امروز:   مرداد ۳, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
جولای 2017
د س چ پ ج ش ی
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

پدری برای گرفتن دیه، کودکش را زیر ماشین انداخت

4آنها زندگی فقیرانه‌ای داشتند ومعلوم بود که این مرد نیز نه شغل درست و حسابی ندارد و نه اینکه می‌تواند زندگی‌اش را تامین کند. به خاطر تامین زندگی روزانه‌اش بچه‌اش را زیر ماشین‌های گذری در خیابان‌ها می‌انداخت تا به خاطر آن پول دیه بگیرد و با آن زندگی‌اش را بگذراند. در خانه این خانواده حتی امکانات اولیه زندگی وجود نداشت…/ ادامه مطلب »

اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در تهران

4یک وکیل دادگستری می‌گوید: در رابطه با کودک‌آزاری اگر جزو منافی عفت باشد، سازمان مردم‌نهاد نمی‌تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد و این امر پروسه را سخت می‌کند چون سازمان نمی‌تواند ورود کند و اگر پدر و مادر رضایت نداشته باشند یا خشونت جنسی توسط اعضای خانواده اتفاق افتاده باشد، کار بسیار سخت می‌شود بنابراین یکی از اشکالات کار در مرحله اثبات است../ ادامه مطلب »

آمار بالای خودزنی یا خون بازی در بین نوجوانان

یک پژوهشگر ارشد جامعه شناسی جنایی معتقد است بهداشت روانی جامعه دچار تزلزل شده و روحیه ناسالم، استرس، بحث و تفاوت‌های جنسیتی، سوء استفاده‌های جنسی و احساسی عامل‌هایی هستد که موجب می‌شود افراد برای تخلیه خشم درونی خود اقدام به خودزنی کنند. در سالهای اخیر خودزنی در بین نوجوانان به‌ویژه دختران افزایش یافته است، که این خود شاید به علت تبعیض جنسیتی و شرایط رفتاری نامساعد خانواده‌ها با دختران جوان باشد… ادامه مطلب »

تجاوز به یک دختر خردسال در دروازه‌غار

در اخبار رسمی آمده: «کودکی خردسال در دروازه غار  توسط پدربزرگ خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته»! خبر دیگر: «دختری هفت ساله ساکن کرج توسط ناپدری خود هفتاد بار (!!!) مورد آزار و اذیت قرار گرفته است که در حال حاضر در بیمارستان بستری است»، آمار سال ۹۵ حکایت از ۲۶هزار و ۵۰۰ مورد کودک آزاری با خود دارد. حکایت کودک آزاری‌های جنسی پنهان نگه داشته شده را چگونه می‌توان به‌دست آورد؟! ادامه مطلب »

قتل آتنا و کندوکاو در انگیزه‌های اجتماعی آن

7یک پژوهشگر اجتماعی: «واکنش مردم به این حادثه دارای وجوهِ منفی زیادی است… وقتی مردم در جایی جمع و به طور افراطی خواستار اعدام می‌شوند ناشی از احساساتِ زودگذر و در واقع نوعی بازتولید خشونت است. خشونت و قتل‌هایی مشابه قتل آتنا، سال‌هاست که در جامعه ایران امتداد دارد و مسلما چنین چیزی نیاز به کار عمیق دارد . درباره این حادثه استدلال من به اخلاقیات و مذهب برمی‌گردد. من جامعه‌ای را می‌بینم که پایه آن مذهب است و مذهب دائم در آن بازتولید می‌شود، اما در کوچه و خیابان شاهد نزول اخلاقیات هستیم»…/ ادامه مطلب »

التهاب جامعه در پی قتل دختر هفت ساله

2آتنا اصلانی٬ دختربچه هفت ساله‌ای که در پارس‌آباد مغان، در استان اردبیل، به قتل رسیده است، پزشکی قانونی تایید کرده که او پیش از مرگ مورد آزار و اذیت جنسی نیز واقع شده است. آتنا در ۲۸ خرداد محل دستفروشی پدرش را به قصد آب خوردن و یا دستشویی ترک کرده بود و براساس شواهد موجود؛ توسط یکی از همسایگان به قتل رسید.امروز همچنین مشخص شد که قاتل در دو مورد جنایت دیگر نیز نقش داشته است../ ادامه مطلب »

قتل دختر نوجوان توسط برادر به دلیل تن ندادن به ازدواج اجباری!

ﻧﺮﮔﺲ علی شجاعی، دختر ۱۷ ساله ساکن یکی از روستاهای بهبهان در پی مقاومت و تن ندادن به ازدواج اجباری، توسط برادر خود با شلیک گلوله به قتل رسید. ادامه مطلب »

اوین ما، اوین آن‌ها!

1دادرسی مبتنی بر قانون و رعایت بی‌طرفی و رسیدگی سریع، ممنوعیت اجبار یا اکراه متهم در بازجوئی‌ها، متوقف‌شدن تعقیب و دادرسی به علّت مبتلاشدن به جنون ، حق انتخاب وکیل و چندین و چند ماده واحده از این دست حقوقی است که در قانون اساسی برای متهمین به طور کلی و فارغ از نوع اتهام‌شان پیش‌بینی شده و لازم ‌الجراست. اما این حقوق بسیار کم، گزیده و گاه‌گاه به سلول‌ها و اتاق‌های بازجویی در آگاهی، اطلاعات و اطلاعات سپاه ایران و خانه های امن راه یافته است به طوری که نقض آن قاعده است و رعایتش استثنا../ ادامه مطلب »

بدون فعال‌سازی جامعه مدنی، انتظار بهبود وضع زنان خطاست

2همان‌طور که خشونت علیه زنان ابعاد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و قضائی دارد، راه‌های مداخله برای کاهش خشونت علیه زنان هم تمام این ابعاد را شامل می‌شود. در واقع یک برنامه جامع خشونت علیه زنان باید همه وجوه تبعیض و نابرابری و علل و عوامل پدیدآمدن آن را مد‌نظر قرار دهد..دولت مفیدترین کاری که در زمینه مسائل اجتماعی می‌تواند انجام دهد، ایجاد زمینه و بستر مناسب برای فعالیت و مشارکت جامعه مدنی و به‌ویژه سازمان‌های غیردولتی است.. / ادامه مطلب »

پدیده‌ای شوم در جامعه

نگاه حقوقی به جرم همسرآزاری و خشونت علیه زنان در ایران و بررسی مجازات‌های آن؛ خشونت علیه زنان دارای سابقه‌ای به وسعت تاریخ است و در دهه‌های اخیر به شکل خشونت مدرن، اشکال نوینی به خود یافته و با وجود تلاش‌های بین‌المللی حقوقدانان، کارشناسان و کنشگران اجتماعی و حقوق بشری برای رفع هرگونه خشونت، سونامی خشونت علیه زنان کماکان جاری و روزافزون است و هزینه‌های متعددی را بر جامعه بشری و ملی دولت‌ها وارد می‌کند. ادامه مطلب »

مفقود شدن کودکان و قاچاق اعضای بدن آنها در تهران

1a فاطمه دانشور عضو شورای اسلامی شهر تهران روز شنبه ۱۰ تیر در گفتگو با خبرگزاری فارس به خرید و فروش باند بزرگ کودکان در تهران اشاره کرد و گفت:‌در بسیاری از موارد کودکان ناپدید می‌شوند و اعضای بدن آنها قاچاق می‌شود و بعد از مدت‌ها جسد برخی از آنها در بیابان‌ها بدون کلیه و چشم رها شده است…/ ادامه مطلب »

اعتیاد در ایران «زنانه‌تر» از میانگین جهانی نیست

جمع آوری معتادان متجاهر و کشف مواد محترقه قاچاق در شیرازاگر ۱۵ سال به عقب برگردیم، مسئله اعتیاد زنان بسیار کمرنگ است. رسانه‌ها چندان به این مسئله نمی‌پردازند، در گزارش‌هایی هم که نوشته می‌شود، تعداد زنان معتاد بسیار اندک توصیف می‌شود و علت اعتیاد آن‌ها را همسران یا خانواده‌هایشان عنوان می‌کنند. می‌گویند باید دربارهٔ اعتیاد زنان بیشتر تحقیق شود و کاری کرد که زنان برای درمان مراجعه کنند و ترسی از «انگ‌های اجتماعی» نداشته باشد. زنان معتاد را «مجرم» نمی‌خوانند و می‌گویند میزان ارتباط وقوع جرم و اعتیاد زنان در کشور کم است. زمان می‌گذرد… کم‌کم از افزایش اعتیاد زنان سخن به میان می‌آید؛ حالا می‌گویند اعتیاد زنان در حال افزایش است. ورق برمی‌گردد؛ دیگر زن معتاد قربانی نیست، او یک موجود خطرناک است که می‌تواند مردان را به هپاتیت و ایدز مبتلا کند. ادامه مطلب »

خشونت‌گران رفتارهای دوقطبی دارند

older woman hiding happy and sad face behind mask, concept for manic depression or bipolar or dramedy comedy dramaمعمولا افراد خشونت‌گر رفتارهای دو قطبی دارند. یعنی به همان اندازه که خشونت می‌ورزند، می‌توانند مهربان و دوست داشتنی باشند که شما از آن به عنوان فاصله کوتاه بین عشق و نفرت یاد کرده‌اید. اگر همسر شما هم همین حالت را دارد، در اولین فرصت هنگامی که اخلاقش خوب است با ملایمت به او بگویید که نگران فرزندتان هستید و باید فکری به حال خشم و رفتارهای خشمگینانه خود بکند. به قول و قرارهای ایشان توجه نکنید و از او بخواهید که کمک تخصصی بگیرد. ادامه مطلب »

به شریکش «فرصتی دیگر» داد، و این اتفاق افتاد

paolaاو  به شریکش «یک فرصت دیگر، برای آخرین بار» داد، اما اکنون با به اشتراک گذاشتن داستان خود، در تلاش است دیگر زنان را از همان اشتباه بازدارد. مادر یک فرزند عکس های ناراحت کننده‌ای از خشونت خانوادگی به اشتراک گذاشته است تا بلکه بتواند به زنان دیگر کمک کند ادامه مطلب »

من یک زن هستم

1aاز لحظه‌ای که چشم بر جهان گشودم؛ مهر تبعیض بر پیشانی‌ام حک شد. تا پا به عرصه‌ی دنیای جدید گذاشتم شادی از منزل پدری پر کشید، البته این قصه‌ی امروز و دیروز نیست. کم نیستند مردان و پدرانی که عشق به فرزند پسر دارند. هنوز خانواده‌هایی هستند که وجود پسر را نوعی امتیاز می‌دانند. من هم جزو زخم‌خوردگان همین جامعه هستم، وجودم نتوانست آن شادی خاص را برای والدینم به ارمغان بیاورد، چون جنسیتم به‌عنوان یک فرزند دختر برای آن‌ها سرشکستگی به همراه داشت…/ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی