امروز:   اردیبهشت ۶, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آوریل 2019
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

دختران انقلاب؛ طغیان علیه بدن‌های رام

دخالت در پوشش زنان ایرانی؛ از نهادهای انتظامی و نظامی گرفته تا همین مردمی که هر روز در واگن‌های مترو، صف‌های اتوبوس، کافه‌ها و غیره به یکدیگر تذکر حجاب می‌دهند و نتیجه هم چیزی نیست جز بگومگو و بعضا زد و خوردهای دو طرفه.اعمال قدرت فقط از سوی نهادهای رسمی دولت صورت نمی‌گیرد، بلکه نهادهای گوناگونی هستند که به این کار مشغولند و حتی روابطی در بطن جامعه وجود دارد که به صورت پراکنده و غیرمتمرکز و با سازوکارهای اغلب ساده به سلطه‌گری و اعمال قدرت بر بدن مشغولند. ادامه مطلب »

۱۴ آوریل یادِ سیمون دوبوار فیلسوف و نویسنده‌ی فمینیست و اگزیستانسیالیست

سیمون دوبوار در ۱۴ آوریل ۱۹۸۶ و در سن هفتاد سالگی به خاطر ذات‌الریه درگذشت. او را در کنار ژان پل سارتر به خاک سپردند. در شناخته ترین اثر «جنس دوم» (۱۹۴۹) فیلسوف اگزیستانسیالیست سیمون دوبوآر نوشت: «هیچ کس زن متولد نمی‌شود بلکه زن می‌شود». این ادعا فضایی را برای این ایده به وجود آورد که جنس با جنسیت یکسان نیست. و در ساده‌ترین فرمول‌بندی این مفهوم، جنس همچون داده زیست‌شناختی و جنسیت تفسیر فرهنگی جنس دیده می‌شود ادامه مطلب »

نگاهی کوتاه به کارنامه زنان هنرمند در سال ۹۷

تحریریه دیگری به مناسبت شروع سال نو شمسی تلاش کرده است مروری کوتاه به جوایز کسب شده و مسائل زنان هنرمندوایرانی در بخش سینمای کوتاه، سینمای داستانی، مستند،تاتر و تجسمی بیاندازد، این گزارش بی شک نشان دهنده تمامی موفقیت های زنان هنرمند ایرانی و همه محدودیت های آنان را نیز دربر نمی گیرد ادامه مطلب »

«نافرمانی مدنی درباره حجاب باید به مرحله‌ای بالاتر پرش کند»

یا مطالبه‌ حجاب، سیاسی است؟ فعالان جنبش زنان، باید در مورد حجاب در چه عرصه‌هایی کنشگری کنند؟ عرصه مقاومت در زندگی روزمره یا سیاست کلان؟ عصر ارتباطات نقش موثری در پیدایش و رونق جریان‌های پوپولیستی در جنبش زنان ایرانی داشته است. فمینیست‌های ایرانی نظرات متفاوتی درباره رویکرد فعالان زن با موضوع حجاب و پوپولیسم و کنشگری در جنبش زنان دارند ادامه مطلب »

مادران پارک لاله: بهاران خجسته باد!

بیاییم در آستانه سال نو با همدیگر پیمان ببندیم و دستان مان را به هم دهیم تا بهاری شکوفا و دنیایی نو بسازیم، دنیایی که در آن از آزادی کشی و تبعیض و نابرابری و فقر و جنگ خبری نباشد و تمام انسان‌های عاشق بتوانند در شرایطی آزاد و دموکراتیک و برابر نفس بکشند و زندگی کنند…/ ادامه مطلب »

گزارشی از روز جهانی زن در برلین

هشت مارس، روز جهانی زن سال ۲۰۱۹ را بیش از ده هزار نفر در میدان آلکساندرِ شهر برلین گرامی داشتند. روز جهانی زنِ امسال، همایشی رنگین و گسترده از همگرایی و اتحاد عمل هزاران زن از کشورهای گوناگون در مبارزه با راسیسم، فاشیسم، اسلام گرایی، سکسیسم و کاپیتالیسم را در شهر برلین به نمایش گذاشت ادامه مطلب »

روز جهانی زن در خیابان کارگر: توزیع کتابچه و تراکت‌ در تهران برای «انقلاب زنانه»

گالری تصویری؛ در روزهای ۱۵و ۱۶ و ۱۷ اسفند به مناسبت هشت مارس «روزِ جهانیِ زن» کتابچه‌هایی با موضوعات «هشت مارس» و «تاریخِ مبارزاتِ خیابانیِ زنان در ایران» توزیع، و بنرهایی در اعتراض به حجاب اجباری در ایستگاه‌های اتوبوس خیابانِ کارگر نصب شد. همچنین پوسترهایی از زنانِ مبارز در خیابان‌ها با شعار «استبداد استبداد است، به هر شکلش محکوم است» و «نان کار آزادی، پوششِ اختیاری» و تراکت‌هایی با نوشته «خانه خیابان کارخانه، انقلابِ زنانه» نصب و توزیع شد… ادامه مطلب »

مبارزه زنان آذربایجان در بزرگداشت ۸ مارس همچنان ادامه دارد

حال یکی از چالش های بزرگ رژیم ولایت جنبش زنان و خیزش آنان در همه زمینه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است. سیاست رژیم در برخورد با زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند شکست خورده است و مبارزه زنان هر روز ابعاد وسیعتری بخود می گیرد و رژیم ولایت در نهایت مجبور به عقب نشینی است…/ ادامه مطلب »

تشکل‌یابی را گام اول مبارزه در راه عدالت، برابری و آزادی می‌دانیم

جمعی از زنان و مردان برابری خواه به مناسبت هشتم مارس بیانیه ای منتشر کردند. در این بیانیه با اشاره به اهمیت عمل مشترک و سازمانیابی زنان آمده است: نظام حاکم از همه ابزارهای کنترل و سرکوب خود علیه جنبش زنان استفاده کرده و جنبش زنان در نبود امکان تشکل‌یابی و عمل مشترک حتی موفق به کسب ابتدایی‌ترین مطالبات خود نشده است… / ادامه مطلب »

بیانیۀ تشکیلات دموکراتیک زنان ایران: ۸ مارس روز همبستگی جهانی با مبارزات زنان فرخنده باد!

هشت مارس (۱۷ اسفند) روز جهانی زن، روز تجدید عهد و همبستگی با مبارزات زنان، برای ساختن جهانی عاری از فقر، خشونت، تبعیض، بی عدالتی، و تخریب محیط زیست، بر همه زنان ایران مبارک باد.. اولین جشن ۸ مارس در ایران توسط انجمن های اولیه زنان – که متاثر از حزب کمونیست ایران بودند- در سال ۱۹۲۲ در رشت و بعدها در بندر انزلی و دیگر شهرهای ایران توسط پیشگامان جنبش زنان ایران و در نشست ‌های کوچک آنان گرامی داشته شد…/ ادامه مطلب »

فیلم/به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن: یکی از ما…

یکی از ما دختر بدنیا آورد، به مادرش گفتند غصه نخور بعدی پسر می‌شود...
یکی از ما در ده سالگی به مردی ۵۰ ساله فروخته شد، یکی از ما…
یکی از ما…
اما خیلی از ما جنگیدند، موفق شدند و تغییر ایجاد کردند. حالا نوبت ماست تا کنار هم هرگز اجازه ندهیم این خشونتها حتی برای یکی از ما …
برای دیدن فیلم لطفا روی آدرس زیر کلیک کنید:

remote501485d3000000d3

ادامه مطلب »

«حجاب مسئله‌ای صرفا پوپولیستی نیست»

گفت‌وگو با محبوبه عباسقلی زاده؛ آیا مطالبه‌ حجاب، سیاسی است؟ فعالان جنبش زنان، باید در مورد حجاب در چه عرصه‌هایی کنشگری کنند؟ عرصه مقاومت در زندگی روزمره یا سیاست کلان؟ عصر ارتباطات نقش موثری در پیدایش و رونق جریان‌های پوپولیستی در جنبش زنان ایرانی داشته است. فمینیست‌های ایرانی نظرات متفاوتی درباره رویکرد فعالان زن با موضوع حجاب و پوپولیسم و کنشگری در جنبش زنان دارند… ادامه مطلب »

از ۸۸ تا ۹۷: جنبش زنان، صاعقه‌زده اما همچنان زنده

جنبش زنان که از اوایل دهه‌ی ۷۰ شروع به بازسازی مجدد خود کرده بود و در دهه‌ی ۸۰ با نهادسازی و سازمان‌دهی، صدای حق‌خواهی و اعتراضش را بلند کرده بود و برای تحقق مطالباتش برنامه‌ریزی می‌کرد، بعد از ناآرامی‌های ۱۳۸۸، با وضعیت جدیدی مواجه شد. وضعیتی که از یک سو به دلیل سرکوب‌ها و انسداد فضای سیاسی کشور، امکان ادامه‌ی فعالیت به شکل قبلی را ناممکن کرده بود و از سوی دیگر با بازداشت بسیاری از فعالان زن در اعتراضات ۸۸ و خروج تعداد قابل توجهی از اعضای فعالش که بسیاری از آنها از نیروهایی با قدرت برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی بودند../ ادامه مطلب »

ما باید تعریف‌مان از جنبش زنان را تغییر دهیم

تصویر مرتبطبه مناسبت هشت مارس روز جهانی زن
گفتگو با هاله صفرزاده: فرض کنیم که ما از تعدادی زن صحبت می‌کنیم که دور هم جمع شده‌اند و می‌خواهند شرایط زنان را تغییر دهند. برای اینکار باید یک بنیان نظری داشته باشند که بر مبنای آن جامعه و مسائل را تحلیل کنند تا ببینند چیزهایی که می‌خواهند تغییر دهند، دقیقا چه هستند. با این وصف برای من این سئوال مطرح می‌شود که با این تنوع نظری میان فعالان جنبش زنان، آیا ما می‌توانیم فقط راجع به یک “جنبش زنان” در ایران یا دنیا حرف بزنیم یا با جنبش‌های مختلفی روبرو هستیم؟ ادامه مطلب »

به دلیل محدودیت ها در ایران

می توان از رویکرد پوپولیسی در جنبش زنان بهره برد

آیا مطالبه‌ی حجاب، سیاسی است؟ فعالان جنبش زنان، باید در مورد حجاب در چه عرصه‌هایی کنشگری کنند؟ عرصه مقاومت در زندگی روزمره یا سیاست کلان؟ عصر ارتباطات نقش موثری در پیدایش و رونق جریان‌های پوپولیستی در جنبش زنان ایرانی داشته است. فمینیست‌های ایرانی نظرات متفاوتی درباره رویکرد فعالان زن با موضوع حجاب و پوپولیسم و کنشگری در جنبش زنان دارند ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی