امروز:   مرداد ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

تقدم و تاخر فرهنگ و قانون در بحث خشونت‌ خانگی

رابطه میان فرهنگ و قانون از دیرباز در مطالعات علوم اجتماعی و علوم سیاسی محل بحث و تبادل‌نظر بوده و اینکه در مسیر پیشرفت یک جامعه، عنصر اصلاح فرهنگ بیشتر موثر است یا وضع قوانین پیشروانه، خود موجب ایجاد گروه‌های مختلف فکری-سیاسی شده است. فارغ از دوگانه بالا و فارغ از اینکه حق با کدام نحله است اما یک واقعیت همیشه تحمیل‌گر است و آن اینکه دست‌کم در کشورهای خاورمیانه اما همه مسائل به قوانین خلاصه نمی‌شوند و لایه‌های نگاه مالکانه به زن در بعضی از جوامع چنان ریشه‌دار است که قدرتمند‌ترین قوانین نیز توان نفوذ و جلوگیری از عملیاتی‌ شدن این نگاه بعضا فاجعه‌آمیز را ندارند…/ ادامه مطلب »

شش دختر آزادی در زندان قرچک ورامین

«زهرا خوش‌نواز»، «لیلی ملکی»، «هدیه مروستی» و «فروغ علایی»، از جمله بازداشت شدگانی هستند که جرم آن‌ها تلاش برای ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران تعریف شده است. فدراسیون فوتبال ایران تلاش می‌کند در آستانه آغاز رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران، دخترانی که برای ورود به ورزشگاه‌ها تلاش می‌کردند را با بازداشت و تهدید از درهای ورودی ورزشگاه‌ها دور نگه دارد…/ ادامه مطلب »

نوشتن از رنج‌های مردم

با اینکه از تولد روزنامه‌نگاری مدرن در ایران، دهه‌ها گذشته است اما هنوز هم «کار با قلم» و «نوشتن از دردهای مردم»، کاری سخت و پرمخاطره است. شغل روزنامه‌نگاری یا آنگونه که در جهان مدرن الکترونیک می‌گویند «خبرنگاری»، از نظر مولفه‌های شغلی با کاستی‌های بسیاری همچون دستمزد پایین، عدم امنیت شغلی، فقدان بیمه یا عدم برخورداری از بیمه مناسبِ خبرنگاری و برون‌سپاری‌هایی که گاه به «استثمار» تن می‌زند…
ادامه مطلب »

بازیگری زیر سایه حکم اعدام، مجرم کودک

فرزاد خوشدست، کارگردان فیلم مستند سینمایی «خط باریک قرمز» که در این اثر، روایتی مستندگونه از تعدادی مجرم نوجوان در کانون اصلاح و تربیت را به تصویر کشیده در گفت‌وگویی با ایسنا بیان کرد: یکی از بچه‌هایی که با ما در این فیلم همکاری کرد و بازی خوبی از خود نشان داد، به دلیل اتهام به قتل حالا حکمش تایید و به قصاص محکوم شده است. او سنش از ۱۸ سال رد شده و برای گرفتن رضایت باید مبلغ زیادی پرداخت کند و اگر پول را پرداخت نکند قطعا قصاص خواهد شد ادامه مطلب »

توده ای شدن مبارزه انقلابی

راه را برای در هم شکستن درهای زندان و آزادی زندانیان سیاسی هموار می کند!
صد ها زندانی سیاسی که نام شان به هیچ رسانه ای راه پیدا نکرده است! اینان اسیرانی دست رژیم جمهوری اسلامی هستند که می خواهد با شکنجه کردن شان، نمایش اعتراف گیری از آنان، تهدید، خودکشی شدن،بریدن احکام طولانی مدت برای شان ، اعدام و… ، رعب و وحشت را در میان مردم ایجاد کند و آنان را از ادامه مبارزه بازدارد تا بتواند رژیم مستاصل و درمانده خود را نجات دهد! ادامه مطلب »

حمایت گروهی از زنان مقیم خارج کشور، از بیانیه ۱۴ کنشگر زن در داخل کشور

چهارده تن از کنشگران مدنی و فعالین حوزه زنان در ایران طی بیانیه ای، جمهوری اسلامی را به درستی و با صدایی رسا ضد زن اعلام کردند. رژیمی که در طول ۴۰ سال گذاشته، نیمی از جمعیت کشور را نادیده گرفته و آنها را از ابتدایی ترین حقوق شهروندی خود محروم کرده است. ما گروهی از فعالین حقوق زنان در خارج از کشور، در مقابل شهامت و شجاعت مدنی آنان سر تعظیم فرود آورده، فعالانه در کنار آنان ایستاده و حمایت خود را از خواسته های بحق شان با صدای بلند اعلام می کنیم ادامه مطلب »

کارگران پولی ندارند بابتِ «مشارکت‌های مردمی مدارس» بپردازند

دست‌شان برسد اصل سی را از قانون اساسی برمی‌دارند
این روزها، هزینه ثبت نام مدارس در کنار گران شدن لوازم‌التحریر، خانواده‌های کارگری را دچار نگرانی‌های بسیار کرده است؛ خانواده‌ای که به سختی هزینه‌های خورد و خوراک حداقلی روزانه را تامین می‌کند، بدون تردید نمی‌تواند ریالی در طرح «مشارکت‌های مردمی مدارس» مشارکت کند. بعد از جنگ، همواره یک سیاست کلی در آموزش و پرورش غالب بوده است و آن هم پولی‌سازی و کالایی‌سازی هرچه بیشتر آموزش است که بر خلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است ادامه مطلب »

مشارکت سیاسی زنان در چمبره سیاست «یک گام به پیش، دو گام به پس»

زنان با اینکه نیمی از جامعه هشتاد میلیونی کشورمان را تشکیل می دهند، ولی در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی حضوری بسیار کمرنگ دارند. این مساله، ایران را در زمره ضعیف ترین کشورها به لحاظ شکاف جنسیتی در حوزه سیاسی و اقتصادی قرار داده است. یک دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد بر این باور است که به دلیل عدم همراهی بخشی از ساختار قدرت، مطالبه گری زنان در مسیر افزایش مشارکت سیاسی طی سال های گذشته با افت و خیز دایمی مواجه بوده تا جایی که می توان مشارکت سیاسی زنان را تابعی از سیاست «یک گام به پیش، ۲ گام به پس» دانست…/ ادامه مطلب »

نامه حمایت ۱۴ کنشگر زن مقیم خارج به «زنان امضاء‌کننده بیانیه استعفای خامنه‌ای»

چهارده تن از چهره‌ها و کنشگران زن مقیم خارج از ایران با امضا و انتشار نامه‌ای ضمن حمایت از «بیانیه چهارده کنشگر زن برای استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی»، خطاب به نویسندگان این بیانیه نوشتند که «ما در مبارزه‌مان علیه تبعیض جنسیتی نظام زن‌ستیز و سرکوبگر جمهوری اسلامی با هم هستیم و کنار هم ایستاده‌ایم.»…/ ادامه مطلب »

شورای نگهبان بار دیگر لایحه تابعیت فرزندان زنان ایرانی را رد کرد

سخنگوی شورای نگهبان بار دیگر اعلام کرد اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی مشکل امنیتی دارد. این شورا پیشتر به صورت مشروط با این لایحه که پیشتر توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود موافقت کرده بود. بنا به گزارش ها، ۴۹ هزار کودک “بی شناسنامه” دارای مادر ایرانی در سطح کشور هستند…/ ادامه مطلب »

اعلامیه پشتیبانی ۳۰ فعال اجتماعی و حقوق زنان از بیانیه ۱۴ نفر زنان کنشگرِ جامعه مدنی در ایران

اقدام ۱۴ فعال مدنی که از جمله خواستار استعفای رهبرِ رژیم و گذر از جمهوری اسلامی شده بودند، اکنون با بیانیه مشابه، ۱۴ تن از زنان فعال حقوق کارگری و مدافع حقوق زنان دراعتراض به “آپارتاید جنسی که حاصل نگاه مرد سالارانه نظام فقاهتی ” و سرکوب کننده بدیهی ترین حقوق و آزادی های مدنی و سیاسی است ، دنبال شده است…/ ادامه مطلب »

زنان و تجربه‌های خبرنگاری

«سال‌هاست زنان از فعال‌ترین نیروهای تحریریه‌ها هستند. در شماری از تحریریه‌ها اکثریت قریب‌به‌اتفاق افراد را تشکیل می‌دهند، اما در سازوکارهای مدیریتی و تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری چطور؟ به ندرت در گزینه‎هایی که برای سردبیری و دبیری تحریریه‌ها روی میز است، زنان پیشنهاد می‌شوند.» زنانی که حالا شما یادداشتشان را می‌خوانید، گوشه‌ کوچکی از خبرنگاران زن ایران هستند که تجربه‌ خود را از شکاف‌های جنسیتی در عرصه خبر می‌نویسند.، این صفحه تقدیم می‌شود به خبرنگاران زنی که نیروی اصلی تحریریه‌ها هستند، اما جایشان در سمت‌های مدیریتی مطبوعات خالی است…/ ادامه مطلب »

دشوار تر شدن حضور زنان در بازار کار، فاجعه ای دیگر از رژیم ولایت فقیه

با حاکم شدن رژیم ولایت فقیه در کشورمان ، از همان ابتدا زنان با مشکلات فراوانی از جمله مسئله اشتغال و ورود به بازار کار و فعالیت های اجتماعی روبرو شده اند. معضلی که سبب خانه نشین شدن اکثر زنان و در نتیجه گرفتن استقلال اقتصادی و اجتماعی از آنها شده است. متاسفانه با سیاست های زن ستیزانه ، واپس مانده و ارتجاعی رژیم ولایت فقیه ، به رغم پیشرفت زنان در زمینه تحصیلات عالی و افزایش مهارت های فنی و علمی ، همه روزه بر تعداد زنان بیکار افزوده شده …/ ادامه مطلب »

دیوار کوتاه خبرنگاران زن

امروز ۱۷ مرداد است، روز خبرنگار! قشری پر تلاش و مهجور با جایگاهی متزلزل و مخدوش که همواره بیان و رفع مشکلات جامعه اولویت اولشان است، اما برای حل و رفع مشکلات و دغدغه‌های خود در اولویت آخر هستند.. عدم عدالت جنسیتی در شغل خبرنگاری دغدغه بسیاری از زنان فعال این حوزه است. کافی است برای یک بار هم که شده پای درددل زنان و دختران فعال این حوزه بنشینیم ومسائل را از نگاه آنان ببینیم، بدون شک با موضوعاتی برخورد می‌کنیم که شاید هیچ وقت در دایره نگاه و توجه کسی قرار نگرفته است…/ ادامه مطلب »

بیانیه ۱۴ کنشگر مدنی حوزه زنان در داخل کشور

برای استعفای خامنه‌ای و گذار از جمهوری‌اسلامی
پس از انقلاب و برقراری رژیم جمهوری‌اسلامی، بسیاری از حقوق اولیه و انسانی ما زنان ایران سلب شد و جنسیت و هویت زنانه ما تحت قیمومیت ولایت مطلقه و جنسیت مردانه و فرهنگ مردسالارانه در آمد، و هر کس علیه این تبعیض جنسیتی لب به اعتراض گشود به توهین و تحقیر، ضرب و شتم و حبس و حتی در مواردی به شکنجه و اعدام گرفتار گردید! ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی