امروز:   بهمن ۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژانویه 2020
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

جسد فعال زیست محیطی مهابادی پیدا شد / قاتل دستگیر شد

جسد فعال زیست‌محیطی مهابادی پیدا شد و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان مهاباد از دستگیری قاتل این فعال اجتماعی و کوهنورد خبرداد. او گفت که از طریق فیلم دوربین‌های موجود توانستیم رد خانم خدیجە خدیر را گرفته و تشخیص دادە شد کە این فعال محیط زیست به کجا رفته است. او در ادامه گفت که فرد متهم، به قتل اعتراف کرده است ادامه مطلب »

حبس زدایی یا تحقیر

حبس زدایی یا تحقیر/محمد محبی

هر رفتاری (اعم از فعل یا ترک فعل) که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، اصطلاحا جرم نامیده می شود. مجازات در هر نوعی، اعم از اعدام، حبس و …، اصولاً جنبه خشونت آمیز دارد. چندی پیش قوه قضاییه برای تنبیه چند جوان، به جای صدور حکم حبس، دور گردن آن جوانان آفتابه آویزان کرده و در شهر گرداند. حرکتی، بسیار زشت و سخیف که کرامت انسانی آن جوانان را به معنای واقعی کلمه نابود کرد. این کار به طور قطع با فلسفه حبس زدایی در تعارض است… ادامه مطلب »

گزارشی از خشونت علیه زنان در سال ۹۸ (بخش دوم)

جامعه‌ای که به شکل ساختاری سرکوب مردم را به امری روزمره تبدیل کرده است سبب خشن‌تر شدن افراد جامعه هم می‌شود و مردان خشونت را از جامعه به خانه منتقل می‌کنند. به همین دلیل حجم خشونت علیه زنان در سال ۹۸ هم بیشتر شده و ما با شکل‌های خشن‌تری از قتل روبرو هستیم. در نبود اموزه‌هایی برای کاهش خشونت علیه زنان، با تبلیغات رسمی برای چندهمسری و صیغه شاهد خشونت بیشتری علیه زنان هستیم. با توجه به سرکوب‌های اخیر به‌نظر می‌رسد، فضای جامعه خشن‌تر و مایوس‌تر شده که همه اینها در کنار افزایش فقر و تنگدستی می‌تواند وضعیت بدتر و خشونت‌باری را برای زنان رقم زند… ادامه مطلب »

گزارشی از خشونت علیه زنان در سال ۹۸

خشونت علیه زنان در سال ۹۸ بیش از گذشته به نظر می رسد هرچند آمار دقیقی در دست نیست اما زیر و رو کردن صفحات حوادث روزنامه ها و سایت های خبری نشان از شدت خشونت علیه زنان می دهد. هشت اذرماه ۹۸ رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی از افزایش ۲۰ تا ۲۲ درصدی گزارش خشونت علیه زنان در اورژانس اجتماعی طی سال ۹۷ خبر داد و گفت این آمار به معنای آن نیست که خشونت‌ها افزایش یافته بلکه این موارد در جامعه وجود داشته است و به دلیل افزایش مراکز اورژانس اجتماعی گزارش شده است.. همچنین افزایش خشونت و فقر اقتصادی در خانواده ها نیز می تواند به افزایش خشونت علیه زنان در خانه منجر شود. .. ادامه مطلب »

به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان

بحران اقتصادی و تشدید خشونت علیه زنان
در مقاطع بحرانی عموماً وضعیت زنان نامریی می شود و از اهمیت می افتد چرا که از نگاه جامعه مسائل مهمتری هست که باید به آنها پرداخته شود، اما واقعیت این است که در چنین مواقعی زنان بیشتر در معرض ستم جنسیتی و  خشونت قرار می گیرند و بیش از هر زمان دیگر نیاز به حمایت دارند… خشونت خانگی علیه زنان ربط مستقیمی با فقر و بیکاری دارد. بیکاری موجب گذراندن اوقات بیشتر در خانه و افزایش احتمال تعارض بین افراد می شود؛ ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان توانیاب و ناشنوا

در کانادا، زنان توانیاب که تفاوت های جسمی با سایر زنان دارند، دو تا سه برابر زنانی که بدون آن تفاوت ها و مسائل جسمی زندگی می گذرانند، خشونت را تجربه می کنند. مشابه جوامعی که با تبعیض و ستم روبرو هستند، زنان توانیاب و ناشنوا نیز در معرض خطر خشونت مبتنی بر جنسیت هستند. تبعیض ها و نابرابری های اجتماعی بر نحوه برخورد آن ها از خشونت و پیامدهای آن تأثیر می گذارد ادامه مطلب »

فرزندان؛ اولین قربانیان چندهمسری

یک روانشناس اجتماعی ضمن تشریح آسیب‌های چند همسری بر بنیان خانواده می‌گوید: اولین گروهی که با تعدد زوجات بدترین آسیب را متحمل می‌شوند، “فرزندان” هستند. تحقیقات نشان داده کودکانی که در خانواده‌های چند همسری رشد کرده‌اند به سمت بزهکاری سوق داده می‌شوند، رفتار‌های پرخطر در آن‌ها بروز می‌یابد، گوشه‌گیر می‌شوند و نمی‌توانند تعاملات اجتماعی خوبی با دیگران برقرار کنند که همه این مسائل می‌تواند کیفیت زندگی آینده‌شان را نیز کاهش دهد…./ ادامه مطلب »

بخشنامه حجاب اجباری برای اساتید دانشگاه

محمود هاشمی، رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: «همه مسئولان موظف به اجرای واجب الهی هستند و خط مقدم «بخشنامه حجاب و عفاف» ابتدا اساتید و کارکنان و سپس دانشجویان هستند.» به گفته مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد، در صورت تخلف ابتدا مشاوران دانشگاه به دانشجوی متخلف تذکر می‌دهند، در مرحله بعد تعهد کتبی از آنها گرفته می‌شود و اگر دانشجو به تعهد خود عمل نکند با حضور مشاور، موضوع را به اطلاع خانواده رسانده می‌شود و در مرحله آخر هم فرد به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد…./ ادامه مطلب »

او سکوتش را شکست

هوا گرم بود، بیست هفتم خرداد هزار سال پیش. با قدم‌های بلند و مصمم قدم برمی‌داشت و سری افراشته. در دلش لبخند می‌زد اما روی صورت کوچکش اخمی ملیح حکمفرمایی می‌کرد آخر در مدرسه گفته بودند دختر خوب در خیابان اخم می‌کند. مهکامه نمی‌دانست که سیاهی در تعقیبش است، طوفانی که تا سال‌ها بر زندگی رنگارنگ کودکانه‌اش ابرهای تیره را حاکم می‌کند. ۱۱ ساله بود…/ ادامه مطلب »

روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران

چهره شهر تهران بعد از غروب آفتاب پوست می‌اندازد و این چهره نو شده گاهی سیاه‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. زمانی تاریکی شب دردآورتر می‌شود که در خیابان‌های شهر با یک بوق، تن زنان با نازل‎‌ترین قیمت‌ها بفروش می‌رسد. یکی از راهکار‌های جدی مقابله با فحشا در بسیاری از کشور‌ها، مقابله با تقاضا است. با بوق‌زنندگان هم برخورد کنید!../ ادامه مطلب »

سه روایت از زندگی‌های چند همسری در ایران

چند همسری که سعی در ترویج آن دارند نه تنها خود یک آسیب اجتماعی است که می‌توان آن را ازعوامل ایجاد کننده انواع آسیب‌های اجتماعی دانست. به نظر یک جامعه شناس هدف مردان متمولی است که زندگی مشترک و خانواده دارند و این گروه‌ها با ترویج چند همسری خانواده‌ها را هدف گرفته‌اند و تیشه به ریشه انسجام خانواده ایرانی می‌زنند…/ ادامه مطلب »

خودکشی با قرص و سم، جایگزین خودسوزی زنان در ایلام شد

استان ایلام در ایران به آمار بالای خودکشی به ویژه خودسوزی زنان شهرت دارد. یک عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی می‌گوید خودکشی با قرص و سم جایگزین خودسوزی بین زنان ایلامی شده است. نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی بیش از هفت سال است که گزارش دقیقی از آمار خودکشی و یا مرگ و میر ناشی از خودکشی منتشر نمی‌کنند…/ ادامه مطلب »

به موی زنان سیر بنگرید!

روی سخنم با شما مردان است؛ مردان ایران زمین؛ به ویژه آن دسته از مردان که موی زنان را دام گناه و ریسمان شیطان و باب دوزخ می دانند. به موی همسر، دختر، خواهر و مادر خود سیر بنگرید. این مو چیست که چنین مردان و حکومت و کشور را بیمار ساخته و زنان و دختران را به مشقت درانداخته است؟ آیا به راستی این موی زنان است که این همه معضل آفریده است یا عقده ها و نیازهای جنسی سرکوب شده به دلیل عدم کفایت حکومت برای تامین رفاه ملت و اجرای سیاست های معیوب و انتشار افکار بخشی از روحانیت و قشر سنتی مذهبی است ادامه مطلب »

زنان، قتل های ناموسی و خانه ای که «پدری» نیست

حرف از قتل‌های ناموسی است؛ موضوعی که این روزها با اکران فیلم «خانه پدری» و بعد توقیف دوباره آن بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده؛ پرداختن به موضوع قتل‌ ناموسی در این فیلم، دلیل اصلی برای توقیف این فیلم بوده است. قتل‌هایی که عموما توسط برادر، پدر، عمو، عموزاده‌ها و یا دیگر نزدیکان به بهانه حفاظت از «ناموس» و شرافت خانواده صورت می‌گیرد و واقعیتی انکارناشدنی است ادامه مطلب »

این خانه پدری جز خشونت برای ما چه داشته است؟

جامعه ایران جامعه‌ای پر خشونت است و ابعاد خشونت در آن محدود به زنان نیست. چهره شهرها و روستاها، از اثر فقر، نابرابری، آلودگی، مشکلات اقتصادی و تضادهای اجتماعی غرق در خشم و خشونت است. مردم بی‌حوصله و عصبانی، می‌توانند به هر بهانه صحنه‌هایی پر خشونت در خیابان و حریم خصوصی خود حلق کنند و در مکان‌های عمومی، ادارات و حتی تفریح‌گاه‌ها این خشونت پنهان نمی‌ماند. حکومت خود نه تنها عامل اصلی رفتارهایی است که به خشونت می‌انجامد، مجری شکل‌های متنوعی از خشونت در جامعه هم هست. ../ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی