امروز:   مرداد ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آگوست 2019
د س چ پ ج ش ی
« جولای    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
آخرین نوشته ها

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و صلح’

پیش‌آهنگ جنبش صلح و برنده جایزه نوبل

۹ ژوئن ۱۸۴۳؛ ۱۷۶ سال پیش در چنین روزی بِرتا فُن زوتنِر در پراگ، پایتخت کنونی جمهوری چک، زاده شد. می‌گفت: «نه دین مردم‌سوزی را توجیه می‌کند، نه وطن کشتار مردم را و نه علم از گناه حیوان‌آزاری می‌کاهد.»، ۳۳ ساله بود که در سال ۱۸۷۷ جنگ میان روسیه و عثمانی درگرفت و او و همسرش به عنوان گزارشگر برای روزنامه‌های اتریش مقاله و داستان‌های کوتاه می‌نوشتند ادامه مطلب »

شیرین عبادی: نه به جنگ، نه به تحریم‌های اقتصادی، نه به استبداد و اختلاس

علیرغم شرایط اسف‌باری که که دو حکومت جبار آمریکا و جمهوری اسلامی برای مردم به وجود آورده‌اند باید بگویم که مردم ایران زندگی در صلح و آزادی و رفاه می‌خواهند. آنان «نه به جنگ» می گویند. نه به تحریم اقتصادی و نه به استبداد و نه به اختلاس. این دو حکومت جبار می‌خواهند کشور را به ورطه نابودی بکشند ولی ما به همه آنان «نه» می گوییم. ../ ادامه مطلب »

صلح، ورزش و تبعیض‌های جنسیتی

نتیجه تصویری برای عکس صلح، ورزش و تبعیض‌های جنسیتیتبعیض‌های جنسیتی همانند سایر تبعیض‌های قومی، مذهبی و سیاسی می‌تواند یک جامعه مسالمت‌آمیز را با چالش‌ مواجه سازد، زیرا تبعیض به عنوان یکی از اشکال خشونت، هیجانات عاطفی و احساسات را جهت‌بندی کرده و انسجام جامعه را به مخاطره می‌اندازد. جامعه شناسی صلح زنجیره‌ای از ایده‌های علمی است که تلاش می‌نماید با ابزارهای جامعه شناختی و مباحث نظری، با شناخت ریشه‌های پنهان منازعات وخشونت، زندگی اجتماعی را بهبود بخشد. تبعیض‌های جنسیتی همانند سایر تبعیض‌های قومی، مذهبی و سیاسی می‌تواند یک جامعه مسالمت‌آمیز را با چالش‌ مواجه سازد، زیرا تبعیض به عنوان یکی از اشکال خشونت، هیجانات عاطفی و احساسات را جهت‌بندی کرده و انسجام جامعه را به مخاطره می‌اندازد… ادامه مطلب »

نه به تحریم ، نه به فساد و خشونت

بار دیگرآوای شوم تحریم در سراسر میهن پیچیده و مردم سرزمین مان را درگیر تحریم و عوارض و مصایب ناشی از جنگ خاموش نمود. از انجا که هیچ پدیده ایی یکسان تکرار نمی شود تحریم کنندگان این بار علاوه بر تحمیل پیامد های زیانباری همچون افزایش بیکاری و تنگدستی وکاهش قدرت خرید و سطح معاش مردم بدنبال اهداف دیگری همچون براندازی حکومت و ایجاد جنگ داخلی و افزایش درگیری های خیابانی و مسلط کردن نیروهای نظامی بر ارکان مملکت نیز هستند ادامه مطلب »

کارزار تازه مادران صلح «نه به تحریم ، نه به جنگ»

«مادران صلح» چهارشنبه ۲۴ مرداد فراخوان کارزار تازه‌شان با نام «نه به تحریم نه به جنگ» را منتشر کردند. آنها در این بیانیه اعلام کرده‌اند که «جهانیان بدانید: ما جنگ نمی‌خواهیم … دخالت هیچ بیگانه‌ای را نمی‌پذیریم … و با پایبندی به توافقات و تعهدات بین‌المللی،‌ بر تداوم گفت‌و‌گو و مذاکره برای تأمین صلح و امنیت پای می‌فشاریم.» فراخوان آنها با واکنش‌های مثبت و منفی روبه‌رو شده است. به‌همین دلیل، برای اینکه بیشتر درباره این بیانیه بدانیم،‌ به سراغ خدیجه مقدم،‌ یکی از بنیانگذاران مادران صلح و از امضاکنندگان این بیانیه رفتیم. او که فعال محیط زیست و حقوق زنان است، اکنون  در آلمان سکونت دارد ادامه مطلب »

گزارش شاخص صلح جهانی: جهان در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است

بنا بر گزارش سالانۀ شاخص صلح جهانی که روز چهارشنبه از سوی موسسه صلح و اقتصاد (IEP) استرالیا منتشر شد، جهان امروز در مقایسه با یک دهۀ گذشته ناآرام‌تر شده است…موسسه صلح و اقتصاد در حالی خاورمیانه و آفریقا را عامل تحمیل هزینه‌ای ۱۴.۸ هزار میلیارد دلاری بر اقتصاد جهانی معرفی کرده است که بر اساس گزارش‌های رسمی، کشورهای غربی بیش از همه از ناآرامی‌ها در این مناطق سود برده‌اند…/ ادامه مطلب »

بیانیهٔ شورای جهانی صلح

شورای جهانی صلح همهٔ نیروهای صلح‌دوست سراسر جهان را فرامی‌خواند که مبارزه با طرح‌های امپریالیستی در خاورمیانه را در الویت قرار دهند تا از درگیری‌های منطقه‌یی که می‌تواند پیامدهای جهانی داشته باشد، جلوگیری شود. شورای جهانی صلح معتقد است که چنانچه نتوانیم جلوی سیاست‌های ویرانگر دولت آمریکا و متحدان آن (مثل ناتو، اتحادیهٔ اروپا، اسرائیل، عربستان سعودی) را بگیریم، مبارزات مردم ایران و همهٔ ملّت‌های منطقه برای دستیابی به صلح، عدالت اجتماعی، و حقوق ملّی و دموکراتیک ضربه خواهد دید. ما اعضا و دوستان شورای جهانی صلح و همهٔ سازمان‌های صلح‌طلب در سراسر جهان را فرامی‌خوانیم که به طور مؤثر افکار عمومی را علیه آغاز یک جنگ جدید امپریالیستی در خاورمیانه بسیج کنند…/ ادامه مطلب »

ناتالی و یهودستیزی!

ناتالی  پورتمن که خود یک یهودی اسرائیلی – آمریکایی است، حاضر نشد برای دریافت جایزۀ دو میلیون دلاری جنسیس در اسرائیل حضور یابد. او علت این امر را حضور بنیامین نتانیاهو در مراسم دانست و به صراحت تأکید کرد که برای اعلام  انزجار از شقاوت و بی رحمی و خشونت و سوء استفاده از قدرت، حاضر به حضور در مراسم نیست ادامه مطلب »

مارش گروه ها و افراد مختلف صلح خواه در برلین

روز ۳۱ مارس، در شهر برلین، در ایستگاه «تورم شتراسه» افراد و گروه های مختلف اجتماعی و سیاسی در مخالفت با جنگ که زندگی ها و زنده ها را بدون استثناء، نظامی و غیر نظامی، کودک و بزرگسال، زن و مرد و پیر و جوان را به کام مرگ می کشد، تجمع کردند. صلح خواهان، خواستار سیاست کاهش نظامی گری و خلع سلاح عمومی بودند. دولت بجای هزینه کردن در نظامی گری، در جهت بالابردن سطح آموزش، بهداشت، ایجاد اشتغال و افزایش حقوق بازنشستگی سرمایه گذاری کند ادامه مطلب »

نقش‌آفرینی زنان در پروسه صلح‌سازی و آموزش صلح در نشست “زنان و صلح پایدار”

1یک استاد دانشگاه : در سند توسعه پایدار به برابری جنسیتی اشاره شده و در همه اهداف ۱۷ گانه این سند زنان هم در هدف‌ها و هم در زیرهدف‌ها حضور دارند. ما اگر می‌خواهیم به توسعه پایدار برسیم باید به این اهداف عمل کنیم و برای زنان حقوق و مسؤولیت‌ها و نحوه مشارکت تعریف شده است. اگر ساختار قانونی ما برای دیده و شنیده نشدن زنان و عدم مشارکت آن‌ها باشد، جامعه به صلح پایدار نمی‌رسد./ ادامه مطلب »

بیانیه مادران صلح به مناسبت روز جهانی صلح

madaransoامروزه ملت‌ها و مردمان زیادی در جهان آشکارا شاهد نقض حقوق هزاران کودک و بزرگسال قربانی جنگ در یمن، سوریه، عراق و میانمار، ارمنستان، اوکراین و همچنین امریکای لاتین می‌باشند. از سوی دیگر برای میلیون‌ها قربانی جنگ که ناچار به فرار از خانه و کاشانه‌ی خود شده‌اند… حل مناقشات از طریق مذاکره و گفتگو و ترویج زمینه‌های گفتمان صلح روز جهانی صلح با نواختن زنگ صلح که توسط سکه‌های اهدایی کودکان ساخته شده است، در سراسر جهان اغاز می‌شود. در جهانی که زور، نابرابری و بی‌عدالتی در آن جریان دارد؛ روز صلح یا روز آتش‌بس، فرصتی برای نفس تازه کردن و دمی تفکر و یادآوری زندگی ایمن و همدلانه‌ی انسانی برای مردم سراسر جهان است. ادامه مطلب »

نرگس موسوی: امید را نقاشی می‌کنم

5 نرگس موسوی با رنگ و قلم، که به‌قول خودش تنها ابزار اوست، تلفیقی از خشونتِ جنگ و لطافت صلح را در نمایشگاهِ اخیرش با عنوانِ «وقتی سپیده زد»، به‌ تصویر کشیده است. این نمایشگاه با قریب‌به ٣٠ اثر، این روزها حال‌وهوایی خاص به گالری طراحان آزاد بخشیده است. ../ ادامه مطلب »

آن چه انشقاق و ناامنی به بار می‌آورد ستم و تبعیض است

2aدر پی حادثه تروریستی روز ۱۷ خرداد در ساختمان مجلس شورای اسلامی هانیه اکبریان، آموزشیار پرتلاش سازمان نهضت سوادآموزی جان باخت. او متولد سال ۵۸ بود و در سال‌های ۹۰ تا ۹۵ با سازمان نهضت سوادآموزی همکاری داشت و بیش از ۴۰ سوادآموز را تحت پوشش سوادآموزی، قرار داد…/ ادامه مطلب »

مردم برلین برای صلح و خلع سلاح عمومی به خیابان ها آمدند

20170415_122345در  روز های ۱۴ تا ۱۶ آپریل «اوسترن» سال ۲۰۱۷، جنبش ضد جنگ در برخی از شهرهای آلمان برای برقراری صلح در سوریه و همچنین علیه هر شرایطی که حفظ یک صلح پایدار را تهدید می کند در شکل های مختلف مانند متینگ اعتراضی، راهپیمایی ، گروه های دوچرخه سواری و جشن های صلح به حرکت درآمد ادامه مطلب »

افغانستان امن نیست/ ویدئو

selyghafarسیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی افغانستان در مورد وضعیت افغانستان بعد از اشغال دولت‌های غربی و نقش بنیادگرایان مذهبی در افغانستان، دلایل مهاجرت گسترده‌ی مردم افغانستان و ادعای کشورهای اروپایی در مورد امن بودن مناطقی از کشور افغانستان و …حرف زده است ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی