امروز:   بهمن ۲۷, ۱۳۹۸    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار و گزارشهای ايران’

مرجان داوری به ۷۵ سال حبس محکوم شد

مرجان داوری، محقق و مترجم ۵۲ ساله محبوس در زندان قرچک ورامین توسط شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران از اعدام تبرئه و در پرونده دیگری در شعبه یک دادگاه کیفری به ۷۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۲۵ سال آن قابل اجرا خواهد بود. پیشتر حکم اعدام خانم داوری در آذرماه سال گذشته برای دومین بار در دیوان عالی کشور نقض شده بود. ادامه مطلب »

سن ابتلا به HIV به ۱۵ سال رسید

رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران گفت:”سن شروع رابطه‌های جنسی در ایران به ۱۳,۵ سالگی رسیده و خیلی از افرادی که با علائم اچ‌.آی‌.وی به ما مراجعه می‌کنند، ۱۵ و ۱۶ ساله‌اند”.محرز بیان کرد: “نکته مهم در این رابطه جمعیت پنهان مبتلا به HIV در روستاها هستند که به دلیل کنترل کمتر در روند پیشگیری و درمان، به خاطر مسائل اجتماعی، جزو آمار مخفی و خطرناک ابتلا به این ویروس در کشور ما به حساب می‌آیند. ادامه مطلب »

حمله گله سگ های ولگرد به دو کودک کار

بعدازظهر جمعه ۲۵ بهمن دو پسر بچه ۸ و ۱۱ ساله در زمان جمع آوری زباله در محل گود کاشف آباد مورد حمله گله سگ‌های ولگرد قرار می‌گیرند. امدادگران امروز ۷ صبح به وقت محلی جسد پسر ۸ ساله را در حالی پیدا کردند که سگ‌ها بخشی از بدنش را خورده بودند.این دومین کودکی است که طی یکسال گذشته در میبد طعمه سگهای ولگرد شده است ادامه مطلب »

طلاق و اعتیاد؛ دو آسیب مشترک همه استان‌ها

طلاق و اعتیاد؛ دو آسیب مشترک همه استان‌هاکارشناس مسئول مهارت‌های زندگی سازمان بهزیستی استان تهران دو موضوع طلاق و اعتیاد را آسیب اجتماعی مشترک تمام استان‌های کشور عنوان کرد و گفت همان‌طور که افراد زبان انگلیسی را در آموزشگاه‌ها و ورزش را در باشگاه‌ها یاد می‌گیرند، مهارت‌های زندگی را هم در ساختار مشخصی باید بیاموزند. البته آموزش مهارت‌های زندگی باید ساختاری عمومی داشته باشد و از پیش دبستان تا پیش دانشگاهی را شامل شود… ادامه مطلب »

در ستایش «همبستگی» زنان زندانی با دیگر زندانیان

معترضان و دگراندیشان را حبس می‌کنند تا از آنها آدم دیگری بسازند، بی‌آرمان و ناامید. اما با خواندن نامه‌ها و بیانیه‌هایشان می‌بینیم شعله‌ درونشان هنوز روشن است و گرما می‌دهد. در بند بودن به جای اینکه آنها را بشکند، راسخ‌ترشان کرده و گاه پیوند میانشان را با وجود تمام تفاوت‌ها، عمیق‌تر می‌کند. «همبستگی» اولین رشته پیوند میان زنان زندانی با دیگر زنان و مردان زندانی است. یکی از نوشته‌های جمعی شجاعانه و آگاه زنان زندانی، بیانیه‌ای است که ۱۷ زن زندانی سیاسی مرداد ماه ۹۷ برای حمایت از مادران معترض در بند از زندان اوین نوشته‌اند… ادامه مطلب »

جزئیات بازداشت ۳ دانشجوی دانشگاه تهران

احضار و بازداشت بهاره هدایت، امیرمحمد شریفی و معین زارعیان ۳ تن از دانشجویان دانشگاه تهران طی روز‌های گذشته با واکنش‌هایی همراه بود و از مسئولان دانشگاه و حتی وزارت علوم خواستار پاسخگویی بودند. در این راستا اسماعیل سلیمانی رئیس حراست دانشگاه تهران در خصوص علت بازداشت این دانشجویان می‌گوید: «من دلیل اتهام‌ها را نمی‌دانم، ولی به تجمع آخری که در آبان‌ماه در دانشگاه اتفاق افتاد، مربوط می‌شود. اگر بتوانیم کاری برای دانشجویان کنیم، حتما انجام خواهیم داد.» ادامه مطلب »

چادر؛ حجاب برتر اسلامی یا پوشش کهن ایرانی؟

در شاهنامۀ فردوسی بارها به چادر همچون پوشش زنان ایرانی پیش از اسلام اشاره شده است. در نقوش نه‏چندان پرشماری که از زنان دورۀ ساسانی برجای مانده‏اند، زنان طبقۀ اشراف معمولاً پوششی چادرمانند در بر می‏کردند. در دائره‏المعارف ایرانیکا آمده است: «پوشش زنانی که نه مقام شهبانویی داشتند و نه از الهه‏گان شمرده می‏شدند پیراهن (قبای) بلندی بود که یا بدون کمربند با آستین‏های بلند یا بدون آستین و از زیر سینه دارای کمربند بود… آنان روی پیراهن (قبای) آستین‏دار پوششی بر سر داشتند که از روی شانۀ چپ می‏گذشت و تا بخش پایین پیکر ادامه می‏یافت… ادامه مطلب »

رشته‌ی زنان و زایمان، ابزار کنترل اجتماعی بدن زنان

جهاز تناسلی زنانه به‌عنوان بخشی اصلی بدن زنان که کانون فشارهای گفتمانی و نیروهای نهادی است، محل اعمال نظارت اجتماعی از طریق پزشکی نیز بوده است. رشته زنان و زایمان اگرچه در انحصار زنان پزشک قرار گرفته است، اما با ساخت مردسالار جامعه و احاطه آن بر کنشگران، تا کنون تغییر به‌سوی رهایی‌بخشی در این رشته از علم پزشکی امکان پذیر نشده و مقاومتی در برابر هنجارهایی که زنان را در مرتبه‌ای فرودست حفظ می‌کنند، مشاهده نشده است… ادامه مطلب »

کاهش سن زنان سرپرست خانوار در ایران به ۱۴ سالگی

زنان سرپرست خانوار ـ عکس از آرشیوشمار زنان سرپرست خانوار در ایران رو به افزایش است و سن آن‌ها رو به کاهش. مدیرعامل جمعیت امدادی «امام علی» می‌گوید در برخی از استان‌هایی که کودک‌همسری شایع است افرادی با سن ۱۴ تا ۱۵ سال نیز سرپرستی خانوار را بر دوش می‌کشند… ادامه مطلب »

صدای تحریم انتخابات هر روز رساتر می‌شود

هم‌زمان با شروع مهلت قانونی تبلیغات انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، خواست فعالان مدنی و سیاسی و زندانیان سیاسی عدم شرکت در انتخابات است. گلرخ ابراهیمی ایرایی در بخشی از نامه‌اش با اشاره به بحث انتخابات می‌نویسد: «این رنج تا زمانی خواهد بود که باور کنیم که حق‌مان این نیست هر بار از میان غربال‌هایشان افرادی را انتخاب کنیم. انتخابات آن است که حضور احزاب و گروه‌های مختلف آزاد باشد؛ احزابی با تشکیلات مشخص و منسجم. دارای بیوگرافی و مرام‌نامه و برآمده از تفکرات گوناگون. انتخابات در نظام‌های تک‌حزبی که تحت لوای یک شخص اداره می‌شوند، بی‌معناست و نمایش آن اهانت به شعور جمعی است… ادامه مطلب »

بارش برف سنگین در گیلان منجر به مرگ ۷ نفر شد

بارش مرگبار برف در گیلان؛ زلزله شمال ایران را لرزاندبارش سنگین برف که ارتفاع آن در برخی شهرستان‌های استان گیلان به بیش از یک متر رسیده ضمن قطع برق، انسداد راه‌ها و تخریب منازل، دامداری‌ها و برنجکوبی‌های این استان، منجر به کشته شدن ۷ نفر و مصدوم شدن ۸۵ تن شد. گیلان برفی بعدازظهر چهارشنبه با یک زمین لرزه چهارونیم ریشتری نیز مواجه شد که مرکز آن شهر «احمد سرگوراب» بوده و هنوز از تلفات احتمالی این زلزله خبری منتشر نشده است. ادامه مطلب »

احتمال همدستی حراست دانشگاه با پلیس در بازداشت بهاره هدایت

Bahareh Hedayat (humanrights-ir.org)ضیا نبوی، از فعالان سابق دانشجویی که در جریان جنبش سبز نیز بازداشت و ۸ سال را در زندان سپری کرد، روز دوشنبه ۲۱ بهمن در توئیتی نوشت: «طبق گفته دانشجویان دانشگاه تهران، بهاره هدایت ظهر امروز توسط حراست دانشگاه تهران احضار شده و پس از مراجعه به آنجا دیگر خبری از او در دست نیست. گوشی او خاموش است و مسئول حراست نیز از وضعیت او ابراز بی‌اطلاعی می‌کند»! رئیس حراست دانشگاه تهران هم بدون توضیح درباره علت دعوت از خانم هدایت به دفتر حراست، گفت که دستگیری و بازداشت او زمانی اتفاق افتاد که او بیرون از محوطه دانشگاه بوده… ادامه مطلب »

اعتراض کانون نویسندگان ایران به صدور حکم زندان برای چهار زن معترض

کانون نویسندگان ایرانکانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای صدور حکم زندان برای زنان امضاکننده‌ی نامه انتقادی خطاب به حاکمیت را محکوم کرده است. گیتی پورفاضل، شهلا جهان‌بین، زهرا جمالی و شهلا انتصاری که در نامه‌ای خواستار برکناری علی خامنه‌ای شدند، هر یک به ۲۷ ماه زندان محکوم شده‌اند… ادامه مطلب »

نرگس محمدی از زندان زنجان: اینجا فقر و موادمخدر بی‌داد می‌کند

«نرگس محمدی» در نامه‌ای از وضعیت اسفبار زندانیان و وفور موادمخدر در زندان زنجان نوشته است. از زنان زندانی‌یی می‌نویسد که چگونه بی‌نوایی‌شان با فقر فرهنگی گره خورده… از فقر و اعتیاد آنها و در دسترس بودن مواد مخدر! و درعین‌حال با خود فکر می‌کند که چرا باید به چنین زندانی تبعید شود: «من اما… [هیچ‌کس را، در شبی تاریک و توفانی نکشتم من اما راه بر مرد رباخواری نبستم من اما نیمه‌های شب ز بامی بر سر بامی نجستم. در این جا چار زندان است…]»… ادامه مطلب »

سپیده قلیان: از صدای شکنجه می‌ترسم – گزارشی از بازداشتگاه اطلاعات اهواز

روز حضور سپیده قلیان در بازداشتگاه اطلاعات اهواز روایت اشک و رنج و زخم است. در سلول شماره ۲۴ صدای ناله‌های ناشی از شکنجه بازداشت شدگان را شنیده و اطرافش را بر اساس صداها و اندک تصاویری که به وقت خروج از سلول برای استفاده از سرویس بهداشتی و از زیر چشم‌بند می‌دیده برساخته است… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی