امروز:   مرداد ۳, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
جولای 2017
د س چ پ ج ش ی
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

“صریح و بی اغراق”

20140133_1777045822313352_3284062521419056507_nمی‌خواهم یکی از صریح‌ترین و بی‌اغراق‌ترین یادداشت‌هایم را بنویسم و امیدوارم کسانی که دغدغه‌ی زنان دارند، یا دغدغه‌ی زنان روی اعصابشان است، این پست را بخوانند.بی‌اغراق هیچ روزی، مطلقاً هیچ روزی نبوده که از جنسیتم، از برخورد با جنسیتم عصبانی نبوده باشم. ادامه مطلب »

فرهنگ «هیس!»، سنگر کودک آزارها

192165گزارش نمایش «هیس! دخترها فریاد نمی زنند» و بررسی کودک آزاری با حضورهنرمندان و فعالان اجتماعی درروزنامه ایران
«جواب نگرفته از چرایی یک فاجعه، مصیبتی دیگر بر سرمان هوار می‌شود. بی‌دلیل نیست که اجازه تجمع برای عمومی کردن هیچ اعتراضی صادر نمی‌شود، چون برای گرفتن جواب سؤال‌های بی‌شمار سال‌ها باید به تحصن بنشینیم؛ تا زمانی که به مصداق اسم هوشمندانه فیلم پوران درخشنده ، «هیس، دخترها فریاد نمی‌زنند» و اثبات این واقعیت که «هیس، پسرها هم نباید فریاد بزنند» و هیس ادامه مطلب »

کودکان چه گونه جذب داعش و حشدالشعبی می شوند؟

2در خاورمیانه و گرداگرد ایران، در میان همسایه‌هایش، در سال‌های اخیر و بعد از قدرت‌گیری گروه‌های سلفی جهادی، بهره‌بری از کودکان در منازعات مسلحانه هم رونق گرفته است؛ از گروه‌های کوچک که در «حشد شعبی» توسط ایران گرد هم آمده‌اند تا داعش که دم از خلافت بر مسلمانان می‌زند و از عملیات‌های انتحاری تا جنگ تن به تن. آن‌هم با تکیه بر ایدئولوژی «شهادت»؛ قربانی کردن بدن برای تسریع در راه رسیدن به بهشت موعود. داعش این کودکان را «اشبال خلافت»، به معنای بچه‌شیرهای خلافت می‌خواند. ./ ادامه مطلب »

آیا مشکلات زنان ایرانی با وزارت چند زن حل می شود؟

1کار باید از پایه آغاز گردد. ساختارهای حقوقی در هر سه حوزه حقوق اساسی و مدنی و کیفری باید اصلاح شود. تا زمانی که ارث و دیه زن نصف مرد است و حق داشتن گذرنامه و خروج از کشور برای زنان یا تصمیم برای ازدواجشان موکول به اذن مرد دیگریست (و مواردی از این دست نظیر نقصان شهادت زنان و نداشتن حق ذاتی حضانت اطفال و … )پر کردن ویترین کابینه از چند زن قدرتمند که محتملا همسر یا دختر یا خواهر مردان قدرتمندند حتی حکم مسکن را هم ندارد ../ ادامه مطلب »

آسیب‌های جنسی رو به افزایش است

3هنوز یک هفته از ماجرای کودک‌آزاری آتنا اصلانی، کودک هفت ساله که به صورت فجیع کشته شد و بازتاب‌های اجتماعی و فرهنگی بسیاری داشت نگذشته است که در چند روز گذشته با آتنای دیگری به نام کیمیا روبه‌رو شدیم. کیمیای هفت‌ساله‌ای که از سوی ناپدری شیطان پرستش ۷۰ بار مورد تعرض قرار گرفته است؛ البته این دو خبر هولناک بخش اندکی از تجاوز و کودک‌آزاری در ایران است که از چشم والدین‌ها دور مانده یا این که از ترس آبرو آن را عنوان نکرده‌اند../ ادامه مطلب »

مرگ آن را تلخ می‌نوشد

2رمان «مرگ آن را تلخ می‌نوشد» نوشته وَجدی الکومی نویسنده مصری از نگاه یک امدادگر به بازگویی نارضایتی‌هایی می‌پردازد که در بطن جامعه مصر وجود داشتند و نهایتا به «انقلاب ۲۵ ژانویه» سال ۲۰۱۱ در این کشور منجر شدند؛ اعتراضات و اعتصاب‌های کوچک و بزرگِ کارگران و دانشجویان که در گوشه و کنار مصر برپا بودند و با سرکوب گسترده پلیس امنیت مواجه می‌شدند. امدادگران برای مداوای زخم‌های مجروحین از راه می‌رسیدند؛ مجروحین و مصدومینی که باید وجودشان توسط امدادگران انکار می‌شد و هیچ خبرنگار و روزنامه‌نگاری از آن‌ها عکس و خبری مخابره نمی‌کرد../ ادامه مطلب »

محدود کردن حق زنان به عده‌ای خاص

1شان قانون‌گذاری باید تلاشی باشد برای تضمین حقوق به شکل عام و نه تبصره‌بندی‌هایی که عملا حق را تبدیل به امتیاز و منحصر به عده‌ای محدود می‌کند. شان قانونگذاری در واقع تلاشی است برای رفع فرادستی/ فرودستی نه شکل قانونی دادن به آن. قانون‌گذاری برای این است که، دسترسی همگان به حقوق برابر را تضمین کند نه اینکه با گذاشتن بند و تبصره‌های متعدد موجب شود حقوق همگانی به شکل امتیاز دربیاید و فقط به عده‌ای محدود اعطا شود… / ادامه مطلب »

اظهارات تکان‌دهنده یک وکیل دادگستری از موارد کودک آزاری در تهران

4یک وکیل دادگستری می‌گوید: در رابطه با کودک‌آزاری اگر جزو منافی عفت باشد، سازمان مردم‌نهاد نمی‌تواند بدوا شکایت کند و باید رضایت ولی کودک نیز موجود باشد و این امر پروسه را سخت می‌کند چون سازمان نمی‌تواند ورود کند و اگر پدر و مادر رضایت نداشته باشند یا خشونت جنسی توسط اعضای خانواده اتفاق افتاده باشد، کار بسیار سخت می‌شود بنابراین یکی از اشکالات کار در مرحله اثبات است../ ادامه مطلب »

چالش تصویر مریم؛ شکست گفتمان رسمی حجاب

2نابغه‌ی ریاضی حالا معادله‌ای پیش روی رسانه‌ها گذاشته بود که به این آسانی‌ها و با فرمول‌های معمول و همیشگی نمی‌شد حلش کرد. چالشی که رسانه‌های رسمی با آن مواجه شدند نشان‌دادن یک «بی‌حجابِ محبوب و محترم» بود؛ چیزی که در ادبیات رسمی تعریف ندارد. در گفتمان رسمی، میان حجاب با مجموعه‌ای از صفات پسندیده ملازمه‌ای مطلق فرض می‌شود. حجاب مترادف است با احترام، با متانت، و با عفاف. حالا باید چه کرد با بی‌حجابی که بسیاری از این صفات پسندیده را داراست و هیچ انگی به او نمی‌چسبد؟…/ ادامه مطلب »

مولاوردی: بپذیرید که برخورد گشت ارشاد با بدحجابی موثر نبوده است

Gasht-e-Ershad-300x169شهیندخت مولاوردی٬ معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده٬ امروز در گفت‌وگوی ایسنا تایید کرد که «برخورد گشت ارشاد با بدحجابی مؤثر نبوده است.» او با استناد به همین موضوع خواستار بازنگری جدی در قانون گسترش «عفاف و حجاب» شد…/ ادامه مطلب »

تجاوز به یک دختر خردسال در دروازه‌غار

در اخبار رسمی آمده: «کودکی خردسال در دروازه غار  توسط پدربزرگ خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته»! خبر دیگر: «دختری هفت ساله ساکن کرج توسط ناپدری خود هفتاد بار (!!!) مورد آزار و اذیت قرار گرفته است که در حال حاضر در بیمارستان بستری است»، آمار سال ۹۵ حکایت از ۲۶هزار و ۵۰۰ مورد کودک آزاری با خود دارد. حکایت کودک آزاری‌های جنسی پنهان نگه داشته شده را چگونه می‌توان به‌دست آورد؟! ادامه مطلب »

زنان مصرف کننده مواد،

photo_2017-02-18_13-03-25-2اغلب قربانی خشونت از سوی مردان هستند

زنان معتاد برای درمان نیازهای جدی دارند اما جامعه ترجیح می‌دهد امکانات را به‌سوی مردان معتاد روانه کند. مصرف مواد در زنان در مقایسه با مردان قطعا عوارض بیشتری دارد. در دادگاه‌ها قضات و مأموران با زنان معتاد برخوردهای تندتر و تحقیرآمیزتری دارند. به این ترتیب دامنه تبعیض و نابرابری اجتماعی تا درمان و بازپروری اعتیاد ادامه پیدا کرده است .بیشتر زنان مصرف‌کننده برای تامین مواد یا محل سکونت تن‌فروشی می‌کنند و بیشتر مواقع روابط جنسی نا ایمن دارند و ا ز خشونت شرکای جنسی رنج می‌برند. ادامه مطلب »

روایت استاد مریم میرزاخانی از بیماری و سال‌های آخر زندگی‌اش

Maryam Mirzakhani«خیلی‌ها در دنیا هم اعتقاد داشتند که زنان نمی‌توانند نقش مهمی در ریاضیات داشته باشند و این فقط مختص به ایران نبود که میرزاخانی این وضع را تغییر داد. از طرف دیگر، همین الگوشدن یک زن در زمینه علم و ریاضیدان برای دانش‌آموزان ایرانی و حتی دنیا بسیار مناسب است.» ادامه مطلب »

انقلاب فرهنگی دوم: اسلامیزه کردن دانشگاه‌ها

36116695_403پیکان حمله متوجه علوم انسانی است. “انقلاب فرهنگی دوم” برنامه‌ای است که پس از جنبش سبز بارها از سوی مسئولان جمهوری اسلامی اعلام شد. اکنون اجرای شعار اسلامی کردن دروس دانشگاه‌ها کلید خورده است: از مهرماه سال جاری.رشته علوم سیاسی مجموعا ۱۳۶ واحد خواهد داشت. نیمی از دروس پایه آن را مطالعات ایران و مطالعات اسلامی تشکیل می‌دهند و بخش قابل ملاحظه‌ای از واحدهای تخصصی نیز مربوط می‌شود به اندیشه سیاسی در اسلام، به انقلاب اسلامی و به دفاع مقدس ادامه مطلب »

دادخواهی ملی برای «آتنا»

1پنج روز می‌گذرد و هنوز آرامش به «پارس‌آباد» مغان بازنگشته است. شهری در دل اردبیل که این روزها تب‌دار است و از سه‌شنبه بیستم تیرماه که خبر پیداشدن جسد آتنای هفت‌ساله، در شهر کوچک پیچید و همه را شوکه کرد، دیگر یک روز آرام به خود ندیده. یک روز تجمع مردم است، یک روز تشییع‌جنازه و یک روز حمله به خانه قاتل…. لزوم  اقدام جدی آموزش‌و‌پرورش  در ارتباط با ارایه آموزش‌های جنسی به کودکان و خانواده‌هایشان موضوع دیگری است که شیوا دولت آبادی، روانشناس و عضو هیأت‌ مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان به آن اشاره می‌کند ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی