امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

فتوای اهل سنت؛ راهی برای پایان زخم «تیغ‌ها»

بر اساس آمار سالانه سازمان بهداشت جهانی، تاکنون ۱۵۰ میلیون دختر در سراسر دنیا ختنه شده‌اند و تخمین زده می‌شود این آمار افزایش پیدا کند. آمار در این باره در ایران چندان روشن نیست اما پژوهش‌های معدود نشان می‌دهد در استان هرمزگان ایران آمار شیوع این عمل در مناطق مختلف بین ۶۰ تا ۸۰ درصد و در مناطق کردنشین ایران این آمار رقمی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است…/ ادامه مطلب »

آزار جنسی : ناگفته‌هایی از تعطیلی بخش مشاوره امور زنان شهرداری تهران

هرانا به مستنداتی دست یافته که خبر از وقوع آزار جنسی زنان سرپرست خانوار مراجعه‌کننده به بخش مشاوره امور زنان در شهرداری تهران می‌دهد. شهرداری تهران از حدود دو سال قبل به دلیل شکایت مشاوران شاغل در مرکز مشاوره امور زنان علیه برخی از کارمندان ارشد شهرداری و تشکیل پرونده برای آنها در حراست این سازمان، در خصوص تجاوز و آزار جنسی نسبت به زنان سرپرست خانوار اقدام به اخراج شاکیان و حذف کلی مرکز مشاوران امور زنان کرده است. این مرکز که موظف به یافتن و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بود، از حدود شش سال قبل توسط شهرداری تهران تاسیس شده بود. از این تاریخ نه تنها به شکایت‌ها رسیدگی نشده، بلکه افراد مطلع نیز به بهانه‌های مختلف از کار اخراج شده‌اند. فعالیت‌های این مرکز تماما به بخش معاونت اجتماعی محول شده و دیگر نظارتی بر فعالیت آن نیز وجود ندارد…/ ادامه مطلب »

خانه نشینی در دوره کسادی و بی باری / کرونا نان کولبران را آجر کرد

یک کولبر : مشکل ما اینجاست که کسی کولبری را شغل رسمی حساب نمی کند. دولتی ها به ما می گویند قاچاقچی هستید ولی هیچوقت نپرسیده اند چرا این کار را می کنید؟ بنابراین حتی نمی توانیم به فرمانداری برویم و تقاضایی مطرح کنیم ..
کولبری با همه سختی و مخاطره اش، آب باریکه ای برای آنها می آورد تا حداقل های زندگی شان را تامین کند . کرونا یک ماه و نیم است راه این آب باریکه را قطع کرده. مسیرهای پاخور کولبران در کوهستان خلوت است و هیچ جنبنده ای رد نمی شود…/ ادامه مطلب »

آیا واقعا وضعیت سیستان و بلوچستان سفید است؟

نمودار صعودی کرونا و اختلاف در آمارها

معاون وزیر بهداشت اعلام کرده بود: «نگران وضعیت ضعیف استان سیستان و بلوچستان در هفته‌های آتی هستیم.» اما امروز گویی این نگرانی در دولت رفع شده است. حسن روحانی، رییس جمهوری امروز یکشنبه در سخنانی از سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان به عنوان استان‌هایی با وضعیت سفید یاد کرد و گفت: «آموزش و پرورش می‌تواند در استان‌های سفید فعالیت خود را شروع کند و مانعی برای این کار وجود ندارد.» ادامه مطلب »

چه اتفاقی می‌افتد وقتی کروناویروس ما را مجبور می‌کند از هم جدا باشیم؟

فضاهای عمومی شهرها را به هم متصل می‌کند
در حالی که این نظارت شدید بر فضای عمومی یک کنترل موقتی است، سوالاتی را در مورد آینده ایجاد می‌کند. آیا به محض تمام شدن این دوران به عادت‌های گذشته خود بازخواهیم گشت؟ویروس کرونا همچنین روش کار و درس خواندن را تغییر خواهد داد. اما تمایل ما به ارتباط انسانی را از بین نخواهد برد.اگر بخواهیم اقتصاد و جامعه خود را دوباره بسازیم، نیاز خواهیم داشت اعتماد خود را به فضاهای عمومی احیا کنیم ادامه مطلب »

افزایش ازدواج اجباری بعد از کرونا

کمتر از دو ماه از شیوع کرونا در ایران می‌گذرد و هر روز زوایای جدیدی از میزان آسیب‌زایی این ویروس برملا می‌شود. تأثیر آن بر اقتصاد، زندگی‌ اجتماعی و فرهنگی، آموزش و حالا گروه‌های آسیب‌پذیر، دایره قربانیان را بزرگ‌تر کرده است.در برخی مناطق کشور مواردی از ازدواج اجباری کودکان به دلیل شرایط اقتصادی بعد از کرونا گزارش شده است ادامه مطلب »

بیانیه ۱۴۶ انجمن صنفی کارگری؛ وضعیت معیشتی کارگران ساختمانی بحرانی است

بیش از ۱۴۰ تشکل و انجمن صنفی کارگری به صورت مشترک با انتشار بیانیه ای با طرح مطالبات ۹گانه، نسبت به محرومیت کارگران ساختمانی از دریافت بیمه بیکاری و “یارانه‌ی کرونا”، اعتراض کرده و خواستار تمهیدات دولتی برای بهداشت و درمان عموم مردم شدند..«دولت از ما کارگران می‌خواهد در خانه بمانیم که بتواند به دلیل کم کاری بعضی از مسئولین در جهت عدم مدیریت درست در مهار این بیماری که ناتوان بوده است مقابله کند ولی آیا خدماتی از قبیل دستمزد و بیمه بیکاری و وسایل بهداشتی و …را در این زمان به اقشار کم درامد داده است؟ آیا اصلا فکری و تصمیمی در این خصوص صورت گرفته است؟»…/ ادامه مطلب »

نگاهی به جنبش زنان در ایران

واقعیت اینست که در میان جنبش اعتراضی آزادیخواهی و عدالت طلبی، همه توده های درگیر هستند و در بین مطالبات و مبارزات آنها پیوند های گوناگون وجود دارد و بدان خاطر سرکوب فعالیتهای آزادیخواهانه اجتماعی و بازداشت کنشگران و منتقدان اجتمای، چه مرد چه زن، همواره ادامه دارد. . با توجه به وجود اشتراک عمل در راستای حقوق دمکراتیک و عادلانه، بدیهی است که ایجاد پیوند بین مطالبات متنوع اقتصادی و اجتماعی در میان جنبشهای مردمی یک ضرورت است…/ ادامه مطلب »

قرنطینه و بالا رفتن آمار کودک و همسر‌ آزاری در ایران

مدیر کل دفتر آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی ایران از افزایش شمار موارد کودک‌ آزاری و همسر آزاری در کشور خبر داد. مبنای این خبر که از سوی محمود علی‌گو اعلام شد، بالا رفتن تعداد تماس‌های شهروندان با شماره اورژانس اجتماعی ۱۲۳ است. مشکلات اقتصادی و بیکاری در دوران شیوع کرونا یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در افزایش خشونت‌های خانگی است…/ ادامه مطلب »

یادداشتی درباره‌ی شعار «در خانه بمانیم» کدام خانه؟ کدام خانه‌نشینی؟

ویروس کرونا، زیر پای کارگران را بیش از پیش سست کرده است. بسیاری از کارگران تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند. کارگران روزمزدی که قرارداد یا حتی کارفرمای مشخص ندارند از چه منبعی نیازهای خودشان را تامین کنند؟ وضعیت بهداشتی کارگاه‌های حاشیه شهرها چگونه است و چه اقدامی برای حفظ سلامت کارگران آن صورت گرفته است؟ علاوه بر مساله‌ دستمزد چه تضمینی برای آینده شغلی کارگران وجود دارد؟ …/ ادامه مطلب »

ایران بعد از کرونا به یک خانه تکانی بزرگ نیازمند است

در این مدت که از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران می گذرد خبری از سلبریتی های ایرانی ندیدم. واقعا سلبریتی های ما کجا هستند؟ نه آن بی هنران بی سوادی که اگر در یک کشور آزاد بودند در خوشبینانه ترین حالت به تبلیغ سس فلفل و روغن خوراکی می پرداختند! نه آن شومن عوامفریبی که با ماشین آنچنانی و بادیگاردهای گردن کلفت به این ملت بی نوا فخر می فروشد، نه آن هنرمند حکومتی که از دولت فرانسه مدال شوالیه دریافت می کند. او که به خاطر تحریم جشنواره فجر یقه خود را پاره می کرد چرا از محل درآمد موسسه فیلم سازی خود در آمریکا چند میلیون تومان ناقابل به ملتی که او را به مقام شوالیه رسانده است نمی بخشد؟…/ ادامه مطلب »

ثریا قزل‌ایاغ، پژوهشگر و کارشناس ادبیات کودک و نوجوان درگذشت

ثریا قزل‌ایاغ امروز از دنیا رفت، در روز جهانی کتاب کودک. روز از دنیا رفتنش هم مانند زندگی‌اش با کتاب کودک و نوجوان عجین است. او در سال ۱۳۹۲ به خاطر یک عمر فعالیت موثر در ادبیات کودک و نوجوان ایران، نشان ویژه‌ی لاکپشت‌پرنده را دریافت کرد… / ادامه مطلب »

روز جهانی کتاب کودک و پیام زنده یاد توران میرهادی در سال ۱۳۹۰ به مناسبت این روز

دوم آوریل برابر با ۱۳ فروردین، روز جهانی کتاب کودک است که در ایران مراسم این روز در ۱۴ فروردین برگزار می شود.
« نگاهی به فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی، مطبوعات و بسیاری از کتاب‌ها، نشان می‌دهد که ادبیات و هنر روز به روز بیشتر و بیشتر در خدمت ثروت اندوزی، شهرت و تخریب اندیشه و احساس انسانی قرار گرفته‌اند..یک بار دیگر زمان آن رسیده است که با تمام وجود به این مسئله بیندیشیم که در کلام و تصویر به عمق وجود انسانی بپردازیم و راهی برای طرح عشق و محبت به همه موجوات زنده، به طبیعت و به انسان‌ها بیابیم. »(از متن پیام زنده یاددر سال ۹۰)…/ ادامه مطلب »

پیام دانشجویان متحد: جهانی عادلانه‌تر، آزادتر و رها‌تر چشم انتظار ماست

پیام به مناسبت آغاز سال جدید: جامعه ایرانی و جهانی اکنون در مرز یک تغییر تاریخی و بنیادی است که در پس آن جهانی عادلانه‌تر، آزادتر و رها‌تر از چنگال‌های صاحبان قدرت و ثروت و تزویر و ایدئولوژی‌های مرتجعانه، چشم انتظار ماست..
نحوه‌ عدول حاکمیت از اراده عمومیِ متجلی در صندوق‌های رأی در ماجرای گرانی بنزین، با برخورد پلیسی و خشونت‌آمیز با معترضانِ به خیابان آمده، پایان نیافت و دامنه‌ سرکوب و رویارویی حاکمیت با ابهامات مردم به قطع نزدیک به دو هفته‌ای اینترنت سراسری کشانده شد. این نحوه برخورد درواقع شروعی عریان بر نمایان شدن شکاف بین زبان مسئولان و نیازهای مردم بود…./ ادامه مطلب »

از تحقیر تا بارداری ناخواسته؛ زنان قربانیان افزایش خشونت در قرنطینه خانگی

یک کارشناس مسائل زنان و خانواده معتقد است در شرایط ویژه این روزها، احتمال بالا گرفتن تنش، درگیری و عصبانیت وجود دارد و به همین دلیل هم تا جایی که ممکن است باید از حجم تنش‌ها و بحث‌های غیرضروری بکاهیم و متوجه باشیم که تحمل این شرایط و تجربه آن برای همه افراد خانواده آسان نیست و ما به‌عنوان یکی از طرفین ماجرا می‌بایست از دامن زدن به تنش‌ها بپرهیزیم.. ویروس کرونا که دامن‌گیر جامعه جهانی شد و ماندن در خانه‌ها اجباری، آمار خشونت خانگی به شکل محسوسی بالا رفت. مشاجره‌های روزانه، ترس از ابتلا، فشارهای اقتصادی و پیامدهای اقامت طولانی‌مدت در یک محیط بسته، زنان و کودکان را بیش از گذشته در معرض خشونت قرار داده است…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی