امروز:   مهر ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

نگاهی به کاستی های وظایف ارگان های مربوط

به لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت زنان

این لایحه با ضعف های زیادی مواجه است که تلاش داریم در چندین نوبت به بررسی این موارد بپردازیم. در مطلب زیر صرفا به مواردی که با روح لایحه ای در تضاد است که قرار است مانع خشونت علیه زنان شود ، از مبحث چهارم که وظایف وزارت کشور است تا مبحث چهاردهم که به وظایف نیروی انتظامی اختصاص دارد، می پردازیم ادامه مطلب »

‏‎شبه‌فمینیسم رودروی اندیشه‌ورزی فمینیستی

 ارزیابی‌ و تحلیل‌ نوشین احمدی خراسانی از شخصیت های محوری جنبش زنان در مصاحبه با مجله زنان: وی  از مسیری که این جنبش بعد از انقلاب پیموده و ‏ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کنونی‌ و آتی‌اش، فعالان این حوزه و همۀ کسانی را که دل در گرو ‏آرمان‌های برابری‌خواهانه دارند در فهم وضعیت موجود، موانع پیش رو، و راه‌های برون رفت از آن یاری ‏می‌کند.، گفت‌وگو کرده است ادامه مطلب »

«مخالفت زنان با تبعیض زیر پوست جامعه ایران رو به رشد است»

بیش از ۲۰۰ تن از فعالان زنان و دیگر عرصه‌های مدنی در بیانیه‌ای به “سرکوب و ریاکاری” مسئولان جمهوری اسلامی در مقابله با حرکت‌های بطنی جامعه پرداخته و از حرکات اعتراضی زنان و دیگر فعالان مدنی و سیاسی حمایت کرده‌اند. در بیانیه عدم هر گونه اعتماد به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه کنونی که یکی از اعضای هیئت مرگ کشتار تابستان ۶۷ بوده، به بیان درآمده و گفته شده که او حالا در لوای “مبارزه با فساد” وارد صحنه شده است…/ ادامه مطلب »

چرا اغلب زنان – حتی فمینیست‌ها- جذب مردان حمایتگر و سکسیست می‌شوند؟

اگر مردی برای برداشتن چمدان سنگینِ زنی یا برای پارک کردن دوبله‌ی ماشین، به یک زن کمک کند، در مورد او چه فکر می‌کنید؟ آیا این عمل ناشی از ادب است؟ یا آیا این یک توهین جنسیتی به قدرت و شایستگی اوست؟ روانشناسان اجتماعی که این رفتار را «سکسیسم خیرخواهانه» توصیف می‌کنند، کاملاً طرفدار دیدگاه دوم هستند. اما محققان پرده از این پارادوکس برداشته‌اند: زنان مردانی را ترجیح می‌دهند که رفتارهایشان مصداق سکسیم خیرخواهانه است… ادامه مطلب »

زن کشی در دو قاب

از ماجرای قتل میترا استاد هنوز چهار ماه هم نمی‌گذرد،خودسوزی زنی جوان در پایتخت که به فوتبال عشق می‌ورزیده …مصداق پایه‌های ساختار نظام بر کنترل خواست زنان و محدودسازی آن بنا شده و ساختار قیم‌مابانه است. آن‌چه یک زن می‌‌تواند بخواهد، حق بر بدنش، بر مشارکت‌اش در فضاهای اجتماعی، بر فرزندانش، بر امکان کار و بر بسیاری چیزهای دیگرش دارد، عمدتاً بر مبنای قوانینی پدرسالارانه شکل گرفته. قوانینی که میان زنان و تحقق تمام آن‌چه ممکن است بطلبند، واسطه‌ای مردانه/مردسالارانه جاسازی کرده است ادامه مطلب »

دنیا به فمینیسم نیاز دارد،خاورمیانه بیشتر

الیف شافاک، در استراسبورگ فرانسه از والدینی ترک به دنیا آمد و پس از جدایی والدینش به همراه مادر به ترکیه بازگشت. او از دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا لیسانس روابط بین‌الملل و فوق لیسانس مطالعات زنان و دکتری علوم سیاسی گرفت. او در هنگام تحصیل در دوره فوق‌لیسانس، اولین کتاب داستانش را در سال ۱۹۹۴ و در سال ۱۹۹۷ هم رمان دومش را منتشر کرد ادامه مطلب »

بدن زنانه عرصه تسلیم یا مبارزه؟

درطول تاریخ بدن براساس شرایط سیاسی و اجتماعی – فرهنگی دستخوش تغییرات متعددی شده است زیرا بدن برساخته ای اجتماعی است که روابط و تعامل میان انسان ها را نیز تعیین می کند . فرهنگ، حکومت و دین تنظیمات خاص خود را برای بدن دارند. اعمال این تنظیمات بر بدن افراد به اشکال مختلف صورت می گیرد. تعیین سیاست هایی نظیر به هنجار و نابهنجار ، برچسب زدن و طرد کردن افرادی که بدن هایشان در سیستم خط کشی هنجار / نابهنجار در بخش نابهنجار جای می گیرد ، از جمله این تنظیمات است. ادامه مطلب »

خشونت خانگی در هند و جنبش زنان

خشونت خانگی علیه زنان در هند نمایانگر پارادوکس قابل‌توجهی است: خشونت خانگی علیرغم آنکه نقض آشکار حقوق بشر است و امری فراگیر در کشور هند، اما به‌ندرت از سوی خشونت دیدگان یا اطرافیانشان گزارش می‌شود و در رابطه با آن صحبت می‌شود. ساختار کاملاً مردسالارانه و هنجارهای فرهنگی در هند و تمایز شدید بین زندگی خصوصی و زندگی عمومی، مسئله خشونت خانگی را تبدیل به موضوعی پیچیده کرده است که مبارزه‌ای طولانی و نفس‌گیر را برای اجرای عدالت در مقابل «اعمالی فجیع» برای جنبش زنان در هند رقم زده است ادامه مطلب »

آنتونیو گرامشی و فمینیسم: ماهیت غامض قدرت- بخش آخر

در این بخش که از دهه‌ی ۱۹۸۰ تا هزاره‌ی جدید شتاب یافت،این نظام به هم وابسته‌ی جهانی بر استثمار گروه‌های فرودست استوار است، اما نظام به‌طور هم‌زمان اشکال فرهنگی مخالف را به کار می‌گیرد تا وضعیت این گروه‌ها را نشان دهد. سیاه‌پوستان سلطه‌ی مردان سفیدپوست بورژوا را به چالش کشیده‌اند، زنان و دیگر گروه‌های فرودست به دنبال اعتباربخشی دانش خود هستند و خواستار عدالت اجتماعی و برابری از طریق مبارزه‌های متعدد سیاسی و فرهنگی هستند ادامه مطلب »

گسترش کارزارهای زنان؛ راهبردها و شیوه‌های عمل

جنبش زنان ایران به رغم انشعاب‌ها با محوریت‌های مختلف نظری، راهبردی و مطالباتی یک واحد است. سرمایه جنبش زنان ایران کنشگرانی اند که چه مستقل (فردی) چه وابسته به جمع، به لحاظ نظری و عملی آن را پیش می‌برند. از میان این کنشگران، عده‌ای به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند. کنشگران خارج از ایران با انگیزه‌ها و اولویت‌های مختلف چه راهبردها و روش‌هایی برای پیش بردن موتور جنبش زنان در ایران دارند و با امتیاز ارتباطاتی که با فمینیسم جهانی دارند، با چه ابداعاتی به گسترش کارزارهای زنان یاری می‌رسانند؟ با وجود محدودیت‌های مکانی و امنیتی، آن‌ها چگونه به بدنه جنبش در داخل راه پیدا می‌کنند و بر آن اثر می‌گذارند؟../ ادامه مطلب »

به بهانه ی ۳۹مین سالگرد درگذشت شاه

این حقایق تلخ نه با وارونه جلوه دادن آن ها، از سینه ی تاریخ ایران زدوده خواهد شد و نه با لاف زنی های اخلاف محمدرضا شاه پهلوی و هواداران آن ها. جنایات دهشتناک جمهوری اسلامی و بلائی که در این چهل سال حاکمیت فقها بر سر مردم ایران آمده است نیز هرگز روزگار سیاه ایران را در دوران سلطنت شاه توجیه نخواهد کرد ادامه مطلب »

مهدیه گلرو؛ فمنیسم هم به نفع زنان و هم به نفع مردان است

مهدیه گلرو؛ فمنیسم به نفع هم زنان و هم مردان است/گفتگو از علی کلائیکلیشه‌های جنسیتی مجموعه‌ای از سنت‌ها و بخشی از فرهنگ است و با حضور در سنت، عرف و مذهب سال‌های سال حضور داشته است. و هنوز هم ادامه دارد. اما چیزی که مدرنیزم به آن اضافه کرد، ابزاری شدن و ابژه شدن زن است. این را در رسانه‌ها و مثلا عرصه تبلیغات می‌بینیم. با اینکه بحث حجاب در ایران خیلی سفت و سخت پیگیری می‌شود، اما در ایران و در صدا و سیما هم، این را داریم. این بحث مفصلی است و گفتگوی جداگانه‌ای را در مورد رسانه و زنان در ایران می‌توان داشت. اما به‌طور خلاصه این کلیشه شدن زنان در تبلیغات بازتولید می‌شود. مثلا همواره در تبلیغات این زن است که، غذا را آماده می‌کند و جلوی مرد می‌گذارد…. ادامه مطلب »

نولیبرالی‌کردن فمینیسم

در دهه‌های اخیر، جریان غالبی در فمینیسم از پروژه‌ای معطوف به برابری جنسیتی به ابزاری برای تأمین و ترویج منافع اقتصادی شرکت‌های بزرگ و فراملیتی تبدیل شده است. این شرکت‌ها با بهره‌جویی از برخی ایده‌های فمینیستی مسلط تحت عناوین پرطمطراقی مانند توانمندسازی زنان (در قالب مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها CSR)، افراد را در خدمت گسترش شبکه‌های بازاریابی، فروش و کسب سودهای هنگفت قرار دهند. ارزیابی امتیازات و آسیب‌های اجتماعی همدستی این گرایش فمینیستی با نولیبرالیسم شرکتی موضوع اصلی پژوهش حاضر است ادامه مطلب »

«جمهوری اسلامی راه‌حل‌های دروغین به جنبش زنان ایران القا می‌کند»

نشست «چالش‌های پیش روی جنبش زنان؛ بازخوانی کنش‌های اعتراضی اخیر» شامگاه جمعه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) با سخنرانی‌های یاسمین میظر، سردبیر نشریه “کریتیک” و پژوهشگر دانشگاه آکسفورد، و پروین اردلان، فعال حقوق زنان، در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه هومبولت در برلین برگزار شد. ادامه مطلب »

برداشتی از بزرگداشت و برگزاری سی امین کنفرانس بنیاد پژوهش های زنان ایران

چینش و انتخاب سخنران ها به گونه ای بود که آنها در اصل حداقل برای دومین بار در این کنفرانس شرکت داشتند. دیگری، ارائه محتوای سخنرانی متاثر از برگزاری این کنفرانس ها بود از شخصیت خود گلناز امین به عنوان مسئول بنیاد گرفته تا اعم و اهم موضوعاتی که در طول فعالیت سی سال این نهاد به بحث گذاشته و موجب تبادل و رشد گفتمان فمینیستی شده است ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی