امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘بند زندان زنان’

اعتصاب غذای ۲۰۰ زندانی زن محبوس در زندان مرکزی ارومیه

به  گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، حدودا ٢٠٠ زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیە از روز شنبە ٩ فروردین ٩٩ (٢٨ مارس ٢٠٢٠) بە نشانە اعتراض بە نبود امکانات و خدمات بهداشتی در بند زنان و همچنین مخالفت مسئولین با آزادی موقت آنها پس از شیوع ویروس کرونا در این زندان، دست بە اعتصاب غذا زدەاند. ادامه مطلب »

زنان فراموش‌شده در میان اخبار زیبایی‌های گیلان

گزارشی از وضعیت عمومی زندان زنان رشت
زندان زنان رشت موسوم به «کانون اصلاح و تربیت استان گیلان و زندان زنان رشت» در منطقه‌ی لاکانِ‌ شهرستان رشت قرار دارد و زندان مرکزی رشت محسوب می‌شود. زندان زنان با ۳ بند جداگانه و حدود ۱۷۰ زن زندانی، پرجمعیت‌ترین زندان زنان استان است. ۳ بند زندان زنان شامل بند بازداشتی‌ها، کانون و محکومین است. ادامه مطلب »

در حمایت از خانواده های زندانیان برای آزادی زندانیان

هفته گذشته تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به خاطر شیوع کرونا خواستار آزادی زندانیان شدند. هم اکنون بیش از ۲۰۰۰ تن از فعالین سیاسی و اجتماعی و همراهان دلسوز درحمایت از خانواده های زندانیان , خواهان آزادی زندانیان بخاطر پیشگیری از ابتلای آنان به بیماری کرونا هستند ادامه مطلب »

ضیا نبوی، دانشجوی زندانی انتخابات ۸۸، دوباره دستگیر شد

Zia Nabavi (tahavolesabz.net)ضیا نبوی،‌ فعال سیاسی و از دانشجویان زندانی بعد از انتخابات ۸۸ بار دیگر بازداشت شد. هنوز مشخص نیست او به چه اتهامی و توسط ماموران کدام نهاد بازداشت شده است. ضیا نبوی سال‌های گذشته بیش از ۸ سال را در زندان گذرانده است… ادامه مطلب »

زینب جلالیان، برای سوی چشم‌ها و مقاومتش

نگاهی به وضعیت تنها زندانی سیاسی زن محکوم به حبس ابد؛  «خودتان قضاوت کنید، من مثل ۱۰ سال پیش، تن سالمی ندارم و کلیدهای زندان مرا صیقل داده‌اند. وقتی شکنجه‌گران مرا شکنجه می‌کردند، تنها چیزی که برایم مانده بود فکر و اعتقادم بود و امیدی که به زنان مبارز و آینده داشتم. ای ستمگران، نظاره‌گر بودید و هستید، دیدید که نمی‌شود با قتل‌‌عام، شکنجه و زندانی کردن ما زنان، جلوی حق‌خواهی ما را بگیرید. وقتی یک زنْ جوهرش با آزادی سرشته شده باشد، هیچ ظلم و زوری نمی‌تواند او را به زانو در بیاورد». ادامه مطلب »

امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر به ۷۲ سال حبس محکوم شدند

دادگاه انقلاب مشهد، هاشم خواستار، محمد نوریزاد، عبدالرسول مرتضوی، محمد حسین سپهری، فاطمه سپهری، هاشم رجایی، محمد حسین پور و مرتضی قاسمی، هشت تن از کنشگران مدنی که تابستان امسال با نوشتن نامه‌ای خواستار استعفای آیت الله خامنه‌ای شده بودند را مجموعا به ۷۲ سال حبس تعزیری، ۶ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۶ سال تبعید محکوم کرد. این حکم یکشنبه ۱۳ بهمن ماه ابلاغ شده است ادامه مطلب »

در بند ۷ زندان ‎قرچک ورامین چه می‌گذرد؟

ظرفیت بند تا ۳۸۰ نفر است، اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی تعداد زندانیان بیشتر از این هم شد. بند ۷ قرچک مصداق اصطلاح «بازار شام» است.‏ترکیبی از زندانیان قتلی، جرائم خاص (حمله مسلحانه) و زندانیانی با عنوان اتهامی «فساد و فحشا». طرح «مبارزه با فساد و فحشا» راه افتاد و زنان بسیاری با اتهامات واهی بازداشت شدند. ادامه مطلب »

اسامی زندانیان زن محکوم به اعدام در زندان قرچک ورامین

در این گزارش لیستی از اسامی زندانیان محکوم به اعدام که عمدتا با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده و در این زندان نگهداری می‌شوند، آمده است. همچنین در ادامه فهرستی از زنان زندانی در این زندان با اتهاماتی که ممکن است حکم اعدام برای آنان در پی داشته باشد، آمده است. این زنان عمدتا مادرانی هستند که مدعی هستند بخاطر نبود قوانین یا شرایط حمایتی دست به قتل همسر یا عضوی از خانوده خود زده اند…/ ادامه مطلب »

جلودارزاده: خشونتی که بر نرگس محمدی اعمال شده پذیرفتنی نیست

سهیلا جلودارزاده نماینده اصلاح‌طلب مجلس نسبت به وضعیت نرگس محمدی ابراز نگرانی کرده و گفته است: «در مورد اتفاقی که برای نرگس محمدی رخ داده اعتراض‌های زیادی را دیدم. باید با وکیلش صحبت کنیم البته نمی‌دانم که او اصلا وکیل دارد یا خیر اما سعی می‌کنیم، مسئله را به‌طور جدی پیگیری کنیم…» و افزوده که: «تا جایی که من در جریان هستم نرگس محمدی نقطه نظرات سیاسی داشته و فرد براندازی هم نیست که فکر کنیم شرایط خیلی حادی دارد…» ادامه مطلب »

روایت «سپیده» از «سپیدار»: بیگاری کشیدن از زنان زندانی

سپیده قلیان، فعال کارگری نزدیک به کارگران هفت‌تپه، که مدتی را در زندان سپیدار اهواز سپری کرد، اخیراً در توصیفش از وضعیت این زندان نوشته بود: «نماز اجباری‌ است. کار اجباری‌ است. سیاه بودن اجباری ا‌ست. فاضلاب بالا آماده است. آب قطع است. حمام نداریم. سرویس بهداشتی نداریم.» زنان زندانی به دلایل مختلف تن به کار کردن در شرایط استثمار می‌دهند؛ برخی از این طریق مخارج زندگی و درمان اعضای خانواده خود را تامین می‌کنند، و یا اجازه تماس تلفنی بیرون از زندان را کسب می‌کنند، و یا پول دیه و جریمه مالی را جور می‌کنند… ادامه مطلب »

نامه‌ای از زندان اوین: سپیدی موهای مادرم به من امید روشنایی می‌دهد

“نامه‌های زندان” همیشه خواندنی‌اند. در این نوشته‌ها معمولاً آمال و احساسات انسانی شفاف‌تر از هر متن دیگری به چشم می‌آید. “سهیلا حجاب” یکی از زنان محبوس در زندان اوین، نامه‌ای در اختیار کانون مدافعان حقوق بشر گذاشته که در ادامه می‌خوانید: «مناسب‌ترین جایگاهی که اهل خرد متعهد می‌شود اندیشه خود را عرضه کند و بگستراند، سپهر عمومی است. قلم در دست می‌گیرم و در محاصره دیوارهای بلند زندان اوین با مردم کشورم سخن می‌گویم. امیدوارم که به بی‌راهه نرفته و قلم را به عبث بر کاغذ نرانده باشم…» ادامه مطلب »

پرسنل زندان هم از خشونت اعمال‌شده، به وحشت افتادند

جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر، طی نامه‌ای مشاهدات خود در مورد نحوه‌ی برخورد با بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری آبان‌ماه، بیان نموده و ضمن محکوم کردن رفتارهای ضدانسانی با بازداشت‌شدگان، حمایت خود را از خیزش مردم ایران اعلام کرده و خواستار تشکیل گروه‌های حقیقت‌یاب بین‌المللی در مورد حوادث اخیر شدند. آنها همچنین نسبت به کشتار و یا شکنجه به قصد اخذ اعترافات اجباری هشدار دادند‌ ادامه مطلب »

حکم ۷۰ ضربه شلاق یک زن ۸۰ ساله در خوی اجرا شد

بنا به‌اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، روز پنج‌شنبه، ۷ آذرماه، یک پیرزن ۸۰ ساله به نام «سلبی مرندی» به دفتر اجرای احکام دادگستری شهر خوی احضار شده و پس از اجرای حکم ٧٠ ضربه شلاق در وضعیتی نامساعد و در حالی که توانایی حرکتی خود را از دست داده، جهت اجرای حکم ۸ ماه حبس به بند زنان زندان این شهر منتقل شده است. پسر خانم سلبی مرندی به نام «بهروز زینال‌نژاد»، زندانی متوفی محبوس در زندان خوی بوده. این زندانی جرائم عادی در تاریخ ۲۵ دی‌ماه سال گذشته درحالی‌که در اعتراض به‌عدم تمدید مرخصی‌اش با دوختن‌ لب‌های خود دست به اعتصاب غذا زده بوده، در پنجمین روز اعتصاب به‌طرز مشکوکی فوت می‌کند و مسئولین زندان خوی علت فوت وی را «خودکشی» عنوان کرده بودند… ادامه مطلب »

دور نیست دیدارمان!

دل نوشته ای از پروین اردلان فعال حقوق زنان
وقتی رژیمی با چکمه به خیابان می آید،
به جای درخت دوربین می کارد،
جاده را با خون رنگین می کند،
به صدای اعتراض شلیک می کند،.
فریاد خشم را با جوخه اعدام خاموش می کند،
از پر زدن پروانه ها هراس دارد، ادامه مطلب »

سپیده قلیان فعال سیاسی- کارگری بار دیگر بازداشت شد!

طبق اطلاعات کسب شده  بار دیگر  #سپیده_قلیان  فعال سیاسی و کارگری شب گذشته توسط مزدوران امنیتی و عوامل سرکوب‌گر بازداشت شده است.سپیده قلیان، فعال مدنی از بازداشت‌شدگان حامیان کارگران معترض کارخانه نیشکر هفت تپه بود که با وثیقه یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به طور موقت از زندان آزاد شد. او در زندان قرچک ورامین زندانی بود.و به ۱۸ سال زندان محکوم شده بود ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی