امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

فتوای اهل سنت؛ راهی برای پایان زخم «تیغ‌ها»

بر اساس آمار سالانه سازمان بهداشت جهانی، تاکنون ۱۵۰ میلیون دختر در سراسر دنیا ختنه شده‌اند و تخمین زده می‌شود این آمار افزایش پیدا کند. آمار در این باره در ایران چندان روشن نیست اما پژوهش‌های معدود نشان می‌دهد در استان هرمزگان ایران آمار شیوع این عمل در مناطق مختلف بین ۶۰ تا ۸۰ درصد و در مناطق کردنشین ایران این آمار رقمی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است…/ ادامه مطلب »

آزار جنسی : ناگفته‌هایی از تعطیلی بخش مشاوره امور زنان شهرداری تهران

هرانا به مستنداتی دست یافته که خبر از وقوع آزار جنسی زنان سرپرست خانوار مراجعه‌کننده به بخش مشاوره امور زنان در شهرداری تهران می‌دهد. شهرداری تهران از حدود دو سال قبل به دلیل شکایت مشاوران شاغل در مرکز مشاوره امور زنان علیه برخی از کارمندان ارشد شهرداری و تشکیل پرونده برای آنها در حراست این سازمان، در خصوص تجاوز و آزار جنسی نسبت به زنان سرپرست خانوار اقدام به اخراج شاکیان و حذف کلی مرکز مشاوران امور زنان کرده است. این مرکز که موظف به یافتن و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بود، از حدود شش سال قبل توسط شهرداری تهران تاسیس شده بود. از این تاریخ نه تنها به شکایت‌ها رسیدگی نشده، بلکه افراد مطلع نیز به بهانه‌های مختلف از کار اخراج شده‌اند. فعالیت‌های این مرکز تماما به بخش معاونت اجتماعی محول شده و دیگر نظارتی بر فعالیت آن نیز وجود ندارد…/ ادامه مطلب »

قرنطینه و بالا رفتن آمار کودک و همسر‌ آزاری در ایران

مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی ایران از افزایش شمار موارد کودک‌ آزاری و همسر آزاری در کشور خبر داد. مبنای این خبر که از سوی محمود علی‌گو اعلام شد، بالا رفتن تعداد تماس‌های شهروندان با شماره اورژانس اجتماعی ۱۲۳ است. مشکلات اقتصادی و بیکاری در دوران شیوع کرونا یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در افزایش خشونت‌های خانگی است…/ ادامه مطلب »

تعقیب قضایی منتشرکننده فیلم ضرب و شتم یک زن توسط «آمر به معروف»

طی روزهای اخیر انتشار ویدئویی در شبکه های اجتماعی با واکنش مردم در داخل و خارج از کشور روبرو شد که گفته می شود در آن فردی به بهانه «نهی از منکر» زن جوانی را به دلیل شیوه پوشش مورد ضرب و شتم قرار می دهد. دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ری، با اشاره به این کلیپ اعلام کرد شخصی که این فیلم را منتشر کرده تحت تعقیب قضایی است و تحقیقات تکمیلی در خصوص انتشار این کلیپ در فضای مجازی توسط پلیس فتا انجام خواهد شد…/ ادامه مطلب »

سیل سال‌ها است که بلوچستان را با خود برده است

بلوچستان قلب بزرگ و مهجور ایران است. سال‌ها است نگاه امنیتی به این استان از یک سو محرومیت و تبعیض را به این مناطق تحمیل کرده است و از سوی دیگر مانع آمد و شد و نزدیکی این مناطق با دیگر بخش‌های کشور شده است. نشانه‌های مهمی وجود دارد که تبعیض مبتنی بر دین را در این مناطق تأیید می‌کند و از سوی دیگر ناخودآگاه عاملی شده است بر رواج بنیادگرایی دینی در این مناطق و بنیادگرایی همچون همه جای جهان بیشترین ضربه و آسیب را به زنان می‌زند ادامه مطلب »

جسد فعال زیست محیطی مهابادی پیدا شد / قاتل دستگیر شد

جسد فعال زیست‌محیطی مهابادی پیدا شد و فرمانده نیروی انتظامی شهرستان مهاباد از دستگیری قاتل این فعال اجتماعی و کوهنورد خبرداد. او گفت که از طریق فیلم دوربین‌های موجود توانستیم رد خانم خدیجە خدیر را گرفته و تشخیص دادە شد کە این فعال محیط زیست به کجا رفته است. او در ادامه گفت که فرد متهم، به قتل اعتراف کرده است ادامه مطلب »

حبس زدایی یا تحقیر

حبس زدایی یا تحقیر/محمد محبی

هر رفتاری (اعم از فعل یا ترک فعل) که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، اصطلاحا جرم نامیده می شود. مجازات در هر نوعی، اعم از اعدام، حبس و …، اصولاً جنبه خشونت آمیز دارد. چندی پیش قوه قضاییه برای تنبیه چند جوان، به جای صدور حکم حبس، دور گردن آن جوانان آفتابه آویزان کرده و در شهر گرداند. حرکتی، بسیار زشت و سخیف که کرامت انسانی آن جوانان را به معنای واقعی کلمه نابود کرد. این کار به طور قطع با فلسفه حبس زدایی در تعارض است… ادامه مطلب »

گزارشی از خشونت علیه زنان در سال ۹۸ (بخش دوم)

جامعه‌ای که به شکل ساختاری سرکوب مردم را به امری روزمره تبدیل کرده است سبب خشن‌تر شدن افراد جامعه هم می‌شود و مردان خشونت را از جامعه به خانه منتقل می‌کنند. به همین دلیل حجم خشونت علیه زنان در سال ۹۸ هم بیشتر شده و ما با شکل‌های خشن‌تری از قتل روبرو هستیم. در نبود اموزه‌هایی برای کاهش خشونت علیه زنان، با تبلیغات رسمی برای چندهمسری و صیغه شاهد خشونت بیشتری علیه زنان هستیم. با توجه به سرکوب‌های اخیر به‌نظر می‌رسد، فضای جامعه خشن‌تر و مایوس‌تر شده که همه اینها در کنار افزایش فقر و تنگدستی می‌تواند وضعیت بدتر و خشونت‌باری را برای زنان رقم زند… ادامه مطلب »

گزارشی از خشونت علیه زنان در سال ۹۸

خشونت علیه زنان در سال ۹۸ بیش از گذشته به نظر می رسد هرچند آمار دقیقی در دست نیست اما زیر و رو کردن صفحات حوادث روزنامه ها و سایت های خبری نشان از شدت خشونت علیه زنان می دهد. هشت اذرماه ۹۸ رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی از افزایش ۲۰ تا ۲۲ درصدی گزارش خشونت علیه زنان در اورژانس اجتماعی طی سال ۹۷ خبر داد و گفت این آمار به معنای آن نیست که خشونت‌ها افزایش یافته بلکه این موارد در جامعه وجود داشته است و به دلیل افزایش مراکز اورژانس اجتماعی گزارش شده است.. همچنین افزایش خشونت و فقر اقتصادی در خانواده ها نیز می تواند به افزایش خشونت علیه زنان در خانه منجر شود. .. ادامه مطلب »

به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان

بحران اقتصادی و تشدید خشونت علیه زنان
در مقاطع بحرانی عموماً وضعیت زنان نامریی می شود و از اهمیت می افتد چرا که از نگاه جامعه مسائل مهمتری هست که باید به آنها پرداخته شود، اما واقعیت این است که در چنین مواقعی زنان بیشتر در معرض ستم جنسیتی و  خشونت قرار می گیرند و بیش از هر زمان دیگر نیاز به حمایت دارند… خشونت خانگی علیه زنان ربط مستقیمی با فقر و بیکاری دارد. بیکاری موجب گذراندن اوقات بیشتر در خانه و افزایش احتمال تعارض بین افراد می شود؛ ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان توانیاب و ناشنوا

در کانادا، زنان توانیاب که تفاوت های جسمی با سایر زنان دارند، دو تا سه برابر زنانی که بدون آن تفاوت ها و مسائل جسمی زندگی می گذرانند، خشونت را تجربه می کنند. مشابه جوامعی که با تبعیض و ستم روبرو هستند، زنان توانیاب و ناشنوا نیز در معرض خطر خشونت مبتنی بر جنسیت هستند. تبعیض ها و نابرابری های اجتماعی بر نحوه برخورد آن ها از خشونت و پیامدهای آن تأثیر می گذارد ادامه مطلب »

فرزندان؛ اولین قربانیان چندهمسری

یک روانشناس اجتماعی ضمن تشریح آسیب‌های چند همسری بر بنیان خانواده می‌گوید: اولین گروهی که با تعدد زوجات بدترین آسیب را متحمل می‌شوند، “فرزندان” هستند. تحقیقات نشان داده کودکانی که در خانواده‌های چند همسری رشد کرده‌اند به سمت بزهکاری سوق داده می‌شوند، رفتار‌های پرخطر در آن‌ها بروز می‌یابد، گوشه‌گیر می‌شوند و نمی‌توانند تعاملات اجتماعی خوبی با دیگران برقرار کنند که همه این مسائل می‌تواند کیفیت زندگی آینده‌شان را نیز کاهش دهد…./ ادامه مطلب »

بخشنامه حجاب اجباری برای اساتید دانشگاه

محمود هاشمی، رئیس بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد: «همه مسئولان موظف به اجرای واجب الهی هستند و خط مقدم «بخشنامه حجاب و عفاف» ابتدا اساتید و کارکنان و سپس دانشجویان هستند.» به گفته مدیر کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد، در صورت تخلف ابتدا مشاوران دانشگاه به دانشجوی متخلف تذکر می‌دهند، در مرحله بعد تعهد کتبی از آنها گرفته می‌شود و اگر دانشجو به تعهد خود عمل نکند با حضور مشاور، موضوع را به اطلاع خانواده رسانده می‌شود و در مرحله آخر هم فرد به کمیته انضباطی معرفی خواهد شد…./ ادامه مطلب »

او سکوتش را شکست

هوا گرم بود، بیست هفتم خرداد هزار سال پیش. با قدم‌های بلند و مصمم قدم برمی‌داشت و سری افراشته. در دلش لبخند می‌زد اما روی صورت کوچکش اخمی ملیح حکمفرمایی می‌کرد آخر در مدرسه گفته بودند دختر خوب در خیابان اخم می‌کند. مهکامه نمی‌دانست که سیاهی در تعقیبش است، طوفانی که تا سال‌ها بر زندگی رنگارنگ کودکانه‌اش ابرهای تیره را حاکم می‌کند. ۱۱ ساله بود…/ ادامه مطلب »

روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران

چهره شهر تهران بعد از غروب آفتاب پوست می‌اندازد و این چهره نو شده گاهی سیاه‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. زمانی تاریکی شب دردآورتر می‌شود که در خیابان‌های شهر با یک بوق، تن زنان با نازل‎‌ترین قیمت‌ها بفروش می‌رسد. یکی از راهکار‌های جدی مقابله با فحشا در بسیاری از کشور‌ها، مقابله با تقاضا است. با بوق‌زنندگان هم برخورد کنید!../ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی