امروز:   فروردین ۴, ۱۳۹۸    
ویژه ۸ مارس ۲۰۱۹
فيسبوک
مارس 2019
د س چ پ ج ش ی
« فوریه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘كودكان در ایران’

نگاهی به تجارت آشکار کودکان کار در شب‌های تهران

در جهنمی که جمهوری‌اسلامی برای مردم میهنمان آفریده است، عملاً خیل عظیمی از کودکان را از تحصیل محروم ساخته است. رژیم ضد مردمی که از انجام هر وظیفه در مقابل نسل آینده طفره می‌رود، در زمینۀ استثمار و بهره‌کشی وسیع از نیروی کار کودکان، این جوانه‌های درحال‌رشد، گوی سبقت را از سلف خود ربوده است…./ ادامه مطلب »

درباره کودک همسری

قبل از انقلاب سن ازدواج دختران براساس قانون خانواده که همان زمان هم بر مبنای شرع اسلام تدوین شده بود ۱۸ سال تمام بود .بعدازانقلاب دیدگاه شرعی دیگری سن ازدواج دختران را نصف و از سن جوانی به سن کودکی یعنی (۹سال ) تقلیل داد ادامه مطلب »

درددلی با بابا

سفرت سی و یک روز طول کشید. کوله باری رو که ۶۵ سال با خودت کشیدی بر دوشت سنگینی می کرد. اما ما نمی فهمیدیم. خودخواه بودیم و خودخواهانه می خواستیم که باز هم راه بری. می خواستیم که ادامه بدی و کنار ما باشی. اما تو تصمیمت رو ‌گرفته بودی.روزهایی که کنار تخت بیمارستان به صفحه ی مانیتور خیره می شدم و تعداد ضربان قلبتو دنبال می کردم، به خیلی چیزها فکر کردم. به اولین باری که دیدمت. ادامه مطلب »

اتیسم در دنیای نابرابری‌ها

وزارت بهداشت اعلام کرده است که داروهایی که کودکان اتیسم برای مشکلات خواب و کاهش مشکلات رفتاری مصرف می‌کنند در کنار ام.اس، دیگر جزو بیمه محسوب نمی‌شود. این در حالی است که تخمین زده می‌شود که هزینه‌های یک فرد اتیسم در ماه ممکن است به سه میلیون تومان برسد. هزینه‌های تحمیلی به خانواده این کودکان سه برابر بیشتر از کودکان هم‌سن آنها و بسیار بیشتر از هزینه‌های کودکان عقب‌مانده ذهنی یا معلول جسمی برای خانواده است. براساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی، در ایران ۸۰۰ هزار نفر اتیسم دارند. از این تعداد، سه هزار و پانصد هزار نفر تحت حمایت سازمان بهزیستی هستند…/ ادامه مطلب »

«حتی در مقابل آموزش و توانمندسازی کودکان زباله‌گرد مقاومت می‌شود»

یک فعال حقوق کودکان : شهرداری از کار کودکان خبر دارد اما اقدامی در راستای حمایت از این کودکان انجام نمی‌دهد. می‌توان این بچه‌ها را تحت پوشش قرار داد و از این چرخه خارج کرد. البته باید هشدار داد که حل این معضل به معنای پاک کردن نمای بیرونی و خیابانی کار کودکان نیست بلکه این مشکل باید به صورت ریشه‌ای حل شود…/ ادامه مطلب »

نگاهی آماری به مسئله اعتیاد دانش آموزان

هرچند آمار عریان، آزار دهنده و رعب آور است، لیکن هولناک تر آن است که ما تلخی حقیقت را فرو بگذاریم و به تاسی از تفکر معیوب حاکم بر ملاحظات اجتماعی، با استراتژی بقای مواد مخدر تعامل کنیم و بنشینیم تا این چرخه بچرخد و قاچاقچیان، مواد مخدر را وارد کنند و دستگاه ها برای مبارزه پول بگیرند و یک عده با اندوه حسرت های ناتمام، در گوشه و خلوت خیابان به اجساد مغلوب خود لگد بزنند و مصرف کنند تا دنیا از حرکت بایستد و این دور محصور بماند و این چرخه باز هم بچرخد…/ ادامه مطلب »

پدری که دخترش را به قاچاق‌بر سپرد

اولین بار او را در یکی از خیابان‌های منتهی به میدان «آمونیا» آتن ملاقات کردم. ساعت چهار صبح بود که در خیابان‌ها به دنبال پناه‌جویان ایرانی بودم. او به همراه دوستش که قبلا ملاقات کرده بودم، از دیسکو خارج شده بود. …وقتی گفت چاره‌ای نداشتم و باید دخترم را می‌فرستادم، زبانم خشک شده بود و وحشت زده نگاهش می‌کردم. باور نمی‌کردم پدری حاضر شود دختر چهارساله‌اش را به افرادی بسپارد که هیچ از آن‌ها نمی‌داند. پرسیدم خانواده یونانی را می‌شناختی؟ مدام در سرم این سوال می‌چرخید که چه بر سر این کودک آمده است؟ اگر به مقصد نمی‌رسید، چه؟ اگر در راه مورد آزارجنسی قرار گرفته باشد، چه کسی می‌تواند از راز کودکانه اما پرخشونت او پرده بردارد؟ ادامه مطلب »

با موج طلاق دختران زیر ۲۰ سال مواجه‌ایم

«استان خراسان رضوی بالاترین میزان کودک‌همسری را داراست؛ در اطراف شهر مشهد روستاهای بسیاری هستند که در آن‌جا کودک‌همسری به‌وفور دیده می‌شود. ما روستاهایی داریم که تقریباً بیشتر دختران روستا زمانی که به کلاس هفتم می‌رسند ازدواج کرده‌اند. در برخی از روستاهای اطراف مشهد هنوز مدارس به‌صورت مختلط هستند. در چنین حالتی عموماً شوهرها اجازه نمی‌دهند که همسرانشان برای تحصیل به این مدارس بروند؛ درنتیجه بسیاری از این دختران محروم از تحصیل می‌شوند». ادامه مطلب »

ازدواج کودکان : جزئیاتی از ماجرای ازدواج دختر ۱۱ ساله در ایلام

ازدواج کودکان یکی از اشکال بارز خشونت دولتی علیه کودکان است که مورد حمایت نهادهای ولایت فقیهی و کارگزارانش قرار دارد به همین دلیل است طرح تعدیل شده و ناقصی که به‌رغم فراز و نشیب‌ها و اصلاحات فراوان به کمیسیون قضایی مجلس ارائه شده بود، توسط اعضای کمیسیون قضایی مجلس رد می شود، زیرا که رژیم ولایت فقیه ماهیت و سرشتی زن‌ستیز، کودک ستیز و عمیقاً پس‌مانده و ارتجاعی دارد و هر فرایندی که این تصمیم‌های مخرب را سعی کند ترمیم یا بهبود بخشد، به اشکال مختلف از آن جلوگیری می‌کنند…/ ادامه مطلب »

آمار کودک‌همسری در ایران چقدر است؟

defaultاگر فرض شود فقط نیمی از ازدواج‌های مقطع سنی ۱۵ تا ۱۹ سال زیر سن ۱۸ سالگی انجام شده، آنگاه می‌توان برآورد کرد که نرخ ازدواج دختران زیر ۱۸ سال در میان دختران ایرانی بیش از ۲۰ درصد است. یونیسف نرخ ازدواج کلی پسران و دختران زیر ۱۸ سال را ۱۷ درصد برآورد کرده است، اما با توجه به سهم بیشتر دختران از ازدواج در فاصله سنی ۱۵ تا ۲۰ سال، می‌توان با قطعیت گفت آمار ازدواج دختران زیر ۱۸ سال در ایران حتما بیش‌تر از ۲۰ درصد است… ادامه مطلب »

کودک همسری؛ در ۹ ماهه امسال ۹۸ ازدواج زیر ۱۵ سال در ایلام ثبت شده است

مدیر کل بهزیستی ایلام از ثبت ۹۸ مورد ازدواج زیر ۱۵ سال در این استان در ۹ ماهه امسال خبر داد و گفت “از این تعداد ۹۴ مورد مربوط به دختران و چهار مورد نیز مربوط به پسران بوده است”. در حالی که تنها یکی از عواقب ازدواج کودکان مواجه شدن با پدیده طلاق در این سنین است ماه گذشته کمیسیون حقوقی قضایی مجلس طرح ممنوعیت کودک-همسری را رد کرد../ ادامه مطلب »

کشمکش‌های سیاسی بر سر یک مسئله اجتماعی: سخنان موافقان و مخالفان طرح کودک همسری

کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس به عنوان کمیسیون اصلی بررسی‌کننده، این طرح را رد کرد. نمایندگان این کمیسیون با نادیده گرفتن دلایل و نظرات کارشناسان،‌ پزشکان و فعالان، مبنی بر آسیب‌های جسمی و روحی کودک‌همسری برای دختران و زنان، به اشکال مختلف طرح کودک همسری را «خلاف شرع» جلوه داده و به «ژستی غربی» تقلیل دادند . پروانه سلحشوری می گوید : به نظر می‌رسد از یک نهاد خاص به این نمایندگان اعلام کرده‌اند که با طرح کودک همسری مخالفت کنند. در این کشمکش سیاسی حسن رحیم پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی معتقد است که « اسلام می گوید به محض اینکه غریزه جنسی بیدار شد، حتی هنوز کامل هم بیدار نشده ازدواج کنید..».. ./ ادامه مطلب »

نشست موافقان و مخالفان طرح افزایش سن ازدواج:‌ دختر ۱۵ساله کودک نیست

طرح «افزایش حداقل سن ازدواج» توسط فراکسیون زنان مجلس و برای مبازره با  پدیده اجتماعی «کودک‌همسری» در دستورکار قرار گرفته بود که در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس «ژستی غربی» و «مغایر با مبانی شرع» خوانده شده و رد شد. در این طرح, حداقل سن ازدواج برای دختران ۱۶ سال و برای پسران ۱۸ سال پیش‌بینی شده بود. ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۶سال نیز مطلقاً ممنوع اعلام شده بود. به گفته یک کارشناس: «براساس فلسفه اخلاق هر فعلی که انسان در آن اختیاری نداشته باشد اما ناگزیر از انجام آن شود، غیراخلاقی است. کودکی که به همسری انتخاب می‌شود چون اختیاری در این خصوص ندارد پس ما مرتکب رفتار غیراخلاقی درباره او می‌شویم». ادامه مطلب »

خارجی ها، بیشترین کودکان کار ایران هستند

فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند به تابعیت ایران درآیند

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی می‌گوید ۶۵ درصد کودکان کار و خیابان اتباع غیرایرانی هستند و ۹۰درصد این کودکان از کشور افغانستان وارد ایران می‌شوند.ه‌ طوری‌که ۶۵ درصد آنها اتباع غیرایرانی هستند که عمدتا به صورت غیرمجاز وارد کشور شده‌اند…. از اعضای کمیسیون قضایی مجلس گفت که با تصویب کمیسیون قضایی مجلس فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می توانند با ارائه درخواست به تابعیت ایران درآیند، این کار تا قبل از ۱۸ سالگی با درخواست مادر و بعد از ۱۸ سالگی با درخواست خود فرد انجام می شود ادامه مطلب »

۱۷درصد ازازدواج‌ها مربوط به دختران زیر ۱۸سال / ۱۴هزار کودک بیوه زیر ۱۸سال در کشور

یک پژوهشگر اجتماعی با استناد بر پژوهش صورت گرفته با بیان اینکه ۱۷ درصد از ازدواج‌های کشور مربوط به دختران زیر ۱۸ سال است، گفت: ۱۴ هزار کودک بیوه زیر ۱۸ سال در کشور وجود دارد. او با اشاره به اینکه آمار طلاق این کودک عروسان و آمار واقعی ولادت نوزادان از چنین مادران خردسالی شایان توجه است توضیح داد: در سال ۹۴، ۹۷ هزار و ۸۶۲ نوزاد از مادران زیر ۱۹ سال متولد شده‌اند که از این میان ۱۵۱۱ نفر زیر ۱۵ سال سن داشتند. به گفته این پژوهشگر ، بر اساس آخرین سرشماری‌ها، ۹۵ هزار مورد طلاق زیر ۱۹ سال در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۴ رخ داده است و فقط در سال ۹۴، ۱۲۰۰ کودک زیر ۱۴ سال به آمار کودکان مطلقه کشور افزوده شدند…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی