلب »

گزارش مراسم سالروز کارزار منع خشونت خانوادگی + عکس

عکس-جمعیت۱روز یکشنبه، همزمان با بیست و پنج نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان، مراسمی در شهر رشت به بهانه یکسالگی کارزار منع خشونت خانوادگی برگزار شد.این برنامه با با تیزری از فعالیت‌های کارزار آغاز شد. سپس مجری برنامه ضمن اشاره به علت نامگذاری ۲۵ نوامبر به عنوان روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، گزارش کوتاهی از فعالیت‌های کارزار منع خشونت خانگی ارایه کرد../ ادامه مطلب »

و باز ادامه می‌دهیم راه را…

karzarکارزار منع خشونت خانوادگی برای اولین بار در روز ۵ آذر ۹۵ طی مراسمی در تهران اعلامِ آغاز به کار کرد…بیانیه‌ای با امضای جمعی از فعالین حقوق زنان شروع به کار کارزار را تکمیل کرد. فعالین کارزار همچنین دفترچه‌های راهنمای کارزار را در خیابان‌های برخی شهرها پخش و با گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با مردم (عموماً زنان)، کارزار را معرفی کردند… تلاش برای  وضع قانون منع خشونت خانوادگی، آنست که خشونت هرچه سریع‌تر متوقف شود و خشونت دیده در امنیت قرار بگیرد و در صورت لزوم خشونت‌گر درمان شود ادامه مطلب »

فراخوان سمینار سراسری زنان

seminarسمینار سراسری سالانه¬ی تشکل¬های زنان و زنان دگر و هم جنس¬گرای ایرانی در آلمان ـ هانوفر ۲۰۱۸

سمینار فعالان زن آلمان از نهم تا یازدهم فوریه با موضوع “اشکال مبارزه¬ی زنان با «سکسیسم، راسیسم و بنیادگرایی” در رابطه ا مهاجرت ، شکل گیری هویت و دخالت گری زنان مهاجر، زبان ، ادبیات و هنر و قدرت و نظامی گری در هانوفر آلمان برگزار می شود ادامه مطلب »

به یاد رفیق آذرمعتقدی

4رفیق آذر در دوران جنبش ملی شدن نفت و از ۱۵ سالگی (۱۳۲۹) به کارزار رزم و ناوردگاه مبارزه با دیکتاتوری و فرهنگ و عرف واپس مانده روی آورد و پیکار خود را با پیوستن به جنبش دمکراتیک زنان ایران و تشکیلات دمکراتیک زنان ایران آغازید.او از همان هنگام در بستر مبارزه آزادیخواهانه و جنبش چپ ایران، پنجه در پنجه دو رژیم پادشاهی و ولایت فقیهی انداخت…/ ادامه مطلب »

معرفی کتاب/ نان و گُل‌های سرخ

Jelde-Ketabجستارهایی از جنبش دمکراتیکِ زنان در اروپا؛ نگارنده (م.الف. کاوه‌مهر) هدف از نگارش این کتاب را آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان با تاریخچه و مبارزه جنبش دمکراتیک زنان در اروپا می‌داند، که به تببین دگرگونی‌ها و مبارزهٴ زنان در اروپا، در شرایط زمانی و مکانی ویژه و مشخص می‌پردازند… وی می‌نویسد: «هر اندازه مسیر پیشرفت اجتماعی، برای جامعه بشری پردرد، خونبار و دشوار بوده است، این فرآیند برای زنان به مراتب خونبار و پرهزینه‌تر بوده و راه مبارزه زنان در جامعه‌های طبقاتی در اروپا نیز، از این قاعده مستثنا نبوده و از راه‌های سنگلاخ و پر خم و پیچی گذر کرده است. گئورگ سانتایانا* می‌گوید: «اگر انسان نتواند گذشته‌اش را به یاد آورد، محکوم است تا آن را تکرار کند.» و به راستی «تکرار تاریخ»، هرچند به صورت «کمدیِ» آن، از دردناکی آن هرگز نخواهد کاست.» ادامه مطلب »

خانم ابتکار عزیز کمک لازم ندارید؟

1معصومه-ابتکار-5آیا شایسته‌سالاری گزینشی و جنسیتی نزد دولت به معنای محروم‌کردن جامعه از نگرش و تدبیر و خرد زنان و تک‌جنسیتی‌کردن سیاست مملکت نیست؟ و مهم‌ترین پرسش زنان از دولتی که به این نوع برداشت از شایسته‌سالاری اعتقاد و باور دارد، این است که: براساس چنین باوری چرا خانم ابتکار را که مردم و دولتیان در شایستگی و تخصص‌شان برای اداره امور محیط زیست وحدت نظر دارند، از جایگاه بحقشان بر می‌دارید و به مقامی غیرمرتبط با تخصص و شایستگی‌شان می‌گمارید؟ به‌نظر می‌رسد تنها هدف از پرتاب‌های بی‌هدف کشتن زمان و راحت‌شدن از شر مطالباتی است که هرچند برای زنان ضروری و حیاتی است اما برای سیاست‌ورزان فقط به‌ درد موج‌سواری می‌خورد و دیگر هیچ! …/ ادامه مطلب »

جنگِ موقعیتِ زنان در ایران بعد از انقلاب

5شاید برای بسیاری از زنانی که در انقلاب ۵٧ شرکت کردند و نقش مهمی در پیروزی آن داشتند، برخی از روندهای پساانقلابی باورکردنی نبود. یکی از آنها که فعالانه در انقلاب شرکت داشته و امروز هم یکی از مهمترین فعالان حقوق زنان است، یک بار به من گفت: «آن زمان من فکرش را هم نمی کردم که روزی زنان در راهروهای دادگاه های خانواده چنین تحقیرآمیز دنبال حقوق اولیۀ خود باشند.» می گفت تصور دیگری داشته و گمان می کرده با انقلاب، زنان از حقوق بیشتری برخوردار بشوند…/ ادامه مطلب »

معرفی کتاب/ زنان در عرصه قانون‌گذاری ایران

مبارزات زنان ایران برای حق رأی؛ در این کتاب با سیر و روند تاریخی مبارزات زنان از دوره‌ی قاجار برای به دست آوردن حق رأی و انتخاب شدن زنان آشنا می‌شویم و نویسنده در ادامه سوابق و فعالیت زنان نماینده در دوره پهلوی دوم و جمهوری اسلامی را معرفی می‌کند. ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی