امروز:   مهر ۲۹, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘محیط زیست (ایران)’

ورود خامنه‌ای به پرونده فعالان بازداشت‌شده محیط زیست

پرونده فعالان محیط زیست به دستور خامنه‌ای به شورای عالی امنیت ملی ارجاع شده Ùˆ اتهام افساد فی‌الارض نیز حذف شده استپس از اعلام خبر برداشته شدن اتهام “افسادفی‌الارض” از برخی فعالان زیست‌محیطی توسط یک وکیل دادگستری، روز گذشته نیز یک نماینده مجلس اعلام کرد که خامنه‌ای دستور ارجاع پرونده این فعالان بازداشت‌ شده را به شورای عالی امنیت ملی صادر کرده است. پس از حدود دو هفته از بازداشت فعالان محیط زیست در بهمن‌ماه ۹۶، کاووس سیدامامی یکی از بازداشت‌شدگان به شکل مشکوکی در زندان درگذشت. مقام‌های زندان علت مرگ این فعال حامی محیط زیست را “خودکشی” اعلام کردند… ادامه مطلب »

ویدیو/ «رویای من دنیای بدون زباله»

فعالیتهای محیط زیستی ایران با نام «مادر محیط زیست ایران، مه‌لقا ملاح» گره خورده است. او سال‌ها از جان و دل برای محیط زیست ایران تلاش کرده تا فرهنگ محیط زیست را در بین مردمانش جا بیندازد. زنی که یک عمر برای آگاه‌سازی جامعه درباره محیط زیست کار کرد و زنان زیادی را آموزش داد و خودش بیشتر از هرکسی برای محیط زیست وقت گذاشت. او زنان را شمشیر دو لبه‌‌ای می‌داند که به راحتی می‌توانند به حفاظت یا نابودی محیط زیست کمک کنند. خانم ملاح در آگاه سازی زیست محیطی جامعه به وسیله زنان گام‌های موثری برداشته است. در این ویدیو با «خانم پسماند صفر» که یک سال است بدون تولید زباله زندگی می‌کند آشنا شویم… ادامه مطلب »

تجمع دوستداران محیط زیست در شهرستان دشتی

روز جمعه، جمعی از دوستداران محیط زیست و اعضای پویش نجات کوه بیرمی شهرستان دشتی واقع در استان بوشهر، در اعتراض به فعالیت واحد معدنی سنگ مرمریت این منطقه، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.فعالان زیست محیطی شهرستان دشتی گفتند که کوه بیرمی به عنوان ثروت ملی باید برای نسل آینده حفظ و از صدور مجوز فعالیت واحدهای معدنی بدون لحاظ استانداردهای زیست محیطی اجتناب شود…../ ادامه مطلب »

تجمع اعتراضی دوست داران محیط زیست در شهرستان شاهرود

جمعی از شهروندان و دوست داران محیط زیست شهرستان شاهرود در استان سمنان در اعتراض به ادامه فعالیت یک معدن که باعث آسیب رسیدن به قله شاهوار شده است، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کرده و طوماری در این خصوص امضا کردند. شاهرود شهری است که محیط زیست در زمره دغدغه‌های اصلی آن محسوب می‌شود چرا که سال‌ها است لابی‌های قدرت و ثروت دست از سر این شهر بر نمی‌دارند و مردم یک روز برای جنگل ابر نگران می‌شوند و روز دیگر برای شاهوار…/ ادامه مطلب »

سدسازی و نابرابری :گور پدردیگری گرایی درمسأله آب

روستاها در خط مقدم آسیب اند. لرستان، پاره تن ایران را دریابید

هزاران سال پیش اجدادمان ازراه شکار زندگی میکردند,بااختراع نیزه وچاقو توانستند برضعف خویش فائق آمده وبا استیلا برطبیعت بقای خویش راتضمین نمایند. آنها بزودیازهمین ابزار برای استیلا بر قلمرو یکدیگراستفاده کرده وبا کشتار همنوعان علاوه برطبیعت،اجتماعات انسانی ضعیف تررا نیز فرمانبردارخویش سازند، ابزارآنها دولبه داشت:یکی برای بقای نوع بشر ودیگری برای نابودی او ادامه مطلب »

درخواست الغای فوری مجوز ساخت‌وساز در۶۲ باغِ تهران

این روزها وقوع سیل‌های متعدد در جای‌جای ایران از جمله گلستان و شیراز خطر پاکتراشی درختان جنگلی، تخریب، و سؤمدیریت محیط طبیعی شهری و روستایی را بیش از هرزمانی نمایان کرده است. مدیریت شهرها و روستاهای ما هر روزه به ساخت و ساز و بلندمرتبه‌سازی در اراضی ملی و باغات به نفع نهادها و افراد خاص دامن زده و آن را توجیه می‌کنند ادامه مطلب »

سیل ٩٨ بلای آسمانی نبود!

سیل در گلستان و مازندران یک بلای آسمانی نیست! برای درک این موضوع خوب است ماجرای سیل در گلستان را از زاویه علمی ببینیم تا بدانید که بحران محیط زیست و جنگل خواری در شمال ایران تا چه اندازه ویرانگر و خسارت بار است. سیل‌های ویرانگر شمال بر اثر دخالت‌های نابه جای انسان در طبیعت رخ داده است. خلاصه این ماجرا آن است که نابودی جنگل‌ها و فرسایش شدید خاک موجب سیل‌های ویرانگر شمال شده است زیرا با کاهش شدید پوشش گیاهی آب به آسانی حرکت می‌کند و منجر به سیلاب‌های خطرناک می‌شوند..+عکس/ ادامه مطلب »

۴۵ درصد از تالاب بندر انزلی خشک شد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه حال محیط زیست کشور خوب نیست، اظهار کرد: استان های شمالی به ویژه گیلان و مازندران و گلستان مشکلات زیست محیطی ویژه ای دارند که بخشی از آن به عملکرد ضعیف اجرایی و بخشی دیگر به کوتاهی مراکز آموزشی در انجام رسالت فرهنگ سازی محیط زیستی برمی گردد. وی خشکسالی در جنوب و ریزگردها در غرب و بیماری جنگل های زاگرس و پسماند استان های شمالی را از جمله مشکلات زیست محیطی کشور دانست …/ ادامه مطلب »

اندیشه‌های سبز و گام‌های استوار ؛ زنانی که برای حفظ محیط زیست تلاش می‌کنند

مادر محیط زیست ایران اکنون بازنشسته شده و انجمنی که موسس‌‌اش بود هم دیگر همانند قبل فعال نیست. عرصه هم برای فعالیت‌های زیست محیطی زنان به تنگ آمده است. یکی از بانوانی که عضویت در انجمن‌های مختلف زیست محیطی را در پرونده کاری خود دارد با تاکید بر اینکه زنان ایرانی نقش انکارناپذیری برای انتقال آموزه‌ها و دانش محلی و زیست محیطی به نسلهای کنونی داشته‌‌اند می‌گوید: «متاسفانه نقش زنان در حفاظت از محیط زیست در سال‌های اخیر در ایران تا حدودی کاهش یافته و فضای امنیتی موجود اجازه فعالیت‌های گسترده را به ما نمی‌دهد»…/ ادامه مطلب »

زنان در خط مقدم فعالیت زیست‌محیطی

سونیتا کشیاب یک زن فعال هندی است که برای حقوق زنان کشاورز در هند و همچنین موضوع توسعه پایدار روستایی کارهای مهم و پروژه‌های موثری را اجرا کرده است. او از یکی از روستاهای دورافتاده هند می‌آید و به گفته خودش مجبور بوده در فقر کار کند و همزمان درس بخواند. نظریات او در حوزه توسعه پایدار روستایی خصوصاً توانمندسازی زنان روستایی از آنجا مهم است که او تجربیات عملی موثری در طول نزدیک به ۲۰ سال اخیر داشته است…/ ادامه مطلب »

چهل سال پس از انقلاب؛ بر سر «خاک» ایران چه آمده؟‌

صحبت از سرزمین که می‌شود شاید اولین چیزی که به ذهن می‌آید خاک باشد. چیزی که شما در سال‌های اخیر زیاد درباره‌ی آن صحبت کرده‌اید. در نگاهی به این چهل سال که از انقلاب سال ۵۷ گذشته، اغلب پرسش‌ها حول این محور است که بر سر آزادی چه آمده؟‌ بر سر زنان چه آمده؟‌ بر سر اقتصاد چه آمده؟‌ همه‌ی این‌ها مهم است اما همه‌ی این‌ها در بستری صورت می‌گیرد که اسمش خاک ایران است. در این چهل سال بر خاک ایران چه گذشته؟ ادامه مطلب »

جنبش محیط زیستی پابه‌پای جنبش کارگری علیه زیاده‌خواهی سرمایه‌داری

فاطیما در یکی از سخنرانی‌هایش می‌گوید: «آنها ما را ضد اجتماع و امنیت هند نشان می‌دهند، یا ادعا می‌کنند که من یک مسیحی هستم و علیه مذاهب دیگرم. اما در این مبارزه هندوها و مسلمانان همه کنارهم بودند. ما وطن‌پرست هستیم و می‌خواهیم منابع کشورمان را نجات دهیم..فاطیما باب تصورش را هم نمی کرد که تلاش‌اش بعد از نزدیک به ۲۴ سال برای اطلاع‌رسانی در مورد گازهای سمی تولیدشده در مجموعه کارخانه‌های “Sterlite Copper” به ثمر بنشیند و بتواند بیش از ۲۰ هزار کارگر و ساکنان حومه این مجموعه معادن را به خیابان بکشد…/ ادامه مطلب »

ایران تا “فاجعه عمومی آب” پنج سال بیشتر فاصله ندارد

در همایشی که برای بررسی وضعیت آب در شرق ایران برگزار شد تصویری از بحران کم‌آبی در این منطقه ارائه شده که هولناک است. یکی از سخنرانان می‌گوید ایران تا بروز فاجعه عمومی آب فاصله زیادی ندارد..اعتراف عیسی کلانتری در خرداد ماه گذشته:« از ابتدای تاسیس حکومت جمهوری اسلامی “به علت جهل و ناآگاهی” همواره توسعه در برابر محیط زیست قرار گرفته و به توسعه پایدار توجهی نشده است»…/ ادامه مطلب »

تخریب گسترده محیط زیست ایران

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه خوزستان بزرگ‌ترین قطب صنعتی کشور است اما وضعیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن مناسب نیست، گفت: اگر قرار بود اشتغال آسایش بیاورد، باید پرسید چرا خوزستان رتبه ۳۱‌ام آموزش و پرورش کشور را دارد و یکی از آلوده‌ترین شهرهای جهان است، بنابراین توسعه‌ای که در حال حاضر در ایران وجود دارد، سوء‌برداشت از توسعه است و این نوع تفکر اقتصاد ایران را نابود می‌کند…/ ادامه مطلب »

زندگی در زابل تا اطلاع ثانوی تعطیل شد!

۵۳ روز است که غلظت ذرات معلق چندین برابر حد مجاز بوده و زابلی ها شدیدترین بادها را در ۵۵ سال اخیر تجربه کرده‌اند و معلوم نیست که این طوفانهای شن ۷۰ تا ۱۲۰ کیلومتری در ساعت می خواهد این بندگان خدا را به کدام ناکجا آباد ببرد. تا همین الان هم یعنی از ۸ شهریور تاکنون ۱۳۴ نفر از ۷۸۷ خاک خورده به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از طوفان و گرد و خاک در مراکز درمانی این منطقه بستری شدند. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی