امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و مشارکت اقتصادی(ایران)’

نابرابری اقتصادی مسئله مبرم زنان است

شواهد نشان می ‌دهد که بین برابری جنسیتی و برابری اقتصادی در جامعه رابطه تنگاتنگی وجود دارد و وضع زنان در جوامعی که نابرابری اقتصادی بیشتری دارند، بسیار وخیم تر است . در تمامی دنیا، بخصوص در کشورهای در حال توسعه، ‌نابرابری های اقتصادی بر روی زنان در مقایسه با مردان بیشتر تاثیر گذار است و زندگی آنان را مختل می ‌کند.. رهایی زنان چه در کشور ما و چه در سایر نقاط دنیا از تبعیض جنسیتی در اقتصاد از طریق تشکل و مبارزه برای دستیابی به شناخت از ارزشمند بودن کار زنان و جایگاه به حق آنان در جامعه به دست میاید…/ ادامه مطلب »

زنان و چالش خروج از حاشیه‌ی نظام رفاهی

من در این یادداشت کوتاه قصد ندارم، و نمی‌توانم، به ایده‌ای عینی و عملی برای برون‌رفت زنان از وضعیت محصور و مطرود کنونی‌شان در نظام رفاهی ایران اشاره کنم. در عوض خواهم کوشید با صرف‌نظر از رویکرد تجویزی، استدلال‌هایی را عرضه کنم که ممکن است برای تحلیل عمیق‌تر بن‌بست رفاهی زنان مفید باشند. بیش از هر چیز، ذهن من درگیر این پرسش است که چگونه می‌توان از ادراکی که صرفاً محرومیت‌ها را پررنگ می‌کند و به رهیافت‌های کاهش نابرابری‌ها نمی‌اندیشد، فاصله گرفت…/ ادامه مطلب »

مشارکت اقتصادی زنان در ایران ۱۶.۹ درصد است

مشارکت اقتصادی زنان در ایران ۱۶.۹ درصد استمعاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری بر لزوم بهره‌گیری از همه ظرفیت سرمایه‌های اجتماعی برای نیل به توسعه پایدار و متوازن تاکید و بیان کرد: با این وجود «نرخ مشارکت اقتصادی زنان» به‌عنوان یک سرمایه مهم اجتماعی در ایران هنوز ۱۶.۹ درصد است. ادامه مطلب »

ایران در جایگاه ۱۴۸جدول شکاف جنسیتی ۲۰۱۹: شش پله سقوط

ایران با ۶ پله سقوط در شاخص شکاف جنسیتی در جایگاه ۱۴۸ و بعد از کشور‌های مثل عربستان، توگو و بحرین قرار گرفت. شاخص شکاف جنسیتی چیست و شامل چه متغیرهایی می‌شود؟.. دو مشکل اقتصادی و سیاسی دلیل اصلی این سقوط ۶ پله‌ای در طی دو سال گذشته است درمورد وضعیت مشارکت سیاسی شرایط زنان در طی دوسال اخیر تغییری نکرده است اما چنانچه فقر و مشکلات اقتصادی افزایش یافته است زنان از این مسئله آسیب بیشتری دیده‌اند…/ ادامه مطلب »

شکاف جنسیتی تلنگری بر راه های نرفته

گپ و گفتی با دکتر فاطمه وثوقی مدیرمسئول فصل نامه تخصصی توانمندسازی زنان و نویسنده کتاب «شهر دوستدار زنان»؛ زنان و کودکان همیشه قربانیان اصلی تبعیض ها، خشونت ها، تحریم‌ها و جنگ‌ها هستند. برای ما هم استثنایی نیست. اقتصاد ضعیف اولین تاثیرش را بر زندگی زنان و کودکان و اقشار ضعیف می‌گذارد. اولین هزینه‌های مستقیم تحریم‌ها بر تخریب معیشت زنان و تاثیر بعدی بر روی رشد خشونت جنسیتی و نقض حقوق زنان خواهد بود. در عین حال به نظر می‌رسد در طیف وسیعی شاخص‌های مختلف آموزش، بهداشت، مشارکت سیاسی و اقتصادی در مورد زنان ما تاثیر خواهد پذیرفت… ادامه مطلب »

تبعیض بین انسان ها تفکر واپس گرایی است

ایجاد شکاف بین زنان و مردان و تفکیک آنان بر پایه جنسیت از تفکر انسانی دور است. ایجاد چنین فاصله ای بین انسان ها و تقسیم بندی شان بر پایه جنسیت ریشه در تفکر واپسگرایی دارد و باید با آن مقابله کرد. ../ ادامه مطلب »

بررسی استدلالهای ترویج‌دهندگان «چند همسری» از دیدگاه جامعه‌شناسی

“مدافعان «چندهمسری» شناخت دقیقی از جامعه امروز ایران ندارند
یک جامعه‌شناس مسائل زنان در واکنش به برخی تبلیغات درباره ترویج چندهمسری می‌گوید: در حال حاضر استقلال اقتصادی و حق اشتغال از مهمترین مسائل زنان به شمار می‌رود و برنامه‌ریزی لازم هم برای حل این معضل وجود ندارد. حال برخی با استفاده از وضعیت نابسامان اقتصادی زنان، چندهمسری را به عنوان راه حل حمایت از زنان پیشنهاد می‌کنند. ادامه مطلب »

زنان مکانیک : روزی گاراژ خودمان را می‌زنیم

کیانا یاراحمدی و نیلوفر فرهمند دو دختر ۲۹ ساله ایرانی مدتی است در یک تعمیرگاه مشغول یادگیری فنون مکانیکی هستند. کیانا حقوق خوانده و نیلوفر در رشته گرافیک مدرک کارشناسی دارد. اگر این روزها سری به گاراژ استقلال بزنید می‌توانید این دو دختر ۲۹ ساله علاقه‌مند به کار مکانیک را ببینید. آنها در این ۵ ماه مشغول کارآموزی بودند و حالا بیش از گذشته به حرفه مکانیکی اشراف دارند…/ ادامه مطلب »

برای پیشرفت جامعه در تمامی زمینه‌ها حضور زنان یک ضرورت انکارناپذیر است

کار زنان تهدیدی برای کار مردان نیست؛ جامعه نیازمند حضور زنان در سیاست، اقتصاد و اشتغال است
بیکاری در کشور ما یک مشکل عمومی است و علل بیکاری چه برای مردان و چه برای زنان، ریشه در سیستم اقتصادی موجود دارد. چنین برخوردی با مسئله بیکاری فزاینده زنان، تلاشی جدی از سوی سران رژیم برای محدود کردن هرچه بیشتر حضور زنان در بازار کار و به نوبه خود در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی آنهاست. این نیز ریشه در دیدگاه زن ستیزانه و ارتجاعی “اسلام فقاهتی“ دارد…/ ادامه مطلب »

منع اشتغال زنان، خشونت پنهان در خانواده‌ها

منع اشتغال زنان در خارج خانه از جمله سنت‌های ظالمانه و بخشی از خشونت‌های پنهان علیه زنان در خانواده‌های سنتی است که از سوی نهادهای مذهبی نیز حمایت می‌شود. دختران و زنانی که به دلیل مخالفت پدر یا شوهر اجازه کار کردن پیدا نمی‌کنند، معمولا نه حمایتی قانونی دارند و نه افکار عمومی به تضییع حقوق آنها حساس است…/ ادامه مطلب »

اینجا زنان روزی ۱۰هزار تومان حقوق می‌گیرند!

«یک ماه سرکار می‌روم ۴۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرم، تازه همکارانم ۳۰۰ هزار تومان می‌گیرند. به من چون فوق لیسانس دارم صد هزار تومان بیشتر از بقیه می‌دهند. شاید این مشکل همه باشد. می‌دانم بیکاری همه جای کشور بیداد می‌کند، می‌دانم دستمزدها چندان بالا و برابر نیست، اما در شهر ما تفاوت دستمزد زنان و مردان باورنکردنی است.»…/ ادامه مطلب »

دشوار تر شدن حضور زنان در بازار کار، فاجعه ای دیگر از رژیم ولایت فقیه

با حاکم شدن رژیم ولایت فقیه در کشورمان ، از همان ابتدا زنان با مشکلات فراوانی از جمله مسئله اشتغال و ورود به بازار کار و فعالیت های اجتماعی روبرو شده اند. معضلی که سبب خانه نشین شدن اکثر زنان و در نتیجه گرفتن استقلال اقتصادی و اجتماعی از آنها شده است. متاسفانه با سیاست های زن ستیزانه ، واپس مانده و ارتجاعی رژیم ولایت فقیه ، به رغم پیشرفت زنان در زمینه تحصیلات عالی و افزایش مهارت های فنی و علمی ، همه روزه بر تعداد زنان بیکار افزوده شده …/ ادامه مطلب »

سهم زنان از اشتغال تنها ۱۹ درصد و مردان ۸۱ درصد!

43بر اساس گزارش مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در سال گذشته سهم زنان از تمام مشاغل مزد و حقوق بگیری تنها ۱۹ درصد و مردان ۸۱ درصد بوده است که این امر نشان می‌دهد مردان و زنان دسترسی بسیار نابرابری به مشاغل مزد و حقوق بگیری در کشور دارند… ادامه مطلب »

چرا ۲ میلیون زن در حاشیه‌های پرخطرِ اقتصاد، نان درمی‌آورند؟!

چرا نرخ مشارکت اقتصادی زنان ایرانی، علی‌رغم سطح بالای تحصیلات و مهارت‌ها، ۱۰ درصد از میانگین خاورمیانه پایین‌تر است و چرا هرچه زنان، تحصیلکرده‌تر و توانمندتر می‌شوند، هجوم‌شان به سمت اقتصاد غیررسمی و مشاغلی مانند دستفروشی بیشتر می‌شود؟! ادامه مطلب »

گرایش بازار کار ایران به روستا همزمان با کاهش مشارکت اقتصادی زنان

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری و همچنین میزان مشارکت اقتصادی در روستاها بیشتر از شهرهاست. علاوه بر این نرخ بیکاری در تمام فصل‌های سال در مردان کمتر از زنان بوده است. بر اساس این بررسی نرخ مشارکت اقتصادی مردان در مقایسه با زنان در حال افزایش چشمگیر است. بنابراین بازار کار ایران از شهر به روستا تغییر مسیر می‌دهد و هر چه می‌گذرد سهم مردان از بازار کار افزایش بیشتری پیدا می‌کند. مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در ایران را ۱۱,۷ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی را ۴۰,۵ درصد اعلام کرد. نرخ بیکاری در تمام فصل‌های سال در مردان کمتر از زنان بوده است …/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی