اجتماعی - ما زنان
  امروز:   مرداد ۲۷, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
آگوست 2018
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

فرمانده نیروی انتظامی گچساران از وجود صدها هزار زن معتاد در کشور خبر داد

موسوی فرمانده نیروی انتظامی گچساران : باید بدانیم بیش از ۵۵ درصد طلاق‌‌ها ناشی از اعتیاد است، بیش از ۲۵ درصد از قتل‌ها نیز ناشی از اعتیاد است که باید بپذیریم بیش از ۷۵۰ هزار زن معتاد در کشور وجود دارد..امروز بیش از ۵۸ درصد دخترانی که از خانه متواری شده‌اند، پدرانی معتاد داشته‌اند و بیش از ۴۵ درصد زنان خیابانی و دختران فراری به محض اینکه از خانه متواری شده‌اند، به سمت اعتیاد رفته‌اند. او از فروش مواد مخدر در نزدیکی مدارس هم اظهار نگرانی و تاسف کرد …/ ادامه مطلب »

خروج زنان نخبه از کشور: تسهیل یا تبعیض دوباره

این طرح حتی اگر تصویب شود، با اینکه می تواند حق خروج درصد اندکی از زنان را تسهیل کند، اما گره گشای قانون تبعیض آمیز حق خروج زنان از کشورنخواهد بود. تصویب این قانون نیازبه تغییر اساسی درتعریف نخبه و همینطور گنجاندن حق همه زنان ایرانی از یک سو و از سوی دیگر درنظر گرفتن جایگاه کنونی زنان در اجتماع امروزاست…/ ادامه مطلب »

تجاوز، پهنه‌ای به وسعت بی‌قانونی

کلاس اول دبستان من با یک مقنعه کج وکوله که حتی به اندازه‌ای عقب نمی‌رفت تا بتوانم از گوشه‌های آن سمت چپ و راستم را ببینم، گذشت. چه داخل مدرسه و چه در راهش، وضع همین بود. هر وقت می‌خواستم به چپ و راستم نگاه کنم، باید گردنم را کامل به همان سمت می‌چرخاندم تا آن را ببینم. اوایل برایم شبیه بازی بود. هر وقت مقنعه را سرم می‌کردم یاد تونل‌هایی که با ماشین دایی‌ام و در مسافرت وارد آن می‌شدیم، می‌افتادم. پیش خودم فکر می‌کردم من با خودم یک تونل دارم که آن را همه‌جا می‌برم… ادامه مطلب »

گزارشی از وضعیت کودکان در مراکز تفکیک زباله/ نیمی از درآمدشان را باج می‌دهند

بر اساس نتایج پژوهش، این کودکان دچار بیماری پوستی شدید، ایدز، هپاتیت، اسهال خونی، به دلیل آنکه ماسک ندارند سل، کزاز، سالک پوستی، انگل روده ای، فلج اطفال و خمیدگی ستون فقرات هستند زیرا برخی از آنها بیش از ۷۰ تا ۸۰ کیلو زباله را روزانه بر دوش خود می کشند و نمی توانند از گاری استفاده کنند زیرا مامور شهرداری گاری های آنها را می گیرد. برای این کودکان کارت های غیرقانونی طراحی شده که شهرداری می گوید از جانب ما نیست اما مامورانی بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان می گیرند که اجازه بدهند این کودکان تفکیک زباله کنند… / ادامه مطلب »

گونه شناسی هویت جنبش زنان درافغانستان پس از طالبان(۱)

جنبش زنان در افکار نوین دنیای زنان که از  دل افکار مدرن غربی بیرون میآید، ریشه دارد و از سوی دیگر، ریشه هایش در لایه های مختلف جامعه ی افغانستان، ضعیف است و یا اینکه آگاهی سیاسی و اجتماعی در همه لایه ها و طبقات اجتماعی، رشد کافی ننموده و این جنبش را در سطوح مختلف، دچار مشکل کرده است…ناامنی به زنان پیشرو و نخبگان جنبش زنان اجازه نمی دهد که به شهرهای کوچک و روستاها سفر نمایند و به بسیج زنان بپردازند؛ بنابراین محدودۀ فعالیت آنها در پایتخت و برخی کلانشهرهای دیگر که از امنیت نسبی برخوردار هستند، متراکم گردیده است. ادامه مطلب »

اخبار حوزه زنان در هفته گذشته

مجموعه اخبار سیاسی، اجتماعی، حقوقی، اقتصادی ، فرهنگی و ورزشی هفته ی گذشته زنان از ۱۲ تا ۱۹ مرداد ماه: طرح تسهیل خروج زنان از کشور در کمیسیون امنیت مجلس، ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال ممنوع می شود، اتهام نسرین ستوده دفاع از زنان معترض به حجاب اجباری، بحث خدمت سربازی دختران، مشکلات زنان دراویش گنابادی زندانی ، فمینیسم اینستاگرامی ،….. ادامه مطلب »

شهابی: حکومت می‌خواهد من کارگر و خانواده‌ام را به زانو دربیاورد

حکومت در این سال‏ها تلاش کرده است هر نوع برون رفتی را در مسیر زندانیان سیاسی و مردمی که منتقد هستند و خانواده های آنها، ببندد. ولی مبارزه انواع و اشکال متفاوتی دارد، می‌توان با دفاع از منافع صنفی تا روشن‎گری، به روش های متنوع به مبارزه پرداخت. برای رضا شهابی تلاش برای این که از پا نیفتد و زمین گیرنشود، یک جور مبارزه مدنی در مقابل فشارهای حکومتی است ادامه مطلب »

زنان در جست‌وجوی آب

آمار مرگ و میر بر اثر بی‌آبی و عدم دسترسی به آب سالم همچنان روبه افزایش است. اما زنده ماندن با وجود عدم دسترسی به آب سالم نیز کم از مردن ندارد. جست‌وجوی آب به ویژه برای زنانی که مسئول یافتن آب هستند به معنای از دست دادن بهرمندی از زندگی است. زنان به خاطر آب فرصت رسیدگی به امور خانواده، تحصیل، کار و روابط انسانی را از دست می‌دهند. در ایران گزارشی که خبرگزاری تسنیم از وضعیت زنان روستاهای کیمه سفلی، وسطی و علیای زیلایی بویراحمد تهیه کرده حاکی از آن است که زنان برای تهیه مقدار اندکی آب و فرار از مرگ ساعت‌ها وقت صرف می‌کنند../ ادامه مطلب »

آزار جنسی در مدارس؛ نگاهی از درون

آزار جنسی کودکان در مدارس ایران افزایش یافته است؟ واقعیت این است که مثل خیلی حوزه های دیگر ما آمار و اطلاعات دقیق و مستندی در این باره نداریم و آمار پراکنده موجود امکان مقایسه سالانه این آمار و نتیجه گیری درباره کاهش یا رشد آن را به ما نمی دهد. اما بدون داشتن این آمار هم، به نظر می رسد که یک چیز را بتوان به طور قاطع گفت و آن این که تعداد اخبار منتشر شده و افشا شده درباره آزار جنسی در مدارس و محیط های آموزش رسمی و غیررسمی طی یکی-دو سال اخیر، افزایش چشمگیری داشته است. ../ ادامه مطلب »

بیمارستان؛ کارخانه‌ی تولید و توزیع درمانزمان مطالعه:

چرا سیستم اداره‌ی بیمارستان‌های دولتی این‌قدر ناکارآمد است؟ چرا فشار همه‌جانبه‌ی این وضعیت باید مستقیماً متوجه فرودستان یعنی بیماران و رتبه‌های پایین کادر درمانی باشد؟ این ترکیب زمانی معنادار می‌شود که به یاد بیاوریم خانه کارگر نیز که قرار است حامی حقوق و مطالبات کارگران باشد، در انحصار کارفرمای اصلی یعنی دولت نئولیبرالی مستقر و کارفرمایان است. آیا ایده‌ی «خصوصی سازی خدمات دولتی به منظور ارتقای کیفیت و افزایش کارآمدی خدمات» که در سیاست‌های تمام دولت‌های پس از جنگ در ایران نقش محوری داشته، راه‌حل مناسبی برای حل بحران بخش دولتی است؟ ادامه مطلب »

فمینیسم لیبرال چیزی را تغییر نمی‌دهد،

فقط به رفتار مردان اعتبار می‌بخشد
فمینسیت‌­های لیبرال به‌منظور باز پس گرفتن واژه‌هایی مشخص – مثل «روسپی» – بر این عقیده‌اند که باید قدرت مردانه را از آنها حذف کنند. اما این کار زمانی عملی است که مردان بخواهند از شر نگرش‌هایی خلاص شوند که باعث می‌شود این واژه‌ها به ذهنشان خطور کند ادامه مطلب »

گزارشی از پنجمین روز موج جدید اعتراضات خیابانی

در شهرهای مختلف ایران نسبت به وضعیت اقتصادی
از روز سه‌شنبه ۹ مردادماه مردم و بازاریان در اعتراض به مشکلاتی نظیر شرایط بد اقتصادی، بیکاری، گرانی و افزایش نرخ ارز اقدام به برگزاری راهپیمایی‌های اعتراضی کردند که این اعتراضات روز شنبه ۱۳ مرداد در کرج، قم و تهران با حضور گسترده‌ مردم برای پنجمین روز متوالی ادامه یافت. بنا بر برخی گزارشات بیش از ۵۰ تن از زنان بازداشت شده در اعتراضات روزهای اخیر به زندان قرچک ورامین منتقل شده و در قرنطینه نگهداری می‌شوند ادامه مطلب »

تداوم تظاهرات خیابانی در اعتراض به فقر، گرانی و بیکاری

Bildergebnis für ‫عکس اعتراضات کرج‬‎موج جدید تظاهرات علیه فقر، بیکاری و گرانی که سه‌شنبه نهم مرداد در شاپورنو در اصفهان و چند شهر دیگر برگزار شد، چهارشنبه دهم مرداد نیز ادامه یافت. تظاهرات در شاپورنو به خشونت کشیده شد. تصاویری نیز حاکی از آغاز تظاهرات در رشت است. تظاهرکنندگان در شاپورنو شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «خامنه‌ای حیا کن، مملکتو رها کن» سردادند. در اعتراضات کرج سه‌شبه و چهارشنبه زنان حضور پررنگی داشتند.

ادامه مطلب »

کم آبی، بحران اقتصادی یا مولفه اثر گذار سیاسی در آینده ایران؟

از زمان مشروطه تا کنون، گروه های مبارزاتی مختلفی برای ایجاد دموکراسی، آزادی بیان و مواردی از این دست، در ایران شکل گرفت و در دوره های مختلف تاریخی، افرادی دستگیر، کشته و سرکوب شدند. اما سابقه نداشت، نیروهای امنیتی، برای مقابله با تجمع کنندگانی که به دلیل کم آبی دست به اعتراض زده اند، وارد عمل شوند و دست به خشونت بزنند. بر خلاف آن که مشکل کم آبی، کم و بیش در برخی از نقاط ایران داستانی همیشگی بود ادامه مطلب »

«نداری» پسر ۱۲ ساله آبادانی را به «دار» آویخت

دوچرخه و موبایلش تنها دارایی‌هایش بودند. دلخوشیِ دنیایش با از دست‌دادن این دارایی‌ها تمام شد، زندگی برایش پوچ شد و پروفایل واتس‌اَپش پر از غم و ماتم شد. «خودکشی عشق منه»، «تو اوج جوونی شدم یه روانی» اینها آخرین نوشته‌های پروفایلش بود. بعد یک طناب و یک صندلی و بعد هم تمام. میثم ۱۲ ساله به زندگی خودش برای همیشه پایان داد؛ آن هم در حالی ‌که مادرش برای خرید به بیرون از خانه رفته بود و خواهر ۵ ساله‌اش هم در خانه خوابیده بود. پسربچه ۱۲ ساله جان داد تا دیگر فقر را تحمل نکند…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی