امروز:   شهریور ۲۸, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
سپتامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

تجربه ای از شروط ضمن عقد

2در شروط ضمن عقد بحث این نیست که طرف شما چه جور آدمی است٬ مشکل ما با قانون تبعیض‌آمیز است. من کلا با مهریه مشکل داشتم. میگفتم چرا باید طرف مقابلم یک پولی بدهد که با من ازدواج کند. با نفس کار مشکل داشتم حتی اگر چیز کوچکی قرار بود باشد و البته با شرایط نابرابری هم که وجود دارد مشکل داشتم ادامه مطلب »

از نوع دوم

1اینکه افرادی آن‌قدر از خویش و همۀ احساسات و تألمات بشری تخلیه شوند که به تاراج طبیعی‌ترین حقوق خود نه‌تنها معترض نباشند، بلکه نهایت همکاری و همراهی را نیز با آن به‌عمل آورند،عوامل متعددی را می‌توان زمینه‌ساز معرفی کرد: پایین‌بودن سواد فرهنگی و عاطفی؛ بی‌اطلاعی از مبانی و اهداف نهاد مقدسی چون ازدواج؛ نقص دانش ما از حقوق و شرافت انسانی؛ حمایت‌نکردن جامعه از زنان،قوانینی مغایر با ارزش‌ها… ادامه مطلب »

«ما جامعه‌ی بی‌اخلاقی شده‌ایم»

lahiji_shahla2017گفت‌گو با شهلا لاهیجی

موضوع تفکیک جنسیتی است که اشتباه است. این‌که به زنان سهمیه بدهیم و بگوییم که مثلاً ۳ تا زن در برابر ۱۲ تا مرد! نه شمارش مهم است نه حضور. بلکه نگاه حاکمیت به زنان است که مهم است. به نظر می‌آید که ازنظر حاکمیت جایگاه زنان ‌همان جایگاه «بازتولید نیروی انسانی» است. ازنظر آقایان، مادر هیچ حقی ندارد و صرفاً یک رحم است؛ اما اکنون دنیا عوض‌شده است. شما هر جا را ببینید حتی همین پاکستان
ادامه مطلب »

اصلاحات و عدالت‌خواهی در برابر تاریخ سرکوب

parastooforoharnoپرستو فروهر سال‌ها است که برای اجرای عدالت و دادخواهی فعالیت می‌کند، درباره‌ی «آینده‌ی تغییرات در ایران» می‌گوید که گفتارها و رفتارهای اصلاح‌طلبانه تا آن‌جا که قطعیت قانونی و اجرایی پیدا نکنند، برون‌رفتی از شرایط بحرانی کنونی ما نیستند. تغییر پیش‌رونده و محسوس به معنی ملزم شدن ساختار و نهادهای قدرت در ایران به حقوق و مطالبات جامعه در حوزه‌های گوناگون، به ویژه در عرصه آزادی‌های مدنی، و نیز رفع تبعیض‌های ساختاری در جامع است. ادامه مطلب »

هشدار یک سکسولوژیست درباره نبود آموزش‌ جنسی

5388_606وقتی خبر تلخ قتل ستایش در ورامین به گوش رسید، خیلی‌ها از اینکه چطور یک پسر نوجوان می‌تواند چنین جنایتی انجام دهد اظهار تعجب کردند اما همزمان، کارشناس‌ها گفتند وقتی کودکان و نوجوانان را به حال خودشان و بدون آموزش‌های لازم رها کرده باشیم، نتیجه‌های ناخوشایندی مثل این مورد دور از انتظار نیست. با این حال، کسی صدای کارشناس‌ها را نشنید تا اینکه ادامه مطلب »

سن بازنشستگی زنان تغییر کرد

ebtekarدر لایحه خدمات کشوری در دولت کاهش سن بازنشستگی زنان به ۲۵ سال در شورای عالی اداری کشور به تصویب رسید. منتقدان این طرح می‌گفتند که بازنشستگی پیش از موعد در سطح کلان به ضرر جامعه زنان تمام خواهد شد، چراکه فقط در طول پنج‌سال، جمعیت زنان را از ١۴درصد به هشت تا ٩ درصد کاهش خواهد داد ادامه مطلب »

جنگِ موقعیتِ زنان در ایران بعد از انقلاب

5شاید برای بسیاری از زنانی که در انقلاب ۵٧ شرکت کردند و نقش مهمی در پیروزی آن داشتند، برخی از روندهای پساانقلابی باورکردنی نبود. یکی از آنها که فعالانه در انقلاب شرکت داشته و امروز هم یکی از مهمترین فعالان حقوق زنان است، یک بار به من گفت: «آن زمان من فکرش را هم نمی کردم که روزی زنان در راهروهای دادگاه های خانواده چنین تحقیرآمیز دنبال حقوق اولیۀ خود باشند.» می گفت تصور دیگری داشته و گمان می کرده با انقلاب، زنان از حقوق بیشتری برخوردار بشوند…/ ادامه مطلب »

مدیریت شهری منهای زنان

3اصلاح‌طلبان پیش از ورود به چرخه مدیریت شهری، حرف‌های زیادی درباره بکارگیری زنان در مدیریت زدند و رای دهندگان لیست امید اغلب از میان زنان و جوانان بودند. حال با در دست گرفتن شورای شهر تهران، هنوز از تحقق این وعده خبری نیست . محمدعلی نجفی، شهردار تهران، چهار معاون خود را سه‌شنبه هفته گذشته منصوب کرد. چهار مردی که همگی پست و مقام دولتی داشته‌اند و البته سه‌نفر از آنها بازنشسته‌اند… / ادامه مطلب »

روایت پروانه و حمیده از خشونت شوهران شان

نکته های حقوقی دشواری های طلاق برای زنان
talaghnewمادرم هیچ وقت مجبورم نکرد که ازدواج کنم. در دهه ۵۰ کمتر دختر ۲۵ ساله‌ای مجرد بود.تا دیپلم گرفتم رفتم سر کار تا مستقل بشوم و کسی کاری به کارم نداشته باشد. همه هدف پروانه خانم آرامش داشتن در زندگی بود. از همان هفت-هشت سال زندگی مجردی، به عنوان بهترین دوران زندگی‌اش یاد می‌کند. ادامه مطلب »

پیشنهاد “احیای بانوی اول” برای جبران غیاب زنان در کابینه روحانی

40438016_303آفتاب یزد نوشته است، حسن روحانی می‌تواند برای نشان دادن حمایت‌اش از زنان، “از اهل بیت خود شروع کند” و همچون کشورهای دیگر که در آنها همسران رؤسای دولت‌ها در کنار شوهران‌شان، چه در نقش مکمل و چه به صورت مستقل، در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ایفای نقش می‌کنند، همسر خود را به چنین حرکتی فرابخواند ادامه مطلب »

خط ممتد فقر

فقرچرا با صرف بودجه ۶۳ هزار میلیاردی حمایت‌های اجتماعی، هنوز فقر بازتولید می‌شود؟ فقر در ایران سال‌ به سال، تعداد زیادی از مردم را به زیر خط فرضی خود می‌کشاند. این روند، از سال ۱۳۸۴ به بعد شدت بیشتری‌ گرفت. به این معنا که آمارهای متراکمی از فقر در ایران تا پیش‌ از این سال وجود داشت و حل نشد و از این سال به بعد شدت بیشتری هم گرفت. حالا می‌توان گفت فقر در ایران مشکلی دو چندان است. از یک سو فقیرانی که طی سال‌های اخیر رویی از تغییر وضعیت را به خود ندیده‌اند و از ‌سوی ‌دیگر، جمعیتی که روزبه‌روز به زیر خط فقر سقوط می‌کنند… ادامه مطلب »

افتتاح پارک بانوان بافق یزد بدون حضور بانوان !

img_45790/ ادامه مطلب »

توییتر علیه تبعیض جنسیتی: کلیشه‌هایی که برعکس شدند

1کاربران شبکه اجتماعی توییتر با داغ کردن هشتگ «کلیشه برعکس» برای یک روز جای زنان مردان را هم در قوانین و هم در ادبیات عامیانه‌ای که همواره زنان را محدود می‌کند و آن‌ها را فرودست می‌انگارد، عوض کردند. مردان بسیاری هم به آن پیوستند و در نهایت از اعمال چنین گفتاری علیه زنان، اعلام شوک و تعجب کردند…/ ادامه مطلب »

کمی آن‌طرف‌تر به نظارۀ آزادی نشستیم

7بعدازظهر شنبه ۱۱ شهریور است. روی مبل دراز کشیده‌ام و چشم‌هایم تازه گرم شده‌اند که با صدای پیغام تلگرام بیدار می‌شوم. ساناز نوشته است که عده‌ای توییت کرده‌اند که امکان خرید بلیت مسابقه ایران و سوریه وجود دارد. در سایت جنسیت تعریف شده. بلند می‌شوم و می‌نشینم. باورکردنی نیست. صدیقه می‌گوید حتماً برای زنان سوری است. من می‌گویم احتمالاً فرمالیته است؛ مثل مسابقات والیبال. همه داریم با بدبینی حرف‌های یکدیگر را تأیید می‌کنیم و مدتی می‌گذرد که بنفشه می‌نویسد «خریدم بچه‌هاااا»!…/ ادامه مطلب »

توهم‌آفرینی درمورد پست‌های مدیریتی برای زنان

1aاگر این توجیه روحانی و حامیانش که وعدهٔ دادن پست وزارت به زنان با مخالفت‌ها و مقاومت‌هایی روبرو بوده است را قبول کنیم، آن‌گاه این سؤال مطرح می‌شود که برای پست شهرداری تهران که دست این جناح کاملاً باز بوده است چه توجیهی می‌توان تراشید؟ حسن روحانی با پشت کردن به همان حداقل‌های انتخاباتی، درماهیت امر نشان داد که با حضور جنبش اجتماعی در کل و در اینجا با جنبش زنان موافق نیست و ادعاهای حامیان سیاسی و رسانه‌ای‌اش برای چنین توهم‌آفرینی‌ای با واقعیت‌های موجود همخوانی ندارند…/ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی