امروز:   خرداد ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژوئن 2019
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
آخرین نوشته ها

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘بند زنان سیاسی’

تفتیش منزل و احضار سه فعال حقوق زنان به دادسرای اوین

سه تن از فعالین حقوق زنان به نام های مریم محمدی، اسرین درکاله و نرگس خرمی طی روزهای گذشته به دادسرای اوین احضار شدند. مامورین روز گذشته با حضور در منزل خانم محمدی ضمن تفتیش منزل و ضبط دو دستگاه تلفن همراه، وی را برای روز سه شنبه به این دادسرا احضار کردند. همچنین برگه احضاریه خانم درکاله به دلیل عدم حضور در منزل به خانم محمدی ابلاغ شده است. روز چهارشنبه نیز مامورین با حضور در منزل نرگس خرمی ضمن تفتیش منزل و ضبط تلفن همراه و تبلت، او را نیز برای روز سه شنبه به این دادسرا احضار کرده‌اند. ادامه مطلب »

بازداشت شدگان روز کارگر؛ ندا ناجی به زندان قرچک ورامین منتقل شد

ندا ناجی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر روز گذشته از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شده است. علاوه بر ندا ناجی، ۳ تن دیگر از بازداشت شدگان روز کارگر به نام‌های کیوان صمیمی، عاطفه رنگریز و مرضیه امیری علیرغم گذشت ۴۶ روز، کماکان در بازداشت هستند. این شهروندان در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر (۱ می) در مقابل ساختمان مجلس و اتفاقات پس از آن به همراه ده‌ها تن دیگر بازداشت و به زندان‌های اوین، قرچک و تهران بزرگ منتقل شدند ادامه مطلب »

بیش از یک میلیون نفر به کارزار جهانی برای آزادی نسرین ستوده پیوستند

در نخستین سالگرد دستگیری نسرین ستوده، وکیل دعاوی و مدافع سرشناس حقوق بشر در ایران، بیش از یک میلیون نفر در ٢٠٠ کشور و سرزمین جهان با پیوستن به کارزار تدارک دیده شده از سوی سازمان «عفو بین‌الملل»، خواستار آزادی وی شدند. بگزارش این سازمان امضاهای جمع آوری شده در کشورهای مختلف، به سفارت خانه‌های جمهوری اسلامی ایران تسلیم شده است. سازمان عفو بین‌الملل به همین مناسبت، روز پنجشنبه ١٣ ژوئن / ٢٣ خرداد، در سالروز دستگیری او، گردهمائی‌هائی را در شهرهای گوناگون و از جمله در پاریس سازمان داد…/ ادامه مطلب »

قتل یک زندانی سیاسی به دست دو زندانی بزهکار در زندان تهران بزرگ

علیرضا شیرمحمد‌علی ۲۱ ساله، زندانی سیاسی که بر خلاف اصل تفکیک جرایم زندانیان در زندان تهران بزرگ (زندان فشافویه) در بند بود به دست دو زندانی بزهکار به قتل رسید. او که از تاریخ ۲۳ اسفند ۹۷ در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری در این زندان و مخالفت با طرح درخواست انتقالش به زندان اوین، دست به اعتصاب غذا زده بود، روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین پس از ۳۴ روز، با وعده مساعد مسئولان به اعتصاب غذایش پایان داده بود. ادامه مطلب »

نقش پررنگ زنان در دستگیری های اخیر حکومت ایران

دستگیری فعالان مدنی در ایران همه روزه از سوی نهادهای امنیتی ادامه دارد. برجسته ترین آنها، کارگران، آموزگاران، دانشجویان، روزنامه نگاران و وکلای دادگستری هستند.  حرکت های اجتماعی که معلول مشکلات اقتصادی و محدود کردن آزادی های سیاسی در ایران است.پدیده دیگر بازداشت افرادی است که تنها حرکت های اعتراضی را اطلاع رسانی کرده اند. از اتهامات دیگر تشویق به فساد و فحشا بخاطر حمایت از دختران خیابان انقلاب برای اعتراض به حجاب اجباری است ادامه مطلب »

نامه سپیده قلیان از زندان قرچک ورامین: دنیای زندان دنیای بی‌خبری است

سپیده قلیان، فعال مدنی در بازداشت که روز دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸ از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شده است، در نامه‌ای که از این زندان نوشته، به جزییات این انتقال و به شرح احوال خود پرداخته است. این فعال مدنی به دستور مقام‌های امنیتی جمهوری اسلامی همراه با اسماعیل بخشی، فعال کارگری و امیر (علی) امیرقلی، روز یک‌شنبه هشتم اردیبهشت ۹۸ از زندان سپیدار اهواز به زندان اوین منتقل شده بود ادامه مطلب »

فشار بیش از پیش بر وکلای مدافع حقوق بشر در ایران

امیر سالار داودی، نسرین ستوده و محمد نجفیکمپین حقوق بشر ایران در گزارشی که ۱۵ خردادماه منتشر کرده نوشته در عرض کمتر از یک سال سه وکیل حقوق بشر در ایران به احکام زندان طولانی مدت محکوم شده‌اند. سازمانهای حقوق بشر معتقدند که حکومت با این روش در پی ایجاد رعب و وحشت و فشار بر وکلاست تا از پذیرفتن پرونده‌های فعالان سیاسی و مدنی خودداری کنند. تا افراد بازداشت شده با اتهامات مربوط به امنیت ملی مجبور به انتخاب وکیل از لیست مورد تایید رئیس قوه قضاییه شوند… ادامه مطلب »

عفو بین‌الملل در روز جهانی محیط زیست؛ سرکوب فعالان محیط زیست را پایان دهید

 ۵ ژوئن از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی محیط زیست نام گذاری شده است. روز جاری مصادف با این روز سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای بار دیگر از مقامات ایران خواسته است که سرکوب فعالان محیط زیست را پایان دهد. این سازمان در این بیانیه با اشاره به بازداشت طولانی مدت هشت فعال محیط زیست به نام های سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان، عبدالرضا کوهپایه و مراد طاهباز از مواجه این افراد با خطر اعدام ابراز نگرانی کرده است… ادامه مطلب »

نرگس محمدی: جنگ، تحریم و خشونت مانع صلح است، استبداد نیز هم

استبداد و جنگ، در تخریب جوامع، دو روی یک سکه‌اند و مخرج مشترک نمادین ان خشونت است. از همین روی آن‌سان و با همان قدرتی که در مقابل جنگ و خشونت ایستاده و خواهیم ایستاد بر ما رسالتی است که هرگز کوتاهی در مقابله با ان را نمی‌وانیم توجیه کنیم و ان مقابله با حکومت استبدادی است. سالهاست شاهد سرکوب و خفقانی هستیم که حاصل ان فساد سیستماتیک بی‌پایان و بی‌حد و مرز حکومتگران و فقر و تنگدستی روز افزون مردم، عدم آزادی بیان و عقیده، حصر و حبس و بستن دهان مخالفان و منتقدان… ادامه مطلب »

موج تازه بازداشت زنان معترض به حجاب اجباری در تهران

فرشته دیدنی، زنی که سایر زنان ایرانی به چالش «برداشتن حجاب در مترو‌ها» دعوت کرده بود به گفته پدرش بازداشت شده است. او در این چالش عکس مژگان کشاورز را با خود به خیابان برده و خواستار آزادی همه معترضان به حجاب اجباری شده بود. مژگان کشاورز اکنون در بازداشت است. ناهید شقاقی زن دیگری است که در روزهای اخیر به اتهام پیاده‌روی بدون حجاب بازداشت شده است… ادامه مطلب »

آزادی دو بازداشتی روز کارگر، انتقال سپیده قلیان به قرچک

و ۳۰ سال حبس تعزیزی برای امیرسالارداودی وکیل دادگستری

حسن سعیدی ازاعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که درروزجهانی کارگر۱۱اردیبهشت توسط عوامل امنیتی درتجمع اعتراضی مقابل مجلس بهارستان به همراه تعدادی ازرانندگان شرکت واحد و تعدادی ازدیگرفعالین کارگری ومدنی بازداشت شده بودند که بجز ۷نفرهمگی با قرارکفالت ووثیقه اززندان آزادشدند که امروز ۱۳خرداد ناهید خداجو دیگر بازداشتی روز جهانی کارگر با قراروثیقه اززندان اوین آزادشد ….سپیده قلیان به زندان قرچک ورامین منتقل شد….امیر سالار داودی، وکیل دادگستری به ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم شد ادامه مطلب »

دستگیرشدگان روزکارگر را آزاد کنید

امروز در سی و دومین روز برای پیگیری وضعیت ‎#بازداشتیان_روز_کارگر رفتیم جلو دادسرای اوین به گفته بازپرس پرونده به درخواست وزارت اطلاعات قرار بازداشت ‎#ندا_ناجی ۱۲ روز دیگه تمدید شده و باید تحت بازجویی باشه عاطفه_رنگریز با پایان مدت بازداشت به زندان قرچک منتقل شده، برای ‎#ناهید_خداجو وثیقه ۱۵۰ میلیونی بریدند، قرار بازداشت ‎#حسن_سعیدی و ‎#فرهاد_شیخی نیز به وثیقه تبدیل شد، اما هیچ اطلاعی از وضعیت ‎#مرضیه_‌امیری به خانواده‌اش داده نشد ادامه مطلب »

وخامت وضع جسمانی نرگس محمدی بدنبال محرومیت دارویی وی در زندان اوین

نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر محبوس در زندان اوین پس از عمل جراحی و بازگردانده شدن به زندان دچار عفونت پس از عمل شده است. گفته می شود این عفونت به دلیل محرومیت از داروهای آنتی بیوتیک بوجود آمده است. وی روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ماه جهت انجام عمل جراحی هیسترکتومی (خارج کردن رحم)، تحت الحفظ نیروهای امنیتی به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قرار گرفته بود، او بپس از عمل به زندان بازگردانده شد ادامه مطلب »

ویدا موحد آزاد شد

ویدا موحد دختر خیابان انقلاب، دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ آزاد شد. ‏ویدا موحدی معروف به موحد، اولین زنی بود که در اعتراض به حجاب اجباری، ۶ دی ۹۶ بالای یک سکوی برق در خیابان انقلاب رفت و روسری‌اش را از سر برداشت، یک ماه بعدهم در ۷ آبان به بالای «گنبد فیروزه‌ای میدان انقلاب» رفت و روسری‌ از سر برداشت و تعدادب بادکنک رنگی را در هوا تکان داد. او پس از این اقدام بلافاصله از سوی ماموران کلانتری خیابان انقلاب بازداشت و به اتهام «تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب» به یک سال حبس محکوم شد… ادامه مطلب »

نرگس محمدی را پس از انجام عمل و پیش از پایان مداوا به زندان برگرداندند

تقی رحمانی، فعال سیاسی مقیم فرانسه از بازگردانده شدن همسرش نرگس محمدی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، از بیمارستان به زندان پس از انجام عمل جراحی خبر داد؛ در حالی که او همچنان نیازمند مراقبت‌های پزشکی بوده است. او مقام‌های قضایی و امنیتی را مسئول سلامت همسرش دانست و نوشت فشارها برای بازگرداندن او به زندان ۳ روز ادامه داشته است ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی