امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

نگاهی به جنبش زنان در ایران

واقعیت اینست که در میان جنبش اعتراضی آزادیخواهی و عدالت طلبی، همه توده های درگیر هستند و در بین مطالبات و مبارزات آنها پیوند های گوناگون وجود دارد و بدان خاطر سرکوب فعالیتهای آزادیخواهانه اجتماعی و بازداشت کنشگران و منتقدان اجتمای، چه مرد چه زن، همواره ادامه دارد. . با توجه به وجود اشتراک عمل در راستای حقوق دمکراتیک و عادلانه، بدیهی است که ایجاد پیوند بین مطالبات متنوع اقتصادی و اجتماعی در میان جنبشهای مردمی یک ضرورت است…/ ادامه مطلب »

«حق تشکل‌یابی و سازماندهی تشکل‌های دموکراتیک»

قصه ما قصه‌ بیداری است
این گفت‌و‌گو حاصل دیداری است که جهت مصاحبه با فریبرز رئیس‌دانا در مهر ۱۳۹۸ انجام گرفته. موضوع این مصاحبه «حق تشکل‌یابی و سازماندهی تشکل‌های دموکراتیک» بود. این یکی از دغدغه‌های دکتر رئیس دانا بود و ما برای تکمیل پروژه‌ای با همین موضوع در حوزه زنان به سراغش رفتیم. ../ ادامه مطلب »

دنیا به فمینیسم نیاز دارد ،خاورمیانه بیشتر

در این سالنامه سری به افغانستان زده ایم، به امریکای لاتین،ایران و همچنین باروری زنان مهاجر در ایران،نگاهی به بازنمایی معاصر از بدن زنان کرده ایم، ادبیات و هنر زنان سایر بخش های سالنامه هستند.digari yearly📌 ادامه مطلب »

برگزاری مراسم روز جهانی زن در لندن

لندن امسال هم شاهد کوشش سازمان‌های دموکراتیک و ترقی‌خواه زنان از کشورهای مختلف جهان برای برگزاری موفق جشن روز جهانی زن به‌مناسبت فرارسیدن ۸ مارس بود. نماینده تشکیلات دمکراتیک زنان ایران در پیام خود در این مراسم، پس از تبریک به‌مناسبت فرارسیدن روز جهانی زن، به تاریخچه بزرگداشت روز جهانی زن در ایران پرداخت و گفت: “زنان ایرانی نخستین بار در سال ۱۳۰۰، روز هشتم مارس را در شهر رشت در شمال ایران از طریق انجمن‌های زنان که از حزب کمونیست ایران آن زمان الهام می‌گرفتند، جشن گرفتند. با بنیانگذاری حزب توده ایران و تأسیس تشکیلات دمکراتیک زنان ایران، مراسم بزرگداشت این روز به‌صورت مرتب از آن تاریخ تا کنون برگزار شده است… ادامه مطلب »

سراسر زندگی ویدا حاجبی مقاومت بود

ویدا به یکی از چهره‌های مقاومت در زندان شهره بود ولی این روحیه مقاومت در او تنها محدود به ایستادگی‌اش زیر شکنجه و فشارهای زندان نبود، سراسر زندگیش را تشکیل می‌داد. بی‌پروا به همه چیزهائی که با روحیه آزادمنشی و آرمانخواهی او در تناقض بودند، نه گفته بود. به تجمل و زندگی بی‌دردسر در میان بالایی‌ها، که امکانش را داشت، پشت کرده و هرگز از تنگدستی نهراسید. بی‌تکلف و درویش‌مسلک زیست و در یاری به دیگران بیدریغ بود…/ ادامه مطلب »

مریم فیروز؛ چهره ماندگار جنبش زنان ایران

به مناسبت ۲۳ اسفند ۱۳۹۸، دوازدهمین سالگرد درگذشت رفیق مریم فیروز؛ «چه کردم، چه بودم، چه آرزوهایی داشتم، چه نقشه‌هایی در سر می‌پروراندم؟ آیا از زندگی خود دلشاد می‌باشم، آیا دین خود را در برابر وجدانم، در برابر امید و آرزوهای خود بر آورده‌ام… آیا دلم آسوده است؟ آیا من هم همچون کارگری که آخر روز کارش را تمام کرده و ساعت آسایش او فرا رسیده است، می‌توانم در این ساعات آخر روز زندگیم با شادی به گذشته بنگرم و دست‌کم با دلی آسوده در پندار خود بخزم و آرام به روزهای آتیه بنگرم؟… آنچه که بیش از هر چیز دیگر به این گذشته شادی بخشیده و بر رنج‌ها مرهم گذاشته و دردها را آرام کرده برخورد با انسان‌هایی است که در سخت‌ترین دقایق زندگیم با من همراه بوده‌اند… هنگامی که سیمای نازنین آن‌ها از پیر و جوان، از زن و مرد از جلوی چشمم می‌گذرد خود را ثروتمندترین انسان‌ها می‌شمرم…» ادامه مطلب »

از حق رای زنان تا حق زنان بر بدن خویش

تشکیلات دمکراتیک زنان ایران: ۸ مارس روز جهانی زنان فرخنده باد!

واقعیت این است که زنان در همه جا حضوری فعال دارند: در اعتراضات بازنشستگان، معلمان، پرستاران، مال باختگان و اعتراض به گرانی ها… و این حضور فعال آنان را به پیشگامان اعتراضات تبدیل کرده است که علیرغم سرکوب و فشارهای اجتماعی قرون وسطائی، آنان هم چنان در صفوف مقدم برای رهائی می رزمند . امروزه زندان ‌های ایران شاهد مقاومت زنانی است که در شکنجه ‌گاه ها حماسه می آفرینند…/ ادامه مطلب »

بیانیه آرزم: به مناسبت هشتم مارس

هوای تازه در جنبش زنان

جنبش زنان ایران از همان بهمن ۵٧ علیه ارتجاع آغاز شد و در تمام ۴١ سال گذشته، گاه مانند ٨ مارس ۵٧ با جمعیت چند هزار نفری در خیابان و با شعار «ما انقلاب نکردیم تا به عقب برگردیم» و گاه به شکل مقاومت در زندان، مبارزه برای کار، برای تحصیل، برای حضانت، علیه چند همسری، علیه حجاب، علیه مرد سالاری، علیه شکنجه و اعدام، علیه سلطه‌ی سرمایه، علیه بنگاه‌های مالی، علیه تخریب طبیعت و …. در تمامی عرصه‌های کار و زندگی ادامه داشته و دارد ادامه مطلب »

برگزاری سمینار سالانه زنان ایرانی در آلمان

( تشکل های مستقل زنان، زنانِ دگر- و همجنس گرای ایرانی)
در روند تاریخ بشریت تن و آزادی زن، بشکل نظامند در گروگان و سلطه مردسالاری بوده است سلطه ی مردسالاری در شکل های مختلف عرف، آیین،شرع، قانون، اسلامیسم، راسیسم و نیز نئولیبرالیسم جدا از هم و در ترکیب با یکدیگر عمل کرده و از هم تاثیر و یاری گرفته اند. از ۱۴ تا ۱۶ فوریه ۲۰۲۰ کمیته زنان فرانکفورت نشستی با بیشتر ا ز ۱۰۰ زن در فرانکفورت آلمان در فضایی از بحث آزاد و تفاهم برگزار کرد ادامه مطلب »

نگاهی به مقاومت و اعتراض زنان در فضای عمومی بعد از انقلاب

خشونت سیستماتیک مانع جهش و پیشرفت زنان می شود از این رو زنان در خیزش های اجتماعی برای احقاق حقوق خود به خیابان ها می ایند. ما زنان را می بینیم که بی هیچ ترسی به خیابان می ایند انگشت اشاره را به سمت یگان ویژه می گیرند و به گفتگو می پردازند. حاکمیت با انباشت عظیمی از مطالبات از سوی زنان مواجه است ادامه مطلب »

زنان و چالش خروج از حاشیه‌ی نظام رفاهی

من در این یادداشت کوتاه قصد ندارم، و نمی‌توانم، به ایده‌ای عینی و عملی برای برون‌رفت زنان از وضعیت محصور و مطرود کنونی‌شان در نظام رفاهی ایران اشاره کنم. در عوض خواهم کوشید با صرف‌نظر از رویکرد تجویزی، استدلال‌هایی را عرضه کنم که ممکن است برای تحلیل عمیق‌تر بن‌بست رفاهی زنان مفید باشند. بیش از هر چیز، ذهن من درگیر این پرسش است که چگونه می‌توان از ادراکی که صرفاً محرومیت‌ها را پررنگ می‌کند و به رهیافت‌های کاهش نابرابری‌ها نمی‌اندیشد، فاصله گرفت…/ ادامه مطلب »

حق رای، امتیازی در ازای خاموشی جنبش مستقل زنان

مروری بر تاریخ اعطای حق رای به زنان نشان می‌دهد، که این حق بیش از آنکه حاصل مطالبه‌گری توده‌های زنان باشد، متاثر از فضای سیاسی و جدال‌های مردان در عرصه سیاست بود و در واقع این مردان بودند که حق رای زنان را در نزاع‌های سیاسی به بحث می‌گذاشتند… ادامه مطلب »

از انکار تا شگفتی: نگاهی به حضور زنان در جنبش‌های مدنی و سیاسی ایران

در جریان اعتراضاتِ واقعه شلیک به هواپیمایی مسافربری اوکراینی، مردان کنشگر و صاحب‌نظر در عرصه سیاست و اجتماع، با حیرت به حضور چشمگیر زنان در اعتراضات پرداختند. این حیرت و شگفتی به خوبی نشان می‌دهد که تا چه اندازه جامعه‌ مردانِ صاحب‌نظر و فرهیخته از حضور زنان در اعتراضات سیاسی ناآگاه است و در تمام این سال‌ها، اگر نگوییم به دلیل خصومت با فمینیسم، که بر اساس یک دیدگاه متاثر از مردسالاری، حاضر نبوده‌اند پیگیر حضور زنان در اعتراضات مدنی و سیاسی باشند… ادامه مطلب »

کارنامه مردود ایران ۲۵ سال پس از کنفرانس پکن در مورد کودکان دختر

سال ۲۰۲۰، ربع قرن از چهارمین کنفرانس جهانی زنان سازمان ملل در پکن می‌گذرد. در کمیسیون زنان سازمان ملل در سال جاری که در ماه مارس در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار می‌شود، کارنامه کشورهای گوناگون در زمینه انجام تعهداتی که امضای خود را بر پای آن نهاده‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرد. ایران در زمره کشورهایی است که گزارش پیشرفت‌های زنان را در خلال ربع قرن گذشته به سازمان ملل ارائه کرده است اما این گزارش بسیار جای بحث دارد چرا که بین واقعیات تلخ جامعه امروز ایران در زمینه زنان و دختران و آنچه که در گزارش آمده، تفاوت فاحشی وجود دارد… ادامه مطلب »

ملکه محمدی؛ مبارز خستگی ناپذیری که «با عشق به مردم زیست»

همراه با مقاله ای به قلم او از « دنیا » شماره ۱۲ سال ۵۴
ملکه محمدی هنگامی نوشتن در مطبوعات را آغاز کرد که در میهن ما حتی داشتن سواد خواندن و نوشتن برای یک زن چندان مرسوم نبود، چه رسد به هماوردی با مردانی که در مشهورترین نشریات دهه بیست قلم می زدند.. او با اسم مستعار در دفاع از حقوق زنان و دیگر مسایل سیاسی روز، در مطبوعات مطلب می نوشت.. / ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی