امروز:   آذر ۱۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
دسامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان

بحران اقتصادی و تشدید خشونت علیه زنان
در مقاطع بحرانی عموماً وضعیت زنان نامریی می شود و از اهمیت می افتد چرا که از نگاه جامعه مسائل مهمتری هست که باید به آنها پرداخته شود، اما واقعیت این است که در چنین مواقعی زنان بیشتر در معرض ستم جنسیتی و  خشونت قرار می گیرند و بیش از هر زمان دیگر نیاز به حمایت دارند… خشونت خانگی علیه زنان ربط مستقیمی با فقر و بیکاری دارد. بیکاری موجب گذراندن اوقات بیشتر در خانه و افزایش احتمال تعارض بین افراد می شود؛ ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان توانیاب و ناشنوا

در کانادا، زنان توانیاب که تفاوت های جسمی با سایر زنان دارند، دو تا سه برابر زنانی که بدون آن تفاوت ها و مسائل جسمی زندگی می گذرانند، خشونت را تجربه می کنند. مشابه جوامعی که با تبعیض و ستم روبرو هستند، زنان توانیاب و ناشنوا نیز در معرض خطر خشونت مبتنی بر جنسیت هستند. تبعیض ها و نابرابری های اجتماعی بر نحوه برخورد آن ها از خشونت و پیامدهای آن تأثیر می گذارد ادامه مطلب »

فرزندان؛ اولین قربانیان چندهمسری

یک روانشناس اجتماعی ضمن تشریح آسیب‌های چند همسری بر بنیان خانواده می‌گوید: اولین گروهی که با تعدد زوجات بدترین آسیب را متحمل می‌شوند، “فرزندان” هستند. تحقیقات نشان داده کودکانی که در خانواده‌های چند همسری رشد کرده‌اند به سمت بزهکاری سوق داده می‌شوند، رفتار‌های پرخطر در آن‌ها بروز می‌یابد، گوشه‌گیر می‌شوند و نمی‌توانند تعاملات اجتماعی خوبی با دیگران برقرار کنند که همه این مسائل می‌تواند کیفیت زندگی آینده‌شان را نیز کاهش دهد…./ ادامه مطلب »

بخشنامه حجاب اجباری برای اساتید دانشگاه

محمود هاشمی، رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: «همه مسئولان موظف به اجرای واجب الهی هستند و خط مقدم «بخشنامه حجاب و عفاف» ابتدا اساتید و کارکنان و سپس دانشجویان هستند.» به گفته مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد، در صورت تخلف ابتدا مشاوران دانشگاه به دانشجوی متخلف تذکر می‌دهند، در مرحله بعد تعهد کتبی از آنها گرفته می‌شود و اگر دانشجو به تعهد خود عمل نکند با حضور مشاور، موضوع را به اطلاع خانواده رسانده می‌شود و در مرحله آخر هم فرد به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد…./ ادامه مطلب »

او سکوتش را شکست

هوا گرم بود، بیست هفتم خرداد هزار سال پیش. با قدم‌های بلند و مصمم قدم برمی‌داشت و سری افراشته. در دلش لبخند می‌زد اما روی صورت کوچکش اخمی ملیح حکمفرمایی می‌کرد آخر در مدرسه گفته بودند دختر خوب در خیابان اخم می‌کند. مهکامه نمی‌دانست که سیاهی در تعقیبش است، طوفانی که تا سال‌ها بر زندگی رنگارنگ کودکانه‌اش ابرهای تیره را حاکم می‌کند. ۱۱ ساله بود…/ ادامه مطلب »

روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران

چهره شهر تهران بعد از غروب آفتاب پوست می‌اندازد و این چهره نو شده گاهی سیاه‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. زمانی تاریکی شب دردآورتر می‌شود که در خیابان‌های شهر با یک بوق، تن زنان با نازل‎‌ترین قیمت‌ها بفروش می‌رسد. یکی از راهکار‌های جدی مقابله با فحشا در بسیاری از کشور‌ها، مقابله با تقاضا است. با بوق‌زنندگان هم برخورد کنید!../ ادامه مطلب »

سه روایت از زندگی‌های چند همسری در ایران

چند همسری که سعی در ترویج آن دارند نه تنها خود یک آسیب اجتماعی است که می‌توان آن را ازعوامل ایجاد کننده انواع آسیب‌های اجتماعی دانست. به نظر یک جامعه شناس هدف مردان متمولی است که زندگی مشترک و خانواده دارند و این گروه‌ها با ترویج چند همسری خانواده‌ها را هدف گرفته‌اند و تیشه به ریشه انسجام خانواده ایرانی می‌زنند…/ ادامه مطلب »

خودکشی با قرص و سم، جایگزین خودسوزی زنان در ایلام شد

استان ایلام در ایران به آمار بالای خودکشی به ویژه خودسوزی زنان شهرت دارد. یک عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می‌گوید خودکشی با قرص و سم جایگزین خودسوزی بین زنان ایلامی شده است. نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی بیش از هفت سال است که گزارش دقیقی از آمار خودکشی و یا مرگ و میر ناشی از خودکشی منتشر نمی‌کنند…/ ادامه مطلب »

به موی زنان سیر بنگرید!

روی سخنم با شما مردان است؛ مردان ایران زمین؛ به ویژه آن دسته از مردان که موی زنان را دام گناه و ریسمان شیطان و باب دوزخ می دانند. به موی همسر، دختر، خواهر و مادر خود سیر بنگرید. این مو چیست که چنین مردان و حکومت و کشور را بیمار ساخته و زنان و دختران را به مشقت درانداخته است؟ آیا به راستی این موی زنان است که این همه معضل آفریده است یا عقده ها و نیازهای جنسی سرکوب شده به دلیل عدم کفایت حکومت برای تامین رفاه ملت و اجرای سیاست های معیوب و انتشار افکار بخشی از روحانیت و قشر سنتی مذهبی است ادامه مطلب »

زنان، قتل های ناموسی و خانه ای که «پدری» نیست

حرف از قتل‌های ناموسی است؛ موضوعی که این روزها با اکران فیلم «خانه پدری» و بعد توقیف دوباره آن بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده؛ پرداختن به موضوع قتل‌ ناموسی در این فیلم، دلیل اصلی برای توقیف این فیلم بوده است. قتل‌هایی که عموما توسط برادر، پدر، عمو، عموزاده‌ها و یا دیگر نزدیکان به بهانه حفاظت از «ناموس» و شرافت خانواده صورت می‌گیرد و واقعیتی انکارناشدنی است ادامه مطلب »

این خانه پدری جز خشونت برای ما چه داشته است؟

جامعه ایران جامعه‌ای پر خشونت است و ابعاد خشونت در آن محدود به زنان نیست. چهره شهرها و روستاها، از اثر فقر، نابرابری، آلودگی، مشکلات اقتصادی و تضادهای اجتماعی غرق در خشم و خشونت است. مردم بی‌حوصله و عصبانی، می‌توانند به هر بهانه صحنه‌هایی پر خشونت در خیابان و حریم خصوصی خود حلق کنند و در مکان‌های عمومی، ادارات و حتی تفریح‌گاه‌ها این خشونت پنهان نمی‌ماند. حکومت خود نه تنها عامل اصلی رفتارهایی است که به خشونت می‌انجامد، مجری شکل‌های متنوعی از خشونت در جامعه هم هست. ../ ادامه مطلب »

نگاهی به پایان‌نامه ها با موضوع بدن زنانه

رویه‌های تربیتی که زنان را در سطح بدن‌هایشان هدایت می‌کند، افرادی را خلق می‌کند که کارگزاران ناخواسته انقیاد خود باشند. آنان را طوری تربیت می‌کنند که به‌طور داوطلبانه به خود نظارتی و خود طبیعی سازی بپردازند. بدن زنانه توسط گفتمان‌های متعدد جامعه محدودشده و به نظم و قاعده درمی‌آید. زنان در جامعه می‌آموزند که زندگی خود را بر طبق تعاریف فرهنگ آن جامعه تجربه کنند. برای آنکه از نوع نگاه به بدن زن در ایران آگاه شویم پایان‌نامه‌هایی راکه در مورد بدن زنانه نوشته‌شده‌اند، مرور می‌کنیم ادامه مطلب »

تجاوز ناپدری به دختربچه ۱۱ ساله در تهران

ناپدری متهم به آزار جنسی دختربچه ۱۱ ساله که ماه گذشته در پی شکایت مادر کودک بازداشت شده بود، در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری تهران محاکمه شد. علیرغم اعترافات اولیه متهم و تایید پزشکی قانونی مبنی بر مورد آزار جنسی قرار گرفتن این کودک، وی در جلسه دادگاه از اقرار به تجاوز اجتناب کرد. مادر مهسا با توصیف وضعیت وخیم روانی فرزندش گفت: این ماجرا تأثیر بدی بر روحیه دخترم گذاشته و دیگر قادر نیست به خوبی درس بخواند، به افسردگی و شب ادراری مبتلا شده و مدام گریه می‌کند. آن قدر روحیه مهسا بد است که نتوانسته در دادگاه حاضر شود. من از محسن شکایت دارم و برایش اشد مجازات را می خواهم…/ ادامه مطلب »

کنترل شدید و اجباری

Hopeless woman is sitting against the wall, her face is closed by her hands. Black and whiteرفتارهای کنترلی به مجموعه‌ای از الگوهای رفتاری گفته می‌شود که طرف مقابل رابطه را مطیع و یا وابسته خود می‌کند تا استقلال شخصیتی‌اش را به طور کامل از دست بدهد. این رفتار‌ها شامل ایزوله کردن فرد از منابع حمایتی و یا مانع شدن فرد از کشف منابع حمایتی و یا گرفتن حمایت از فرد می‌شود، به‌طوری که فرد در هر لحظه از زندگی خود و برای تصمیم‌گیری وابسته به طرف مقابل شود. این رفتار زمانی کنترل اجباری تلقی می‌شود که همراه با تهدید، کوچک‌کردن فرد، ضربه زدن فیزیکی، تنبه و ترساندن همراه باشد… ادامه مطلب »

به دختران ۹ ساله گواهی‌نامۀ رانندگی بدهید!

طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران فقط در سال ۱۳۹۶ تعداد ۳۵ هزار و ۳۳۳ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله و ۲۱۷ دختر کمتر از ۱۰ سال ازدواج رسمی کرده‌اند که در دفاتر ثبت رسمی قوه قضائیه ثبت شده است. طبق قانون، برای این ازدواج‌ها قاضی رأی صادر کرده و مجوز داده است. کاملاً بدیهی است که شمار ازدواج‌های غیررسمی و ثبت‌‌نشده، بسیار بیشتر از این است…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی