امروز:   مهر ۳۰, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

چرا سلامت روان مسئله‌ای فمینیستی است؟

پرکینز گیلمن در «کاغذ دیواری زرد» که حالا یک اثر کلاسیک مهم ادبیات فمینیستی محسوب می‌شود، قصه‌ی زندگی زن جوانی را روایت می‌کند که روی تخت‌خواب، در اتاقی در خانه‌‌ای ییلاقی حبس شده است و نمای روبه‌روی او کاغذ دیواری‌ زرد اتاق است. شوهر زن که پزشک است برای او تشخیص «افسردگی عصبی» و «هیستریا» داده که در آن دوران، مدام برای زنان ــ و فقط زنان ــ تشخیص داده می‌شد ادامه مطلب »

ملکه سبا

به گمانم تخریب و تحقیر دست‌آوردهای هنری فروغ بدون تردید به خاطر فیگور آزاد و مستقل اوست. تاریخ مذکر حضور یک زن خلاق را به آسانی برنمی‌تابد و از این رو سعی می‌کند آثار خلاقانه او را به انحاء مختلف به چالش بکشد. بی دلیل نیست که در کل تاریخ معاصر ایران درباره زندگی شخصی هیچ هنرمندی به اندازه فروغ حرف زده نشده است ادامه مطلب »

مسیر پر پیچ و خم مبارزه با خشونت علیه زنان

ساختار متکی به تبعیض جنسیتی سعی دارد تا به زنان بباوراند که به‌قدر کافی دارای شاخص‌های مهم نیستند. در عین حال برای آرام کردن زنان معترض هم احترام به زنان را به مجامله و تعارف و بانو مخاطب قرار دادن آنها تقلیل دهند. مصداق بارز این نحوه برخورد و تلاش را می‌توان درتغییر نام لایحه منع خشونت علیه زنان به لایحه صیانت و تامین امنیت بانوان مشاهده کرد ادامه مطلب »

مزاحمت خیابانی، خشونتی که به محدودیت زنان می انجامد

آزار جنسی و مزاحمت خیابانی، یک رفتار خشن با ماهیت جنسیتی و در واقع نوعی اعمال قدرت مردانه در حوزه ی عمومی است که به واسطه ی خوارانگاری زنان به آنان روا داشته می شود. نابرابری جنسیتی و موقعیت فرودست زنان، فضای مردانه و ناامن شهری، و نوع رویکرد جامعه به مساله مزاحمت از عوامل تسهیل یا تشدید مزاحمت جنسی در خیابان هستند. ادامه مطلب »

هنرمند بمانم یا مادر شوم؟

راوی رمان به ظرافت دریافته است که مادر بودن بر تمامی زوایای زندگی زنانه تاثیر می‌کند. از لحظه‌ای که جنین در رحم مادر جاگیر می‌شود و لحظه به لحظه رشد می‌کند و دست و پاهایش شکل می‌گیرند، تا وقتی که گردنش را به سمت راه خروج کج می‌کند و درد در وجود مادر می‌پیچد، در تمامی این دقایق جسم مادر هم‌زمان با رشد کودک در حال تغییر و تحول است. تغییرات اما نه به جسم مادر محدود می‌شود و نه با تولد کودک توقف می‌کند. هر مادری این جمله را دست کم یک‌بار در عمرش گفته است: من دیگر آن انسان سابق نیستم…/ ادامه مطلب »

نگاهی به بازنمایی رابطه جنسی؛زنی که من نیستم

رابطه­ ی جنسی روی پرده­ی نمایش همچنان ضد زن ، خشن و کاملاً غیرواقعی است. در مورد سالیانی که رابطه جنسی غیرواقعی و ضد زن بر روی صفحه­ی نمایش تلویزیون که بدون شک نسل بینندگان را تحت تأثیر قرار داده است، کار زیادی نمی توانیم انجام دهیم اما می­ توانیم آینده را تحت تاثیر قرار دهیم. بیایید در مورد رابطه­ جنسی صحبت کنیم. بیایید به صورت آشکارا ، بدون ترس و شرم در مورد آن بحث کنیم ادامه مطلب »

بوقی تو خوبی،

مشاهدات مینومرتاضی از حضورزنان دراستادیوم آزادی

زنان به محض ورود با یکدیگر هم سرا و با بلندگوهای ورزشگاه همنوا می شدند. همه چیز خود جوش وبه واقع در اوج جوشش بود. گویی توافقی نا گفته و نا نوشته دختران جوان را به یکدیگرپیوند می داد و هم صدا و هم آوا می کرد. بلندگو آهنگ بی کلام با ریتمی تند پخش کرد و در یک لحظه دختران دم گرفتند «دختر آبی جای تو خالی ». و جایگاه مالامال از این فریاد بغض آلود بود. که صدای همایون شجریان در جان جوانان پیچید و دختران با ان هم سرا شدند ادامه مطلب »

برای پیشگیری از آلزایمر چه کنیم؟

اکرم فرهادی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان کرد: تاثیر نواختن و گوش دادن به موسیقی های خوب در درمان بیماری های پنهان چون آلزایمر و افسردگی اثبات شده است که خواندن همراه با موسیقی نیز تاثیر بسیار مثبتی در فعال نگه داشتن مدارهای مغزی دارد.عوامل خطر بیماری آلزایمر شامل افزایش سن، جنسیت (زنها زمینه بیشتری برای ابتلا دارند)، و ژنتیک هستند. البته عامل ژنتیک ۵ درصد اثرگذاری دارد و نکته مهم این است که قدرت اختیار و رفتار افراد حتی می تواند بر ژن نیز غلبه کند ادامه مطلب »

در ایران چند نوع مدرسه داریم؟

تناقضِ شعار «عدم تنوع» در عین متنوع بودن، یکی از ویژگی‌های مدارس در نظام آموزش و پرورش ایران است. ثابت بودن برنامه‌ها، اختیارات اندک و انعطاف کم مدارس در روش، محتوا و تقویم آموزشی از یک سو و گوناگونی در عناوین، شرایط ثبت نام، دریافت شهریه و شیوه اداره مدارس نیز از ویژگی‏‌های بارز نظام آموزش و پرورش ماست…./ ادامه مطلب »

فرزندان ما به کدام مدرسه می‌روند؟

دانش‌آموزان ما یک‌سری محفوظات با خود حمل می‌کنند که فقط بتوانند در چارچوبی مشخص از آنها استفاده کنند و کوچک‌ترین تغییری آن‌ها را دچار استرس و سردرگمی می‌کند؛ در سیستم آموزشی ما خلاقیت مرده است…آفت آموزش و پرورش، خصوصی‌سازی است. زیرا منجر به اعمال سلیقه می‌شود. آموزش رایگان و باکیفیت حق همه است. جامعه‌ای که از ابتدا محیط‌های آموزشی طبقه‌بندی‌شده داشته باشد، در درازمدت شکاف طبقاتش بیشتر، مشکلاتش بزرگ‌تر و درک مردم از یکدیگر کمتر می‌شود.. / ادامه مطلب »

دختران و زنان جوان ایرانی درهای آزادی را به روی خود گشودند

شیرین عبادی: «امروز روزی است که به‌نام #دختران_آزادی به یاد خواهد ماند. دخترانی که برای یک حق کوچک خود، دیگران را با خود همراه کردند. باید از آنها یاد بگیریم. باید همه استفامت، همراهی و اتحاد، و از پا ننشستن را از آنها یاد بگیریم….» سایت «مازنان» این پیروزی هرچند کوچک و محدود را که حاصل اتحاد و مقاومت و مبارزه‌ی پیگیر و خستگی‌ناپذیر دختران و زنان جوان ایرانی است، صمیمانه تبریک می‌گوید و موفقیت‌های بیشتری را در مبارزه متحد آنها همگام و متحد با همه اقشار جامعه ایران علیه استبداد و خفقان، نابرابری و تبعیض جنسیتی و بی‌عدالتی اجتماعی را آرزو دارد…/ ادامه مطلب »

بازداشت سحر تبر؛ مردم درخواست کنند بازداشت می‌کنیم!!

فاطمه خ. مشهور به «سحر تبر» شنبه ۱۳ مهر ماه از سوی ماموران پلیس و با دستور دادسرا بازداشت شده است. بازداشتی که بنا بر ادعای دادسرای ارشاد تهران با استناد به اتهاماتی از جمله «ترویج خشونت، تحصیل مال از طریق نامشروع، توهین به مقدسات، توهین به حجاب اسلامی، گسترش اباحه‌گری و تشویق جوانان به فساد» انجام شده است. این اولین بار نیست که فعالان اینستاگرامی یا همان «اینفلوئنسرها» در ایران دستگیر می‌شوند. تیر ماه سال گذشته نیز بازداشت تعدادی از فعالان عمدتا نوجوان اینستاگرامی واکنش‌های فراوانی را در داخل و خارج از ایران برانگیخت… ادامه مطلب »

نگاهی به پایان‌نامه ها با موضوع بدن زنانه

رویه‌های تربیتی که زنان را در سطح بدن‌هایشان هدایت می‌کند، افرادی را خلق می‌کند که کارگزاران ناخواسته انقیاد خود باشند. آنان را طوری تربیت می‌کنند که به‌طور داوطلبانه به خود نظارتی و خود طبیعی سازی بپردازند. بدن زنانه توسط گفتمان‌های متعدد جامعه محدودشده و به نظم و قاعده درمی‌آید. زنان در جامعه می‌آموزند که زندگی خود را بر طبق تعاریف فرهنگ آن جامعه تجربه کنند. برای آنکه از نوع نگاه به بدن زن در ایران آگاه شویم پایان‌نامه‌هایی راکه در مورد بدن زنانه نوشته‌شده‌اند، مرور می‌کنیم ادامه مطلب »

شرکت نیشکر هفت تپه؛

شمار کارگران بازداشتی روز جاری به ۱۴ تن رسید 

روز جاری، ۱۱ تن از کارگران شرکت نیشکر هفت تپه که با دعوت قبلی کمیسیون اجتماعی مجلس، قصد سفر به تهران را داشتند، در عوارضی خرم آباد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین ۳ تن دیگر از کارگران نیز روز جاری توسط نیروهای امنیتی در هفت تپه بازداشت شده اند. ادامه مطلب »

ادامه اعتراض‌ها و درگیری‌های خیابانی در لردگان + فیلم

اهالی روستای چنارمحمودی خشمگین و بهت‌زده‌‌اند و نمی‌دانند چگونه شمار زیادی‌شان به ایدز مبتلا شده‌اند. سه روز است که مردم پس از انتشار شایعات مبنی بر سرایت ویروس ایدز از طریق سرنگ آلوده، تظاهرات می‌کنند. روز شنبه ۱۳ مهر، گروهی از معترضان در برابر فرمانداری و شبکه بهداشت لردگان جمع شدند. تظاهرات دامنه‌دار شد و معترضان تابلوی خانه بهداشت و فرمانداری را پایین کشیدند و دفتر و ماشین امام جمعه را آتش زدند…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی