امروز:   مرداد ۳, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
جولای 2017
د س چ پ ج ش ی
« Jun    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و مشارکت اقتصادی(ایران)’

افزایش شکاف جنسیتی در بازار کار ایران: اشتغال «مردانه‌تر» شد

1سهم زنان در بازار کار ایران طی یک دوره ۱۰ ساله کاهش یافته است. نتایج آمارگیری از نیروی کار و مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد که در برابر افزایش ۱۱.۱ درصدی سهم مردان در بازار کار، اشتغال زنان ۱۲.۶ درصد کاهش یافته است…./ ادامه مطلب »

زنانی تحصیل کرده با دستمزدهای ۱۵۰ هزارتومانی

2 گزارشی از کار زنان تحصیلکرده با دستمزدی کمتر از قانون کار، بدون‌ بیمه و قرارداد ..این‌ روزها دختران و زنان تحصیلکرده که در مهدکودک‌های خصوصی، مطب‌های پزشکان، دفاتر مهندسی و صنف‌های مختلف بازار و… مشغول به کار هستند، بیشتر از هر دوره دیگری به چشم می‌آیند؛ کارگرانی ارزان که میل به استقلال، اجبار فقر، بیکاری و… آنها را وادار به پذیرش کارهایی با دستمزد پایین، بدون قرارداد و بیمه و شروطی متفاوت کرده است…/ ادامه مطلب »

ویدئو/برابری در بازار کار یک ضرورت است

زنان در ایران با مجموعه‌ای از موانع قانونی و اجتماعی مواجه هستند که نه تنها زندگی آنها بلکه معاش‌شان را نیز محدود می‌‏سازد و در نتیجه سبب نابرابری اقتصادی فاحشی در زندگی آنها می‏‎شود. با وجود اینکه زنان بیش از ۵۰ درصد فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها را تشکیل می‏‌دهند، نرخ شرکت آنها در نیروی کار فقط ۱۷ درصد است. گزارش سال ۲۰۱۵ شکاف جنسیتی در جهان که توسط مجمع جهانی اقتصاد تهیه شده است ایران را از نظر برابری جنسیتی در میان پنج کشور آخر (رتبه ۱۴۱ از ۱۴۵) قرار می‏‎دهد… ادامه مطلب »

نامه‌ای به تو، همکار عزیزم، که مادر هم هستی

workingmomمن هرگز به این فکر نیفتادم که از مادرم ناراحت باشم. من با کمال فروتنی فکر می‌کنم که او در مجموع مرا خیلی خوب تربیت کرد.اگر او هر روز هفته را فقط به من اختصاص داده بود هم نمی‌توانست جلوی خطاها و اشتباهای بسیار من را بگیرد. بر عکس شاید من حتی بیشتر اشتباه می‌کردم
ادامه مطلب »

انقلاب خاموش زنان در ایران

دوران دور نگاهداشتن زنان از بازار کار و تولید به سرانجام رسیده است. با احتساب سهم اشتراک زنان در تولید معادل ۱۵ درصد به‎علاوه بازار غیررسمی اساسا زنانه کار در ایران به میزان سی درصد، بافت و دینامیسم طبقه کارگر در ایران دچار تحولات عمیق شده است. بورژوازی ایران برای نیروی کار بسیار ارزانتر و تحصیل کرده زنان دندان تیز کرده است. جمهوری اسلامی با فرمول “برابری جنسی، نه ” اما “عدالت جنسیتی، بله” با زایمان نوع و موج جدیدی از فمینیسم که هم اسلامی باشد و هم از جذبه لازم برای یک پرچمدار بهبود اقتصادی زندگی کارگران زن در چهارچوب خود حکومت برخوردار باشد، به استقبال این پدیده رفته است. ادامه مطلب »

نسخه‌های ارتجاعی ولی فقیه رژیم برای محدود کردن فعالیت‌های اجتماعی زنان

9ed352c7c2695c4d7147aee8a047b618سرمشق قرار دادن افرادی که در زمانهٔ خویش در جامعه‌یی به‌شدت عقب‌مانده و واپس‌گرا زندگی می‌کردند، نهایت تفکر ارتجاعی حاکمان کشور، و ابعاد فاجعه را پیشِ روی فعالان جنبش‌های اجتماعی قرار می‌دهد. دختر پیغمبر در سنین بسیار پایین در جامعهٔ عقب‌مانده و بیابان‌نشین عربستان ازدواج کرد و صاحب سه فرزند شد و طول عمرش هم کمتر از دو دهه بوده است. به‌علاوه، جامعهٔ عربستان، جامعه‌یی بدوی و عمدتاً چادرنشین بود، بدین معنا که خانه‌یی هم وجود نداشت که خانه‌داری کنند../ ادامه مطلب »

قضاوت‌های غلط بار روانی آزارها بر زنان شاغل را افزایش می‌دهد

imagesتقریبا هیچ آماری‌ درباره‌ میزان‌ آزار جنسی‌ زنان‌ در محیط‌های‌ کاری‌ در ایران‌ وجود ندارد. تنها در جزوه‌ ای‌ که‌ در سال‌ ۱۳۸۲ به‌ کوشش‌ کمیته‌ جمع‌آوری‌ اسناد و گزارش‌های‌ ستاد مبارزه‌ با خشونت‌ علیه‌ زنان‌ با عنوان‌ «خشونت‌ کاری‌، اعمال‌ سلطه‌ کارفرمایان‌» منتشر شد، به‌ رواج‌ گسترده‌ آزار جنسی‌ زنان‌ در محیط‌های‌ کاری‌ ایران‌ اشاره‌ شده‌ است‌../ ادامه مطلب »

هرجا که قدرت هست، زنان نیستند!

IMG2008061883388در سال‌های اخیر، اگرچه با توسعه آموزش عالی، زنان در کسب مشاغل بیرون از خانه، موفقیت‌های نسبی کسب کرده‌اند ولی هنوز در اشغال سمت‌های مدیریتی از تبعیض‌های چندگانه‌ای رنج می‌برند. هنوز در سازمان‌های اداری و صنعتی، روش‌هایی از طبقه‌بندی مشاغل تحت عنوان تقسیم کار جنسیتی عمودی وجود دارد که بر حسب آن، احراز سمت‌های مدیریتی بر‌اساس جنسیت صورت می‌گیرد و احتمال اینکه زنان در مشاغلی با پایگاه بالا و موقعیت‌های قدرتمند به خدمت گرفته شوند، به مراتب بسیار کمتر از مردان است../ ادامه مطلب »

بازنشستگیِ پیش از موعد، ادامهٔ سیاستِ خانه‌نشین کردن زنان

521875ebce2b995a968cd1e2d820d73aرژیم ولایت‌فقیه در طول زمان موجودیش، یکی از هدف‌های اصلی‌اش پاک‌سازیِ حضور کوشا و کنش‌های صنفی و اجتماعی زنان از حیات اجتماعی جامعهٔ ما بوده است. اینکه این مصوبه تنها زنان را شامل شده است، هدف‌های پشت پردهٔ تصویب آن را به‌روشنی آشکار می‌کند. دغدغهٔ دولتیان فشار به صندوق‌های بازنشستگی است، اما نگرانی نیروهای مترقی و فعالان مدنی، برنامه‌های حساب شده‌ای است که قرار است زنان را خانه‌نشین کند./ ادامه مطلب »

آینده مبهم زنان جویای کار

IMG2028245889239 دورکاری، تبدیل مرخصی سه‌ماهه زایمان به ۶ماه، کاهش ساعت کاری زنان دارای شرایط خاص و حالا بازنشستگی پیش از موعد زنان… اینها چند نمونه از طرح‌هایی بوده که در سال‌های گذشته بارها و بارها فعالان حوزه زنان را به واکنش‌های متفاوتی واداشتند؛ طرح‌هایی که به باور بسیاری، با اولویت‌گذاری سیاست‌های ابلاغی افزایش جمعیت، وضعیت زنان در بازار کار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند و بر گستره شکاف جنسیتی در بازار کار اضافه می‌کنند . ./ ادامه مطلب »

نرخ بیکاری زنان جوان بالاتر از ۴۷ درصد

نتیجه تصویری برای عکس نرخ بیکاری زنان جواناین روزها بیکاری در جامعه بیداد می کند و نداشتن امنیت شغلی برای شاغلان نیز از عواقب افزایش بیکاری است. در واقع این روزها جمعیت جویای کار انقدر زیاد است که کارفرماها با خیال راحت دست به اخراج  می زنند و به راحتی نیروی کار ارزان را جایگزین می کنند. میانگین نرخ بیکاری زنان جوان کشور در تابستان امسال ۴۷٫۳درصد و نرخ بیکاری ۱۵ استان کشور بیش از میانگین است… ادامه مطلب »

تاثیر اشتغال زنان بر توسعه

eshtehghalیکی از مهم ترین معیارها جهت سنجش درجه توسعه یافتگی یک کشور، میزان اهمیت و اعتباری است که زنان در آن کشور دارا می باشند. مشارکت اقتصادی زنان می‌تواند زمینه را برای افزایش نرخ رشد اقتصادی فراهم آورد  و آن را به یکی از بزرگ‌ترین منابع سرمایه‌گذاری برای کشورهای در حال توسعه تبدیل کند ادامه مطلب »

برخی رشته‌های دانشگاهی حذف می‌شوند؛ بازار کار اشباع است

بیکاری زنانوزارت علوم ایران قرار است رشته‌های دانشگاهی فاقد جذابیت برای بازار کار را از چرخه آموزش عالی حذف کند. در حالی که ۶۵.۵ درصد زنان تحصیل‌کرده بیکارند و ۱۳ درصد مردان، وزارت علوم می‌گوید که برای برخی رشته‌ها بازار کار وجود ندارد. ادامه مطلب »

دو لبه توسعه از نگاه رنانی

hojume-zanana-be-bazar-karیک اقتصاددان با بیان اینکه توسعه پایدار، وابسته به وجود زنان توانمند است، گفت: برای داشتن زنان توانمند در جامعه باید توانایی گفت‌وگو را پرورش دهیم، که این مهم؛ تلاش نهادهای اجتماعی را طلب می‌کند..اگر کشوری زنان توانمند داشته باشد، سرمایه، قدرت و توسعه را با خود به همراه می‌آورد. در صورتی که در نبود این چنین زنانی، حتی دموکراسی نیز عامل تخریب می‌شود../ ادامه مطلب »

محیط کار باید امن باشد

logoزنان شاغل در محیط کار نه تنها درگیر تبعیض جنسیتی مانند دریافت دستمزد نابرابر برای کار یکسان (نسبت به همکاران مرد)، نبود فرصت ارتقای شغلی به‌ویژه در پست‌های مدیریتی میانه و کلان، نبود امکانات نگهداری فرزند در محل کار و … هستند، بلکه «آزار جنسی» را نیز در این محیط تجربه می‌کنند../ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی