زنان و مشارکت سیاسی - ما زنان
  امروز:   مرداد ۲۵, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
آگوست 2018
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و مشارکت سیاسی’

سهمیه‌بندی جنسیتی؛ راهکار نهادی افزایش نمایندگی زنان

 سهمیه‌بندی جنسیتی؛ راهکار نهادی افزایش نمایندگی زناندر دموکراسی‌های مدرن، زنان چندین دهه است که از برابری ظاهری برخوردارند و در حق رأی، شرکت در انتخابات و رقابت برای دستیابی به هر منصبی با مردان شریک هستند، اما مشارکت آنان فقط در رأی دادن تا حدود زیادی با مردان همسان است. در واقع، با وجودی که تلاش برای دستیابی به حق رأی برای زنان همواره با تلاش برای دسترسی آنان به حق انتخاب شدن به صورت موازی در پیوند بوده، اما موفقیت در اولی، شادی در دومی را به همراه نداشته است؛ به گونه‌ای که صرف‌نظر از زمان اعطای حق رأی، آمار حضور زنان در سیاست در سطوح محلی و ملی تا به امروز از میزان بالایی برخوردار نبوده است. ادامه مطلب »

کابینه جدید اسپانیا؛ ۱۱ زن و ۶ مرد

نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا در کابینه‌ی خود ۱۱ زن و ۶ مرد را برگمارده است. بدین‌ ترتیب شمار کل وزیران کابینه نیز از ۱۳ تن به ۱۷ تن افزایش یافته است. او می‌گوید، برای نخستین بار در تاریخ اسپانیا، شمار وزیران زن از مردان کابینه بیشتر است و تصریح می‌کند که برابری حقوق زن و مرد از اولویت‌های دولت جدید است. سانچز می‌افزاید: «می‌خواهیم از اسپانیا کشور بهتری بسازیم» اعضای کابینه از سیاستمداران طرفدار اتحادیه‌ی اروپا هستند…/ ادامه مطلب »

قدرتمندترین زن جهان خود را فمینیست نمی‌داند

آنگلا مرکل در طول زندگی حرفه‌ای سیاسی خود با کارت جنسیتش بازی نکرده است: از نسبت دادن عنوان فمینیست به خود اجتناب کرده و در تقابلی ضمنی با تکبر مردانه از خود تواضع، احتیاط و آمادگی کافی نشان داده است. به نظر می‌رسد که صدراعظم با انتخاب شدن در انتخابات قبای قوی‌ترین زن جهان را بر تن کند. ادامه مطلب »

«زنانِ انقلاب روسیه»

عنوان کتابی است نوشتهٔ مِری دیویس، استاد تاریخ کارگری در دانشگاه لندن؛ صدمین سالگرد انقلاب روسیه توجه زیادی را به خودش جلب کرده است، که البته همهٔ این توجه‌ها هم سودمند و روشنگر نیست. در این میان، جنبه‌ای از هر دو انقلاب سال ۱۹۱۷ روسیه (فوریه و اکتبر) که تقریباً به طور کامل نادیده گرفته شده است، موضوع نقش زنان در آنهاست… ادامه مطلب »

هنر مقاومت زنان در زندان های جمهوری اسلامی ایران

golrokh-jahangiriبه مناسبت روز جهانی زن گلرخ جهانگیری با  نگاه و تجربیات خود  در خصوص زندانیان سیاسی  در زندان ستم ـ شاهی و جمهوری اسلامی به گفت و گو نشست.  اهمیت انتخاب موضوع برنامه در رابطه با گرامی داشت یاد زنان و مردانی است که در زندان های جمهوری اسلامی بخاطر برابری جنسیتی و آزادی محبوس هستند

ادامه مطلب »

زنان

Joan_of_Arc_miniature_gradedسان خوان کریسوستومو می گفت: «وقتی اولین زن صحبت کرد موجب گناه نخستین شد.» و سان آمبروسیو نتیجه گرفت: «اگر دوباره به زن اجازه حرف زدن داده شود، ویرانی را برای مرد به ارمغان می آورد»…هنگامی که الیمپیا د گاچه از سکوی اعدام بالا می رفت، سوال کرد:«اگر ما زنان می توانیم به سوی جایگاه گیوتین بالا رویم….. چرا نخواهیم توانست به سوی تریبون عمومی بالا رویم؟»..و در سال ۱۲۳۴ مذهب کاتولیک زنان را از آواز خواندن در کلیسا ممنوع کرد…/ ادامه مطلب »

چند مشاهده‌ی حضوری از تجمع روز تحلیف ترامپ و تظاهرات زنان

usw-240117حداقل یک‌سوم حاضران در تظاهراتِ زنان در واشنگتن را مردان تشکیل می‌دادند. نشانه‌ای از توفیق فمینیست‌ها در قانع و همراه کردن بخش بزرگی از مردان برای بسط عدالت جنسیتی. حضور میلیون‌ها مرد در تظاهرات زنان در سراسر جهان در این روز شاهدی بود بر این‌که بخش بزرگ‌تری از مردان باور کرده‌اند که جامعه‌‌ای که از نظر جنسیتی عادلانه‌تر است، برای همه، از جمله مردان، جامعه‌ی بهتری است .. / ادامه مطلب »

چگونه دخترکی چوپان وزیر آموزش فرانسه شد؟

نجاهامروزه ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که مدام بحث این است که آیا مهاجران برای کشور میزبان خوبند یا نه – از دونالد ترامپ گرفته که می‌خواهد دیواری بین آمریکا و مکزیک بکشد تا کشورهایی مثل مجارستان و اسلواکی که دیگر نمی‌خواهند پناهجوی سوری بپذیرند. در چنین دنیای هولناکی، وزیر «آموزش ملی، آموزش عالی، و تحقیقات» فرانسه، «نجاه بلقاسم»، مایه الهام همه کسانی است که عمیقاً بر این باورند که حتی کسانی که کودکیِ خود را در فقر و تنگدستی گذرانده‌اند می‌توانند به موفقیت دست یابند. نجاه بلقاسم در سال ۱۹۷۷ در روستای «ناظور» در مراکش به دنیا آمده… ادامه مطلب »

برای نخستین بار یک زن فرماندار توکیو شد

yorikoرسانه های ژاپن اعلام کردند “یوریکو کویکه” سیاستمدار زن کهنه‌کار این کشور با پیروزی در انتخابات روز(یکشنبه) تعیین فرماندار شهر توکیو، تبدیل به نخستین زنی شده که به رهبری پایتخت این کشور رسیده است. در انتخابات این روز فرمانداری توکیو، ۲۱ کاندیدا به رقابت پرداختند که یک رکورد جدید محسوب می‌شود ادامه مطلب »

توسعه‌ی پایدار، برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

elahe-amani-259x300امروزه بیش از هر زمان در تاریخ جامعه‌ی بشری، برابری جنسیتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی از حاشیه به مرکز مباحث جهانی سوق داده شده است و احترام به حقوق انسانی زنان به مثابه عاملی کلیدی در تحقق توسعه اقتصادی، صلح و مقابله با زدودن آسیب‌های اجتماعی تلقی می‌گردد. این واقعیت که برابری جنسیتی به مفهوم پیشرفت برای تمامی جامعه می‌باشد، امری است که از پشتوانه آماری وزینی برخوردار است ادامه مطلب »

نگاهی به فراز و فرودهای زنان در سال ۹۴

zan94سال ۹۴ سالی پر از فراز و نشیب برای زنان ایرانی بود. سالی که برابری دیه زن و مرد در آن به تایید شورای نگهبان رسید و از دیگر سو، زنان نتوانستند چهره مردانه مجلس را اندکی زنانه‌تر کنند. افزایش آمار ازدواج کودکان و زنان کارتن‌خواب از سویی به گوش رسید و موفقیت‌های ورزشی زنان در عرصه‌های بین‌المللی از سوی دیگر. این گزارش سعی کرده است مروری کوتاه باشد بر وقایع مختلفی که در سال ۹۴ برای زنان در ایران رخ داده است ادامه مطلب »

درک مارکسیسم و سوسیالیسم

img_38148نظر سنجی بزرگ ماه ژانویه در کشوری که پایان سوسیالیسم را ادعا کرده بود، چیز غیر منتظره ای را آشکار ساخت و آن این که ۴٣ درصد از مردم زیر ٣۰ سال در ایالات متحده آمریکا به سوسیالیسم تمایل دارند، و در مقایسه با آن، ٣۲ درصد متمایل یه سرمایه داری اند؛ به همین خاطر با کسی که سال هاست در باره مارکسیسم به دانشجویان و مردم آموزش میدهد، گفت و گویی با دکتر ریچارد ولف، استاد اقتصاد در دانشگاه ماساچوست…اگر شما شعار سوسیالیسم قرن بیست و یکم را میخواهید، این است: نهادها را دموکراتیزه کنید ادامه مطلب »

زنان انقلابی دنیا: لیلا خالد

leilaلیلا خالد یک مبارز فلسطینی است که بعدها به یک سیاستمدار تبدیل شد. لیلا در شهر ساحلی «حیفا»، شهری که پس از جنگ جهانی دوم توسط سازمان ملل به اسرائیل ضمیمه شد، به دنیا آمد. خانواده اش در پی جنگ حاصل از این اتفاق و به علت فعالیت های سیاسی پدر مجبور به ترک حیفا شده و به یک کمپ پناهندگان در لبنان گریختند. لیلا در سن ۱۵ سالگی به خودش قول داد تا مبارزه مسلحانه را در پیش بگیرد و به جنبشی پیوست که بعدها به «جبهه مردمی برای آزادسازی فلسطین» تبدیل شد. ادامه مطلب »

اولین شرکت زنان عربستان در انتخابات و راهیابی یک زن در مکه به شورای شهر

1449992123821_1-798627روز شنبه، ۱۲ دسامبر/ ۲۱ آذر، زنان برای نخستین بار در انتخابات عربستان شرکت کردند و یک زن سعودی “سالمه بنت حزاب العتیبی”در منطقه مکه به شورای شهر راه یافت.این نخستین انتخابات در عربستان سعودی بود که زنان (هم به عنوان نامزد و هم به عنوان رأی دهنده) اجازه یافتند در آن شرکت کنند./ ادامه مطلب »

مبارزات سیاسی خاورمیانه زنانه می‌شود : از روژاوا تا فلسطین

img_35910
حضور دوباره زنان فلسطینی متأثر از موج بهار عربی در سال ٢٠١١ میلادی بود، زنان در آن نقش کلیدی داشتند. مشارکت زنان از‌آن‌رو قابل توجه است که آمارها نشان می‌دهند که در سالیان اخیر بر شدت خشونت مردانه علیه زنان افزوده شده است.. با وجود ساختارهای عمیق و ریشه‌دار پدرسالاری در فلسطین برای چندین دهه زنان فلسطینی نقشی اساسی در مقاومت ایفا کرده‌اند، با‌این‌حال، کمتر زمانی بوده که موضوع «آزادی زنان» در اولویت قرار گیرد. در کردستان عراق «روژاوا» شاهد ایجاد امید تازه برای تحولی واقعی در نقش جنسیتی زنان است. / ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی