امروز:   مهر ۲۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

نگاهی به پایان‌نامه ها با موضوع بدن زنانه

رویه‌های تربیتی که زنان را در سطح بدن‌هایشان هدایت می‌کند، افرادی را خلق می‌کند که کارگزاران ناخواسته انقیاد خود باشند. آنان را طوری تربیت می‌کنند که به‌طور داوطلبانه به خود نظارتی و خود طبیعی سازی بپردازند. بدن زنانه توسط گفتمان‌های متعدد جامعه محدودشده و به نظم و قاعده درمی‌آید. زنان در جامعه می‌آموزند که زندگی خود را بر طبق تعاریف فرهنگ آن جامعه تجربه کنند. برای آنکه از نوع نگاه به بدن زن در ایران آگاه شویم پایان‌نامه‌هایی راکه در مورد بدن زنانه نوشته‌شده‌اند، مرور می‌کنیم ادامه مطلب »

تجاوز ناپدری به دختربچه ۱۱ ساله در تهران

ناپدری متهم به آزار جنسی دختربچه ۱۱ ساله که ماه گذشته در پی شکایت مادر کودک بازداشت شده بود، در شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری تهران محاکمه شد. علیرغم اعترافات اولیه متهم و تایید پزشکی قانونی مبنی بر مورد آزار جنسی قرار گرفتن این کودک، وی در جلسه دادگاه از اقرار به تجاوز اجتناب کرد. مادر مهسا با توصیف وضعیت وخیم روانی فرزندش گفت: این ماجرا تأثیر بدی بر روحیه دخترم گذاشته و دیگر قادر نیست به خوبی درس بخواند، به افسردگی و شب ادراری مبتلا شده و مدام گریه می‌کند. آن قدر روحیه مهسا بد است که نتوانسته در دادگاه حاضر شود. من از محسن شکایت دارم و برایش اشد مجازات را می خواهم…/ ادامه مطلب »

کنترل شدید و اجباری

Hopeless woman is sitting against the wall, her face is closed by her hands. Black and whiteرفتارهای کنترلی به مجموعه‌ای از الگوهای رفتاری گفته می‌شود که طرف مقابل رابطه را مطیع و یا وابسته خود می‌کند تا استقلال شخصیتی‌اش را به طور کامل از دست بدهد. این رفتار‌ها شامل ایزوله کردن فرد از منابع حمایتی و یا مانع شدن فرد از کشف منابع حمایتی و یا گرفتن حمایت از فرد می‌شود، به‌طوری که فرد در هر لحظه از زندگی خود و برای تصمیم‌گیری وابسته به طرف مقابل شود. این رفتار زمانی کنترل اجباری تلقی می‌شود که همراه با تهدید، کوچک‌کردن فرد، ضربه زدن فیزیکی، تنبه و ترساندن همراه باشد… ادامه مطلب »

به دختران ۹ ساله گواهی‌نامۀ رانندگی بدهید!

طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران فقط در سال ۱۳۹۶ تعداد ۳۵ هزار و ۳۳۳ دختر ۱۰ تا ۱۴ ساله و ۲۱۷ دختر کمتر از ۱۰ سال ازدواج رسمی کرده‌اند که در دفاتر ثبت رسمی قوه قضائیه ثبت شده است. طبق قانون، برای این ازدواج‌ها قاضی رأی صادر کرده و مجوز داده است. کاملاً بدیهی است که شمار ازدواج‌های غیررسمی و ثبت‌‌نشده، بسیار بیشتر از این است…/ ادامه مطلب »

خودسوزی دختر عاشق فوتبال همدردی‌ها را برانگیخت

حواهر او : « به دلیل “ورود به ورزشگاه آزادی در بازی استقلال و العین بازداشت شده و به زندان ورامین انتقال داده شده بود” بعد از آزادی با قید وثیقه به دادسرای تهران مراجعه می‌کند و در آن‌جا متوجه می‌شود که حکم شش‌ ماه زندان گرفته است. سپس او “در اعتراض به این حکم” در آن‌جا خود را آتش می‌زند..» . مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران : “خودسوزی دختری که دلیل کارش تمدید حکم بازداشتش به اتهام تلاش برای دیدن یک مسابقه فوتبال بوده، برای آیندگان غیرقابل درک است..”…/ ادامه مطلب »

منع اشتغال زنان، خشونت پنهان در خانواده‌ها

منع اشتغال زنان در خارج خانه از جمله سنت‌های ظالمانه و بخشی از خشونت‌های پنهان علیه زنان در خانواده‌های سنتی است که از سوی نهادهای مذهبی نیز حمایت می‌شود. دختران و زنانی که به دلیل مخالفت پدر یا شوهر اجازه کار کردن پیدا نمی‌کنند، معمولا نه حمایتی قانونی دارند و نه افکار عمومی به تضییع حقوق آنها حساس است…/ ادامه مطلب »

نگاهی به «لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت»، آن چه دارد و آن چه ندارد

دیری‌ست که «خشونت» علیه زنان در محافل دانشگاهی و کنشگری ایرانی تبدیل به موضوع قابل توجه و تأملی شده است. این نوع خشونت چه از نوع خشونت عمومی‌ای باشد که زن‌ستیزانه علیه زنان در محیط‌های عمومی اعمال می‌شود، چه از انواع خشونت خانگی باشد که توسط اعضای مختلف خانواده صورت می‌گیرد، بیش از آن که هم‌چون دهه‌های پیشین موضوع اعتراض باشد، در تحقیقات مختلف دانشگاهی تحت مطالعه کمی و کیفی و آماری قرار گرفته و ابعاد گسترده‌تری از آن شناسایی شده است. ../ ادامه مطلب »

ازدواج موقت، آسیبی اجتماعی است که توسط فرهنگ حاکم عادی سازی می‌شود

ازدواج موقت که به صیغه یا ازدواج انقطاعی نیز معروف است، نوعی از ازدواج در مذهب شیعه است که در آن عقد ازدواج برای مدت معین و محدودی با مهریه‌ای معلوم، بین زن و مرد بسته می‌شود و با پایان آن رابطهٔ زوجیت خودبه‌خود منقضی می‌شود. از نظر فرهنگی، در جامعه ایران بسیاری «صیغه» را نوعی «کلاه شرعی» برای روسپی‌گری می‌دانند. روسپی‌گری در ایران جُرم بوده و مجازات شلاق دارد اما خواندن یک متن صیغه از جانب عاقد، آن را شرعی می‌کند!! گفتگو با تعدادی از «زنان صیغه‌ای»: هر پنج نفرشان در جلسه‌های ترک اعتیاد با هم آشنا شدند؛ همگی ۴۰ تا ۴۵ سال سن دارند و از شوهران و خانواده‌هایشان جدا شده‌اند. «…» سرگروه است و بیشتر امور زیر نظر او انجام می‌شود. تعرفه‌هایشان نسبت به مدت زمان صیغه متغیر است… ادامه مطلب »

قسم طلاق، گره کور قانون، شریعت، سنت

در طول چند ماه گذشته، مناطق کردنشین ایران با افزایش آمار قتل‌های ناموسی و خانوادگی و همچنین افزایش خودکشی زنان جوان روبه‌رو بوده و رسانه‌های محلی سرشار از اخبار ناخوشایند خشونت خانگی است. پروین ذبیحی فعال حقوق زنان و کودکان می گوید: این مهم است که شما با معیار تهران یا سایر کلان‌شهرها موضوع خشونت در مناطق کردنشین را بررسی نکنید. تبعیض و فقر اقتصادی و این گرایش سیاسی که کردستان را نادیده می‌گیرد از یک طرف و عوامل فرهنگی از طرف دیگر موثرند. مردم به علت مشکل تورم به شدت عصبی و افسارگسیخته هستند…/ ادامه مطلب »

متن یک دختر قشمی و خاطره اش از روز ختنه اش در ۵ سالگی

من الان بیست و شش سال سن دارم بزرگ شدم و کلی تغییر کردم ولی تنها چیزی که تو این همه سال عوض نشد خاطرات بد گذشتم بود بدن من ناقص شده بود و این فکر همیشه همراهم بود. وقتی بیست و چهار سالم شده بود  موضوع ختنه کردن دخترا پیش اومد ناخواسته رو به مادرم کردم و گفتم: تو و خاله رو حلال نمیکنم منو زجر دادین مامانم با  نگاهی داغون گفت: سنتِ باید میشدی ادامه مطلب »

تقدم و تاخر فرهنگ و قانون در بحث خشونت‌ خانگی

رابطه میان فرهنگ و قانون از دیرباز در مطالعات علوم اجتماعی و علوم سیاسی محل بحث و تبادل‌نظر بوده و اینکه در مسیر پیشرفت یک جامعه، عنصر اصلاح فرهنگ بیشتر موثر است یا وضع قوانین پیشروانه، خود موجب ایجاد گروه‌های مختلف فکری-سیاسی شده است. فارغ از دوگانه بالا و فارغ از اینکه حق با کدام نحله است اما یک واقعیت همیشه تحمیل‌گر است و آن اینکه دست‌کم در کشورهای خاورمیانه اما همه مسائل به قوانین خلاصه نمی‌شوند و لایه‌های نگاه مالکانه به زن در بعضی از جوامع چنان ریشه‌دار است که قدرتمند‌ترین قوانین نیز توان نفوذ و جلوگیری از عملیاتی‌ شدن این نگاه بعضا فاجعه‌آمیز را ندارند…/ ادامه مطلب »

آنها مرگ را به طلاق ترجیح می‌دهند

Photo: inesbazdar/depositphotos.comمرد رو به دوربین ایستاده و مدام چاقویش را تکان می‌دهد. به نظر نمی‌رسد بابت جنایتی که مرتکب شده دچار هیجان یا غم پس از فاجعه باشد. یک اتوبوس شهری در پس زمینه تصویر «قاتل» به چشم می‌خورد و صدای او با همهمه مردم آن حوالی در هم تنیده شده. مکالمه مردم با او که مدام چاقویش را تکان می‌دهد، بیش از آنکه شبیه به مکالمه با یک جانی باشد، به مکالمه با یک رهگذر عادی شباهت دارد… ادامه مطلب »

سیاست‌های جمعیتی و سرکوب زنان

از جمله دلایلی که متحدان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مخالفت با طرح افزایش سن ازدواج در ایران می‌آورند، تقابل این طرح با خواست رهبر ایران برای افزایش جمعیت است. روزنامه کیهان که مدیر مسئول آن منصوب رهبر است حتی یک بار این گونه طرح‌ها را توطئه آمریکا برای کاهش جمعیت ایران دانسته بود. به این ترتیب، امروز هر موضوعی که مرتبط با زنان باشد به نوعی با سیاست افزایش جمعیت سنجیده می‌شود…/ ادامه مطلب »

پیشگیری از خشونت خانگی

shutterstock_159814994مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در مقابله با خشونت خانگی و سیاست گذاری برای رفع آن در نظر گرفت، توجه به این نکته است که خشونت خانگی یک امر و فرآیند مستمری است که از سه مرحله تشکیل می‌شود. مرحله اول قبل از وقوع خشونت، مرحله دوم حین ارتکاب و مرحله آخر بعد از بروز خشونت است. در مرحله اول مقوله پیشگیری مطرح می‌شود. مقابله واقعی با خشونت خانگی زمانی به درستی محقق می‌شود که سیاستهای تقنینی بر پیشگیری تمرکز جدی داشته باشند چه اینکه پس از وقوع یک انحراف یا جرم دیگر هزینه‌ای که بر جامعه قرار بود وارد شود وارد شده است و به هیچ‌وجه امکان ترمیم کامل آثار آن وجود نخواهد داشت… ادامه مطلب »

نگرانم فرزندم هم قربانی تجاوز شود؛ زخم‌های باز یک قربانی ۹ سال پس از تجاوز

می‌گوید زمانی که تنها ۱۷ سال داشته و دانش‌آموز مقطع دوم یکی از دبیرستان‌های شهر اروندکنار بوده، مدیر مدرسه به بهانه دادن نمونه سئوالات امتحانی ثلث اول، او را به خانه خود کشانده و به او تجاوز کرده است؛ زخمی باز برای این جوان قربانی تجاوز که ۹ سال پس از آن روز هنوز التیام نیافته است… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی