امروز:   بهمن ۸, ۱۳۹۸    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

کودک آزاری به سبک گلادیاتورها؛ شرط بندی روی مبارزه کودکان در محله هرندی تهران

طی سالهای اخیر با تلاش های فعالان مدنی و نهادهای حقوق بشری پدیده «کودک آزاری» به عنوان یکی از معضلات حل نشده و رو به گسترش خصوصا در کلانشهرها مطرح شده به طوری که مسئولان حکومتی نیز دیگر قادر به کتمان آن نبوده و در بعضی موارد مدعی پیاده کردن طرح هایی برای چاره سازی بوده اند که معمولا سطحی نگرانه بوده و تا به حال اثری در جلوگیری از فراگیر شدن کودک آزاری نداشته اند. تازه ترین گزارش ها از تهران، شیوه جدیدی از کودک آزاری را فاش می کند …/ ادامه مطلب »

ثبت طلاق در جمهوری اسلامی “سهمیه‌بندی” شد

از پنجم بهمن ماه برای ثبت طلاق در هر استان سهمیه‌ای مشخص شده و تعداد طلاق‌های ثبت شده نباید از سقف تعیین‌شده فراتر رود. درباره علت این تصمیم صحبت‌های متناقضی مطرح شد اما افزایش شدید طلاق ظاهرا علت اصلی است. در اطلاعیه کانون سردفتران ازدواج و طلاق که مرکز رسانه قوه قضائیه منتشر کرده تاکید شده که سهمیه‌بندی ثبت طلاق “به منظور تحقق سیاست‌های کلی نظام” و در جهت “اجرای منویات مقام معظم رهبری در کاهش علل و عوامل طلاق و اجرای عدالت” انجام می‌شود.. زنان برای گرفتن طلاق پیشاپیش با موانع حقوقی و اجتماعی زیادی طرف هستند و روابط نابرابر و خشونت‌آمیز آسیب‌های زیادی برای آنان به همراه داشته است…/ ادامه مطلب »

فراخوان به تجمع اعتراضی در ۷ بهمن در برابر مجلس

هفت تشکل بازنشستگان و کارگران برای تجمع در برابر مجلس فراخوان داده اند و نوشته اند: درد مشترک همه ی ما، تحمیل فقر و نابرابریست، تحمیل بیماری و نگرانی است، تحمیل تورم و ناامیدی از آینده فرزندانمان است و از سوی صاحبان قدرت، برای حل این مصائب نیز حق اعتراض و تشکل نداریم!…./ ادامه مطلب »

اینجا فقر، سیل و بی‌خانمانی تا مغز استخوان را می‌سوزاند

روایتی از روزگار مردم سیستان و بلوچستان؛
دوباره برگشتیم سر خانه اول؛ فقر و نداری… همان جایی که سالها قبل از آن گفتیم و برای برآورده شدن حقوق اولیه مردم بارها نوشتیم اما حالا بازهم سر خانه اول هستیم… اینجا فقر، محرومیت، نداری و حالا هم سیل و آوارگی و بی‌خانمانی تا مغز استخوان مردم و روستائیان را می سوزاند…/ ادامه مطلب »

علیه پنهان شدن از تلخی جهان

در روزهایی که خبرهای بد زیاد می‌شوند، برخی تلاش می‌کنند برای آرامش، خود و کودکانشان را از اخبار دور کنند. اما آیا این راه واقعا به آرامش ما کمک می‌کند؟ نویسنده توضیح می‌دهد که نه.
علیه پنهان شدن از تلخی جهان…/ ادامه مطلب »

افسردگی در ایران، جایی که “هرچه می‌دوی، هدف دورتر می‌شود”

نماینده مجلس ایران کاهش نشاط و امید به زندگی و آینده در ایران گفته است، وزیر بهداشت از افزایش افسردگی در جامعه. تلویزیون آلمان پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی با مردمی حرف زده است که “هرچه می‌دوند به مقصد نمی‌رسند”.. برخوردار نبودن گروه قابل توجهی از مردم در ایران از “روانی سالم” چیزی است که در بسیاری گزارش‌های رسمی نیز تکرار می‌شود و هرسال آمار آن بالاتر می‌رود. اخیرا وزیر بهداشت از افزایش دو برابری افسردگی در ایران طی ۲۵ سال اخیر خبر داده است…/ ادامه مطلب »

سرکوب بدن زنان در مدرسه

در تمام دوران تحصیلم بدن ما عرصه سرکوب بود، سیستم بر اساس احترام به دانش اموز نبود و نیست، سیستم تنوع را نمی پذیرفت و نمی پذیرد. سیستم می خواست منحصر به فرد بودن ما را از ما بگیرد تا همه فقط و فقط گوسفندان رامی باشیم برایش. نمونه یک زن حرف گوش کن که بعد از اتمام تحصیلات، همسر و مادر ساکتی باشد. سالها ایستادن با کیف های مملو از کتاب در صف های طولانی که محتوی مطالبش سلحشورانه! و مذهبی بود …/ ادامه مطلب »

سیستان و بلوچستان را آب برد، مسئولین را خواب!

Iran Ãœberschwemmungen im Südosten | tote Tiere (Irna)در میان تلخی‌های این روزها در سیستان و بلوچستان هم سیل آمد و دار و ندار مردمان محروم این منطقه را بلعید. افزون بر ویرانی‌های به‌جا مانده، اداره حفاظت محیط زیست استان نسبت به خطر خروج تمساح‌ها از برکه‌ها هشدار می‌دهد… ادامه مطلب »

گردهمایی اعتراضی امروز دانشجویان دانشگاه شریف

جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در اعتراض به سرنگونی هواپیمای ایران-اوکراین که حاوی جمع کثیری از دانشگاهیان بود، امروز دست به تجمعی اعتراضی زدند. ا همچنین در تجمع امروز هیئت رئیسه ی این دانشگاه نیز در میان تجمع کنندگان شرکت کردند…/.دستگیری دو دانشجو در این تظاهرات ها و بی خبری از آنها با نام های #صلاح_غریبی و  #نبی_تردست ادامه مطلب »

صدا و سیما نه رسانه ای برای مردم بلکه علیه شان و حقوق مردم

محمد صادق کوشکی، استادیار دانشگاه تهران، در یک برنامه تلویزیونی خطاب به یک زن که به نظر میرسد منظور وی “رخشان بنی اعتماد” است میگوید اگر سپاه پاسداران نباشد گروه های تروریستی به او و دخترش تجاوز خواهند کرد شاید خوشت می آمد، شاید دوست داشتی!…/ انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با انتشار بیانیه ای در باره رویدادهای اخیر گفت “اکنون در حال تشییع اعتماد عمومی هستیم و اولین تابوت‌های آن شامل جنازه‌های رسانه‌های رسمی به‌ویژه صداوسیما و سپس مطبوعات و سایت‌ها است”. ادامه مطلب »

«مذهب رسمی»، مانعی در برابر دموکراسی و آزادی

چگونه «مذهب رسمی» به عنوان هویت ایرانی، به قانون اساسی در دوران مشروطه، وارد شد در حالی‌که مفاد آن قانون با نگاه به قوانین اروپایی و با هدف ایجاد جامعه‌ای دموکراتیک نوشته شده بود؟ آیا مذهب رسمی مبنایی‌ست برای اعطای امتیاز بیشتر به پیروان آن مذهب و یا حذف و نفی حقوق دیگران؟ آیا یک نظام سیاسی با قبول اصلِ «مذهب رسمی»، می‌تواند خود را ملزم به بنای «حکومت دینی» نداند؟ ادامه مطلب »

آیا بین حق سقط جنین و دموکراسی ارتباط وجود دارد؟

در آمریکای لاتین بین به رسمیت شناختن حق تولید مثل و دموکراسی رابطه ای مستقیم وجود دارد. به عنوان مثال ، در هندوراس ، تنها پس از کودتای ۲۰۰۹ که در آن رئیس جمهور مانوئل زلایا برکنار شد – یک پسرفت بزرگ دموکراتیک اتفاق افتاددر نتیجه آن خشونتها زیاد شد در نهایت این کشور ممنوعیت کامل سقط جنین را تصویب کرد ادامه مطلب »

یگانه راه برون رفت از بحران فعلی بازگشت به سیاست مردمی است

سیاست مردمی، سیاستی است که از ترس استبداد به دامن استکبار نیفتد و همچنین به نام مبارزه با امپریالیسم و مقاومت، استبداد را مشروع جلوه ندهد. امروز از هر کران «شر» ما را احاطه کرده است. در حالیکه سیاست های اقتصادی و سرکوب سیاسی نفَس مردم را به شماره انداخته حال سایه جنگ نیز بر سرمان آوار شده است. در میان رجزخوانی مداوم قدرت‌های نظامی، گمشده‌ی این روزهای فضای سیاسی ایران، صدای مردم است؛ مردمی که بیش و پیش از هر چیز خواستار آزادی و برابری هستند و این صدا را به بهترین نحو در آبان ماه به گوش همگان رساندند ادامه مطلب »

اسامی زندانیان زن محکوم به اعدام در زندان قرچک ورامین

در این گزارش لیستی از اسامی زندانیان محکوم به اعدام که عمدتا با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده و در این زندان نگهداری می‌شوند، آمده است. همچنین در ادامه فهرستی از زنان زندانی در این زندان با اتهاماتی که ممکن است حکم اعدام برای آنان در پی داشته باشد، آمده است. این زنان عمدتا مادرانی هستند که مدعی هستند بخاطر نبود قوانین یا شرایط حمایتی دست به قتل همسر یا عضوی از خانوده خود زده اند…/ ادامه مطلب »

چه‌طور از کودکان در برابر انبوه خبرهای بد مراقبت کنیم؟

می‌گوید حین گفتن این جمله که حالا سقوط هواپیما و سوختن زن و بچه مردم را کجای دل‌مان بگذاریم، نگاهش به «روزبه» افتاده و دیده پاهای کوچک پسرک می‌لرزند .. «سمیرا» صبح روز بعد از حمله ایران به پایگاه نظامی عراق و مرگ تعدادی شهروند کرمانی در ازدحام مراسم تشییع «قاسم سلیمانی»، متوجه بحران روحی روزبه می‌شود. وقتی برای بیدار کردن پسرش، به اتاق او سرک می‌کشد، می‌بیند کودک ۱۱ ساله رخت‌خوابش را خیس کرده و شبیه به یک کلاف درهم تنیده یا یک جنین ترس خورده در شکمش، گلوله شده است…./ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی