امروز:   اسفند ۲, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
فوریه 2019
د س چ پ ج ش ی
« ژانویه    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ايران در آمار’

چند میلیون زن ایرانی بیکار و بدون بیمه هستند؟

حق اشتغال یکی از بنیادین‌ترین حقوق هر انسانی از جمله زنان است اما سال‌هاست که حکومت ایران و دولت‌های مختلف هم و غمی برای فعالیت اقتصادی زنان ندارند. وضعیت اشتغال زنان به‌گونه‌ای است که حدود ۷۸ درصد زنان ایرانی، هیچ فعالیت اقتصادی ندارند؛ یعنی بخش بزرگی از جامعه مولد ایرانی، هیچ سهمی در تولید ناخالص ملی ندارد. علاوه بر این ۷۰ درصد از زنان تحصیل کرده بیکار هستند. این در حالی است که… ادامه مطلب »

بررسی سن قانونی ازدواج

ezdewajkodakUntitled-1.jpgعمر ۶۷ درصد زندگی‌های مشترک کمتر از ۱۰ سال است
بدلیل ایرادات بی‌شمار وارده بر ماده  ۱۰۴۱  قانونی مدنی در سال ۷۹  اصلاح شد که «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن ۱۳ سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن ۱۵ سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی به شرط رعایت مصلحت با تشخیص دادگاه صالح»…در ۴۵ درصد طلاق‌های ثبت شده نیز دوام ازدواج کمتر از ۵ سال بوده است. همچنین در ۱۱ درصد طلاق‌های ثبت شده نیز میانگین سال زندگی مشترک کمتر از یک سال بوده است ادامه مطلب »

واقع‌بینی یا پنهان‌کردن واقعیت‌ها

2aدر نهایت اینکه این شاخص، نشان‌دهنده نابرابری بین فعالیت‌های زنان و مردان در هر سه زمینه بهداشت عمومی، توانمندی و فعالیت اقتصادی است. ایران در میان ١٨٨ کشور جهان رتبه ١١٨ را از نظر شاخص نابرابری جنسیتی کسب کرده است…/ ادامه مطلب »

جدیدترین آمارها از «شکاف جنسیتی» و رتبه ایران در جهان

12مدیرکل بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، آخرین گزارش سال ۲۰۱۷ مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شکاف جنسیتی را اعلام کرد : بر اساس این گزارش، از مجموع ۱۴۴ کشور جهان، ایران رتبه ۱۴۰ را کسب کرده است. ایران جزء چهار کشور انتهای جدول است

ادامه مطلب »

نتایج تحقیق از ١٠٠٠ زن پایتخت‌نشین: «٢٧ ‌درصد زنان تهرانی قربانی خشونت»

Ähnliches Foto…پذیرش خشونت، تقصیر زنان نیست و ریشه فرهنگی دارد: «این اتفاق درست نیست و زنان باید خشونت را اعلام کنند و دستگاه‌های متولی که پیگیر خشونت هستند نیز، باید به دنبال احقاق حقوق این زنان باشند. از سوی دیگر زنان در یک وضع متناقض قرار گرفته‌اند، از یک طرف جنبه‌های فرهنگی باعث شده خیلی از زنان تمایل نداشته باشند زندگیشان از هم بپاشد، به همین دلیل سطح بالایی از خشونت را تحمل می‌کنند اما از طرف دیگر شرایط روز و رسانه‌ها و فضای مجازی هم اعلام می‌کنند که آنان نباید سکوت کنند.» ادامه مطلب »

زنان ۵۶ درصد قبولی‌های کنکور سراسری ۹۶

سازمان سنجش نتایج آزمون سراسری دانشگاه‌ها در سال ۹۶ را اعلام کرد. ۵۶ درصد کسانی که با موفقیت کنکور را از سر گذراندند، زنان هستند. با این‌حال سهم زنان ایرانی از مشارکت اجتماعی و سیاسی بسیار ناچیز است و از ۱۱ الی ۱۵ درصد فراتر نمی‌رود… ادامه مطلب »

دانشگاه‌ها استاد زن نمی‌خواهند

WOMAN-UNIVERSITYالهه حجازی، مشاور امور زنان وزارت علوم می‌گوید: «گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ها برای جذب بانوان در چارچوب هیئت علمی مقاومت می‌کنند.» وی تعداد کم زنان فارغ التحصیل ارشد و دکترا را یکی از دلایل پایین بودن درصد زنان در هیئت علمی دانشگاهها در ۱۰ سال گذشته دانست و افزود که این مسئله بعدها در سال ۹۳ و ۹۴ جبران شد و اکنون تعداد فارغ‎التحصیان زن دوره دکتر ا به ۴۸درصد رسیده… ادامه مطلب »

ازدواج موقت زمینه‌ساز گسترش ایدز است

5در نشست «ایدز، مادری و آسیب پذیری مضاعف زنان» اعلام شد که نرخ عفونت اچ.آی.وی در مقایسه با مردان با سرعت بیشتری نزد زنان در حال افزایش است و در میان زنان هم، زنان جوان بیشتر در معرض خطر قرار دارند. یک کارشناس ایدز می گوید که سال ۱۳۸۱ فقط پنج درصد مبتلایان زن بودند اما سال ۱۳۹۳ این آمار به ۱۱ درصد رسیده است. که ابتلای زنان به آچ‌ای‌وی به معنای آلوده‌ شدن کودکان به این ویروس و زنگ خطر جدی برای دولت و جامعه به حساب می‌آید../ ادامه مطلب »

مفهوم ناموس و نقش آن در خشونت علیه زنان: یک پژوهش علمی

13054_881-2-e1491929133282مسئله ای که این نوشته قصد پرداختن به آن را دارد، از مفهومی آغاز می شود با عنوان «ناموس»(Namus) که در زندگی مردم کردستان نمودهای بسیاری دارد. «ناموس» در یک تعریف کلی یکی از عوامل مهم نگهدارنده ی نظم جمعی و همبستگی گروهی به جای مانده از نظام خویشاوندی و قبیله گرایی موجود در گذشته است؛ پاسداری زنان از عفت و شرفشان به عنوان موضوع مبادله، در واقع پاسداری از شرف گروه، اجتماع، خانواده، طایفه یا قبیله است که در نظام خانوادگی کنونی اندکی تجلیاتش مدرن تر شده است.. / ادامه مطلب »

بیایید صحبت کنیم!

تصویر مرتبطدر گرامی‎داشت «روز جهانی بهداشت» هفتم آپریل سازمان بهداشت جهانی امسال موضوع افسردگی را درنظر گرفته و شعار «بایید صحبت کنیم» را مطرح کرده است… آمارها از افسردگی ۶,۵ میلیون ایرانی حکایت دارد؛ سال‌هاست که آمار مختلفی از شیوع افسردگی در جامعه ایران ارائه می‌شود. در سال ۹۰، پژوهشی انجام شد که در آن از وجود علائم افسردگی در ۱۲ درصد جمعیت ایران سخن به میان آمد که نتیجه آن پی‌بردن به ۱۲,۷ درصد اختلال افسردگی در جمعیت عمومی مردم (۱۰,۳ درصد مردان و ۱۵,۴ درصد زنان) بود. آمارها در سالهای بعد نشان از  شیوع بیشتر افسردگی در زنان کشور تا سه برابر بیش از مردان و شیوع اضطراب در زنان سه تا پنج برابر بیش از مردان داشته است. ادامه مطلب »

۴۹ درصد زنان سالمند تنها زندگی می‌کنند

نتیجه تصویری برای عکس سالمندان در ایرانبه رغم اینکه جمعیت سالمندان در ایران در حال افزایش است، همچنان ازدواج این قشر از جامعه با موانعی رو‌به‌رو است. این در حالی است که کارشناسان مسائل اجتماعی و روان شناسان بر این باورند که سالمندی سن حساسی بوده و سالمندان بیش از دیگران به حمایت عاطفی نیاز دارند؛ حمایتی که می‌تواند با ازدواج مجدد به وجود بیاید، اما آمار‌ها نشان می‌دهد درصد قابل توجهی از سالمندان تنها زندگی می‌کنند و این مسئله در زنان سالمند بیشتر از مردان است. ادامه مطلب »

آمارهایی در رابطه با زنان سرپرست خانوار و مشکلات و مصائب آنان

n00075712-bبراساس نتایج یک تحقیق که در هشت استان کشور و از ۲ هزار و ۱۰۰ زن با میانگین سنی ۱۸ تا ۵۵ سال انجام شد، برخی از مشکلات این قشر نیز مشخص شد. تبعیض و نابرابری، نبود اشتغال و بیکاری و امنیت اجتماعی زنان به عنوان سه مشکل اصلی این زنان سرپرست خانوار به شمار می آمد که پس از آن، نداشتن آزادی و حق انتخاب، نداشتن منزلت اجتماعی و فقر و محرومیت اقتصادی در اولویت مشکلات این زنان بود./ ادامه مطلب »

ثبت ٩۵٠٠ همسرآزاری در ۶ ماه گذشته در پایتخت

khoshunatتهران صدرنشین نزاع و درگیری در کشور است. میزان مراجعه به پزشکی قانونی در شش ماهه نخست امسال ۱۵۴هزار و ۸۱۱ مورد برای معاینه بوده که ۴۵هزار و ۵۹۱ مورد مربوط به نزاع  و ۹۵۰۰ مورد مربوط به همسرآزاری بوده است. این آمار نشان از بالا بودن خشونت نسبت به زنان فقط در تهران است، ‌خشونتی که می‌تواند جسمی، ‌روحی، ‌عاطفی و جنسی باشد. در خانواده‌های نابسامان معمولا خشونت جسمی بیشتر خودش را نشان می‌دهد ولی در خانواده‌های مرفه، ‌بیشتر خشونت‌های روانی است که اعمال می شود. ادامه مطلب »

زیر پوست «تن فروشی» در تهران

زیر پوست مینو محرز می‌گوید: «میانگین سنی «زنان ویژه» حاضر در مراکز بهزیستی کمتر از ۳۰ سال است. درحال‌حاضر، ۲۴ مرکز در کشور به زنان آسیب‌دیده ارائه خدمت می‌کنند و به‌دنبال آن هستیم تا خدمات کامل جسمی، روانی، اجتماعی و اقتصادی به آنان ارائه دهیم.» «زنان ویژه» نام جدید زنان خیابانی است که به احتمال قوی به امید کاهش وحشت مسئولین از به زبان آوردن مشکلات این گروه آسیب دیده اجتماعی اطلاق شده. هرچند که این تغییر نام برای مشریان این زنان فرقی ندارد و مردان خیابانی همان کاری را می‌کنند که قبلا می‌کردند. ادامه مطلب »

فراموش‌شدگان

img_40773در ایران تولید بیش از ۷۰ درصد سبزی و صیفی، ۹۰ درصد از فعالیت‌های مربوط به نوغان‌داری و حدود ۷۰ درصد امور مربوط به کاشت و نشای برنج به عهده زنان است. علاوه بر آن بیش از ۸۰ درصد فعالیت‌های مرتبط با دامپروری به‌ویژه دام سبک و طیور بومی و بیش از ۹۰ درصد فراوری زیتون به‌ صورت کارگاهی و خانگی به عهده زنان روستایی و عشایری است و بیش از ۸۰ درصد تولید صنایع دستی را همین زنان انجام می‌دهند. …/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی