امروز:   دی ۲۸, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
ژانویه 2019
د س چ پ ج ش ی
« دسامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار و گزارشهای ايران’

سرمای استخوان سوزِ ناداری در “آونگانِ قروه” / مگر وزیر نگفت از دانش‌آموزان پول نگیرند؟!

کارخانه‌ تعطیل شد؛ هیچ مقام مسئولی نپرسید از این به بعد چطور می‌خواهید روزگار بگذرانید! آیا من به قدر تحصیل رایگان فرزندم «حق» ندارم؟! قرار بود کارخانه را احیا کنند؛ گفتند زنجیره فولاد می‌زنیم؛ چه شد؟ هیچ یک از این حرف‌ها به نتیجه نرسید حالا باید از کجای سفره‌ خالی‌ام برای تحصیل فرزندم بزنم؟!…/ ادامه مطلب »

«امیدوارم نامه تظلم خواهی ام به سرنوشت تظلم خواهی اسماعیل بخشی منجر نشود»

آنان می گفتند: بگو غلط کردم که خواهان برابری آموزشی هستم؛ بگو غلط کردم که گفته بودم حق کودکان، آموزش رایگان است نه، بگو غلط کردم اگر خواهان کالایی نشدن آموزش هستم؛ بگو غلط کردم که اگرگفتم اختلاف طبقاتی شیره جان مردم را گرفته است!
سه ساعت و نیم تحت فشار، تهدید و بی احترامی، بازخواست شدم چرا که طبق قوانین اساسی کشور یعنی اصول ۲۶ و ۲۷ همراه همکاران ستمدیده ام در تجمعی قانونی و مسالمت آمیز شرکت کرده بودم…/ ادامه مطلب »

۱۷درصد ازازدواج‌ها مربوط به دختران زیر ۱۸سال / ۱۴هزار کودک بیوه زیر ۱۸سال در کشور

یک پژوهشگر اجتماعی با استناد بر پژوهش صورت گرفته با بیان اینکه ۱۷ درصد از ازدواج‌های کشور مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است، گفت: ۱۴ هزار کودک بیوه زیر ۱۸ سال در کشور وجود دارد. او با اشاره به اینکه آمار طلاق این کودک عروسان و آمار واقعی ولادت نوزادان از چنین مادران خردسالی شایان توجه است توضیح داد: در سال ۹۴، ۹۷ هزار و ۸۶۲ نوزاد از مادران زیر ۱۹ سال متولد شده‌اند که از این میان ۱۵۱۱ نفر زیر ۱۵ سال سن داشتند. به گفته این پژوهشگر ، بر اساس آخرین سرشماری‌ها، ۹۵ هزار مورد طلاق زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ رخ داده است و فقط در سال ۹۴، ۱۲۰۰ کودک زیر ۱۴ سال به آمار کودکان مطلقه کشور افزوده شدند…/ ادامه مطلب »

آیا افزایش جمعیت معادل بالا رفتن اقتدار ملی است ؟

جمعیت قابل توجهی زیرخط فقر مطلق هستند..زمانی که مدیریت اجتماعی و نظام سیاسی قادر نباشد جمعیت فعلی را به نحوی مدیریت کند که این جمعیت هرروز توانمندتر، مقتدرتر و سالم‌تر شود، و مشکلات اجتماعی کمتر داشته باشد، مولدتر شود و به‌جای اینکه فقیرتر شود ثروتمندتر شود، به جای آنکه نابرابرتر شود متعادل‌‌تر شود در این صورت چگونه می‌توان انتظار داشت همین مدیران، جمعیت بزرگ‌تری را مدیریت کنند؟ بنابراین نفس افزایش و یا کاهش جمعیت به‌خودی‌خود تعیین‌کننده نیست بلکه کیفیت آن جمعیت است که بر اقتدار ملی و سرنوشت یک جامعه اثرگذار خواهد../ ادامه مطلب »

درخواست درمان فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی

نتیجه تصویری برای عکس نرگس محمدی و نازنین زاغریکارشناسان حقوق بشر سازمان ملل خواهان دسترسی فوری نازنین زاغری و نرگس محمدی به رسیدگی‌ها و مراقبت‌های پزشکی شدند. آنها همچنین با استناد به گزارش گروه بازداشت‌های خودسرانه خواستار آزادی این دو زندانی شدند… ادامه مطلب »

گفتگو با عفت ماهباز: «شلاق می‌زدند که نماز بخوانیم»

اسماعیل بخشی، کارگر نیشکر هفت‌تپه پس از آزادی درباره شکنجه‌هایی که بر او رفت، افشاگری کرد. در پی آن دیگر قربانیان شکنجه در زندان‌های جمهوری اسلامی در کارزار آنلاین «#من_هم_شکنجه_شدم» به شرح روایت‌های خودشان پرداختند. در همین راستا عفت ماهباز،‌ زندانی سیاسی در دهه ۱۳۶۰ در گفت‌و‌گو با «زمانه» شکستن سکوت درباره شکنجه را یک «وظیفه» در مسیر دادخواهی می‌داند و روایت می‌کند که چگونه شکنجه‌گران در ۱۳۶۷ برای واداشتن زنان زندانی چپ‌گرا به نماز خواندن آنها را شلاق می‌زدند… ادامه مطلب »

چالش‌های پیش روی زنان در شرایط بحران اقتصادی چیست؟*

در چند سال گذشته نظام اقتصاد سیاسی سرمایه‌داری و به تعبیری دولت سرمایه‌داری کنونی ایران با بحران مواجه بوده است؛ بحرانی که در ماه‌های اخیر با تحریم‌های گسترده علیه ایران و سقوط ارزش ریال به نقطه اوج خود خواهد رسید. در این میان لبۀ تیز این بحران و نیروی ویرانگر آن بیش از همه متوجه کارگران، زنان و دیگر گروه‌های تحت ستم و محروم خواهد بود. از آنجا که نابرابری جنسیتی و جنس‌گرایی عمیقاً در ساختار روابط اقتصاد جاری نهادینه شده است، بیشترین آسیب‌ها به زنانی می‌رسد که تحت ستم‌های چندگانه قرار دارند. زنان ساکن در زیستگاه‌های غیررسمی، زنان مهاجر، زنان کارگر، زنان در مشاغل غیررسمی، زنان روستایی، زنان بلوچ، زنان سنی، زنان مرزنشین و … ادامه مطلب »

«لبخند می‌زنند، دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند»

نامه سه زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین؛ صبا کرد افشار، یاسمن آریانی و آذر حیدری، سه زندانی محبوس در بند زنان زندان اوین در نامه‌ای سرگشاده ضمن اشاره به وضعیت معیشتی مردم ایران و گرانی گفته‌اند «همه چیز شبیه قتل‌ها، بازداشت‌ها و خفقان موجود در دهه ۶۰، ۷۰ و سال ۸۸ است. با این تفاوت که به مردم لبخند می‌زنند دروغ می‌گویند و مردم را گرسنه نگه می‌دارند». این سه زندانی در جریان اعتراضات مردادماه سال جاری در تهران بازداشت و به اتهام اخلال در نظم عمومی هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند… ادامه مطلب »

آغاز اعتصاب غذای نرگس محمدی و نازنین زاغری در زندان اوین

نرگس محمدی و نازنین زاغری، دو زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین که در روز ۹ دی ماه طی نامه ای اعلام کرده بودند در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی شان در مرحله اول به مدت سه روزه دست به اعتصاب غذا می زنند، از امروز اعتصاب خود را آغاز کردند. در خبری دیگر وزارت امور خارجه انگلستان سفیر ایران در لندن را در ارتباط با پرونده نازنین زاغری احضار کرد ادامه مطلب »

گزارش میدانی اعضای دیده‌بان آزار در میدان منیریه

همسرم بفهمد روزگارم را سیاه  خواهد کرد
«مقصر دانستن قربانی»، به عنوان امتدادی از حاکمیت مکانیزم‌ وسیع و سرکوبگر مردسالارانه، مهم‌ترین عاملی است که حتی توان مقابله با آزار و مداخله را از قربانی گرفته و به بازتولید آزار خیابانی و مشروعیت بخشی به رفتار آزارگران دامن می‌زند. تجربه یک روشنگری و تعامل: ادامه مطلب »

زنان و بیم ابژگی؛روابط پیش از ازدواج زنان

این مقاله با عنوان تعریف دگرگونه زنان از رابطه زنانه در اولین همایش بین المللی جنسیت و انسان شناسی ارائه شده است و نویسنده بخشی از ان را در انجمن مطالعات زنان در روز ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ ارائه کرده که در دو بخش در اینجا بازنشر می شود ادامه مطلب »

درخواست دیه چهار ماه پس از اعدام زانیار و لقمان مرادی

امام جمعه مریوان، در حالی که چهار ماه از اعدام زانیار و لقمان مرادی، به اتهام “دست‌داشتن در قتل پسرش”، گذشته‌است، با مراجعه به دادگستری تهران خواهان دریافت دیه پسرش شده است.حکم اعدام‌ زانیار و لقمان مرادی، سحرگاه شنبه ۱۷ شهریورماه، در حالی اجرا شد که پرونده کیفری‌شان، در دستگاه قضایی ایران باز بوده و علیرغم گذشت بیش از چهار ماه از اعدام این دو زندانی سیاسی، هنوز از محل دفن آنان اطلاعی در دست نیست ادامه مطلب »

کمبودِ کادر، تزریقِ مرگ به پرستاران

یک فعال صنفی پرستاران گفت: نسبت کادر پرستاری به جمعیت در ایران یک چهارم متوسط جهانی است. پرستاران ایران ۱۰ برابر پرستاران اروپایی تحت فشار کاری قرار دارند .به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۰۰ پرستار در کشور وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقم ۱.۶ است؛ درحالیکه در اروپا به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۱۰۰ کادر پرستاری وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقمی حدود ۱۰ است…/ ادامه مطلب »

بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان کشور و جمعی از معلمان در حمایت از اسماعیل بخشی

فریادهایی که در تمامی این سال‏ها علیه «شکنجه» برآمده‌ است گویای این نکته‌‏اند که مسئله مطلقا جناحی نیست و جناح‌های سیاسی “اصلاح‏طلب” و “اصولگرا” در استفاده از این ابزار برای تداوم منطق اقتصادی – استثماری‌ای واحد، گوی سبقت را از یکدیگر ربوده‏ اند. ما به عنوان «دانشجویان» در تمامی سال‏های گذشته رفیقانی را از میان‏مان زخمی و جان داده در راه مبارزه علیه منطق سود محور و دانشبنگاه‌ساز و خصوصی‌ساز که بقایش در گرو چنین سرکوبی‏ست دیده‌ایم و هنوز هم می‏بینیم…/ ادامه مطلب »

کمپین معلمان سراسر کشور برای «بیمه تکمیلی کارآمد»

معلمان سراسر کشور کمپینی در اعتراض به «بیمه تکمیلی ناکارآمد» راه انداخته‌اند و تاکنون بیش از ۳۰ هزار معلم به آن پیوسته‌اند. این کمپین پس از آن راه‌اندازی شد که بیمه مرکزی در اطلاعیه‌ای بیمه «آتیه‌سازان حافظ» به‌عنوان بیمه تکمیلی فرهنگیان را غیرقانونی اعلام کرد و از سوی دیگر وزارت آموزش و پرورش به معلمان اعلام کرد بین انصراف از بیمه تکمیلی یا تن دادن به قرارداد با بیمه «آتیه‌سازان حافظ»، یک گزینه را انتخاب کنند…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی