امروز:   بهمن ۲۹, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘بند زنان سیاسی’

۲۰ نفر از زندانیان زن قرچک ورامین به انفرادی منتقل شده‌اند

کمپین حقوق بشر در ایران گزارش داده است که بعد از اعتراض زندانیان بند یک و دو زندان زنان قرچک ورامین، ۲۰ نفر از زنان زندانی به انفرادی و گروهی از آنان هم به زندان اوین منتقل شده‌اند. علاوه بر این زندانیان معترض از گاز و برق و امکان هواخوری محرو‌م‌اند و بیش از دو روز است که مأموران زندان به آن‌ها غذا نمی‌دهند… ادامه مطلب »

۴۰ سال دروغ حکومت جمهوری اسلامی ایران: رونمایی از یک سند دستگاه قضایی ایران

گزارشگران بدون مرز (RSF) در کنفرانسی مطبوعاتی در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ با حضور شیرین عبادی و دیگر کنشگران و پژوهشگران و شاهدان سه دهه سرکوب همچون منیره برادران، ایرج مصداقی و رضا معینی از وجود پرونده‌ای رایانه‌ای که در آن شمار زیادی از بازداشتها، زندانی‌ کردن‌ها و اعدام‌ها در تهران ثبت شده است، پرده برداشت و دروغ حکومتی بزرگی را  که به مدت ۴۰ سال درباره سرکوب قضایی گفته شده است، بر ملا کرد… ادامه مطلب »

کارنامه چهل سالگی انقلاب؛ زندانیان زن سیاسی، ۱۴۵سال حبس، یک ابد و یک اعدام

«۱۰ زن و ۱۳۲ سال زندان فقط دو عدد ریاضی نیستند، پارامترهایی برای تحلیل نظامی هستند که مدعی رأفت اسلامی، موازین انسانی و فرامین الهی و البته توأم با آزادی و دموکراسی است.» این جملات بخشی از نامه «نرگس محمدی»، زندانی سیاسی محبوس در زندان «اوین» است که به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب ایران نوشته شده است. نرگس محمدی در این یادداشت کوتاه، به انقلاب مردم ایران در راستای تحقق دموکراسی، آزادی و عدالت اشاره کرده و نوشته است: «در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ملت ایران برای تحقق دموکراسی و آزادی و عدالت، بررسی نمودها و عملکرد حکومت برای آینده پیش روی ما ضروری است.»… ادامه مطلب »

فریادهای نیلوفر بیانی در دادگاه: مردم! من را شکنجه کردند، به زور اعتراف گرفتند

نیلوفر بیانی، فعال محیط زیست بازداشت شده در دومین جلسه دادگاه اعلام کرده که بارها توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تهدید شده است. او در دادگاه رو به دیگران کرده و فریاد زده “اگر شما رو هم مثل من به آمپول زدن تهدید می‌کردند، اعتراف می‌کردید! مردم این چند ماه من را انفرادی نگه داشتند، کلی زدنم و به زور اعتراف گرفتن، دارن منو میبرن پیش صلواتی اعدامم کنن”…/ ادامه مطلب »

آخرین وضعیت پروین محمدی و سپیده قلیان

پروین محمدی سه‌شنبه گذشته ساعتی پس از دستگیری جعفر عظیم زاده رئیس اتحادیه آزاد کارگران، با هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌اش بازداشت و با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی عازم زندان شد. اما دادسرا از پذیرش وثیقه خودداری کرده …با گذشت ۳ هفته از بازداشت مجدد سپیده قلیان همچنان وضعیت وی نامعلوم  و‌ مدتی است نه تماس تلفنی و نه ملاقاتی انجام شده ، جواب های مشکوک و ناواضح مقامات قضائی نگرانی شدید در مورد سرنوشت سپیده قلیان ایجاد کرده است.. ادامه مطلب »

«تبلیغ آیین بهائیت، تبلیغ علیه نظام نیست»

طی دادنامۀ بی‌سابقۀ یک دادگاه در ایران:

دادگاه تجدید نظر استان البرز در دادنامۀ بیسابقه‌ای که در بارۀ لیزا تبیانیان، یک شهروند بهائی، صادر کرد، اعلام داشت که بر اساس قانون، اعتقاد به آیین بهائی جرم محسوب نمی‌شود و تبلیغ برای این آیین نیز نمی‌تواند تبلیغ علیۀ  جمهوری اسلامی ایران تلقی شود. این دادگاه به این ترتیب، لیزا تبیانیان را که  در دادگاه بدوی به همین اتهامات به ٧ ماه حبس تعزیری متهم شده بود، تبرئه کرد. …در ایران بیش از سیصدهزار نفر بهائی وجود دارد که «طی سالیان گذشته همواره حقوق [آنان…] به صورت سیستماتیک نقض شده است»

ادامه مطلب »

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون دستگیری جعفر عظیم‌زاده و پروین محمدی

جعفر عظیم‌زاده دبیر و پروین محمدی نائب رئیس اتحادیه آزاد کارگران ایران که از چهره‌های سرشناس جنبش کارگری ایران هستند، دیروز عصر نهم بهمن توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. در پی این بازداشتها اتحادیه آزاد کارگران ایران همه تشکل‌ها، نهادها و سازمان‌های کارگری و مدافع حقوق انسانی در ایران و در خارج کشور را فرا می‌خواند تا به بازداشت جعفر عظیم‌زاده و پروین محمدی اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها شوند… ادامه مطلب »

نسرین ستوده کجاست؟

یادداشتی از مهرانگیز کار و گفتگو با او درباره این پرسش؛ سکوت سنگین ما نسبت به بی‌گناهانی که در شرایط دشوار زندان به سر می‌برند و به‌علت وقوع رویدادهای ستمگرانه‌ی جدید، در سایه‌ی خبرها گم می‌شوند، خطرناک است و باید نقدش کنیم. شبکه‌های اجتماعی لازم است رویکرد سنجیده‌ای نسبت به او و دیگر ستمدیدگان همیشه در مبارزه داشته باشند. باری دیگر نام نسرین ستوده را تکرار کنیم و حال و روز او را به پرسش بگذاریم. البته اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را باید روی دست بالا ببریم و از آنها بگوییم تا در شرایط بهتری قرار بگیرند، اما آیا همزمان نباید یاد کنیم از آنها که در سایه رفته‌اند؟ ادامه مطلب »

تقی رحمانی: سه سال است صدای نرگس محمدی را نشنیده ام

«تقی رحمانی»، فعال سیاسی و همسر نرگس محمدی می‌گوید در کل دوران سه ساله حبس همسرش، هیچ‌گاه اجازه صحبت تلفنی با او را نداشته و سه سال است که صدای نرگس را نشنیده‌، چون به قول آقایان، او یک “متهم فراری” است! او می‌گوید: «من سال‌ها زندان اوین بودم و این را می‌دانم که این زندان از لحاظ بهداشتی از حداقلِ استانداردهای لازم برخوردار نیست. درعین‌حال، فراهم کردن امکانات پزشکی برای زندانیان، از جمله زندانیان سیاسی، به جای “حق”، تبدیل به یک “امتیاز” شده است. زندانبان تلاش می‌کند زندانی سیاسی را برای دسترسی به امکانات پزشکی تحت فشار قرار دهد تا مثلاً از مواضع خود کوتاه بیاید…» ادامه مطلب »

زندانیان زن و اتهامات جنسی: به کرده و نکرده‌ات اعتراف کن

متهم کردن زندانیان به روابط جنسی و تحقیر و فشار جنسی و استفاده از روابط خصوصی آنها برای اعتراف‌گیری حتی منحصر به زندانیان سیاسی هم نیست. در سلول کوچک بند ۲۰۹، سه زن که مدتی همبند بودند، شب‌ها از ماجرای بازجویی برای هم تعریف می‌کردند. یکی دانشجویی ۲۲ ساله بود و دیگری زنی ۵۰ ساله. نفر سوم روزنامه‌نگاری ۳۰ ساله. یکی از جنبش دانشجویی می‌آمد، دیگری تمایلات چپ داشت و سومی به شغلش متهم بود. نقطه اشتراک بازجویی‌ها، تمایل بازجو با به اصطلاح کارشناس پرونده به زندگی خصوصی آنها بود. چرا ازدواج کرده یا نکرده‌اند… ادامه مطلب »

«طرح سوخته»

مهرانگیز کار: امنیتی‌های شکنجه‌گر تصور کردند موفق شده‌اند و به هنگام اقاریر را پخش می‌کنند و بعد تظاهرات اعتراضی کارگران کاملا جنبه امنیتی پیدا می‌کند و با آچار فرانسه‌ی «اقدام علیه امنیت ملی» و «همدستی با دشمن» و این لاطائلات ۴۰ ساله، اعتراض سراسری کارگران گرسنه، شریف، سختکوش و صبور ایرانی خفه می‌شود. اما این طرحشان سوخت. دو انسان باهوش، بخشی و قلیان، این طرح را سوزاندند. چگونه؟… ادامه مطلب »

شکنجه به گواهی همسر جان‌باخته‌ام

رقیه دانشگری: «من در اینجا در همگامی با کارزار ”#من_هم_شکنجه_شدم از شکنجه و اعدام همسرم، و آنچه بر همراهانش رفت، می‌نویسم و نیز از مادرش می‌گویم که رنج فرزند دق‌مرگش کرد.» اقدام شجاعانه‌ی اخیرسپیده قلیان ازطریق ضبط و پخش ویدئویی افشاگرانه، توجه افکار همگانی را به فجایع جاری درزندان‌های جمهوری اسلامی جلب کرده است. ابتکار هوشمندانه‌ی اسماعیل بخشی در به چالش کشیدن عاملان و آمران شکنجه، آغازگر جنبشی است که به شکنجه “نه“ می‌گوید. درپی آن، پیکار علیه نقض حقوق بشر در ایران نیز وارد دور تازه‌ای شده است… ادامه مطلب »

پخش اعترافات اجباری؛ حساب صدا سیما در توییتر مسدود شد

حساب توییتر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل پخش فیلمی از اعترافات اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی در ویژه برنامه “طراحی سوخته” تعلیق شد. سپیده قلیان، فعال مدنی صبح امروز همراه با برادرش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. خانم قلیان شب گذشته در واکنش به پخش فیلم اعترافات اجباری خود در صدا و سیما با تاکید بر شکنجه شدنش در دوران بازداشت در صفحه شخصی خود نوشته بود “حالا که اعترافاتم پخش شد خواهان علنی برگزار شدن دادگاهم هستم”. ادامه مطلب »

درخواست درمان فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی

نتیجه تصویری برای عکس نرگس محمدی و نازنین زاغریکارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواهان دسترسی فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی به رسیدگی‌ها و مراقبت‌های پزشکی شدند. آنها همچنین با استناد به گزارش گروه بازداشت‌های خودسرانه خواستار آزادی این دو زندانی شدند… ادامه مطلب »

گفتگو با عفت ماهباز: «شلاق می‌زدند که نماز بخوانیم»

اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه پس از آزادی درباره شکنجه‌هایی که بر او رفت، افشاگری کرد. در پی آن دیگر قربانیان شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی در کارزار آنلاین «#من_هم_شکنجه_شدم» به شرح روایت‌های خودشان پرداختند. در همین راستا عفت ماهباز،‌ زندانی سیاسی در دهه ۱۳۶۰ در گفت‌و‌گو با «زمانه» شکستن سکوت درباره شکنجه را یک «وظیفه» در مسیر دادخواهی می‌داند و روایت می‌کند که چگونه شکنجه‌گران در ۱۳۶۷ برای واداشتن زنان زندانی چپ‌گرا به نماز خواندن آنها را شلاق می‌زدند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی