اجتماعی - ما زنان
  امروز:   فروردین ۳۰, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
آوریل 2018
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

بازنشستگانِ زیر خط فقر و صندوق‌های بحران‌زده

یک فعال صنفی : مطمئن باشید در شرایط فعلی حتی پنجاه درصد افزایش هم جوابگو نخواهد بود؛ گیریم صد درصد هم مزد و مستمری را زیاد کنند، باز هم جوابگوی هزینه‌های زندگی نیست. در کلانشهری مثل تهران، زندگی کردن با یک میلیون و خورده‌ای، یک مصیبت تمام عیار است؛ باید بگویم زندگی با این شرایط، فاجعه‌بار است، آنهم برای بازنشسته‌ای که هزینه‌‌اش از شاغل به خاطر خانواده گسترده‌ای که دارد بیشتر است و درآمدش به علت قطع مزایای نقدی و غیرنقدی، کمتر./ ادامه مطلب »

“خطر سبقت ازدواج سفید از ازدواج رسمی در ایران”

یک جامعه شناس : دشواری‌های ازدواج از نظر مسکن اشتغال تورم و گرانی به عنوان عوامل اصلی کاهش ازدواج رسمی مطرح می‌شوند. همچنین توقعات دختران ایرانی بالا رفته است و مهریه‌های سنگین و غیرمتعارف درخواست می‌کنند. جهیزیه‌های غیرمتعارف باعث شده است پسران و دختران جوان نسبت به ازدواج ترسی عمیق داشته باشند و خانواده‌ها نیز به علت عدم توانایی حمایت فضا را برای جوانان محیا نکنند…/ ادامه مطلب »

این خانه امن نیست!

می‌گوید: «خانه‌ام، امن نیست، از پدر و مادرم می‌ترسم، می‌خواهند مرا به زور شوهر دهند، احساس‌ می‌کنم در اینجا جایی ندارم. نمی‌توانم با پدر و مادرم زندگی کنم. شرایط خانواده‌ام خوب نیست، با من سر سازگاری ندارند، احساس می‌کنم تو خونه؛ جایی ندارم». اینها جملات دختر ۱۴ یا ۱۵ ساله‌ای است که از ترس پدر و مادری که می‌خواستند او را به زور شوهر دهند، شنیده می‌شد؛ دخترکی که شاید مفهوم کانون گرم خانواده را نفهمد اما خوب می‌داند که تنها راه نجاتش از ازدواج اجباری، فرار از خانه است. ادامه مطلب »

باردار کودکی هستم که فرزند من نخواهد ماند!

اولین بار که می‌شنیدم زنهایی از طوایف و روستاهای عربنشین خوزستان، بی هیچ چشمداشت مالی و منفعت معنوی، بی آن که حتی رضایتشان را جلب کرده باشند، به تشخیص بزرگان طایفه و خانواده برای دیگر عضو عقیم و ذکور فامیل، که معمولاً از اعضای خانوادهی شوهر است، فرزندآوری میکنند. به نظرم دردناک می‌آمد، آن‌ها مادر بودند و نبودند… ادامه مطلب »

اقتصاد ثانی و رهاشدگی زنان

در شرایط جدید زنان بواسطه فشارهای فزاینده دستمزدی در کنار فشار انتظارات مصرفی، در وضعیت پیچیده‌تری نسبت به خانه‌نشینی گرفتار شده‌اند که می‌توان آن را استثمار پلکانی نامید. در فقدان حمایت‌های رفاهی و سیاست‌گذاری‌های همدلانه مطابق با توان و نیاز زنان، آنها هر روز بیشتر از قبل در وضعیت متزلزل، خشونت‌بار و فرودست‌تری، حتی در حوزه عمومی، فرو می‌روند ادامه مطلب »

پانزده نشانه احتمال ابتلا به سرطان در زنان که نباید نادیده گرفته شوند

علائم جدید در بدن نشانگر آن است که چیزی در بدن تغییر کرده است. اما به کدام تغییرات باید توجه بیشتری نشان داد؟ تغییرات در پستان:اغلب توده‌های پستان سرطانی نیستند اما مهم است که آن‌ها را به‌طور مرتب با پزشکتان چک کنید. تغییراتی نظیر:

    • تغییر رنگ یا چروکیده شدن پوست
    • فرورفتگی نوک پستان
    • ترشح از نوک پستان
    • قرمز شدن یا پوسته پوسته شدن نوک پستان یا خود پستان
    • ادامه مطلب »

مبارزه‌ی ما برای برابری جنسیتی و عدالت هیچ مرزی نمی‌شناسد

درحالی‌که ایران تاریخی غنی از مبارزات دارد اما تاریخ سرکوب خشونت‌آمیز مبارزات نیز در آن کم نیست. اعتراضات ملی ژانویه ی ۲۰۱۸ (دی‌ماه ۹۶) که در آن مردم خواستار پاسخگویی دولت درباره‌ی مسائل مختلف، از جمله مسائل اقتصادی بودند، به دستگیری‌های بسیار و کشته شدن ۲۵ نفر طی خشونت‌های اعمال شده منجر شد ادامه مطلب »

افسانه‌ی نفرت پنهانی زنان از یکدیگر داستان درازی دارد

درحال‌حاضر پیام‌های فرهنگی روابط بین خود زنان چه هستند؟ از آخرین نتایج حاصل از رسانه‌ها و فرهنگ عامه می‌توان برداشت کرد که با این‌که زنان همدیگر را کتک نمی‌زنند، همیشه در حال انتقادکردن از همدیگر هستند. این ایده به‌هیچ‌عنوان چیز جدیدی نیست. به‌دلیل انزجار نهفته‌ای که در زنان نسبت به یکدیگر وجود دارد، رویدادهای جزئی به نفرت شدید می‌انجامند و به‌علت آسیب‌پذیری زنانه، این موقعیت‌ها به‌سرعت به اهانت و تعرض منجر می‌شوند…دغدغه‌ی جرم زنان علیه زنان، حواس‌ها را از مشکلات بزرگ‌تری که زنان با آن‌ها روبه‌رو هستند مثل خشونتی که از جانب مردان به آن‌ها روا داشته می‌شود پرت می‌کند ادامه مطلب »

سریال پایتخت: زنان و تبلیغ ایدئولوژی جنگ در سوریه

ازدواج کودکان تنها مساله سکسیستی در این سریال نیست. روابط نابرابر زن و مرد و تحت سلطه بودن زنان از تم‌های اصلی این سریال و نمونه‌های مشابه در تلویزیون ایران است. زنان در سریال‌های ایرانی، وابسته، نادان، تجمل پرست و مادی تصویر می‌شوند و زن خوب، زنی است که هرچه بیشتر وابسته به سنت و مذهب باشد. زنان در نسبت با مردان تعریف می‌شوند و مرد در جایگاه همسر، پدر و پسر و برادر، نسبت به زنان غیرت دارد. زن، ناموس است و حضور نظامی ایران با انگیزه دفاع از ناموس توجیه می‌شود ادامه مطلب »

میلیون ها انسان محتاج به نان شب؛ زیر سایه حکومت «اسلامی»

اعتراضات سراسری کارگران و زحمتکشان هر روز ابعاد وسیع‌تری می‌یابد. اعتراضات کارگران و حقوق‌بگیران در اسفند ماه گذشته برای دریافت حقوق خود در چندین واحد اقتصادی بزرگ نظیر نی‌شکر هفت‌تپه و فولاد اهواز و بخشی از صنایع نفت و ذوب آهن و ده ها موسسه ی کوچک تر حاکی از بحرانی بود که گریبان‌گیر اقتصاد جامعه است. اما این بحران های بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی که بر اثر غارت اموال مردم توسط باندهای قدرت در چند دهه‌ی گذشته صورت گرفته است؛ هر روز از جایی دیگر سر برمی‌آورد و تو گویی که با غارت های وسیع از اموال مردم و در چند دهه‌ی گذشته این رشته ها سر تمامی ندارد. ../ ادامه مطلب »

آقای کرباسچی حرکت دختران انقلاب امر رادیکال بود

اقدام دختران ایرانی که بدون پشتوانه قدرت خارجی از موضعی مستقل علیه اجبار، بدون هراس از تبعات امنیتی به دور از هر گونه خشونت و اخلال در نظم عمومی، روسری های خود را برا افراشتند نمونه ای واضح از امر رادیکال است. آنها با تکیه بر توان خود ، خویشتن تحول طلبشان را در معرض نمایش گذاشتند تا توجه افکارعمومی را به ظلم چند ساله و توجه حاکمیت را به رویکردی غلط جلب کنند. آنچه که در خیابان های تهران رخ داد نمایشی از مقاومت بود در برابر “اجباری” که حق آزادی پوشش را از زنان این سرزمین ستانده است. ../ ادامه مطلب »

خبرهای گوناگون از روزگار تازه کودکان روستایی تا توئیت خانم نماینده مجلس

طیبه سیاوشی: همه مسایل مربوط به زنان خط قرمز است.درحال حاضر متاسفانه به طور کلی حوزه زنان #خط_قرمز است…روزگار تازه کودکان روستایی؛ قصه جای مواد مخدر…اژه‌ای: مرتضوی را برای اجرای حکم گیر نمی‌آوریم…استقرار دائمی ماموران ناهی از منکر در خیابان‌های قم.. .آمار تاسف‌بار از سلامت دندان کودکان‌ایرانی : رئیس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: هر کودک ۵ تا ۶ سال به طور متوسط ۶ دندان پوسیده، پرشده و یا کشیده شده دارد…وضعیت اسفناک یک کودک بیمار در سرپل ذهاب…/ ادامه مطلب »

شعله های کاغذی و قاشق زنی در زندان زنان

توی سالن، جلو کابین آرزو کلی لگن شکسته و بطری‌های آب معدنی و بطری‌های نوشابه و تورهای رنگی و پارچه‌هایی بود که چندین و چند سال است بابت هر مناسبتی روی دیوارها نصب می‌شوند. هم حکم عزا را دارند هم حکم جشن. گفت: بدو بیا کمک کن. برای چهارشنبه سوری برنامه داریم. بعدش هم باید سفره هفت‌سین را آماده کنیم. تقریباً چند دقیقه نگذشته بود که در هواخوری‌ها بسته شد. همه بچه‌ها با صدای بلند فریاد می‌زدند که چرا درها را می‌بندید؟ ما که نمی‌توانیم آتش درست کنیم و از روی آتش بپریم، لااقل درها را نبندید. ولی هیچ کدام از مأمورها اهمیتی به حرف بچه‌ها ندادند…/ ادامه مطلب »

افسردگی جنسیتی‌شده

به‌راستی چه عواملی در افزایش افسردگی در زنان دخالت دارد؟ در دهه‌های اخیر در مقاله‌های علمی مختلف و به‌تبع آن رسانه‌های عمومی، بسیار با این موضوع مواجه می‌شویم که بعضی از بیماری‌های فیزیکی و روانی در زنان یا مردان به‌شکل چشمگیری بیشتر است. به‌عبارتی بعضی بیماری‌ها را بیشتر زنانه یا بیشتر مردانه معرفی می‌کنند. برای نمونه، مشکلات و اختلالات روانی چون افسردگی و آلزایمر را بیشتر زنانه می‌دانند و بیماری‌هایی چون اوتیسم و اسکیزوفرنی را مردانه. اما پرسشی که پیش می‌آید این است که: آیا جنس (sex) یا جنسیت (gender) می‌توانند به‌تنهایی تعیین‌کنندۀ نوع بیماری یا دلیل افزایش آن باشند؟ آیا زنانه‌کردن اختلالی چون افسردگی درست است؟ ادامه مطلب »

یک روز در میلان ۶؛ شهری که ٣٠ درصد از جمعیت آن را حاشیه‌نشینان تشکیل می‌دهند

روایتی از یک محله حاشیه‌نشین مشهد: میلان ۶ یکی از پرآسیب‌ترین کوچه‌های قلعه‌ساختمان است. در محله با متلک به ما می‌گویند «باز معلم‌ها اومدند. خاله به ما هم درس می‌دید؟» حتی حضورمان در خانه‌ها هم همین‌طور است و گاهی ممکن است که همه‌چیز به طور عیان اتفاق بیفتد، یعنی یک عده در حال مصرف مواد مخدر باشند، چند نفر تن‌فروشی کنند و بچه‌ها هم آماده رفتن به محله برای جابه‌جایی مواد مخدر باشند»… ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی