امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ايران در آمار’

سهم دولت از حق بیمه بازنشستگی «زنان خانه‌دار»: فقط ۲ درصد

در شرایطی که بخش عمده‌ای از جمعیت زنان‌ خانه‌دار در ایران، دورنمای شغلی روشنی پیش‌ رو ندارند، بار مالی «بیمه» سیاست‌های تبعیض‌آمیز و تشویق به خانه‌داری نیز برعهده خود زنان گذاشته شده است. بر مبنای سرشماری سال ۹۵ به طور میانگین حدود ۶۲,۱ درصد از زنان ایران در نقاط شهری و روستایی، خانه‌دار هستند. در نبود سیاست‌های حمایتی از اشتغال زنان، وضعیت نابه‌سامان بازار کار و همچنین بار مسئولیت مادری بسیاری از زنان را از سال ۹۵ تاکنون از بازار کار خارج کرده است… ادامه مطلب »

۸۶ درصد زنان سرپرست خانوار سالمندند

۸۶ درصد زنان سرپرست خانوار سالمندند/افزایش ۲.۵ برابری جمعیت «سالمندان» تا ۱۴۳۰افزایش ۲.۵ برابری جمعیت «سالمندان» تا ۱۴۳۰؛ درحالی‌که حدود هفت میلیون و ۴۰۰ هزار سالمند در کشور زندگی می‌کنند، یک جمعیت‌شناس در سال ۹۵ پیش‌بینی کرده است که تا ۳۵ سال آینده، جمعیت سالمندان حدود ۲.۵ برابر خواهد شد و سهم سالمندان ایران تا سال ۱۴۳۰ حدود ۲۴ درصد می‌شود. این پیش‌بینی‌ها در حالی مطرح می‌شود که میانگین امید زندگی در ایران حدود ۷۴ سال و امید زندگی توام با سلامت کمتر از ۵۰ سال است… ادامه مطلب »

وقتی سهم زنان از تامین اجتماعی به «هیچ» می‌رسد

گرچه اصل ۲۹ قانون اساسی، برخورداری از تامین اجتماعی را به صراحت، حق یک ‌یک افراد کشور می‌داند اما در بین این یک‌ یک شهروندان کشور، حدود دو میلیون زن هستند که از این «حق»، نصیبشان فقط یک «هیچ» است. سرگذشت این زنان که با وجود کار و تلاش برای امرار معاش، تحت پوشش بیمه نیستند، یکسان نیست اما نگرانی‌ها و دلهره‌هایشان یکسان و همانند است؛ زنانی که از یک روزی به بعد مجبور شده‌اند برای امرار معاش پا به خیابان، راهروهای تاریک مترو، کارگاه‌های زیرپله‌ای و غیررسمی و یا محیط‌های کار خانگی بگذارند و فقط امروز را بدون امید به فردا، با کمتر از حداقل دستمزد قانونی سر کنند… ادامه مطلب »

از هر ۴ زن دانش‌آموخته دانشگاه یک نفر بیکار است

مرکز آمار ایران اعلام کرده همزمان با کاهش نرخ مشارکت اقتصادی، نرخ بیکاری نیز کاهش یافته و به ۱۰,۸ درصد رسیده است. با این حال نرخ بیکاری زنان همچنان نزدیک به دو برابر مردان است. این شاخص برای گروه مردان ۹,۲ درصد و برای گروه زنان ۱۷,۳ درصد اعلام شده است. نرخ بیکاری زنان گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال هم در سه ماه نخست امسال ۳۵,۳ درصد گزارش شده که حدود دو برابر نرخ بیکاری کل زنان است. این شاخص برای مردان این گروه سنی ۲۰,۵ درصد گزارش شده… ادامه مطلب »

آمارهایی از وضعیت زنان محرمانه می‌مانند

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی معاونت حسن روحانی، در امور زنان و خانواده از ویرایش نهایی «سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده» خبر داد و گفت: برنامه‌ریزی این سند براساس برنامه‌ریزی مشارکتی است و معاونت در برنامه‌ریزی تدوین آن، رویکرد «مدیریت نتیجه محور» داشته است… به این صورت که بخشی از آمارهای به‌دست آمده از اطلس وضعیت زنان عمومی و بخشی دیگر محرمانه هستند که معاونت زنان و مدیران فعال حوزه زنان و خانواده جهت سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دقیق می‌توانند به آمارهای بخش محرمانه دسترسی داشته باشند… ادامه مطلب »

رنج مضاعف زن کارگر بودن

زنان یا بیکارند، یا بدون بیمه شاغل‌اند؛ در میان آمار کوچک زنان شاغل، بخشی کارگر هستند. پنج درصد از کل کارگران ایران زن هستند اما واقعیت این است که تعداد کارگران زن بسیار بیشتر است. آنها در آمارهای رسمی جایی ندارند چون اغلب در بخش‌های غیر رسمی کار می‌کنند و شمرده نمی‌شوند. آنها بدون هیچگونه نظارت و حمایتی در مشاغل خانگی به تولید یا امور بسته‌بندی مشغول هستند… ادامه مطلب »

ارزش «خانه‌داری» زنان ایرانی چقدر است؟

تصویر مرتبطمعاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه امروز در سطح جهانی درباره ارزش‌گذاری اقتصادی فعالیت خانه‌داری زنان مطالعاتی انجام شده است، تاکید کرد: ایران در سال‌های ۸۵ و ۹۵ در این زمینه نیز مطالعاتی انجام داده است، براساس این تحقیقات ارزش کار خانگی زنان در سال ۸۵، ۲۲ درصد جی دی پی ایران بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۳۰ درصد رسیده است… ادامه مطلب »

فقر، بیکاری و خشونت سهم زنان کرد در ایران

کردهای ایران عموماً در سه استان، کردستان، کرمانشاه و ایلام ساکن هستند، البته برخی از آنان نیز در آذربایجان غربی زندگی می‌کنند. در این گزارش به وضعیت زنان کرد ساکن در این سه استان از منظر میزان سواد، نرخ بیکاری و اشتغال، میزان اعتیاد ، خشونت خانگی و تعداد زنان سرپرست خانوار شده است ادامه مطلب »

گرایش بازار کار ایران به روستا همزمان با کاهش مشارکت اقتصادی زنان

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ بیکاری و همچنین میزان مشارکت اقتصادی در روستاها بیشتر از شهرهاست. علاوه بر این نرخ بیکاری در تمام فصل‌های سال در مردان کمتر از زنان بوده است. بر اساس این بررسی نرخ مشارکت اقتصادی مردان در مقایسه با زنان در حال افزایش چشمگیر است. بنابراین بازار کار ایران از شهر به روستا تغییر مسیر می‌دهد و هر چه می‌گذرد سهم مردان از بازار کار افزایش بیشتری پیدا می‌کند. مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در ایران را ۱۱,۷ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی را ۴۰,۵ درصد اعلام کرد. نرخ بیکاری در تمام فصل‌های سال در مردان کمتر از زنان بوده است …/ ادامه مطلب »

نرخ بیکاری زنان همچنان بیش‌از مردان

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار مرکز آمار ایران حاکی از آن است که در پاییز ۱۳۹۷ نرخ بیکاری ۱۱.۷ درصد و نرخ مشارکت اقتصادی ۴۰.۵ درصد بوده است.اجرای سیاست خصوصی‌سازی با هدف غارت بنگاه‌های تولیدی به‌وسیله وابستگان رژیم  در راستای آزادسازی قیمت‌ها، ضربه‌هایی مهلک به تولید ملی وارد آورده‌اند و بیکاری میلیونی سال‌های اخیر را موجب شده‌اند. افزایش لگام‌گسیخته نرخ ارز در یک سال اخیر همراه با فساد گسترده در دستگاه حاکمه، زمینهٔ شرایط اسف‌بار کنونی زندگی و اشتغال زحمتکشان را به‌وجود آورده‌اند…. ادامه مطلب »

چند میلیون زن ایرانی بیکار و بدون بیمه هستند؟

حق اشتغال یکی از بنیادین‌ترین حقوق هر انسانی از جمله زنان است اما سال‌هاست که حکومت ایران و دولت‌های مختلف هم و غمی برای فعالیت اقتصادی زنان ندارند. وضعیت اشتغال زنان به‌گونه‌ای است که حدود ۷۸ درصد زنان ایرانی، هیچ فعالیت اقتصادی ندارند؛ یعنی بخش بزرگی از جامعه مولد ایرانی، هیچ سهمی در تولید ناخالص ملی ندارد. علاوه بر این ۷۰ درصد از زنان تحصیل کرده بیکار هستند. این در حالی است که… ادامه مطلب »

بررسی سن قانونی ازدواج

ezdewajkodakUntitled-1.jpgعمر ۶۷ درصد زندگی‌های مشترک کمتر از ۱۰ سال است
بدلیل ایرادات بی‌شمار وارده بر ماده  ۱۰۴۱  قانونی مدنی در سال ۷۹  اصلاح شد که «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح»…در ۴۵ درصد طلاق‌های ثبت شده نیز دوام ازدواج کمتر از ۵ سال بوده است. همچنین در ۱۱ درصد طلاق‌های ثبت شده نیز میانگین سال زندگی مشترک کمتر از یک سال بوده است ادامه مطلب »

واقع‌بینی یا پنهان‌کردن واقعیت‌ها

2aدر نهایت اینکه این شاخص، نشان‌دهنده نابرابری بین فعالیت‌های زنان و مردان در هر سه زمینه بهداشت عمومی، توانمندی و فعالیت اقتصادی است. ایران در میان ١٨٨ کشور جهان رتبه ١١٨ را از نظر شاخص نابرابری جنسیتی کسب کرده است…/ ادامه مطلب »

جدیدترین آمارها از «شکاف جنسیتی» و رتبه ایران در جهان

12مدیرکل بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، آخرین گزارش سال ۲۰۱۷ مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شکاف جنسیتی را اعلام کرد : بر اساس این گزارش، از مجموع ۱۴۴ کشور جهان، ایران رتبه ۱۴۰ را کسب کرده است. ایران جزء چهار کشور انتهای جدول است

ادامه مطلب »

نتایج تحقیق از ١٠٠٠ زن پایتخت‌نشین: «٢٧ ‌درصد زنان تهرانی قربانی خشونت»

Ähnliches Foto…پذیرش خشونت، تقصیر زنان نیست و ریشه فرهنگی دارد: «این اتفاق درست نیست و زنان باید خشونت را اعلام کنند و دستگاه‌های متولی که پیگیر خشونت هستند نیز، باید به دنبال احقاق حقوق این زنان باشند. از سوی دیگر زنان در یک وضع متناقض قرار گرفته‌اند، از یک طرف جنبه‌های فرهنگی باعث شده خیلی از زنان تمایل نداشته باشند زندگیشان از هم بپاشد، به همین دلیل سطح بالایی از خشونت را تحمل می‌کنند اما از طرف دیگر شرایط روز و رسانه‌ها و فضای مجازی هم اعلام می‌کنند که آنان نباید سکوت کنند.» ادامه مطلب »
جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی