امروز:   مرداد ۳۱, ۱۳۹۸    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

بدن زنانه عرصه تسلیم یا مبارزه؟

درطول تاریخ بدن براساس شرایط سیاسی و اجتماعی – فرهنگی دستخوش تغییرات متعددی شده است زیرا بدن برساخته ای اجتماعی است که روابط و تعامل میان انسان ها را نیز تعیین می کند . فرهنگ، حکومت و دین تنظیمات خاص خود را برای بدن دارند. اعمال این تنظیمات بر بدن افراد به اشکال مختلف صورت می گیرد. تعیین سیاست هایی نظیر به هنجار و نابهنجار ، برچسب زدن و طرد کردن افرادی که بدن هایشان در سیستم خط کشی هنجار / نابهنجار در بخش نابهنجار جای می گیرد ، از جمله این تنظیمات است. ادامه مطلب »

خشونت خانگی در هند و جنبش زنان

خشونت خانگی علیه زنان در هند نمایانگر پارادوکس قابل‌توجهی است: خشونت خانگی علیرغم آنکه نقض آشکار حقوق بشر است و امری فراگیر در کشور هند، اما به‌ندرت از سوی خشونت دیدگان یا اطرافیانشان گزارش می‌شود و در رابطه با آن صحبت می‌شود. ساختار کاملاً مردسالارانه و هنجارهای فرهنگی در هند و تمایز شدید بین زندگی خصوصی و زندگی عمومی، مسئله خشونت خانگی را تبدیل به موضوعی پیچیده کرده است که مبارزه‌ای طولانی و نفس‌گیر را برای اجرای عدالت در مقابل «اعمالی فجیع» برای جنبش زنان در هند رقم زده است ادامه مطلب »

آنتونیو گرامشی و فمینیسم: ماهیت غامض قدرت- بخش آخر

در این بخش که از دهه‌ی ۱۹۸۰ تا هزاره‌ی جدید شتاب یافت،این نظام به هم وابسته‌ی جهانی بر استثمار گروه‌های فرودست استوار است، اما نظام به‌طور هم‌زمان اشکال فرهنگی مخالف را به کار می‌گیرد تا وضعیت این گروه‌ها را نشان دهد. سیاه‌پوستان سلطه‌ی مردان سفیدپوست بورژوا را به چالش کشیده‌اند، زنان و دیگر گروه‌های فرودست به دنبال اعتباربخشی دانش خود هستند و خواستار عدالت اجتماعی و برابری از طریق مبارزه‌های متعدد سیاسی و فرهنگی هستند ادامه مطلب »

گسترش کارزارهای زنان؛ راهبردها و شیوه‌های عمل

جنبش زنان ایران به رغم انشعاب‌ها با محوریت‌های مختلف نظری، راهبردی و مطالباتی یک واحد است. سرمایه جنبش زنان ایران کنشگرانی اند که چه مستقل (فردی) چه وابسته به جمع، به لحاظ نظری و عملی آن را پیش می‌برند. از میان این کنشگران، عده‌ای به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند. کنشگران خارج از ایران با انگیزه‌ها و اولویت‌های مختلف چه راهبردها و روش‌هایی برای پیش بردن موتور جنبش زنان در ایران دارند و با امتیاز ارتباطاتی که با فمینیسم جهانی دارند، با چه ابداعاتی به گسترش کارزارهای زنان یاری می‌رسانند؟ با وجود محدودیت‌های مکانی و امنیتی، آن‌ها چگونه به بدنه جنبش در داخل راه پیدا می‌کنند و بر آن اثر می‌گذارند؟../ ادامه مطلب »

به بهانه ی ۳۹مین سالگرد درگذشت شاه

این حقایق تلخ نه با وارونه جلوه دادن آن ها، از سینه ی تاریخ ایران زدوده خواهد شد و نه با لاف زنی های اخلاف محمدرضا شاه پهلوی و هواداران آن ها. جنایات دهشتناک جمهوری اسلامی و بلائی که در این چهل سال حاکمیت فقها بر سر مردم ایران آمده است نیز هرگز روزگار سیاه ایران را در دوران سلطنت شاه توجیه نخواهد کرد ادامه مطلب »

مهدیه گلرو؛ فمنیسم هم به نفع زنان و هم به نفع مردان است

مهدیه گلرو؛ فمنیسم به نفع هم زنان و هم مردان است/گفتگو از علی کلائیکلیشه‌های جنسیتی مجموعه‌ای از سنت‌ها و بخشی از فرهنگ است و با حضور در سنت، عرف و مذهب سال‌های سال حضور داشته است. و هنوز هم ادامه دارد. اما چیزی که مدرنیزم به آن اضافه کرد، ابزاری شدن و ابژه شدن زن است. این را در رسانه‌ها و مثلا عرصه تبلیغات می‌بینیم. با اینکه بحث حجاب در ایران خیلی سفت و سخت پیگیری می‌شود، اما در ایران و در صدا و سیما هم، این را داریم. این بحث مفصلی است و گفتگوی جداگانه‌ای را در مورد رسانه و زنان در ایران می‌توان داشت. اما به‌طور خلاصه این کلیشه شدن زنان در تبلیغات بازتولید می‌شود. مثلا همواره در تبلیغات این زن است که، غذا را آماده می‌کند و جلوی مرد می‌گذارد…. ادامه مطلب »

نولیبرالی‌کردن فمینیسم

در دهه‌های اخیر، جریان غالبی در فمینیسم از پروژه‌ای معطوف به برابری جنسیتی به ابزاری برای تأمین و ترویج منافع اقتصادی شرکت‌های بزرگ و فراملیتی تبدیل شده است. این شرکت‌ها با بهره‌جویی از برخی ایده‌های فمینیستی مسلط تحت عناوین پرطمطراقی مانند توانمندسازی زنان (در قالب مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها CSR)، افراد را در خدمت گسترش شبکه‌های بازاریابی، فروش و کسب سودهای هنگفت قرار دهند. ارزیابی امتیازات و آسیب‌های اجتماعی همدستی این گرایش فمینیستی با نولیبرالیسم شرکتی موضوع اصلی پژوهش حاضر است ادامه مطلب »

«جمهوری اسلامی راه‌حل‌های دروغین به جنبش زنان ایران القا می‌کند»

نشست «چالش‌های پیش روی جنبش زنان؛ بازخوانی کنش‌های اعتراضی اخیر» شامگاه جمعه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) با سخنرانی‌های یاسمین میظر، سردبیر نشریه “کریتیک” و پژوهشگر دانشگاه آکسفورد، و پروین اردلان، فعال حقوق زنان، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه هومبولت در برلین برگزار شد. ادامه مطلب »

برداشتی از بزرگداشت و برگزاری سی امین کنفرانس بنیاد پژوهش های زنان ایران

چینش و انتخاب سخنران ها به گونه ای بود که آنها در اصل حداقل برای دومین بار در این کنفرانس شرکت داشتند. دیگری، ارائه محتوای سخنرانی متاثر از برگزاری این کنفرانس ها بود از شخصیت خود گلناز امین به عنوان مسئول بنیاد گرفته تا اعم و اهم موضوعاتی که در طول فعالیت سی سال این نهاد به بحث گذاشته و موجب تبادل و رشد گفتمان فمینیستی شده است ادامه مطلب »

مادران پارک لاله و بررسی تحلیلی از عمل‌کرد ده ساله ؛ چه باید کرد!

ما با حداقل امکانات مستقل خود، تمام تلاش مان را در طی این ده سال به کار بردیم تا بتوانیم صدایی هرچند کوچک از جنبش دادخواهی مردم ایران باشیم و در این راه از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم. با اینکه بسیاری از دوستان ما در این راه دچار آسیب های جدی شدند، ولی باز هم دست از مبارزه بر نداشتیم. چندین و چند بار ما را دسته‌جمعی در گروه‌های سی نفره و کمتر بازداشت و تهدید و برای مان پرونده سازی کردند. چندین و چند بار ما را دسته‌جمعی یا فردی احضار و در بازجویی های طولانی مدت شکنجه دادند. چندین نفر از ما را بازداشت و به حبس های یک سال، دو سال، سه سال، چهار سال و یازده سال و نیم محکوم کردند ../ ادامه مطلب »

کنفرانس بنیاد پژوهشهای زنان؛ نگاهی به ۳۰ سال کار جمعی پایدار

Italien Konferenz IWSF 2019 in Florenz (Monireh Kazem)سی‌امین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان ایران در روزهای هفتم تا نهم تیر (۲۸ تا ۳۰ ژًوئن) در شهر فلورانس ایتالیا برگزار شد. امسال موضوع محوری این کنفرانس سی سالگی بنیاد بود و از سخنرانان خواسته شده بود تا مقاله‌هایشان را در این باره بنویسند. به همین دلیل سخنرانان که همگی حداقل برای دومین بار به عنوان سخنران در این کنفرانس شرکت کرده بودند درباره بنیاد پژوهش‌های زنان و نیز انتقادات و پیشنهاداتشان برای این نهاد ۳۰ ساله صحبت کردند. ادامه مطلب »

بیانیه گروهی از کنشگران جنبش زنان ایران در مخالفت با جنگ، تحریم و فشار بر جامعه مدنی

امضا‌کنندگان این بیانیه که جمعی از فعالان حقوق زنان، روزنامه‌نگاران، اساتید دانشگاه، فعالان در عرصه هنر و دانشجویان هستند، با تاکید بر این‌که فمینیست‌های ایرانی و جنبش بومی زنان ایران همواره از صلح حمایت و با تحریم‌ها مخالفت کرده‌اند، از جنبش‌ها و سازمانهای جهانی زنان، گروه‌های صلح و سازمان‌های حقوق بشر خواسته‌اند با آنها متحد شوند و علیه جنگ و تحریم سخن بگویند. آنها در این بیانیه بار دیگر مصرانه بر حق تشکل‌یابی پافشاری کرده‌اند تا بتوانند مطالبات خود را به منظور بهبود شرایط جامعه پیگیری، و ظرفیت‌ها و توانایی‌های شهروندان را پیرامون حل مشکلات و معضلات جامعه، سازماندهی کنند…/ ادامه مطلب »

گروهی از فعالان حقوق زنان: تحریم و جنگ فقط سبب ضعف جامعه مدنی می‌شود

گروهی از کنشگران جنبش زنان با انتشار بیانیه‌ای تلاش‌های گروه‌های جنگ‌طلب در دولت آمریکا و در شاخه‌ای از مخالفان جمهوری اسلامی برای آغاز جنگ با ایران را محکوم کرده‌اند و از سازمان ملل و دولت‌های اروپایی و جامعه بین‌المللی خواسته‌اند که از امکانات خود برای توقف این تلاش‌ها استفاده کنند… ادامه مطلب »

در جستجوی «مشکل اصلی زنان»!

#مشکل_اصلی_زنان ما حجاب است? اصلاح موی بدن است? آیا همه مشکلات زنان حل شده که برای ورود زنان به استادیوم تجمع میکنند?». جواب دادن به این سوالها، مشروط بر این است که شما بتوانید به این سوال مبنایی پاسخ بدهید: مشکل اصلی زنان چیست? به باور من هر جوابی به این سوال اشتباه است، چون به یک سوال غلط، جز یک جواب غلط نمی توان داد ادامه مطلب »

دختران انقلاب؛ طغیان علیه بدن‌های رام

دخالت در پوشش زنان ایرانی؛ از نهادهای انتظامی و نظامی گرفته تا همین مردمی که هر روز در واگن‌های مترو، صف‌های اتوبوس، کافه‌ها و غیره به یکدیگر تذکر حجاب می‌دهند و نتیجه هم چیزی نیست جز بگومگو و بعضا زد و خوردهای دو طرفه.اعمال قدرت فقط از سوی نهادهای رسمی دولت صورت نمی‌گیرد، بلکه نهادهای گوناگونی هستند که به این کار مشغولند و حتی روابطی در بطن جامعه وجود دارد که به صورت پراکنده و غیرمتمرکز و با سازوکارهای اغلب ساده به سلطه‌گری و اعمال قدرت بر بدن مشغولند. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی