اجتماعی - ما زنان
  امروز:   خرداد ۲۹, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژوئن 2018
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اجتماعی’

هم صدایی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران: دانشگاه پادگان نیست

دانشگاه پادگان نیست. صاحبان دانشگاه دانشجویان هستند و ما به دلیل حضور دانشجویان است که اینجا هستیم. من از دانشجویان خواهش می کنم که با رعایت حدود حالت انتقادی خود را حفظ کنند برای اینکه دانشگاه پادگان نشود و پادگان نماند، اساتید علوم اجتماعی نیزمتحد شده‌اند و میخواهند که موارد شما را پیگیری…/ ادامه مطلب »

ایجاد یک گفتمان منطقی بجای هراس از کلمه “جنسی” در ایران

مواجهه مردم ایران با کلمه ی جنس/جنسی همواره با نوعی هراس همراه است که این هراس باید تبدیل به یک گفتمان منطقی علمی و برپایه ی دانسته های کنونی دنیا شود، جامعه ی ایران یک جامعه ی زنده، جوان و پویا است که همراه با تمام تغییراتی که در جهان اتفاق می افتد خواسته یا ناخواسته و خیلی به سرعت خود را هماهنگ کرده است، با کمی دقت به پیرامون خود در می یابیم که جامعه ی جوان کنونی امروز بسیار خود را به فرهنگ کشور های دیگر اعم از تکنولوژی، لباس، نوع موسیقی و غذا و .. نزدیک کرده است…/ ادامه مطلب »

شیوع ناامیدی در ایران: «اپیدمی خودکشی» در راه است

ولی فقیه : مردم خسته نیستند
خلاف نگاه مسئولان دولتی آمار خودکشی در یک‌سال گذشته روند رو به رشدی داشته است. تنها در فروردین امسال ۱۹ اقدام به خودکشی گزارش شده است. نهادهای مسئول در جمهوری اسلامی بیش از شش سال است که گزارش دقیقی از آمار خودکشی و یا مرگ و میر ناشی از خودکشی منتشر نمی‌کنند. سازمان پزشکی قانونی به عنوان یک نهاد متولی در این حوزه مرگ به علت خودکشی را تحت عنوان «مرگ به دلیل عوامل غیرطبیعی» گزارش می‌کند…/ ادامه مطلب »

«بیلبورد جنجالی را شبانه جمع کنید»

defaultپس از رونمایی از دیوارنگاره یا بیلبورد جدید میدان ولی‌عصر تهران به مناسبت حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی روسیه، مشخص شد که هیچ زنی در آن به تصویر کشیده نشده است. این موضوع با واکنش و اعتراض کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است و زهرا نژادبهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، نیز خواستار «اصلاح یا حذف» بیلبورد جنجالی شده است… ادامه مطلب »

کاهش ۸۰ درصدی قدرت خرید ایرانیان طی ۸ ماه”

defaultوحید شقاقی استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی می‌گوید: کاهش ناگهانی ارزش پول ملی ایران هنوز اثرات خود را در اقتصاد ایران نشان نداده است و تا پایان سال ۱۳۹۷ تورم در ایران به بالای ۳۰ درصد خواهد رسید… ادامه مطلب »

انتقاد سه اتحادیه‌ی دانشجویی به عملکرد دفتر نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها

تریبون‌های دانشجویی در این جلسه کاملا فرمایشی و گزینشی بوده‌ است به طوری که به جز نماینده نشریات دانشجویی که در برخی سالها امکان صحبت می‌یابد، همه تریبون‌ها به یک طیف و جناح خاص داده می‌شود و این در حالی است که طیف‌های دیگر تشکل‌های دانشجویی نظیر امضا کننده این اطلاعیه و شوراهای صنفی که جمعیت زیادی را در دانشگاه‌ها نمایندگی می‌کنند، فرصت و مجال بیان دیدگاه‌ها و انتقادات خویش را نمی‌یابند. از طرفی کلیه متن‌های سخنرانی برخلاف تصور، قبل از جلسه توسط دفتر نهاد رهبری بررسی می‌شود تا مبادا صحبت‌هایی برخلاف میل دفتر نهاد بر زبان رانده…/ ادامه مطلب »

کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان: مبارزه با حجاب اجباری و متحدان جنبش زنان در جهان

اعتراضات اخیر زنان ایرانی به حجاب اجباری و متحدان جنبش زنان در جهان ومنطقه، محورهای اصلی بیست ‌و نهمین کنفرانس بنیاد پژوهش‌های زنان بودند که از ۸ تا ۱۰ ژوئن جاری در استکهلمِ سوئد برگزار شد. بنیاد پژوهش‌ها، با معرفی «زنان و دختران خیابان انقلاب» به عنوان زنان برگزیده‌ی سال، اعلام کرد زنان برگزیده‌ی امسال زنانی هستند که «روی سکوهای شهرهای ایران سرفراز ایستادند، حجاب اجباری را به دست باد سپردند و بار دیگر به جهان گفتند ما انقلاب نکردیم که به عقب برگردیم.» ادامه مطلب »

تابوی مسائل‌ جنسی در مدارس

چند سال است بر لزوم آموزش مسائل‌جنسی در مدارس از سوی کارشناسان مختلف این حوزه تاکید می‌شود. سال ۱۳۹۳ آزار‌ جنسی ناظم مدرسه‌ای در شهرک دانشگاه علیه تعدادی از دانش‌آموزان، باعث شد بار دیگر این موضوع محل توجه قرار گیرد؛ هرچند در همان زمان هم مسئولان آموزش‌و‌پرورش با فشار رسانه‌ای، این موضوع را پذیرفتند. درحالی که کارشناسان بر افزایش بیماری‌های جنسی و افزایش ایدز در اثر مقاربت‌های جنسی ناسالم هشدار می دهند، آموزش و پرورش و مدارس گویا به خواب ‌زمستانی رفته‌اند و آگاهی بخشی مسائل ‌جنسی هیچ‌جایگاهی در نظام آموزشی ندارد… ادامه مطلب »

فقر مهمان سفره کم‌درآمدها: گرانی مصرف لبنیات را کاهش داد

افزایش هزینه زندگی طی سال‌های گذشته که با سرکوب مزدی و کاهش پیاپی ارزش ریال همراه بوده است، قدرت خرید خانوارها را کاهش داده است. کارشناسان و پژوهشگران اقتصادی جمعیت زیر خط فقر در ایران را حدود ۴۰ میلیون تن برآورد می‌کنند… ادامه مطلب »

افزایش زندگی مجردی زنان

دومیلیون و هشتصد زن سرپرست خانوار در کشور؛ برخی جوانان به دلیل مشکلات اقتصادی از شروع زندگی متاهلی واهمه و ترس دارند و توان اداره خانواده را ندارند… ادامه مطلب »

نسرین ستوده: نافرمانی مدنی دختران خیابان انقلاب در تاریخ خواهد ماند

این را به عنوان یک زن می‌دانم که بسیاری از زنان و مردان سرزمین ما ایران به حجاب اجباری معترض‌اند و از آن رنج می‌برند. ما زنان به قدرت خویش واقفیم و به محافظت از آن آگاهی داریم. ما از اعمال قدرت نمی‌هراسیم و از خطر سوء استفاده از قدرت آگاهیم. بر مبارزه‌ی مسالمت آمیز تاکید داریم، اما این بدان معنا نیست که از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم. بی شک نافرمانی مدنی دختران خیابان انقلاب در تاریخ ماندگار خواهد ماند…/ ادامه مطلب »

گفتگو در خصوص کودک آزاری

Young girl draws about being abusedگفتگو با یک روانشناس با موضوع بررسی وضعیت کودک آزاری و پیشگیری از آن: «کودک آزاری فرآیندی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود بدین معنا که کودکی که امروز آزار می‌بیند و مورد حمایت و درمان قرار نگرفته فردا خود به رفتارهای آزارگرانه و ضداجتماعی مبادرت خواهد نمود… .» ادامه مطلب »

درباره “ماده ۶۱” فیلمی از مهوش شیخ الاسلامی

آلت قتاله زنانی که در دفاع از ناموس خود یا به گفته “ماده ۶۱” قانون مجازات اسلامی در دفاع از آزادی تن خود مردی را به قتل می رسانند، چه می تواند باشد؟ بستگی دارد که زن در چه مکانی و در چه موقعیتی باشد که به او به قصد تجاوز حمله شده است. چاقو، یک میله فلزی، یک تکه شیشه و گاهی یک ابزار کاملا زنانه، آنچه که تمامی زنان ما در خیابان به سر دارند، یعنی یک روسری! شاید وقتی هر روز در هنگام بیرون آمدن از خانه روسری مان را زیر گلو گره میزنیم، به این فکر نکرده باشیم که با همین یک تکه پارچه میتوان کسی را کشت!…/ ادامه مطلب »

راه‌اندازی کمپین مسئولیت اجتماعی برای کودک‌آزاری

علی منصوری با اشاره به راه‌اندازی یک کمپین مسئولیت اجتماعی در کنار اجرای تئاتری در مورد کودک‌آزاری می‌گوید: دغدغه مالی، تئاتر ما را از پرداختن به مسائل اجتماعی دور کرده است. او همچنین با بیان اینکه «زخم‌های وحشتناک زمین بازی» علیرغم اینکه به مساله کودک‌آزاری و خودزنی می‌پردازد اما نمایش کاملا تلخی نیست، گفت: ما در این قصه زندگی دو آدم را می‌بینیم که عشقی از دوران کودکی دارند و در راه ابراز علاقه بهم فراز و نشیبی را طی می‌کنند؛ در کنار مرور رنج‌ها، نمایش در جاهایی اتفاقا خنده‌دار هست چراکه ژانر این اثر طنز تلخ است…/ ادامه مطلب »

فقر و مسائل سیاسی عامل بالا رفتن تنش‌های روانی است

فقر و مسائل سیاسی عامل بالا رفتن تنش‌های روانی است/جامعه‌ای که سلامت روان ندارد آینده خود را نابود می‌کندجامعه‌ای که سلامت روان ندارد آینده خود را نابود می‌کند؛ رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با بیان اینکه بهداشت و سلامت‌ روان سابقه‌ای در فرهنگ اجتماعی ما ندارد، افزود: ناپایداری اقتصادی، بی‌مهارت‌بودن و فراز و فرودهای اقتصادی باعث می‌شود مردم نتوانند نسبت به آینده خود برنامه‌ریزی کنند. تصمیم‌های ناگهانی و بی‌نظمی‌های اقتصادی مدیریتی باعث می‌شود به حوزه کاری افراد لطمه‌هایی بخورد که جبران آن در توان فرد نیست. ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی