امروز:   مرداد ۳, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
جولای 2017
د س چ پ ج ش ی
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

فمینیسم و جنبش هیپ هاپ

hiphop-feminism-800.350هیپ هاپ جنبش فرهنگی است که در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی به اوج شهرت خود رسید. با وجود اینکه اغلب مردم هیپ هاپ را با موسیقی رپ یکی می‌دانند، اما جنبش هیپ هاپ به غیر از موسیقی رپ شامل گرافیتی، رقص هیپ هاپ و دی جینگ نیز می‌شود.این جنبش طی دهه‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفت و موسیقی رپ به دلیل لحن اعتراضی‌اش تبدیل به یکی از محبوب‌ترین ژانرهای موسیقی مخصوصاً در میان جوانان شد ادامه مطلب »

به مطالبات زنان کارگر بی‌توجه بوده‌ایم!

2ناروا نیست بگوییم که قوانین تبعیض‌آمیز وضعیت زندگی را در طبقات فرودست‌تر برای زنان در خانواده و جامعه سخت‌تر می‌کنند اما بدون توجه به مطالبات دستمزد برابر به‌ ازای کار برابر و محیط امن برای کار کردن، سراغ تغییر قوانین رفته‌ایم. در حالی که قوانین تبعیض‌آمیز هم اگر تغییر کند ممکن است وضعیت زنان تغییر چندانی نکند چرا که اصولا کار نداشتن سبب ممانعت خروج زنان زیر طبقه‌ی متوسط از خانه‌های پر تنش و خشونت می‌شود……/ ادامه مطلب »

حرکت مادران پارک لاله ایران هشت ساله شد!

1 ما که خود آرمانی برای رهایی و ساختن دنیای انسانی داشتیم و در طی این سال‌ها به اشکال مختلف مبارزه کرده و زخم خورده بودیم، به این نتیجه رسیدیم که لازمه‌ی رسیدن به دموکراسی، فعال کردن جنبش‌هاست و تلاش کردیم صدایی هرچند کوچک از جنبش دادخواهی مردم ایران باشیم..اگر می‌خواهیم حرکتی پوینده داشته باشیم و قدرتی بالنده شویم و دنیایی به دور از تبعیض و نابرابری بسازیم و صلح و امنیت را بر زندگی‌مان برقرار سازیم، راهی جز این نیست که با ایجاد تشکل‌های مستقل و پیگیری مطالبات واقعی‌مان و اتحاد و همبستگی با سایر جنبش‌های مردمی، این راه را هموار سازیم…/ ادامه مطلب »

دیدگاه یک شرکت کننده در سمینار «قرن ۲۱ رنسانس زنانه یا واپس‌گرایی ؟»

1در تمام طول برگزاری سمینار از زنان طبقهٔ فرودست جامعه، زنان زحمتکش و کارگر و سرپرست خانوار نامی برده نشد و دریغ از اشاره‌یی ولو مختصر به آنان. گویی به‌عمد نادیده گرفته شده بودند. البته من موقعیت حساس کسانی که از ایران می‌آیند و کار و زندگی‌شان در ایران است را درک می‌کنم. این قابل درک است که نتوانند (حتا اگر بخواهند) به مسائل زیربنایی کشورمان بپردازند، اما از خارج نشسته‌ها انتظار بیشتری می‌رود.. جا داشت از زنان مبارزی چون خانم‌ها «نسرین ستوده»، «نرگس محمدی»، «آتنا دائمی» و جز اینان، هم نامی برده ‌می شد. ../ ادامه مطلب »

کلیشه‌ها در گفتمان برابری‌طلبی

«کلیشه‌های جنسیتی» از عبارات رایج گفتمان فمینیستی است. در دهه‌های گذشته بسیاری از کلیشه‌های جنسیتی شکسته شده‌اند. به‌مدد پژوهش‌های علمی تازه، بسیاری از باورهای جنسیت‌زده اصلاح شده‌اند و جوامع، بسیاری از موانع را پشت سر گذاشته‌اند. اما هنوز بسیاری از کلیشه‌ها گریبان جنسیت‌ها را رها نکرده‌اند. آنچه من فمینیست‌ با آن مخالفم، قطعاً وجود الگوهای رفتاری نیست؛ بلکه تبدیل‌شدن الگوهای رفتاری فردی به قالب‌هایی است که دیگران بدون درنظرگرفتن ویژگی‌های فردی‌شان با آن‌ها آثار دست‌چندم می‌سازند، آدم‌های دست‌چندم… ادامه مطلب »

مروری دیگر بر بخش هایی از کنفرانس بنیاد پژوهش های زنان ایران

4eeآنچه که در این سه روز برای دیدن و شنیدن بود از نمایش هنرهای تجسمی، کتاب هایی که در یک سال اخیر نشر و در کنفرانس معرفی و در معرض فروش قرار داشتند، تا انتخاب زن برگزیده سال، بحث میزگردها و سخنرانی ها، همه در جهت دلایل رشد و نشان مختصات بنیادگرایی اسلامی و رویکرد آن در رابطه با وضعیت زنان ایران و جهان بود

ادامه مطلب »

من یک زن هستم

1aاز لحظه‌ای که چشم بر جهان گشودم؛ مهر تبعیض بر پیشانی‌ام حک شد. تا پا به عرصه‌ی دنیای جدید گذاشتم شادی از منزل پدری پر کشید، البته این قصه‌ی امروز و دیروز نیست. کم نیستند مردان و پدرانی که عشق به فرزند پسر دارند. هنوز خانواده‌هایی هستند که وجود پسر را نوعی امتیاز می‌دانند. من هم جزو زخم‌خوردگان همین جامعه هستم، وجودم نتوانست آن شادی خاص را برای والدینم به ارمغان بیاورد، چون جنسیتم به‌عنوان یک فرزند دختر برای آن‌ها سرشکستگی به همراه داشت…/ ادامه مطلب »

گزارش تحول وضعیت زنان و خانواده در دولت تدبیر و امید!

1طبق این گزارش «نرخ اشتغال زنان در سال ۹۰، ۷۹٫۱ درصد بوده و در سال ۹۴ به ۸۰٫۶ درصد رسیده است که نشان دهنده رشد نرخ اشتغال زنان طی ۴ سال گذشته است». این آمار با آنچه مرکز آمار ایران ارائه داده بسیار متفاوت است. نسبت اشتغال زنان در سال ۹۵ ۱۲٫۵ درصد بر اساس داده‌های آماری این مرکز است…/ ادامه مطلب »

آن چه انشقاق و ناامنی به بار می‌آورد ستم و تبعیض است

2aدر پی حادثه تروریستی روز ۱۷ خرداد در ساختمان مجلس شورای اسلامی هانیه اکبریان، آموزشیار پرتلاش سازمان نهضت سوادآموزی جان باخت. او متولد سال ۵۸ بود و در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ با سازمان نهضت سوادآموزی همکاری داشت و بیش از ۴۰ سوادآموز را تحت پوشش سوادآموزی، قرار داد…/ ادامه مطلب »

ترور و ایجاد وحشت را به شدت محکوم می‌کنیم!

2ما می‌خواهیم بدانیم، چگونه مسئولان قضایی و امنیتی کشور می‌توانند با شعار حفظ امنیت، هر روز بهترین عزیزان ما را برای ساده ترین فعالیت سیاسی و اجتماعی مورد بازخواست قرار داده و بازداشت کنند، ولی توان مهار چنین عملیاتی را در روز روشن و در دل شهر ندارند؟…/ ادامه مطلب »

شهلا شفیق زن برگزیده سال در کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران

3بیست و هشتمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران در روز جمعه ۹ ژوئن در شهر فلورانس ایتالیا آغاز شد. موضوع امسال کنفرانس، «قرن بیست و یکم، رنسانس زنانه یا واپس‌گرایی؟» است. بزرگداشت زن برگزیده سال از بخش های قابل توجه روز اول است که امسال جایزه به شهلا شفیق، نویسنده، پژوهشگر جامعه‌شناس و مدافع فعال حقوق انسانی اختصاص یافت../ ادامه مطلب »

معامله ای از جنس تف سربالا

100855604590محروم کردن عده‌ای از حقوقی مانند حق سفر، طلاق، کار و… مبتنی بر جهان‌بینی‌ای است که امروزه برای ما معتبر به نظر نمی‌رسد. در جهانی که دائم حرف از «حقوق» و «حقوق بشر» است و حتی مخالفان لیبرالیسم غربی از «حقوق بشر اسلامی» سخن می‌گویند، نمی‌شود عده‌ای را بی‌دلیل از «حقوق» اساسی محروم کرد،‌ چه به نظر می‌رسد حقوق تعریف کننده‌ی انسان امروزی به عنوان شهروند دولت مدرن است…/ ادامه مطلب »

آشتی با جریانات هویت طلبانه، سرآغاز طرح گفتمان مطالبه گرایانه!

…اشتباه بسیاری از کنشگران مدنی دقیقا از آنجایی شروع می‌شود که حساب کل ۸۰ میلیون ایرانی (۴۹٪ زن ایرانی) را با معدود روشنفکران اطراف خود می‌سنجند،‌ همین مسئله باعث تحلیلی از بیخ و بن غلط می‌شود که در آن تنها طیف اندکی از اطرافیان به‌عنوان «زن ایرانی» در نظر گرفته می‌شوند و در نتیجه این تحلیل اشتباه درمان اشتباه نیز تجویز می‌شود. در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر همه زنان را از وضعیت خود آگاه بپنداریم، سئوالی به میان خواهد آمد که نتیجه این آگاهی چه بوده؟ آیا شاهد حرکتی از این زنان آگاه به وضعیت خود بوده‌ایم؟ آیا اعتراضی رخ داده از سوی آن‌ها رخ داده است؟! ادامه مطلب »

با ‌سرعت لاک‌پشتی تا برابری جنسیتی

8در زمینه‌ی اشتغال زنان، با توجه به این‌که امکان ایجاد شغل در هر بازه ‌چهار ساله محدود است و گاهی برآورد امکان آن به تنها یک میلیون فرصت شغلی جدید در یک سال می‌رسد، در صورتی که عزمی جدی برای فراهم کردن شرایط اشتغال زنان و کم کردن شکاف اقتصادی بر مبنای جنسیت نباشد آیا می‌توان امید داشت که با این سرعت در آینده وضعیت زنان در این زمینه بهتر شود؟ …/ ادامه مطلب »

شبح فمینیسم هویت‌گرا بر مطالعات جنسیت در ایران

LOGOFIMINISMدر این مقاله  به‌اختصار جریانات فکری و سیاسی فمینیسم در سنت فرانسوی را معرفی کنیم و از خلال آن نشان دهیم که فمینیسم امریکایی با هژمونی نظریات متفکرانی چون جودیت باتلر و پساساختارگراها چه‌گونه مرزهای خود را با سنت فرانسوی مشخص می‌کند. درباره‌ی این پرسش نیز بحث خواهیم کرد که «تأثیرپذیری از فمینیسم پساساختارگرا و پسا‌مدرنیسم چه نتایجی می‌تواند برای جنبش زنان و فمینیسم در یک کلیت در ایران داشته باشد ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی