امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

وقتی زنی آزار می بیند تماشاچی نباشیم

در نارمک، گشت ارشاد دو زن را بابت “بدحجابی” بازداشت می‌کند. مردم با ماموران درگیر می‌شوند و پلیس تیر هوایی شلیک می‌کند. در نهایت فضا زمانی آرام می‌شود که ماموران زنان را رها می‌کنند. مردم نگذاشتند آن دو زن بازداشت شوند. گشت ارشاد عامل ایجاد احساس ناامنی در شهر برای زنان است. با سکوت ما، آزار و اذیت زنان در فضای عمومی عادی‌سازی می‌شود‌ و ادامه پیدا می‌کند. وقتی زنی آزار می‌بیند، تماشاچی نباشیم. ادامه مطلب »

زنانی با زندگی‌های شکسته

تابستان ۹۱، ضمن همکاری با یک مؤسسه‌ی غیردولتی که به زنان آسیب‌دیده‌ی اجتماعی در تهران خدمات درمانی و بهداشتی می‌داد، مجموعه عکسی از این زنان تهیه کردم – زنان کارتن‌خواب، کارگران جنسی، زنان معتاد یا مبتلا به بیماری ایدز و اچ‌آی‌وی و… که داستان‌هایی از زندگی خودشان را برایم شرح دادند… ادامه مطلب »

ازدواج کودکان : جزئیاتی از ماجرای ازدواج دختر ۱۱ ساله در ایلام

ازدواج کودکان یکی از اشکال بارز خشونت دولتی علیه کودکان است که مورد حمایت نهادهای ولایت فقیهی و کارگزارانش قرار دارد به همین دلیل است طرح تعدیل شده و ناقصی که به‌رغم فراز و نشیب‌ها و اصلاحات فراوان به کمیسیون قضایی مجلس ارائه شده بود، توسط اعضای کمیسیون قضایی مجلس رد می شود، زیرا که رژیم ولایت فقیه ماهیت و سرشتی زن‌ستیز، کودک ستیز و عمیقاً پس‌مانده و ارتجاعی دارد و هر فرایندی که این تصمیم‌های مخرب را سعی کند ترمیم یا بهبود بخشد، به اشکال مختلف از آن جلوگیری می‌کنند…/ ادامه مطلب »

از حق آموزش رایگان برای دانش آموزان تا حق اعتراض برای معلمان

یکی از فعالان صنفی معلمان: «مبارزه علیه خصوصی‌سازی و پایان دادن به فاجعه کالایی کردن امر آموزش. معلمان با حس مسولیتی که از زمینه واقعی زیست و شغلشان ناشی می‌شود به این بحران توجه کردند. آنان هر روز شاهد هستند که گروه‌های بیشتری از کودکان از حق آموزش محروم شده و به صف کودکان کار سر ریز می‌شوند یا تن به ازدواج اجباری می‌دهند. قطعا مشاهده این تبعیض‌ها، در برانگیخته شدن اعتراضات اخیر بی تاثیر نبوده است.»/ ادامه مطلب »

«سرطان پیشرفته»، مستندی از وضعیت زندان زنان قرچک

مستند «سرطان پیشرفته» گوشه‌ای از وضعیت زنان زندانی در ندامتگاه شهر ری (قرچک ورامین) را توصیف می‌کند. در این مستند محمد مقیمی، وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق بشر، آتنا فرقدانی هنرمند و کارتونیست، زهرا سادات ابراهیمی، زهرا شفیعی دهاقانی و ملیکا کاوندی، از هواداران محمدعلی طاهری حضور دارند و درباره شرایط این زندان صحبت می‌کنند…/ ادامه مطلب »

«مادر لطفی»، نماد خاوران درگذشت!

خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) امروز صبح در تهران درگذشت. پای مادر لطفی مانند بسیاری از مادران مبارزین کمونیست و چپ، از سال ۱٣۵۰، هنگامی که فرزندش انوشیروان لطفی دستگیر و روانه زندان قزل قلعه شد، باز شد و بار توسط پاسداران حکومت اسلامی در سال ۶۲ به زندان افتاد، انوشیروان لطفی در خرداد ماه سال ۶۷ به جوخه ی اعدام سپرده شد، فاجعه ملی که از راه رسید، فروزع تاجبخش به نماد خاوران و حق خواهی و عدالت طلبی مادران خاوران بدل شد ادامه مطلب »

رقصیدن علیه بنیادگرایی

 رسانه‌های غربی اغلب در توصیف دنیای عرب تصاویری از جنگ، درگیری، فقر و فلاکت را نشان می‌دهند. هر چند این عناصر بخشی از واقعیت کنونی هستند اما کل واقعیت به آنها خلاصه نمی‌شود. جواد رالیب در مستند جذاب و نیروبخش وقتی عرب‌ها رقصیدند در اقدامی شجاعانه و بسیار ضروری، چنین توصیفاتی از جهان عرب را اصلاح می‌کند. این فیلم عرب‌هایی را در سراسر جهان نشان می‌دهد که در برابر امواج جدید محافظه‌کاری، بنیادگرایی و ملی‌گرایی مقاومت می‌کنند ادامه مطلب »

پشتیبانی سندیکاهای فرانسوی از فعالان کارگری و معلمان بازداشت‌شدۀ ایران

برخی از مهم‌ترین سندیکاهای فرانسوی با صدور بیانیه‌ای مشترک به دفاع از کارگران و کارمندانی برخاسته‌اند که در ایران تحت فشار قرار گرفته و یا زندانی شده‌اند. این اتحادیه‌های بزرگ خواهان آزادی همۀ  معلمان بازداشت شده و احقاق حقوق همۀ فعالان ایرانی هستند و از روش‌های سرکوب و “اعتراف‌گیری” که در مورد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان اعمال شد، سخت انتقاد می‌کنند.

ادامه مطلب »

۴۰ سالگی انقلاب اسلامی و زوایای تنگ نگاه به تحمیل حجاب بر زنان

مبارزه با دیکتاتوری آنچنان مرکز توجه همه نیروهای درگیر بود که هر انتقادی به روند به قدرت رسیدن اسلامیست‌ها، با شعار «بحث پس از مرگ شاه» روبه‌رو می شد..سیمین دانشور هم در سخنانی در تجمع مقابل دادگستری می‌گوید: «ما هر وقت توانستیم این خانه ویران را آباد کنیم، اقتصادش را سرو سامان دهیم، کشاورزیش را به جایی برسانیم حکومت عدل و آزادی را برقرار سازیم، هر وقت تمامی مردم این سرزمین سیر و پوشیده و دارای سقفی امن بر بالای سرشان شدند و از آموزش و پرورش و بهداشت همگانی بهره مند گردیدند، می‌توانیم به سراغ مسائل فرعی و فقهی برویم می توانیم سر فرصت و با خیال آسوده و در خانه‌ای از پای بست محکم بنشینیم و به سر و وضع زنان بپردازیم.» …/ ادامه مطلب »

فعالیت مدنی از خانه‌هایمان شروع می‌شود: خط قرمز، دور عبارت‌های سکسیستی

آیا زن‌ها فکر می‌کنند مظلوم هستند؟ یک‌بار برای همیشه باید بدانیم که ظلم علیه انسان، زن و مرد ندارد. اگر حقی از یک جنس سلب می‌شود، ناخودآگاه بستر آن جامعه ظلم پذیر می‌شود و اساساً مطرح کردن این جمله اشتباه است. چون مسئله این نیست که ظلم به چه کسی وارد می‌شود، مهم وجود ظلم و ناحقی و الزام مقابله با آن است…/ ادامه مطلب »

فعالان صنفی زنان در بسیاری از جاها از فعالان مرد پیشی گرفته‌اند

برای اینکه جنبش‌ها بتوانند به نتیجه برسند و به مطالبات خود برسند لازم است که یک اتحادی بینشان باشد و در مورد اشتراکاتشان بتوانند اعتراضات مشترکی داشته باشند. بسیاری از دانش‌آموزان ما فرزندان همین کارگران یا اقشار دیگر هستند. پس مشکلات ما همه به هم مربوط است و این اتحاد نه تنها امکان‌پذیر است بلکه لازم و ضروری است. خوشبختانه این اتفاق دارد می‌افتد.این حرکت‌های اجتماعی شروع شده، روزبه‌روز حرکت‌های صنفی زیادتر می‌شود و تعداد بیشتری آگاهی پیدا می‌کنند و به این حرکت‌ها می‌پیوندند. ../ ادامه مطلب »

انقلابِ حجاب، از هما دارابی تا ویدا موحد

خیابان انقلاب ـ هفدهم اسفند ۱۳۵۷ در خیابانی که به واسطه مبارزات و انقلاب تازه به بار نشسته علیه نظام سلطنتی «انقلاب» نام گرفته، تظاهراتی تازه در جریان است. بیشتر تظاهرکنندگان را زنان تشکیل می‌دهند. دخترانی با کت و شلوار جین، زنانی با لباس فرم ادارات و گروهی با روسری یا چادر و در پی مخالفت با اولین احکام حکومتی. زنان شعار می‎دهند: «آزادی جهانیست – نه شرقی ست نه غربی ست ، ما انقلاب نکردیم تا به عقب برگردیم»../ ادامه مطلب »

لزوم برخورد قاطع با مرتکبان خشونت خانگی علیه قربانیان بالقوه

shutterstock_417846391به‌طور کلی ماهیت پنهان خشونت خانگی و نیز وجود وابستگی بین قربانی و مرتکب خشونت، سبب شده است انجام اقدامات قانونی به ویژه در مورد قربانیانی که در معرض آسیب‌پذیری فزاینده و بالقوه (کودکان، سالمندان و افراد دارای معلولیت) قرار دارند تحت تاثیر این دو ویژگی قرار گیرد. این مسئله در عمل موجب می‌شود مرتکبان خشونت در موارد این‌چنینی با سوء استفاده از این شرایط بتوانند به راحتی از پاسخگویی فرار کرده و عملا بدون مواجهه با مجازات‌های مناسب به رفتار خشن خود ادامه دهند… ادامه مطلب »

مردانی که قهقهه سر می‌دهند و زنانی که می‌گریزند

این قصه ناآشنایی برای زنان این سرزمین و بسیاری از زنانی که در جوامع مردسالار زندگی می‌کنند نیست. جوامعی که زن را قسمتی از دارایی مردان برمی‌شمارند. جوامعی که پسرانش از همان کودکی می‌آموزند که آن‌ها صاحب بی‌چون و چرای فضاهای عمومی و خصوصی هستند…ما ناامنی را سال‌هاست در نبود قوانین حمایتی که قانون‌گذاران لابد لزومی برای تصویب آن نمی‌بینند تجربه کرده‌ایم. کدام دختربچه‌ای ست که در راه برگشت به خانه از مدرسه متلک نشنیده باشد… کدام زنی است که در راه بازگشت به خانه از سوی مردی بیگانه در خیابان، تاکسی و دیگر مکان‌های عمومی به ناگاه لمس نشده باشد؟  ادامه مطلب »

دست سارق گوسفند قطع شد، تکلیف اختلاس میلیاردی روشن نشد

قطع دست سارقان بر پایه ماده یکصد و ۹۸ قانون مجازات اسلامی و بر مبنای آیه ۳۸ سوره مائده تدوین شده است..یک حقوقدان : سوال اینجاست که چرا دزدی های کلانی که انجام می شود، در چهارچوب حد شرعی قرار نمی گیرد ؟ چون به طور قطعی هتک حرز نشده یا قفلی شکسته نشده یا سارق از دیوار خانه کسی بالا نرفته ؟ به همین دلیل هم حدود الهی در مورد آن قابل اجرا نیست؟ برای آنهایی که میلیون ها تومان از ثروت ملی را در شرایطی بالا می کشند که دارا و متمکن هستند چرا حدی اجرا نمی شود اما برای کسی که از روی فقر و نداری مجبور به شکستن قفل کسی شده یا از دیوار خانه کسی بالا رفته، حد تعیین می شود و دستش بریده می شود؟ …/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی