امروز:   اسفند ۱, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
فوریه 2018
د س چ پ ج ش ی
« Jan    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

هردم از این باغ بری میرسد..؛ ممنوعیت عکس بانوان بر روی مزارها

unnamedزن‌ستیزان حاکم بر ایران تابلوی جدیدی در امامزاده حسن سبزوار نصب کردند که بر روی آن نوشته شده است:… افرادی که سنگ مزار عزیزانشان عکس خانم است در اسرع وقت نسبت به برداشتن عکس اقدام کنند در غیراینصورت سنگ مزار آنها برداشته می‌شود…/ ادامه مطلب »

فروغ آزاد

frooghاز خصوصیات بارز فروغ میل به آزادی و رهایی است. او می‌خواهد خودش باشد، خود واقعى‌اش بی هیچ حجاب و سانسورى. در دوره‌اى پرچالش، او از خودش نمی‌گریزد و از به‌شعردرآوردن آنچه در دلش می‌گذرد، هیچ ابایى ندارد. درگیر بایدها و نبایدهاى غیرمنصفانۀ تعریف‌شده براى زن نمی‌شود ادامه مطلب »

کاش به جای قطع انگشتانم، کار به من می‌دادید

گفتگو با یک کارگر که ۱۵ سال پیش به خاطر سرقتی جزئی در زندان وکیل‌آباد انگشتانش را با گیوتین قطع کردند. اجرای حکم قطع دست همچنان در ایران ادامه دارد و در تازه ترین مورد، حکم قطع دست یک زندانی ۳۴ ساله به اتهام سرقت گوسفندان روستاییان ۲۷ بهمن امسال در زندان مرکزی مشهد اجرا شد. درحالی‌که این عمل از مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است و کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است. ادامه مطلب »

خبرهای زنان از ۲۱ تا ۲۷ بهمن ماه

macholandkhaber ”اجبار و تحمیل در حجاب نمی دهد”…”مولاوردی و ابتکار ویترین هستند”…پرستو فروهر به شش سال زندان محکوم شد…جمعی از فعالان حقوق بشر خواهان پایان اعتصاب غذای آتنا دائمی و گلرخ ایرایی شدند…شیوع اعتیاد در میان دختران سن پایین …سومین دختر خیابان انقلاب بازداشت شد…برابری حقوق زن و مرد در قران…افزایش زنان بی خانمان و بی تفاوتی به کار کودکان زباله گرد… ادامه مطلب »

یک دختر خیابان انقلاب دیگر: از اصلاحات خسته شده‌ام

dokhe01اعظم جنگروی توضیح داده با امید به اصلاحات فعالیت سیاسی خود را در حزب مجمع زنان اصلاح‌طلب و حزب کارگزاران آغاز کرده، اما دیگر امیدی به اصلاحات ندارد:«خسته شدم. باید عمل کرد. شعار بس است. این کار را انجام دادم برای آزادی، برای اتمام تمام قوانین و مقرراتی که علیه ما زنان است و تمام عواقبش را هم می‌پذیرم.» اعظم جنگروی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده که حرکت اعتراضی او «به هیچ سازمان یا گروه یا فردی چه در داخل و چه در خارج از ایران مربوط نمی‌شود.»…/ ادامه مطلب »

«ما تنها نیستیم اگر متحد شویم»

2018-02-12_357_ta1396-80دختر نوجوانِ یزدی یک تابلو به دستش گرفته‌است و به ما چیزی را یادآوری می‌کند. «ما تنها نیستیم اگر متحد شویم». پرفورمانس دختران خیابانِ انقلاب که از حرکتی به اصطلاح فردی شروع شد، در گرماگرم اعتراضات سراسری نکته‌ی مهمی را به ما یادآوری می‌کرد. در اوج نارضایتی‌های سیاسی و اقتصادی موجود در جامعه در تلاطم آنچه هست و آنچه حرکت می‌کند، چیزی هست که همه می‌دانند و از آن به شکلی عریان حرف نمی‌زنند. « حجاب اجباری». …/ ادامه مطلب »

منطقه‌بندی تهران برای جمع‌آوری زباله توسط کودکان!

20ارائه کارت به کودکان کار برای زباله گردی
یک فعال حقوق کودک : فاصله بین جمع آوری تا بازیافت زباله عمدتا توسط کودکان بین سنین ۱۰ الی ۱۵ سال پر می شود، آنها برای این کار حقوق دریافت می کنند، تحت نظر یک سیستم فعالیت می کنند، حتی کارت دارند و برمبنای منطقه بندی در سطح شهر کار می کنند..// ادامه مطلب »

گفتگو با زهره اسدپور: جهان آلترناتیو ما چگونه جایی برای زنان خواهد بود؟

B9E49732-40ED-4679-AB2B-636D5F9AFBC1به باور من منشا این اعتراضات سیاست‌های کلان اقتصادی نظام است که تأثیر عمیق و شدیدی بر روی زندگی واقعی مردم داشته است؛ و علت گستردگی این اعتراضات از یک‌سو فراگیری تأثیرات فلاکت‌بار سیاست‌های حاکم بر روی زندگی مردم و از سوی دیگر ناامیدی از بهبود خود به خودی شرایط و بی‌اعتمادی به وعده‌های سیاست‌مردان است../ ادامه مطلب »

سعید مدنی: جوانان؛ نیروی پیش‌برنده‌ی اعتراضات

eteraz-sarasari-1024x683هرگاه مطالبات جوانان با خواست‌ها و مطالبات اجتماعی ـ اقتصادی بزرگ‌سالان هم سو و همراه شود_ پدیده‌ای که در ایران امروز شاهد آن هستیم_ اعتراضات جوانان موتور محرک اعتراضات عمومی شده و نقش ویژه‌ای در کنش‌های جمعی ایفامی‌کند. به‌علاوه جنبش جوانان استعداد آن را دارد تا در جریان شورش‌های اعتراضی علاوه بر دانشجویان و دانش‌آموزان، جوانان بیکار، فقیر و معترض به نابرابری و تبعیض را نیز جذب کند و موتور محرک قوی برای تداوم، استمرار و مقاومت در برابر سرکوب ایجاد کند../ ادامه مطلب »

دختر خیابان انقلاب اظهار ندامت نکرد

nargh01«خانم نرگس حسینی در دادسرا هم حاضر نشد ابراز پشیمانی بکند و اعلام کرد به حجاب اجباری اعتراض دارد و نشان دادن اعتراض را حق قانونی خودش می‌داند و علیرغم این که در شرایط سختی در زندان قرچک ورامین نگهداری می‌شود، حاضر به اظهار پشیمانی نشد، در مقابل وثیقه پانصد میلیونی هم گفت توانایی تأمین آن را ندارد و چون خود را بی‌گناه می‌داند حتی در صورت توانایی هم حاضر به تأمین نیست.»../ ادامه مطلب »

بیانیه جمعی از نواندیشان دینی ایرانی در نقد «حجاب» اجباری

p05wsmn3.jpg__930x510_q85_box-0,17,720,393_crop_subsampling-2_upscaleامضاکنندگان این بیانیه، حاکمان جمهوری اسلامی را به قباحت اخلاقی و شرعی استفاده از زور و اجبار در اجرای تکالیف «شرعی»، آن هم در پهنه‌ای ملی با جمعیت هشتاد میلیونی و گستره‌ای با فرهنگ‌ها، اقوام، ادیان، آداب و رسوم گوناگون توجه می‌دهند. سخن بر سر منطق درون‌دینی «حجاب» و به‌طور خاص اصل وجوب یا عدم ‌وجوبِ شرعی «حجاب» (به ویژه پوشش سر) نیست ـــ که در این باب نیز میان فقیهان و اسلام‌شناسان اختلاف نظر عمیقی در جریان است ـــ بلکه سخن بر سر تحمیل پوششی خاص بر تمام زنان یک کشور بزرگ، چند فرهنگی و با جمعیتی جوان در دنیای امروز است…/ ادامه مطلب »

اعتراض به حجاب اجباری در زندان و حصر

DOzahra rahnawardآتنا_دایمی و گلرخ_ایرایی در زندان قرچک از پدیرش چادر برای ملاقات با خانواده امتناع کردند و بعد از معطلی خانواده ها سرانجام بدون چادر به ملاقات آمدند!…زهرا رهنورد:بسیاری از اعتراضات زنان از جمله انتقاد به حجاب اجباری ناشی از عدم حمایت قوانین از زنان و دختران است ادامه مطلب »

منصوره بهکیش به هفت سال ونیم حبس تعزیری محکوم شد

mansurebekishq16منصوره بهکیش به اتهام تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه کشور بدلیل فعالیت های مدنی به هفت سال و نیم حبس محکوم شده بود، این حکم در ماه گذشته توسط دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. اعضای خانواده های اعدامیان و قربانیان قتل های سیاسی در جمهوری اسلامی با نگارش بیانیه‌ای حکم زندان منصوره بهکیش را محکوم کرده و خواستار آزادی بی‌قید و شرط وی شدند ادامه مطلب »

اعتراض به حجاب اجباری یک حق شهروندی است

nasrinbihejabنسرین ستوده، حقوقدان که وکالت برخی بانوان دستگیر شده معترض به حجاب اجباری را برعهده دارد، می گوید که شهروندان حق دارند بر اساس معیارها و استاندارهای بین المللی و قوانین جاری کشور ناخشنودی خود را از آنچه “قانون بد” می دانند ابراز کنند و عمل معترضان به حجاب اجباری مصداق اعتراض به یک قانون بد است ادامه مطلب »

جنبش زنان؛ جنبش رهایی بخش سیاسی یا محدوده‌ی مطالبات خاص زنان

arton13354جنبش زنان در ایران، به ویژه در دهه‌های اخیر عمدتا اصلاح طلب و نخبه گرا بوده و بخش رادیکال آن به واسطه‌ی نداشتن تریبون و برخوردار نبودن از حداقل حاشیه‌ی امنیتی، امکان گسترش و رشد چندانی نداشته و در مقابل زنان اصلاح‌طلب به علت امکان کار علنی و داشتن حاشیه‌ی امنیتی بیشتر و حمایت رسانه‌های مدافع سرمایه‌داری توانسته‌اند خود را نماینده‌ی جنبش زنان قلمداد کنند. اما، جنبش زنان چهره‌های رسانه‌ای شده‌ی چند زن مطرح نیست… / ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی