امروز:   شهریور ۲۸, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
سپتامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ايران در آمار’

زنان ۵۶ درصد قبولی‌های کنکور سراسری ۹۶

سازمان سنجش نتایج آزمون سراسری دانشگاه‌ها در سال ۹۶ را اعلام کرد. ۵۶ درصد کسانی که با موفقیت کنکور را از سر گذراندند، زنان هستند. با این‌حال سهم زنان ایرانی از مشارکت اجتماعی و سیاسی بسیار ناچیز است و از ۱۱ الی ۱۵ درصد فراتر نمی‌رود… ادامه مطلب »

دانشگاه‌ها استاد زن نمی‌خواهند

WOMAN-UNIVERSITYالهه حجازی، مشاور امور زنان وزارت علوم می‌گوید: «گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها برای جذب بانوان در چارچوب هیئت علمی مقاومت می‌کنند.» وی تعداد کم زنان فارغ التحصیل ارشد و دکترا را یکی از دلایل پایین بودن درصد زنان در هیئت علمی دانشگاهها در ۱۰ سال گذشته دانست و افزود که این مسئله بعدها در سال ۹۳ و ۹۴ جبران شد و اکنون تعداد فارغ‎التحصیان زن دوره دکتر ا به ۴۸درصد رسیده… ادامه مطلب »

ازدواج موقت زمینه‌ساز گسترش ایدز است

5در نشست «ایدز، مادری و آسیب پذیری مضاعف زنان» اعلام شد که نرخ عفونت اچ.آی.وی در مقایسه با مردان با سرعت بیشتری نزد زنان در حال افزایش است و در میان زنان هم، زنان جوان بیشتر در معرض خطر قرار دارند. یک کارشناس ایدز می گوید که سال ۱۳۸۱ فقط پنج درصد مبتلایان زن بودند اما سال ۱۳۹۳ این آمار به ۱۱ درصد رسیده است. که ابتلای زنان به آچ‌ای‌وی به معنای آلوده‌ شدن کودکان به این ویروس و زنگ خطر جدی برای دولت و جامعه به حساب می‌آید../ ادامه مطلب »

مفهوم ناموس و نقش آن در خشونت علیه زنان: یک پژوهش علمی

13054_881-2-e1491929133282مسئله ای که این نوشته قصد پرداختن به آن را دارد، از مفهومی آغاز می شود با عنوان «ناموس»(Namus) که در زندگی مردم کردستان نمودهای بسیاری دارد. «ناموس» در یک تعریف کلی یکی از عوامل مهم نگهدارنده ی نظم جمعی و همبستگی گروهی به جای مانده از نظام خویشاوندی و قبیله گرایی موجود در گذشته است؛ پاسداری زنان از عفت و شرفشان به عنوان موضوع مبادله، در واقع پاسداری از شرف گروه، اجتماع، خانواده، طایفه یا قبیله است که در نظام خانوادگی کنونی اندکی تجلیاتش مدرن تر شده است.. / ادامه مطلب »

بیایید صحبت کنیم!

تصویر مرتبطدر گرامی‎داشت «روز جهانی بهداشت» هفتم آپریل سازمان بهداشت جهانی امسال موضوع افسردگی را درنظر گرفته و شعار «بایید صحبت کنیم» را مطرح کرده است… آمارها از افسردگی ۶,۵ میلیون ایرانی حکایت دارد؛ سال‌هاست که آمار مختلفی از شیوع افسردگی در جامعه ایران ارائه می‌شود. در سال ۹۰، پژوهشی انجام شد که در آن از وجود علائم افسردگی در ۱۲ درصد جمعیت ایران سخن به میان آمد که نتیجه آن پی‌بردن به ۱۲,۷ درصد اختلال افسردگی در جمعیت عمومی مردم (۱۰,۳ درصد مردان و ۱۵,۴ درصد زنان) بود. آمارها در سالهای بعد نشان از  شیوع بیشتر افسردگی در زنان کشور تا سه برابر بیش از مردان و شیوع اضطراب در زنان سه تا پنج برابر بیش از مردان داشته است. ادامه مطلب »

۴۹ درصد زنان سالمند تنها زندگی می‌کنند

نتیجه تصویری برای عکس سالمندان در ایرانبه رغم اینکه جمعیت سالمندان در ایران در حال افزایش است، همچنان ازدواج این قشر از جامعه با موانعی رو‌به‌رو است. این در حالی است که کارشناسان مسائل اجتماعی و روان شناسان بر این باورند که سالمندی سن حساسی بوده و سالمندان بیش از دیگران به حمایت عاطفی نیاز دارند؛ حمایتی که می‌تواند با ازدواج مجدد به وجود بیاید، اما آمار‌ها نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از سالمندان تنها زندگی می‌کنند و این مسئله در زنان سالمند بیشتر از مردان است. ادامه مطلب »

آمارهایی در رابطه با زنان سرپرست خانوار و مشکلات و مصائب آنان

n00075712-bبراساس نتایج یک تحقیق که در هشت استان کشور و از ۲ هزار و ۱۰۰ زن با میانگین سنی ۱۸ تا ۵۵ سال انجام شد، برخی از مشکلات این قشر نیز مشخص شد. تبعیض و نابرابری، نبود اشتغال و بیکاری و امنیت اجتماعی زنان به عنوان سه مشکل اصلی این زنان سرپرست خانوار به شمار می آمد که پس از آن، نداشتن آزادی و حق انتخاب، نداشتن منزلت اجتماعی و فقر و محرومیت اقتصادی در اولویت مشکلات این زنان بود./ ادامه مطلب »

ثبت ٩۵٠٠ همسرآزاری در ۶ ماه گذشته در پایتخت

khoshunatتهران صدرنشین نزاع و درگیری در کشور است. میزان مراجعه به پزشکی قانونی در شش ماهه نخست امسال ۱۵۴هزار و ۸۱۱ مورد برای معاینه بوده که ۴۵هزار و ۵۹۱ مورد مربوط به نزاع  و ۹۵۰۰ مورد مربوط به همسرآزاری بوده است. این آمار نشان از بالا بودن خشونت نسبت به زنان فقط در تهران است، ‌خشونتی که می‌تواند جسمی، ‌روحی، ‌عاطفی و جنسی باشد. در خانواده‌های نابسامان معمولا خشونت جسمی بیشتر خودش را نشان می‌دهد ولی در خانواده‌های مرفه، ‌بیشتر خشونت‌های روانی است که اعمال می شود. ادامه مطلب »

زیر پوست «تن فروشی» در تهران

زیر پوست مینو محرز می‌گوید: «میانگین سنی «زنان ویژه» حاضر در مراکز بهزیستی کمتر از ۳۰ سال است. درحال‌حاضر، ۲۴ مرکز در کشور به زنان آسیب‌دیده ارائه خدمت می‌کنند و به‌دنبال آن هستیم تا خدمات کامل جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی به آنان ارائه دهیم.» «زنان ویژه» نام جدید زنان خیابانی است که به احتمال قوی به امید کاهش وحشت مسئولین از به زبان آوردن مشکلات این گروه آسیب دیده اجتماعی اطلاق شده. هرچند که این تغییر نام برای مشریان این زنان فرقی ندارد و مردان خیابانی همان کاری را می‌کنند که قبلا می‌کردند. ادامه مطلب »

فراموش‌شدگان

img_40773در ایران تولید بیش از ۷۰ درصد سبزی و صیفی، ۹۰ درصد از فعالیت‌های مربوط به نوغان‌داری و حدود ۷۰ درصد امور مربوط به کاشت و نشای برنج به عهده زنان است. علاوه بر آن بیش از ۸۰ درصد فعالیت‌های مرتبط با دامپروری به‌ویژه دام سبک و طیور بومی و بیش از ۹۰ درصد فراوری زیتون به‌ صورت کارگاهی و خانگی به عهده زنان روستایی و عشایری است و بیش از ۸۰ درصد تولید صنایع دستی را همین زنان انجام می‌دهند. …/ ادامه مطلب »

شکل‌هایی از بردگی مدرن در ایران که دیده نمی‌شوند

Susan-Mohammadkhani-Ghiasvandبر اساس گزارش جدید بنیاد واک فری (Walk Free Foundation)، چیزی حدود نیم میلیون نفر در ایران قربانی بردگی مدرن هستند. طبق این گزارش ایران جزو ۱۰ کشور کم‌کار در زمینه‌ مقابله با بردگی مدرن معرفی شده وهمچنین رتبه‌ بیستم برده داری مدرن را در میان ۱۶۷ کشور جهان به خود اختصاص داده است. «بردگی جنسی»، «کار اجباری»، «ازدواج اجباری»، «بردگی و یا ازدواج برای پرداخت دِین»، »کودکان کار» و «تکدی‌گری اجباری» از نمونه‌های بردگی مدرن در جهان امروز محسوب می‌شوند. ادامه مطلب »

تبعیض جنسیتی در آزمون استخدامی: فرصت‌های نابرابر برای زنان

-استخدامی-e1469731115176سومین آزمون استخدامی مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی ایران، ۱۶شهریور ماه برگزار می‌شود و مهلت ثبت‌نام برای آن رو به پایان است، اما امسال هم این آزمون، با تبعیض میان زنان و مردان متقاضی، بیشترین سهم استخدام را برای مردان در نظر گرفته است../ ادامه مطلب »

مروری بر وضعیت بهداشت باروری و سلامت مادران در ایران

reproductive healthبنا به گزارش جمعیت جهان در سال ۲۰۱۳، ۵۰۰ هزار نوجوان (زیر ۲۰ سال) در سال بچه‌دار می‌شوند که این افراد از هیچ‌کدام از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نمی‌کنند و تقریبا دوسوم این افراد به‌صورت ناخواسته حامله می‌شوند. بارداری در دختران نوجوان یا پس از یک ازدواج زودرس اتفاق می‌افتد یا در روابط جنسی خارج از ازدواج، حاملگی رخ می‌دهد. در ایران درصد بالایی از بارداری‌های دختران نوجوان در چارچوب ازدواج زودرس قرار دارد ولی آمارهای غیررسمی نیز دال بر شواهد بروز این پدیده در اثر روابط خارج از چارچوب ازدواج است… ادامه مطلب »

تبعیض جنسیتی زنان را خانه‌نشین می‌کند

2نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۴ نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ درصد زنان جوان در کشور بیکارند. براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۹۴، زنان و جوانان بیشترین سهم را از معضل بیکاری در سطح جامعه دارند؛ درحالی‌که بر پایه آمار منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت فعال کشور ۱۱ درصد برآورد شده است، این رقم برای مردان حدود ۹ درصد و برای زنان ١٩,۴ درصد است که گویای اختلاف بیش از دوبرابری بیکاری در زنان کشور نسبت به مردان است. این آمار به آن معناست که شانس زنان جویای کار در مقایسه با مردان برای رسیدن به شغل کمتر از نصف است. ادامه مطلب »

توسعه‌ی پایدار، برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

elahe-amani-259x300امروزه بیش از هر زمان در تاریخ جامعه‌ی بشری، برابری جنسیتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی از حاشیه به مرکز مباحث جهانی سوق داده شده است و احترام به حقوق انسانی زنان به مثابه عاملی کلیدی در تحقق توسعه اقتصادی، صلح و مقابله با زدودن آسیب‌های اجتماعی تلقی می‌گردد. این واقعیت که برابری جنسیتی به مفهوم پیشرفت برای تمامی جامعه می‌باشد، امری است که از پشتوانه آماری وزینی برخوردار است ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی