امروز:   آذر ۱۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
دسامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

زنان، میدان‌داران اعتراضات بزرگ تاریخ ایران

در جنبش تنباکو، این زنان بودند که روحانیون مرتجع را هنگام طرفداری از قرارداد رژی از منابر پایین کشیدند، زنان بودند که در شورش شهری و تجمع در برابر خانه نجم‌آبادی میدان‌داری کردند. در تبریز نیز، گرچه کار اعتراض ابتدا توسط تجار آغاز شد، اما بعد زینب‌پاشا و دیگر زنان همراهش بودند که بار قیام را به دوش کشیدند. در مشروطه زنان شب‌نامه نوشتند، تحصن کردند و حتی در لباس مردان جنگیدند. در انقلاب ۵۷ نقش کلیدی داشتند. در جنگ هشت ساله چه در جبهه‌ها و چه در پشت جبهه‌ها نمی‌توان نقش آنها را انکار کرد و در اعتراضات سال ۸۸ نیز زنان در خطوط اول اعتراضات بودند اما هیچ‌گاه دیده نشدند. این بار هم نمی‌خواهند زنان را ببینندادامه مطلب »

چرا روز ۲۵نوامبر (۴ آذر) را روز جهانی منع خشونت علیه زنان می نامند؟

قتل سه خواهر میرابل پس از زندان، شکنجه و تجاورز توسط حکومت دومینیکن، آن‌ها را به «نمادی از مبارزات مردمی و فمینیستی» تبدیل کرد و در نتیجه مبارزات پیگیر زنان، سازمان ملل متحد در ۱۷اکتبر سال ۱۹۹۹ این روز را روز جهانی منع خشونت علیه زنان اعلام نمود.خشونت علیه زنان، خشونت علیه تمامی افراد جامعه می باشد که حاصل تحمیل قوانین مبتنی بر تبعیضات جنسیتی است. این خشونتها تجلی رابطه قدرت نابرابر حاکم بر جامعه بوده که منجر به سلطه مردان بر زنان شده است. ادامه مطلب »

گردهمایی به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان

کمیته اعتصاب زنان برلین به مناسبت  ۲۵ نوامبر، روز جهانی رفع خشونت از زنان ۱۶ نوامبر ساعت ۱۴ در میدان « هرمن»  شهر برلین یک گردهمایی برگزار کرد.در این برنامه ۱۸۰ تا ۲۰۰ نفر زن شرکت داشتند.محتوای برنامه را موزیک، اجرای همخوانی سرود نان و رز و سخنرانی های مختلفِ کوتاه و اطلاع بخش به عموم تشکیل داده بود. در این سخنرانی ها به معضلات و خشونت های عمده ای که بر زنان آشکارا و غیر آشکار اعمال می شوند، اشاره داشت: ادامه مطلب »

تاریخچه سوسیالیسم فمینیستی و دیدگاه‌های نظریه‌پردازان سوسیالیست ـ فمینیست

معرفی کتاب/ «هدف فمینیسم تغییر زن یا مرد یا هر دو نیست بلکه تغییر روابط آن‌ها است. این هدف بر پایه‌ی جنبش رهایی‌بخشِ مستقل زنان تحقق خواهد یافت که استراتژی آن بیش‌تر بر پایه‌ی هم‌گامی با مردان استوار است تا جدایی‌گراییِ مطلق مردهای سوسیالیست، مثل سایر مردان، قدرت سیاسی و امتیازات اجتماعی خود را در حضور جنبش رهایی‌بخشِ مستقل زنان از دست خواهند داد. اما آن‌ها، تاکنون، نشان داده‌اند که به‌‌هرحال بیش از سایر مردان از مبارزات فمینیست‌ها حمایت می‌کنند و از نظر سیاسی به آن توجه دارند. و البته این امر نه از روی خیرخواهی و سخاوت‌مندی مردان سوسیالیست بلکه از جهان‌بینی، برنامه و اهداف سیاسی آنان ریشه می‌گیرد. از آن‌جایی که ستم جنسیتی بر زنان جزئی از ساختار سرمایه‌داری است. مبارزه برای رهایی زن و مبارزه برای سوسیالیسم نمی‌تواند جدا از هم پیش رود… ادامه مطلب »

نقش پر رنگ زنان در تظاهرات علیه گرانی بنزین در ایران

در ویدئوی ذیل نقش پرزنگ زنان در مبارزه علیه گرانی مشهود است برغم اینکه حکومت سعی داشته در این ۴۰ ساله آنها را بخصوص بعد از جنبش اعتراضی سال ۸۸ با سیاست های گوناگون به چهار دیواری خانه و خانواده محدود کند،سازمانگرانه و خشونت پرهیزانه توصیه ها و تجربیات خود را به معترضان دیگر منتقل می کنند. ادامه مطلب »

چرا مردسالاری در حال کشتن مردان است؟

توانمندسازی زنان می‌تواند از مردان در برابر ضربه‌های اقتصادی محافظت کند. اگر زنان تحصیل‌کرده باشند و بتوانند کار کنند، در این صورت از بار مسئولیت مالی‌ مردان کاسته خواهد شد. جوامعی که سطح پایین‌تری از برابری جنسیتی را تجربه می‌کنند، همان جوامعی‌اند که بالاترین میزان خودکشی مردان را دارند.  در کشورهایی مثل سوئد و اتریش که در سطوح بالاتری از برابری جنسیتی قرار دارند، «رابطه‌ی میان افزایش نرخ بیکاری و خودکشی در مردان به کلی از بین رفته است. ادامه مطلب »

قدرت نرم زنان

کنترل دولت بر سبک زندگی زنان – به استثنای دو کشور ایران و عربستان – تقریبا دیگر از تمام کشورهای مسلمان رخت بر بسته و خریداری در میان سیاستمداران کشورهای مسلمان ندارد. دز چهار دهه اخیر (برخلاف نمونه عربستان) پویش‌های حمایت از حقوق زنان ایران نه در قالب «اصلاحات اجتماعی از بالا» که در شکل «اصلاحات اجتماعی از پایین» تداوم یافته و همیشه پویش‌هایی غیر‌دولتی و برخاسته از دل جامعه مدنی ایران بوده است. از این رو جنبش زنان ایران، از دل همین جامعه مدنی جوشیده و بالیده است و اکنون تقریبا به درختی تنومند تبدیل شده است…

ادامه مطلب »

نگاهی به کاستی های وظایف ارگان های مربوط

به لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان

این لایحه با ضعف های زیادی مواجه است که تلاش داریم در چندین نوبت به بررسی این موارد بپردازیم. در مطلب زیر صرفا به مواردی که با روح لایحه ای در تضاد است که قرار است مانع خشونت علیه زنان شود ، از مبحث چهارم که وظایف وزارت کشور است تا مبحث چهاردهم که به وظایف نیروی انتظامی اختصاص دارد، می پردازیم ادامه مطلب »

‏‎شبه‌فمینیسم رودروی اندیشه‌ورزی فمینیستی

 ارزیابی‌ و تحلیل‌ نوشین احمدی خراسانی از شخصیت های محوری جنبش زنان در مصاحبه با مجله زنان: وی  از مسیری که این جنبش بعد از انقلاب پیموده و ‏ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کنونی‌ و آتی‌اش، فعالان این حوزه و همۀ کسانی را که دل در گرو ‏آرمان‌های برابری‌خواهانه دارند در فهم وضعیت موجود، موانع پیش رو، و راه‌های برون رفت از آن یاری ‏می‌کند.، گفت‌وگو کرده است ادامه مطلب »

«مخالفت زنان با تبعیض زیر پوست جامعه ایران رو به رشد است»

بیش از ۲۰۰ تن از فعالان زنان و دیگر عرصه‌های مدنی در بیانیه‌ای به “سرکوب و ریاکاری” مسئولان جمهوری اسلامی در مقابله با حرکت‌های بطنی جامعه پرداخته و از حرکات اعتراضی زنان و دیگر فعالان مدنی و سیاسی حمایت کرده‌اند. در بیانیه عدم هر گونه اعتماد به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه کنونی که یکی از اعضای هیئت مرگ کشتار تابستان ۶۷ بوده، به بیان درآمده و گفته شده که او حالا در لوای “مبارزه با فساد” وارد صحنه شده است…/ ادامه مطلب »

چرا اغلب زنان – حتی فمینیست‌ها- جذب مردان حمایتگر و سکسیست می‌شوند؟

اگر مردی برای برداشتن چمدان سنگینِ زنی یا برای پارک کردن دوبله‌ی ماشین، به یک زن کمک کند، در مورد او چه فکر می‌کنید؟ آیا این عمل ناشی از ادب است؟ یا آیا این یک توهین جنسیتی به قدرت و شایستگی اوست؟ روانشناسان اجتماعی که این رفتار را «سکسیسم خیرخواهانه» توصیف می‌کنند، کاملاً طرفدار دیدگاه دوم هستند. اما محققان پرده از این پارادوکس برداشته‌اند: زنان مردانی را ترجیح می‌دهند که رفتارهایشان مصداق سکسیم خیرخواهانه است… ادامه مطلب »

زن کشی در دو قاب

از ماجرای قتل میترا استاد هنوز چهار ماه هم نمی‌گذرد،خودسوزی زنی جوان در پایتخت که به فوتبال عشق می‌ورزیده …مصداق پایه‌های ساختار نظام بر کنترل خواست زنان و محدودسازی آن بنا شده و ساختار قیم‌مابانه است. آن‌چه یک زن می‌‌تواند بخواهد، حق بر بدنش، بر مشارکت‌اش در فضاهای اجتماعی، بر فرزندانش، بر امکان کار و بر بسیاری چیزهای دیگرش دارد، عمدتاً بر مبنای قوانینی پدرسالارانه شکل گرفته. قوانینی که میان زنان و تحقق تمام آن‌چه ممکن است بطلبند، واسطه‌ای مردانه/مردسالارانه جاسازی کرده است ادامه مطلب »

دنیا به فمینیسم نیاز دارد،خاورمیانه بیشتر

الیف شافاک، در استراسبورگ فرانسه از والدینی ترک به دنیا آمد و پس از جدایی والدینش به همراه مادر به ترکیه بازگشت. او از دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت. او در هنگام تحصیل در دوره فوق‌لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد ادامه مطلب »

بدن زنانه عرصه تسلیم یا مبارزه؟

درطول تاریخ بدن براساس شرایط سیاسی و اجتماعی – فرهنگی دستخوش تغییرات متعددی شده است زیرا بدن برساخته ای اجتماعی است که روابط و تعامل میان انسان ها را نیز تعیین می کند . فرهنگ، حکومت و دین تنظیمات خاص خود را برای بدن دارند. اعمال این تنظیمات بر بدن افراد به اشکال مختلف صورت می گیرد. تعیین سیاست هایی نظیر به هنجار و نابهنجار ، برچسب زدن و طرد کردن افرادی که بدن هایشان در سیستم خط کشی هنجار / نابهنجار در بخش نابهنجار جای می گیرد ، از جمله این تنظیمات است. ادامه مطلب »

خشونت خانگی در هند و جنبش زنان

خشونت خانگی علیه زنان در هند نمایانگر پارادوکس قابل‌توجهی است: خشونت خانگی علیرغم آنکه نقض آشکار حقوق بشر است و امری فراگیر در کشور هند، اما به‌ندرت از سوی خشونت دیدگان یا اطرافیانشان گزارش می‌شود و در رابطه با آن صحبت می‌شود. ساختار کاملاً مردسالارانه و هنجارهای فرهنگی در هند و تمایز شدید بین زندگی خصوصی و زندگی عمومی، مسئله خشونت خانگی را تبدیل به موضوعی پیچیده کرده است که مبارزه‌ای طولانی و نفس‌گیر را برای اجرای عدالت در مقابل «اعمالی فجیع» برای جنبش زنان در هند رقم زده است ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی