امروز:   آذر ۱, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
نوامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« Oct    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

فراخوان سمینار سراسری زنان

seminarسمینار سراسری سالانه¬ی تشکل¬های زنان و زنان دگر و هم جنس¬گرای ایرانی در آلمان ـ هانوفر ۲۰۱۸

سمینار فعالان زن آلمان از نهم تا یازدهم فوریه با موضوع “اشکال مبارزه¬ی زنان با «سکسیسم، راسیسم و بنیادگرایی” در رابطه ا مهاجرت ، شکل گیری هویت و دخالت گری زنان مهاجر، زبان ، ادبیات و هنر و قدرت و نظامی گری در هانوفر آلمان برگزار می شود ادامه مطلب »

به یاد رفیق آذرمعتقدی

4رفیق آذر در دوران جنبش ملی شدن نفت و از ۱۵ سالگی (۱۳۲۹) به کارزار رزم و ناوردگاه مبارزه با دیکتاتوری و فرهنگ و عرف واپس مانده روی آورد و پیکار خود را با پیوستن به جنبش دمکراتیک زنان ایران و تشکیلات دمکراتیک زنان ایران آغازید.او از همان هنگام در بستر مبارزه آزادیخواهانه و جنبش چپ ایران، پنجه در پنجه دو رژیم پادشاهی و ولایت فقیهی انداخت…/ ادامه مطلب »

معرفی کتاب/ نان و گُل‌های سرخ

Jelde-Ketabجستارهایی از جنبش دمکراتیکِ زنان در اروپا؛ نگارنده (م.الف. کاوه‌مهر) هدف از نگارش این کتاب را آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان با تاریخچه و مبارزه جنبش دمکراتیک زنان در اروپا می‌داند، که به تببین دگرگونی‌ها و مبارزهٴ زنان در اروپا، در شرایط زمانی و مکانی ویژه و مشخص می‌پردازند… وی می‌نویسد: «هر اندازه مسیر پیشرفت اجتماعی، برای جامعه بشری پردرد، خونبار و دشوار بوده است، این فرآیند برای زنان به مراتب خونبار و پرهزینه‌تر بوده و راه مبارزه زنان در جامعه‌های طبقاتی در اروپا نیز، از این قاعده مستثنا نبوده و از راه‌های سنگلاخ و پر خم و پیچی گذر کرده است. گئورگ سانتایانا* می‌گوید: «اگر انسان نتواند گذشته‌اش را به یاد آورد، محکوم است تا آن را تکرار کند.» و به راستی «تکرار تاریخ»، هرچند به صورت «کمدیِ» آن، از دردناکی آن هرگز نخواهد کاست.» ادامه مطلب »

خانم ابتکار عزیز کمک لازم ندارید؟

1معصومه-ابتکار-5آیا شایسته‌سالاری گزینشی و جنسیتی نزد دولت به معنای محروم‌کردن جامعه از نگرش و تدبیر و خرد زنان و تک‌جنسیتی‌کردن سیاست مملکت نیست؟ و مهم‌ترین پرسش زنان از دولتی که به این نوع برداشت از شایسته‌سالاری اعتقاد و باور دارد، این است که: براساس چنین باوری چرا خانم ابتکار را که مردم و دولتیان در شایستگی و تخصص‌شان برای اداره امور محیط زیست وحدت نظر دارند، از جایگاه بحقشان بر می‌دارید و به مقامی غیرمرتبط با تخصص و شایستگی‌شان می‌گمارید؟ به‌نظر می‌رسد تنها هدف از پرتاب‌های بی‌هدف کشتن زمان و راحت‌شدن از شر مطالباتی است که هرچند برای زنان ضروری و حیاتی است اما برای سیاست‌ورزان فقط به‌ درد موج‌سواری می‌خورد و دیگر هیچ! …/ ادامه مطلب »

جنگِ موقعیتِ زنان در ایران بعد از انقلاب

5شاید برای بسیاری از زنانی که در انقلاب ۵٧ شرکت کردند و نقش مهمی در پیروزی آن داشتند، برخی از روندهای پساانقلابی باورکردنی نبود. یکی از آنها که فعالانه در انقلاب شرکت داشته و امروز هم یکی از مهمترین فعالان حقوق زنان است، یک بار به من گفت: «آن زمان من فکرش را هم نمی کردم که روزی زنان در راهروهای دادگاه های خانواده چنین تحقیرآمیز دنبال حقوق اولیۀ خود باشند.» می گفت تصور دیگری داشته و گمان می کرده با انقلاب، زنان از حقوق بیشتری برخوردار بشوند…/ ادامه مطلب »

معرفی کتاب/ زنان در عرصه قانون‌گذاری ایران

مبارزات زنان ایران برای حق رأی؛ در این کتاب با سیر و روند تاریخی مبارزات زنان از دوره‌ی قاجار برای به دست آوردن حق رأی و انتخاب شدن زنان آشنا می‌شویم و نویسنده در ادامه سوابق و فعالیت زنان نماینده در دوره پهلوی دوم و جمهوری اسلامی را معرفی می‌کند. ادامه مطلب »

زنان در پستوی تاریخ؛ حاضران همیشه‌غایب

زنان در پستوی تاریخ؛ حاضران همیشه‌غایبمنصوره اتحادیه و سیمین فصیحی از «زنان تاریخ‌نگار و تاریخ‌نگاری زن» گفتند. هر روزه پژوهش‌ها، مقالات و کتاب‌های مختلفی در حوزه تاریخ نگاشته می‌شوند؛ آثاری که بیشتر دغدغه‌شان تاریخ سیاسی و کمی که امروزی‌تر باشد، تاریخ اجتماعی و فرهنگی است. آنچه دراین‌میان همواره مورد بی‌مهری پژوهشگران این حوزه واقع شده، فریاد بی‌صدای نیمه پنهان کنشگرانی است که در همه دوره‌های تاریخی حضور داشتند اما نامشان هرگز در تاریخ نیامده، مگر به‌واسطه پدر، برادر یا همسری که درباری است یا با دربار، ارتباطی تنگاتنگ دارد… ادامه مطلب »

بیش از ۸۰۰ فعال مدنی خواستار منع ازدواج کودکان زیر ۱۸ سال شدند

ازدواج-کودکان-در-ایراندر پی شیوع نگران‌کننده ازدواج کودکان در سنین پایین در نقاط مختلف کشور و ضعف قوانین فعلی جهت مبارزه با این پدیده، جمعی از فعالان مدنی و کنش‌گران زنان و کودکان در بیانیه‌ای با عنوان «به ازدواج کودکان پایان دهید» بر اهمیت ممنوعیت و جرم‌انگاری ازدواج بزرگسالان با کودکان زیر ۱۸ سال تاکید کردند.آنها همچنین خواستار جرم‌انگاری ازدواج‌های ثبت نشده کودکان شدند و بر لزوم اقدامات پیشگیرانه همچون آموزش و ارتقاء سطح آگاهی جامعه در خصوص آسیب‌های ازدواج در کودکی تاکید کردند و بار دیگر وظایف و تکالیف قانون‌گذاران و نمایندگان مجلس در این ارتباط را به آن‌ها یادآور شدند../ ادامه مطلب »

بیداری ملی ایرانیان با صدای زنانه-گفت و گو با منصوره اتحادیه

3من فکر می‌کنم مهم‌ترین دستاورد مشروطه برای زنان مسأله تعلیم و تربیت بود؛ در آن دوره مطرح شد و پس از آن هم مطرح ماند و عقبگرد هم نکرد؛ دولت هم حدود ۱۰ یا ۱۲ سال بعد از مشروطه و قبل از رضاشاه، نخستین مدرسه‌های دولتی را برای دختران باز کرد و به مرور بحث کتب درسی و برنامه درسی و دارالمعلمات برای تعلیم معلم و… آغاز شد../ ادامه مطلب »

« جنبش زنان ایران می‌تواند تجدد جامعه ایرانی را تکمیل کند»

3 نشست مشترک علمی-تخصصی حلقه مطالعات مسائل اجتماعی زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران و خانه اندیشمندان علوم انسانی با عنوان «هویت زن ایرانی در گذار از سنت به مدرنیته»، عصر روز یکشنبه، ۸ مردادماه ۹۶، در سالن حافظ خانه اندیشمندان برگزار شد. کارشناسان و سخنرانان حاضر در این جلسه دکتر گیتی خزاعی جامعه‌شناس، دکتر رحیم محمدی جامعه‌شناس و منصوره معین‌الدینی کارشناس ارشد حقوق بشر و از اعضای حلقه زنان انجمن جامعه‌شناسی ایران بودند../ ادامه مطلب »

فمینیسم و جنبش هیپ هاپ

hiphop-feminism-800.350هیپ هاپ جنبش فرهنگی است که در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به اوج شهرت خود رسید. با وجود اینکه اغلب مردم هیپ هاپ را با موسیقی رپ یکی می‌دانند، اما جنبش هیپ هاپ به غیر از موسیقی رپ شامل گرافیتی، رقص هیپ هاپ و دی جینگ نیز می‌شود.این جنبش طی دهه‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفت و موسیقی رپ به دلیل لحن اعتراضی‌اش تبدیل به یکی از محبوب‌ترین ژانرهای موسیقی مخصوصاً در میان جوانان شد ادامه مطلب »

به مطالبات زنان کارگر بی‌توجه بوده‌ایم!

2ناروا نیست بگوییم که قوانین تبعیض‌آمیز وضعیت زندگی را در طبقات فرودست‌تر برای زنان در خانواده و جامعه سخت‌تر می‌کنند اما بدون توجه به مطالبات دستمزد برابر به‌ ازای کار برابر و محیط امن برای کار کردن، سراغ تغییر قوانین رفته‌ایم. در حالی که قوانین تبعیض‌آمیز هم اگر تغییر کند ممکن است وضعیت زنان تغییر چندانی نکند چرا که اصولا کار نداشتن سبب ممانعت خروج زنان زیر طبقه‌ی متوسط از خانه‌های پر تنش و خشونت می‌شود……/ ادامه مطلب »

حرکت مادران پارک لاله ایران هشت ساله شد!

1 ما که خود آرمانی برای رهایی و ساختن دنیای انسانی داشتیم و در طی این سال‌ها به اشکال مختلف مبارزه کرده و زخم خورده بودیم، به این نتیجه رسیدیم که لازمه‌ی رسیدن به دموکراسی، فعال کردن جنبش‌هاست و تلاش کردیم صدایی هرچند کوچک از جنبش دادخواهی مردم ایران باشیم..اگر می‌خواهیم حرکتی پوینده داشته باشیم و قدرتی بالنده شویم و دنیایی به دور از تبعیض و نابرابری بسازیم و صلح و امنیت را بر زندگی‌مان برقرار سازیم، راهی جز این نیست که با ایجاد تشکل‌های مستقل و پیگیری مطالبات واقعی‌مان و اتحاد و همبستگی با سایر جنبش‌های مردمی، این راه را هموار سازیم…/ ادامه مطلب »

دیدگاه یک شرکت کننده در سمینار «قرن ۲۱ رنسانس زنانه یا واپس‌گرایی ؟»

1در تمام طول برگزاری سمینار از زنان طبقهٔ فرودست جامعه، زنان زحمتکش و کارگر و سرپرست خانوار نامی برده نشد و دریغ از اشاره‌یی ولو مختصر به آنان. گویی به‌عمد نادیده گرفته شده بودند. البته من موقعیت حساس کسانی که از ایران می‌آیند و کار و زندگی‌شان در ایران است را درک می‌کنم. این قابل درک است که نتوانند (حتا اگر بخواهند) به مسائل زیربنایی کشورمان بپردازند، اما از خارج نشسته‌ها انتظار بیشتری می‌رود.. جا داشت از زنان مبارزی چون خانم‌ها «نسرین ستوده»، «نرگس محمدی»، «آتنا دائمی» و جز اینان، هم نامی برده ‌می شد. ../ ادامه مطلب »

کلیشه‌ها در گفتمان برابری‌طلبی

«کلیشه‌های جنسیتی» از عبارات رایج گفتمان فمینیستی است. در دهه‌های گذشته بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی شکسته شده‌اند. به‌مدد پژوهش‌های علمی تازه، بسیاری از باورهای جنسیت‌زده اصلاح شده‌اند و جوامع، بسیاری از موانع را پشت سر گذاشته‌اند. اما هنوز بسیاری از کلیشه‌ها گریبان جنسیت‌ها را رها نکرده‌اند. آنچه من فمینیست‌ با آن مخالفم، قطعاً وجود الگوهای رفتاری نیست؛ بلکه تبدیل‌شدن الگوهای رفتاری فردی به قالب‌هایی است که دیگران بدون درنظرگرفتن ویژگی‌های فردی‌شان با آن‌ها آثار دست‌چندم می‌سازند، آدم‌های دست‌چندم… ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی