جنبش زنان - ما زنان
  امروز:   اردیبهشت ۲, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
آوریل 2018
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘جنبش زنان’

جنبش زنان ایران: از محافل زنانه تا دختران انقلاب و فراخوان تظاهرات

گرایش‌های نظری جنبش زنان از ابتدای «سازندگی» تا «دولت تدبیر و امید»؛ از آنجا که هدف صرفا بررسی گرایش‌های موجود در جنبش زنان است، بدیهی است که به گروه‌ها، جریانات یا افراد به طور مشخص پرداخته نخواهد شد و اشاره به آن‌ها صرفا جهت ذکر مثال از گرایش‌های نظری موجود در جنبش زنان است. به همین دلیل به عرصه‌هایی همچون ادبیات، سینما، مطبوعات و… که زنان از گرایش‌های مختلف در آن نقش مهمی در به چالش کشیدن تابوها و مسائل جنسیتی داشتند، پرداخته نمی‌شود. ادامه مطلب »

از کودتا تا انقلاب: حذف طبقه‌ی متوسط از متن جنبش زنان

در فاصله کودتای ۱۳۳۲ تا انقلاب ۱۳۵۷، در شرایطی که حکومت شاه هرگونه حرکت مستقل اجتماعی و سیاسی را کنترل، محدود و سرکوب می‌کرد، جنبش زنان استراتژیِ جدیدی را برای پیشبرد خواسته‌هایش در پیش گرفت. در چهار مقاله‌ای که به بررسی این دوره می‌پردازد، نخست ساختار گروه‌های زنان در این دوره بررسی و به شبکه‌های همکاری و ارتباطی بین این گروه‌ها پرداخته شده است، و پس از آن تلاش‌های فعالان زن برای محقق کردن مطالبات‌شان، به‌ویژه در رابطه با کسب حق رأی و تغییر قوانین خانواده مرور شده است ادامه مطلب »

هشت مارس و قدرت اراده جمعی

یکی از گسترده‌ترین فعالیت‌هایی که فعالین جنبش زنان در سال‌های اخیر در داخل کشور داشتند کمپین یک میلیون امضا بود و پس از آن فعالیت‌های کوچک و بزرگ آنان نتوانست فضای رسانه‌ها و همچنین فضای جامعه را چون کمپین به خود جذب کند و شاید پس از کمپین انتظارها از جنبش زنان فراتر رفت و هر حرکتی با آن مقایسه شد. کاری جمعی و گروهی که فارغ از تمام نقدهایی که بر آن وارد است از قدرت سازماندهی جمعی بسیار خوبی برخوردار بود و توانست در آن دوران شوری در جامعه ایجاد کند. اما نکته‌ای که جنبش بیش از یک دهه از آن غافل مانده بود تجمعی خیابانی بود. در حقیقت جنبش زنان خیابان را که طی سال‌ها توانسته بود حداقل برای یک روز در سال از آن خود کند را به مدت یک دهه از دست داد…/ ادامه مطلب »

«حجاب اجباری»، گسترده ترین تبعیض جنسی-جنسیتی

“حجاب اجباری”، گسترده ترین تبعیض جنسی-جنسیتی/ الهه امانیبعد از قریب یک دهه آتشی که به ظاهر در خاکستر بی‎کنشی پنهان مانده بود، بار دیگر زبانه کشید. بعد از آخرین گردهمایی زنان به مناسبت ۸ مارس -۱۷ اسفند ۱۳۸۵-، بار دیگر زنان و مردان برابری‌طلب در برابر وزارت کار اجتماع کردند تا مطالبات خود را مبنی بر حقوق شهروندی خود در فضای عمومی بیان نموده و دولت را موظف به پاسخگویی قلمداد کنند. ادامه مطلب »

زوال جنبش مستقل زنان در دوران رضا شاه

مریم حسین خواه: «جنبش زنان چگونه در ایران شکل گرفت و توانست زنان را از کنج اندرونی‌ها به مدرسه و دانشگاه بفرستد؟ زنان ایرانی چطور حق رأی گرفتند، و چرا پس از پیروزی در تغییر دادن بخشی از قوانین نابرابر، همه‌ دستاوردها را به یک‌باره از دست دادند؟ در این مجموعه مقاله، با مرور تاریخ جنبش زنان در ایران، به جست‌وجوی پاسخ‌هایی برای این پرسش‌ها می‌پردازیم…» ادامه مطلب »

حقوق زنان عربستان را نظام پدرسالار حاکم مصادره کرده بود

VHگفت و گو با مینو مرتاضی فعال حوزه زنان
زن خاورمیانه، جنس دوم است؛ این نگاهی است که او را از اولویت‌های سیاستگذاری و سهم‌خواهی کنار می‌گذارد. ایران به عنوان کشوری درخاورمیانه هرچند با میزانی متفاوت، اما از این قائله مستثنی نیست. مطالبات زنان در پشت مصلحت اندیشی‌ها نادیده گرفته می‌شود ادامه مطلب »

«زنانه شدن جهان»، بدیلی در برابر خشونت ایدئولوژیک فرهنگی – اقتصادی در نظم اجتماعی

8285760a-e1521830588163تحصیلات عالی برای زنان، که پس از ورود آنها ابتدا به حوزه کاری و سپس به حوزه های سیاسی و رسیدن به حداقلی از حقوق برابر به وجود آمد و در کشور ما به برکت گفتمان های عموما تقلید شده از سایر نظام های فرهنگی اما به هر حال موثر و همچنین و به خصوص به برکت درآمدهای سرشار طبیعی کشورمان، امکان پذیر شده است، به زنان یک «سرمایه فرهنگی» مهم می دهد که هر چند به دلیل ساختار بازار کار در ایران نمی تواند لزوما به سرعت به «سرمایه اقتصادی» یا «سرمایه اجتماعی» تبدیل شود، اما بهر رو در چرخه های پیچیده اجتماعی در میدان های مبادله ای سرمایه ها، نقشی اساسی دارد و خواهد داشت و سبب شتاب گرفتن همان فرایند ذکر شده، یعنی «زنانه شدن جامعه» می شود../ ادامه مطلب »

“حجاب اجباری”، گسترده ترین تبعیض جنسی-جنسیتی

maxresdefault-1خواست آزادی پوشش، خواستی است که زنان ایران بیش از ۱۵۰ سال پیش آن را مطرح نمودند و برای آن نیز هزینه داده اند. از طاهره قره العین متولد ۱۲۳۳ که یکی از نخستین زنانی بود که به خواست و اراده خود پوشش اسلامی را نپذیرفت، تا تاج السلطنه که در مجالس بی حجاب ظاهر می شد، تا پروین اعتصامی متولد ۱۲۸۵ که در اشعار خود پدر-مردسالاری را به انتقاد گرفته و حجاب را سمبل تحقیر و در درجه دوم قرار دادن زن ایرانی می دانست،../ ادامه مطلب »

ویدئو/ سال‌شمار جنبش زنان ایران در دوره‌ی مشروطه


ادامه مطلب »

با زخم های تن و جان مان می‌گوییم ” بهاران خجسته باد “

downloadهرچند، با تمام این بی‌عدالتی ها و زخم های کاری که بر تن و جان ما زدند تا ما را ناتوان و خسته کرده و از شادی های زندگی محروم کنند، ولی ما مردم چه خوب و هنرمندانه می توانیم راه شاد بودن و شاد زیستن را به دست آوریم و نوروز، این نویددهنده رویش جوانه ها را بارور کنیم.
نوروزی که خواسته‌های نو و حرکت‌های نو با خود همراه دارد و راه‌های نوینی را پیش روی ما می‌گذارد و ما مردم عزم مان را جزم کرده‌ ایم تا زردی ها را به آتش دهیم و سرخی ها را از آن بگیریم و پلیدی ها را دربه در کنیم./ ادامه مطلب »

راهکارهای جدید جنبش زنان در ایران

آخرین باری که زنان ایران در روز «هشت مارس» به خیابان‌ها آمدند ۱۷ اسفند ۱۳۸۵ بود: خیابان بهارستان، مقابل ساختمان مجلس؛ تجمعی که در نهایت با ضرب و شتم و بازداشت شرکت‌کنندگان آن تمام شد. پس از آن، با تشدید فضای امنیتی، تا ۱۱ سال امکان فراخوان دادن برای تجمع «روز جهانی زن» وجود نداشت. در تمام این سال‌ها، افزون بر ممنوعیتِ تجمع و تظاهرات، دیگر فعالیت‌های جمعی درباره‌ی مسائل زنان نیز همچنان با محدودیت و ممنوعیت روبه‌رو بودند، به‌گونه‌ای که فعالان زن برای حرکت‌هایی همچون «کمپین تغییر چهره‌ی مردانه‌ی مجلس» و«کارزار منع خشونت خانگی» بارها احضار شده و… ادامه مطلب »

«از اوین با عشق»؛ پلی از زندان تهران تا لاهه

fromevinwith-love.jpg__930x510_q85_box-0,0,3757,1943_crop_subsampling-2_upscale«از اوین با عشق» بخشی از یک پروژه تحقیقاتی است که می‌خواهد تاریخ شفاهی جنبش زنان ایران را در قالب موزه‌ای با همین عنوان به تصویر کشد. زندگی‌نامه‌ها، رویدادها، نهادها و تولیدات زنان ایران در حوزه‌های هنری، ادبی و اجتماعی. قرار است گستره تاریخی این تحقیق از اواخر دوران قاجار و ظهور «طاهره قره‌العین» شروع شود، به جنبش مشروطه، نقطه عطفی در جنبش زنان برسد، از دوران پهلوی عبور کند، انقلاب ۵۷ را در بربگیرد و به امروز زنان ایران برسد../ ادامه مطلب »

چهارشنبه‌های سفید و دختران خیابان انقلاب در ترکیه

4چهارشنبه‎های سفید زنان ایرانی به فراتر از مرزها راه پیدا کرده است. برابری خواهان در ترکیه، ایده چهارشنبه‌های سفید را با حرکت موسوم به «دختران خیابان انقلاب» ترکیب کرده و  با انتشار عکس‌های خود در توییتر، درحالی‌که روسری‌های سفید را بر سر چوب گرفته و بر سکویی ایستاده‌اند، پیام‌هایی با مضمون منع خشونت و تبعیض علیه زنان را توییت کردند. سازمان‌های مدافع حقوق زنان در دانشگاه‌ها و دیگر نهادهای مدنی ترکیه به حمایت از این حرکت پرداخته‌ و پیام داده‌اند که «برای نه گفتن به حجاب اجباری، چهارشنبه‌های سفید را متحد با زنان ایرانی گرامی می‌داریم.» ادامه مطلب »

به تکثیرم، به تکثیرم ـ تقدیم به پیشگاه «دختران خیابان انقلاب»

ادامه مطلب »

حزب تودهٔ ایران، سرکوب خشن گردهماییِ زنان به‌مناسبت روز جهانی زن در تهران را به‌شدت محکوم می‌کند!

1311cdbecff438331a7a57dc501f2ee0درحالی‌که هفته‌های پیش- و در پی جنبش اعتراضی دی‌ماه ۹۶، در هشتاد شهر کشور-سردمداران حکومتی، ازجمله روحانی و سخنگویان دولتش از حقِ مردم برای اعتراض کردن و بیان نظراتشان داد سخن داده بودند، مأموران نیروی انتظامی و لباس‌شخصی‌های رژیم به گردهمایی مسالمت‌آمیز زنان یورش بردند و با ضرب‌وشتم آنان و نیز حاضران، بیش از هشتاد تن را با خشونت تمام بازداشت کردند../ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی