امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و صلح’

جنگ در رمان های زنان ایرانی و غیرایرانی

ادبیات ، به شکلی بیان زیبای مفاهیم ذهنی و احساسهای درونی واندیشه های بشری است ، در قالب نافذ و گیرا و چون از زیبایی برخوردار است مردم را به سوی خود جذب می کند و با زندگی عجین می شود. ادبیات هنر آفرینندگی است و جنگ را با همه ابعادش می تواند به تصویر بکشد…/ ادامه مطلب »

“طرح ظالمانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای پایان دادن… “

 به درگیری های میان اسراییل با مردم فلسطین را محکوم می کنند
در این طرح استعماری کلیه منافع ملت فلسطین نادیده گرفته و تمامی شروط و موازین یکطرفه به سود اسرائیل رقم زده شده است. چیزی تحقیر آمیز تر از این وجود ندارد که دولت نو ظهور آمریکا از آن سر دنیا و در قاره ایی دیگر برای ملتی با سابقه و دارای  فرهنگ کهن تاریخی طرحی بنویسد که طی آن ملت فلسطین از حق مدیریت کلیه امور از قبیل مدیریت راه ها و حق کنترل آسمان و آب ها و ارتباطات محروم و مدیریت کلیه امور اقلیم و مملکت تکه پاره شده  شان به دولت غاصب و اشغالگر اسرائیل سپرده شود ادامه مطلب »

زرقا یفتلی برنده جایزه‌ای در زمینه صلح شد

زرقا یفتلی از افغانستان برنده جایزه «ان – پیس» برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد شده است.برای دریافت یازده جایزه برنامه توسعه‌ای سازمان ملل متحد ۴۸ زن و مرد از کشورهای افغانستان، اندونیزیا، نیپال، میانمار، سریلانکا، فلیپین و پاکستان به صورت آنلاین رقابت می‌کردند. زرقا یفتلی به دلیل فعالیت در زمینه رشد زنان، صلح و امنیت از طریق تحقیق و وکالت برنده این جایزه شده است.

ادامه مطلب »

زنان و جنگ

مردان جنگ راه می‌اندازند و زنان با عواقبش زندگی می‌کنند.  حداقل  این طور به نظر می رسد. زنان هم در این شرایط زندگی می‌کنند و به عواقب آن واکنش نشان می‌دهند آنها عمدتا قربانیان منفعلی نیستند.آن‌ها غصه‌دار می‌شوند و علیه رنج می‌جنگند. بسیاری پی برده‌اند که باید دوباره خودشان را پیدا کنند، هویت قبلی‌شان را فراموش کنند و هویت جدید شکل‌گرفته از جنگ را بسازند ادامه مطلب »

بیانیه جمعی از فعالان زن و مدنی در محکومیت حمله ترکیه به شمال سوریه و کشتار کُردها

جمعی از فعالان زنان و فعالان مدنی ایرانی با انتشار بیانیه‌ایی حمله ترکیه به شمال سوریه (روژئاوا) را شدیدا محکوم کردند و خواهان توقف سریع این جنگ و کشتار کُردها شدند. امضاکنندگان همچنین با اشاره به این‌که طی سال‌های اخیر سعی شده تا شرایط مشارکت و برابری شهروندان و اقلیت‌ها در مناطق تحت کنترل کُردها فراهم شود، این جنگ را حمله‌ایی به آرمان‌های روژئاوا و دستاوردهای زنان در این منطقه دانسته‌اند…/ ادامه مطلب »

مذاکره آری ؟ مذاکره نه؟

نمی شود دوسه هزار نفر برای هشتاد میلیون تصمیم بگیرند.آنچه در تاریخ ایران بر ملت گذشته است و نیز آنچه در تاریخ اخیر خاورمیانه رخ داده و میدهد. آنان را به این درک رسانده که فقط در امنیت و صلح است که میتوان بالید ونه تحت تحریم وجنگ.آنان خواهان آرامش و صلحند…در هر شرایطی میتوان مذاکره کرد اما تسلیم متجاوزان نشد ادامه مطلب »

روز «جهانی صلح» و ضرورت تلاش گسترده برای جلوگیری از جنگ

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) را “روز جهانی صلح” نام‌گذاری کرده است. هدف از این اقدام، دعوت از تمام ملت‌های جهان به ترویج صلح جهانی، آتش‌بس، عدم توسّل به خشونت، و پایان دادن به دشمنی‌هاست. تأکید سازمان ملل متحد بر تأثیرگذاری بر نظام آموزش و پرورش در عرصهٔ جهانی از طریق “آموزش برای صلح” به عنوان یکی از حقوق پایه‌یی شهروندی جهان، به هدف ایجاد جامعه‌ای صلح‌‌آمیز است…/ ادامه مطلب »

پیش‌آهنگ جنبش صلح و برنده جایزه نوبل

۹ ژوئن ۱۸۴۳؛ ۱۷۶ سال پیش در چنین روزی بِرتا فُن زوتنِر در پراگ، پایتخت کنونی جمهوری چک، زاده شد. می‌گفت: «نه دین مردم‌سوزی را توجیه می‌کند، نه وطن کشتار مردم را و نه علم از گناه حیوان‌آزاری می‌کاهد.»، ۳۳ ساله بود که در سال ۱۸۷۷ جنگ میان روسیه و عثمانی درگرفت و او و همسرش به عنوان گزارشگر برای روزنامه‌های اتریش مقاله و داستان‌های کوتاه می‌نوشتند ادامه مطلب »

شیرین عبادی: نه به جنگ، نه به تحریم‌های اقتصادی، نه به استبداد و اختلاس

علیرغم شرایط اسف‌باری که که دو حکومت جبار آمریکا و جمهوری اسلامی برای مردم به وجود آورده‌اند باید بگویم که مردم ایران زندگی در صلح و آزادی و رفاه می‌خواهند. آنان «نه به جنگ» می گویند. نه به تحریم اقتصادی و نه به استبداد و نه به اختلاس. این دو حکومت جبار می‌خواهند کشور را به ورطه نابودی بکشند ولی ما به همه آنان «نه» می گوییم. ../ ادامه مطلب »

صلح، ورزش و تبعیض‌های جنسیتی

نتیجه تصویری برای عکس صلح، ورزش و تبعیض‌های جنسیتیتبعیض‌های جنسیتی همانند سایر تبعیض‌های قومی، مذهبی و سیاسی می‌تواند یک جامعه مسالمت‌آمیز را با چالش‌ مواجه سازد، زیرا تبعیض به عنوان یکی از اشکال خشونت، هیجانات عاطفی و احساسات را جهت‌بندی کرده و انسجام جامعه را به مخاطره می‌اندازد. جامعه شناسی صلح زنجیره‌ای از ایده‌های علمی است که تلاش می‌نماید با ابزارهای جامعه شناختی و مباحث نظری، با شناخت ریشه‌های پنهان منازعات وخشونت، زندگی اجتماعی را بهبود بخشد. تبعیض‌های جنسیتی همانند سایر تبعیض‌های قومی، مذهبی و سیاسی می‌تواند یک جامعه مسالمت‌آمیز را با چالش‌ مواجه سازد، زیرا تبعیض به عنوان یکی از اشکال خشونت، هیجانات عاطفی و احساسات را جهت‌بندی کرده و انسجام جامعه را به مخاطره می‌اندازد… ادامه مطلب »

نه به تحریم ، نه به فساد و خشونت

بار دیگرآوای شوم تحریم در سراسر میهن پیچیده و مردم سرزمین مان را درگیر تحریم و عوارض و مصایب ناشی از جنگ خاموش نمود. از انجا که هیچ پدیده ایی یکسان تکرار نمی شود تحریم کنندگان این بار علاوه بر تحمیل پیامد های زیانباری همچون افزایش بیکاری و تنگدستی وکاهش قدرت خرید و سطح معاش مردم بدنبال اهداف دیگری همچون براندازی حکومت و ایجاد جنگ داخلی و افزایش درگیری های خیابانی و مسلط کردن نیروهای نظامی بر ارکان مملکت نیز هستند ادامه مطلب »

کارزار تازه مادران صلح «نه به تحریم ، نه به جنگ»

«مادران صلح» چهارشنبه ۲۴ مرداد فراخوان کارزار تازه‌شان با نام «نه به تحریم نه به جنگ» را منتشر کردند. آنها در این بیانیه اعلام کرده‌اند که «جهانیان بدانید: ما جنگ نمی‌خواهیم … دخالت هیچ بیگانه‌ای را نمی‌پذیریم … و با پایبندی به توافقات و تعهدات بین‌المللی،‌ بر تداوم گفت‌و‌گو و مذاکره برای تأمین صلح و امنیت پای می‌فشاریم.» فراخوان آنها با واکنش‌های مثبت و منفی روبه‌رو شده است. به‌همین دلیل، برای اینکه بیشتر درباره این بیانیه بدانیم،‌ به سراغ خدیجه مقدم،‌ یکی از بنیانگذاران مادران صلح و از امضاکنندگان این بیانیه رفتیم. او که فعال محیط زیست و حقوق زنان است، اکنون  در آلمان سکونت دارد ادامه مطلب »

گزارش شاخص صلح جهانی: جهان در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است

بنا بر گزارش سالانۀ شاخص صلح جهانی که روز چهارشنبه از سوی موسسه صلح و اقتصاد (IEP) استرالیا منتشر شد، جهان امروز در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است…موسسه صلح و اقتصاد در حالی خاورمیانه و آفریقا را عامل تحمیل هزینه‌ای ۱۴.۸ هزار میلیارد دلاری بر اقتصاد جهانی معرفی کرده است که بر اساس گزارش‌های رسمی، کشورهای غربی بیش از همه از ناآرامی‌ها در این مناطق سود برده‌اند…/ ادامه مطلب »

بیانیهٔ شورای جهانی صلح

شورای جهانی صلح همهٔ نیروهای صلح‌دوست سراسر جهان را فرامی‌خواند که مبارزه با طرح‌های امپریالیستی در خاورمیانه را در الویت قرار دهند تا از درگیری‌های منطقه‌یی که می‌تواند پیامدهای جهانی داشته باشد، جلوگیری شود. شورای جهانی صلح معتقد است که چنانچه نتوانیم جلوی سیاست‌های ویرانگر دولت آمریکا و متحدان آن (مثل ناتو، اتحادیهٔ اروپا، اسرائیل، عربستان سعودی) را بگیریم، مبارزات مردم ایران و همهٔ ملّت‌های منطقه برای دستیابی به صلح، عدالت اجتماعی، و حقوق ملّی و دموکراتیک ضربه خواهد دید. ما اعضا و دوستان شورای جهانی صلح و همهٔ سازمان‌های صلح‌طلب در سراسر جهان را فرامی‌خوانیم که به طور مؤثر افکار عمومی را علیه آغاز یک جنگ جدید امپریالیستی در خاورمیانه بسیج کنند…/ ادامه مطلب »

ناتالی و یهودستیزی!

ناتالی  پورتمن که خود یک یهودی اسرائیلی – آمریکایی است، حاضر نشد برای دریافت جایزۀ دو میلیون دلاری جنسیس در اسرائیل حضور یابد. او علت این امر را حضور بنیامین نتانیاهو در مراسم دانست و به صراحت تأکید کرد که برای اعلام  انزجار از شقاوت و بی رحمی و خشونت و سوء استفاده از قدرت، حاضر به حضور در مراسم نیست ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی