امروز:   مرداد ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

تقدم و تاخر فرهنگ و قانون در بحث خشونت‌ خانگی

رابطه میان فرهنگ و قانون از دیرباز در مطالعات علوم اجتماعی و علوم سیاسی محل بحث و تبادل‌نظر بوده و اینکه در مسیر پیشرفت یک جامعه، عنصر اصلاح فرهنگ بیشتر موثر است یا وضع قوانین پیشروانه، خود موجب ایجاد گروه‌های مختلف فکری-سیاسی شده است. فارغ از دوگانه بالا و فارغ از اینکه حق با کدام نحله است اما یک واقعیت همیشه تحمیل‌گر است و آن اینکه دست‌کم در کشورهای خاورمیانه اما همه مسائل به قوانین خلاصه نمی‌شوند و لایه‌های نگاه مالکانه به زن در بعضی از جوامع چنان ریشه‌دار است که قدرتمند‌ترین قوانین نیز توان نفوذ و جلوگیری از عملیاتی‌ شدن این نگاه بعضا فاجعه‌آمیز را ندارند…/ ادامه مطلب »

آنها مرگ را به طلاق ترجیح می‌دهند

Photo: inesbazdar/depositphotos.comمرد رو به دوربین ایستاده و مدام چاقویش را تکان می‌دهد. به نظر نمی‌رسد بابت جنایتی که مرتکب شده دچار هیجان یا غم پس از فاجعه باشد. یک اتوبوس شهری در پس زمینه تصویر «قاتل» به چشم می‌خورد و صدای او با همهمه مردم آن حوالی در هم تنیده شده. مکالمه مردم با او که مدام چاقویش را تکان می‌دهد، بیش از آنکه شبیه به مکالمه با یک جانی باشد، به مکالمه با یک رهگذر عادی شباهت دارد… ادامه مطلب »

سیاست‌های جمعیتی و سرکوب زنان

از جمله دلایلی که متحدان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مخالفت با طرح افزایش سن ازدواج در ایران می‌آورند، تقابل این طرح با خواست رهبر ایران برای افزایش جمعیت است. روزنامه کیهان که مدیر مسئول آن منصوب رهبر است حتی یک بار این گونه طرح‌ها را توطئه آمریکا برای کاهش جمعیت ایران دانسته بود. به این ترتیب، امروز هر موضوعی که مرتبط با زنان باشد به نوعی با سیاست افزایش جمعیت سنجیده می‌شود…/ ادامه مطلب »

پیشگیری از خشونت خانگی

shutterstock_159814994مهم‌ترین مسئله‌ای که باید در مقابله با خشونت خانگی و سیاست گذاری برای رفع آن در نظر گرفت، توجه به این نکته است که خشونت خانگی یک امر و فرآیند مستمری است که از سه مرحله تشکیل می‌شود. مرحله اول قبل از وقوع خشونت، مرحله دوم حین ارتکاب و مرحله آخر بعد از بروز خشونت است. در مرحله اول مقوله پیشگیری مطرح می‌شود. مقابله واقعی با خشونت خانگی زمانی به درستی محقق می‌شود که سیاستهای تقنینی بر پیشگیری تمرکز جدی داشته باشند چه اینکه پس از وقوع یک انحراف یا جرم دیگر هزینه‌ای که بر جامعه قرار بود وارد شود وارد شده است و به هیچ‌وجه امکان ترمیم کامل آثار آن وجود نخواهد داشت… ادامه مطلب »

نگرانم فرزندم هم قربانی تجاوز شود؛ زخم‌های باز یک قربانی ۹ سال پس از تجاوز

می‌گوید زمانی که تنها ۱۷ سال داشته و دانش‌آموز مقطع دوم یکی از دبیرستان‌های شهر اروندکنار بوده، مدیر مدرسه به بهانه دادن نمونه سئوالات امتحانی ثلث اول، او را به خانه خود کشانده و به او تجاوز کرده است؛ زخمی باز برای این جوان قربانی تجاوز که ۹ سال پس از آن روز هنوز التیام نیافته است… ادامه مطلب »

افزایش آمار همسرآزاری در تهران؛ ثبت بیش از ۱۶ هزار پرونده طی سال گذشته

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد که با توجه به آمار ثبت شده و ارجاعات به مراکز پزشکی قانونی در تهران، این شهر از نظر همسر آزاری رتبه ششم در کشور را دارد و سال گذشته ۱۶ هزار و ۴۲۰ پرونده همسر آزاری به مراکز پزشکی قانونی ارجاع شده است. وی با اشاره به رشد ۸ و ۶ دهم درصدی آمار نزاع در سال ۹۷ نسبت به سال قبل از آن، گفت آمار نزاع در ۲ ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رشد ۴ و ۱ دهم درصدی داشته است…/ ادامه مطلب »

جلوه‌های خشونت دولتی در شهرها

همه شهرهای ایران، به ویژه تهران، سیمای خشنی دارند. در خیابان گشت‌های پیاده و سواره ارشاد و پلیس، بر در و دیوار نقش‌های جنگ و جنگ‌طلبی. و همه جا حاضرند: مدیران خشن، ملایان عربده‌کش، صدا و سیمای فحاش و عبوس. ساختار حکومت مشروعیت هر شهروندی را در تظاهر به دین دولتی خلاصه می‌بیند. در همه‌ی مراکز آموزشی یا ادارات چنین راهکاری را به کار بسته‌اند. در این راهکار تنها نوع خاصی از پوشش و رفتار مجاز شمرده می‌شود. ../ ادامه مطلب »

وقتی زن‌کشی جرم نیست

چندی پیش شهردار سابق تهران به قتل همسرش با شلیک گلوله اعتراف کرد. اتفاق هنوز تازه است و ابهام‌ها بسیار. مسئله اما بر سر کشتن زنان است، مسئله‌ای که خاصِ ایران نیست؛ کشتن زنان مسئله‌ای جهانی است. تراژدیِ جهانی است! از همین رو جورج یانسی، استاد فلسفه در دانشگاه اِمُوری در آتلانتای آمریکا در مکاتبه‌ای ایمیلی نظرات جودیت باتلر، فیلسوف و فمینیست شناخته‌شده را درباره‌ی این مسئله پرسیده است… / ادامه مطلب »

سازمان‌های حمایت‌ از خشونت‌دیده چه می‌کنند؟

Photo: photographee/depositphotos.comاز راه‌های کمک کردن به افراد خشونت‌دیده، ارجاع آنها به مراکز و سازمان‌های حمایتگری است. هدف مراکز حمایت از خشونت‌دیده سرویس‌‌دهی و خدمات‌رسانی به افرادی است که به دلیل خشونت یا جرم، زندگی‌شان تحت تاثیر قرار گرفته است. معمولا این سرویس‌ها شامل حمایت از بازماندگان خشونت خانگی، آزار جنسی و کودک آزاری است. هدف نهایی این مراکز عموما بهبود خشونت‌دیده برای به رسیدن به نقطه تعادل در زندگی و توانمند‌سازی‌ است. در بیشتر کشورها این خدمات رایگان است و از سوی ان‌جی‌او (NGO)ها، نهادهای غیردولتی یا سازمان‌هایی با نظارت و حمایت مالی دولت ارائه می‌شود… ادامه مطلب »

گزارشی از روند پایان‌نامه‌های نوشته‌شده درباره همسرکشی

همسر کشی بیشترین نرخ وقوع قتل‌های خانوادگی در ایران را دارد و مسئله‌ای فردی، خانوادگی و اجتماعی است که تأثیر مخرب و نابودکننده‌ای بر امنیت و سلامت عمومی جامعه به‌جای می‌گذارد. همسر کشی بیشترین نرخ وقوع قتل‌های خانوادگی در ایران را دارد و مسئله‌ای فردی، خانوادگی و اجتماعی است که تأثیر مخرب و نابودکننده‌ای بر امنیت و سلامت عمومی جامعه به‌جای می‌گذارد ادامه مطلب »

آمار اعتیاد کودکان افزایش یافته است/ بهترین راه درمان کودکان معتاد چیست؟

کودکان معتاد نه علت که معلول آسیب‌های اجتماعی در جامعه هستند، کودکان معمولا ناخواسته وارد گودال عمیق اعتیاد شده و در صورت نبود سیستم‌های درمانی و حمایتی ویژه در این گودال پوسیده خواهند شد، در آن زمان نگاه جامعه به آن‌ها نه نگاه به قربانی که نگاه به مجرم است به همین دلیل علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. چرا کودکان معتاد می‌شوند؟/ اولین ضرورت اقدام درباره یک آسیب اجتماعی داشتن آماری مشخص از افراد درگیر در آسیب مذکور است،ارتباط میان فزایش متقاضیان درمان و نبود آمار از اعتیاد این گروه سنی …/ ادامه مطلب »

زخم‌خوردگان از تماشای خشونت

Photo: vadimphoto1/depositphotos.comاثرات خشونت خانگی بر کودکان و نوجوانان؛ کودکانی که در معرض خشونت‌ خانگی قرار دارند محیطی غیرقابل پیش‌بینی، پرتنش و پر از ترس و اضطراب را تجربه می‌کنند. این موضوع می‌تواند منجر به ترومای عاطفی و روحی شدیدی در زندگی کودک شود. این آثار خشونت اغلب به ترومایی شبیه است که کودکان آسیب‌دیده از خشونت مستقیم تجربه می‌کنند… ادامه مطلب »

مهاجرت و عریان‌تر شدن چهره خشونت

یک روانشناس بالینی: «زنانی که تازه مهاجرت می‌کنند به علت تنهایی بیش از حد و احساس ترس، به شدت به همسرانشان یا سایر مردان خانواده وابسته هستند و از آن جایی که تقریبا همه چیز را از دست داده‌اند و طبق یک تربیت سنتی تصور می‌کنند مردان زندگی‌شان پناه محکم‌تر و قابل اتکا‌تری هستند در مقابل خشونت‌های احتمالی سکوت کرده و آنها را گزارش نمی‌کنند. خصوصا اگر جریان گرفتن اقامت آنها در کشور میزبان به همسرانشان وابسته باشد.»…/ ادامه مطلب »

“سیاست حجاب اجباری شکست خورده است”

الهه کولایی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و نماینده سابق مجلس ایران: سیاست حجاب اجباری شکست خورده است. وی در صفحه توییتر خود نوشت: “سیاست اجبار حجاب شکست خورده است. نه گشت ارشاد و نه کنترل اتومبیل ها و رودررو قرار دادن مردم، این سیاست را اجرایی نخواهد کرد. اجرای احکام اسلامی را در برخورد با فاسدان و رانت خواران به نمایش بگذارید”. ادامه مطلب »

زنگ خطری که شنیده نمی‌شود

جامعه به خبرهای بد و خشونت‌بار عادت کرده است و دیگر خشونت‌بارترین خبرها را هم تنها برای ساعاتی می‌تواند نگاه شهروندان را به خود معطوف کند. پیامک‌های طعنه‌آمیز و طنزآمیز در برخورد با اتفاقات خشن در جامعه مثال روشنی از این بی‌تفاوتی و عادت به خبرهای از این دست در جامعه است، اما با این حال در چند وقت اخیر شاهد اتفاق‌های خشونت‌باری بودیم که به نظر می‌رسد مرزهای خشونت را جابه جا کرده و ضرورت تامل و بررسی بیشتر پدیده خشونت را پیش از پیش گوشزد می‌کند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی