امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار و گزارشهای جهان’

گزارش صدها زن عربستانی در شبکه‌های اجتماعی از آزار جنسی مردان

صدها زن عربستانی با شرکت در شبکه‌های اجتماعی، تجربه‌های خود را از آزار جنسی توسط مردان گزارش داده‌اند. شمار زیادی از آنان تأکید کرده‌اند که از روی شرم یا ترس این تجربیات تلخ خود را با نهادهای دولتی در میان نگذاشته‌اند.یک کاربر توییتر نوشته است: «دوستان من وقتی آزار جنسی را گزارش کردند، مجازات شدند و بیشتر آسیب دیدند» …/ ادامه مطلب »

عشق در زمانه‌ی کووید

با اقتباس از نام کتاب معروف گابریل گارسیامارکز«عشق در زمانه وبا»
وقتی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که جهان به وضعیت پاندمیک وارد شده‌ است، بسیاری از کشورها به‌تدریج مرزهای خود را بستند. بسیاری از کشورها پروتکل‌های ماندن در خانه، تعطیلی  و فاصله‌گذاری اجتماعی را در دستور کار قرار داده‌اند.برای افرادی که خانه و پس‌اندازی دارند و می‌توانند غذا و ضروریات زندگی را ذخیره کنند تا اعضای خانواده سالم بمانند، این تعطیلی بیشتر یک وضعیت ناراحت‌کننده است تا یک مصیبت تمام‌عیار ادامه مطلب »

بیست میلیون شغل در آفریقا بر اثر بحران کرونا در خطر است

تا روز دوشنبه در ۵۱ کشور آفریقایی حدود ۹۲۰۰ مورد مبتلا به بیماری کرونا و۴۱۴ مرگ بر اثر آن گزارش شده است. اگرچه قاره آفریقا تاکنون بسیار کم تر از سایر نقاط جهان، از جمله چین و آمریکا از این بیماری صدمه دیده، اما پیامدهای اقتصادی آن از هم اکنون برای این قاره قابل لمس است زیرا عمده مبادلات اقتصادی کشورهای آن با چین و امریکاست و در نتیجه تحت تاثیر بحران کرونا قرار گرفته است ادامه مطلب »

چه اتفاقی می‌افتد وقتی کروناویروس ما را مجبور می‌کند از هم جدا باشیم؟

فضاهای عمومی شهرها را به هم متصل می‌کند
در حالی که این نظارت شدید بر فضای عمومی یک کنترل موقتی است، سوالاتی را در مورد آینده ایجاد می‌کند. آیا به محض تمام شدن این دوران به عادت‌های گذشته خود بازخواهیم گشت؟ویروس کرونا همچنین روش کار و درس خواندن را تغییر خواهد داد. اما تمایل ما به ارتباط انسانی را از بین نخواهد برد.اگر بخواهیم اقتصاد و جامعه خود را دوباره بسازیم، نیاز خواهیم داشت اعتماد خود را به فضاهای عمومی احیا کنیم ادامه مطلب »

زنان حزب الله خوشبخت نیستند

نبرد بی‌پایان در سوریه موجب ترک خوردن نظام شده و زنان دیگر همچون گذشته با سیستم همراهی نمی‌کنند. شکاف بین مبارزان قدیمی و جدید نیز روز به روز بیشتر می‌شود. اکنون حزب‌الله با مشکلات جدیدی دست و پنجه نرم می‌کند، زنان تازه استخدامی‌ها! آن‌ها ضرورتا اعضای حزب‌الله نیستند و به ایدئولوژی جنگی نیز چندان پایبند نیستند، آن‌ها اکثرا از خانواده‌های فقیرند. این زنان دیگر نمی‌توانند صرفا زیر سایه حضرت زینب زندگی کنند ادامه مطلب »

« اگر دست مرگ گل هایمان را پرپر کند، مگر جوانه ها پایان می‌گیرد؟»*

«ملاقات در کابین»
ترانه ای از «گروپ یوروم»
چقدر تن‌ات نحیف شده،
در اشک چشمانم جا گرفته‌ای
گرسنگی مگر عمرت را خورده فرزندم؟ بیا شیر سینه‌ام را بنوش…/ ادامه مطلب »

پیرامون اعتصاب اجاره مسکن علیه اعیان‌نشین‌سازی و همه‌گیری جهانی

مصاحبه با ساکنان ایستگاه ۴۰ در سانفرانسیسکو
پنج سال پیش مردم برای محافظت از ایستگاه ۴۰ علیه بیرون کردن ساکنان به واسطه اعیان‌نشین‌‌سازی در ناحیه‌ی میژن سانفرانسیسکو، بسیج شدند. چه عوامل و استراتژی‌هایی را برای کسب پیروزی در آن زمان مشخص کردید؟ این تجربه چه درس آموخته‌ای داشت؟…/ ادامه مطلب »

هلین بولک یکی از خوانندگان گروه موسیقی «گروپ یوروم» پس از ۲۸۸ روز اعتصاب غذا جان باخت

گروپ یوروم به نوعی نماد مبارزات سازمان‌ها و اتحادیه‌های کارگری در چند دهه اخیر ترکیه بود. اعضای این گروه بصورت منفرد و متشکل در بسیاری از فعالیت‌های مبارزاتی، اعتراضات خیابانی، اعتصاب‌های کارگری، آنطور که خود می‌گویند «در پیوند با سایر خلق‌های مبارز در جهان» شرکت می‌کردند و در ترکیه در میان روشنفکران و گروه‌های کارگری محبوبیت بالایی داشتند…/ ادامه مطلب »

آیا حریم خصوصی یکی از بزرگترین قربانیان کرونا خواهد بود؟

استفاده از داده‌های موقعیت مکانی گوشی همراه کاربر مبتلا به کرونا برای تشخیص مسیر حرکت او، ارتباطاتش و اطمینان از عدم ترک قرنطینه؛ آیا به زودی پلیسی کوچک در جیب خود حمل می‌کنیم؟ فعالان حوزه حفاظت از داده‌ها هشدار می‌دهند…/ ادامه مطلب »

آیا درپاندومی کرونا، زنان بیشتر در معرض خطراند؟

با افزایش همه گیری ویروس covid 19 در سراسر جهان ، دولتها قوانین محدود کننده ی بی سابقه ای برای کنترل شیوع آن اعمال کرده اند. نمونه هایی از این اقدامات شامل برنامه هایی برای افزایش سیستم ایمنی و سلامت عمومی و اعلام محدودیت های جابه جایی بر میلیون ها نفر و اقدامات حمایتی برای کسانی که کسب و کارشان تحت تاثیر این اپیدمی دچار ضرر و زیان شده، است. در میان این تلاش ها باعث آسیب پذیرتر شدن زنان و دختران در برخی نقاط جهان است ادامه مطلب »

‍رخشان بنی‌اعتماد، در کنار زنان فیلم‌ساز تاریخ جای گرفت

بانک اطلاعات اینترنتی فیلم‌ها (IMDb) در یک مرور تصویری زنان فیلمساز تاریخ را گرامی داشت که فیلم قصه های خانم رخشان بنی‌اعتماد هم در این ویدئو حضور دارد.hین فیلمسازان که از سال ۱۸۹۶ کار خود را آغاز کرده اند, فیلم های بسیاری ساخته اند. در میان این فیلمسازان نام هایی چون خانم ها باربارا استرینسد, سوفیا کاپولا, جودی فاستر, ماری لمبرت, میراندا افرون, سارا پالی, آنجلینا جولی, گرتا گروینگ, لولو وانگ, مریل استریپ و بسیاری دیگر از کارگردانان کشورهای متفاوت دنیا به چشم میخورد ادامه مطلب »

کووید ۱۹ و آوار دوباره آزار‌های نژادستیزانه

شیوع کرونا بار دیگر رفتارهای تند، توهین‌آمیز و تحقیرآمیز نژادپرستانه را بر سر آسیایی‌های دورگه و یا ساکن آمریکا و اروپا آوار کرده است. روزنامه «مترو» انگلیس نیز در گزارشی نوشت که با شیوع کروناویروس، حملات نژادپرستانه در اروپا و انگلستان به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است. ادامه مطلب »

برای صلح پایدار به جای وابستگی قومی، باید آدرس های مشخص زنانه مقابل طالبان گذاشت

زهرا سوراسرافیل – زنان نخستین قربانیان جنگ ایدئولوژیک بودند. به طوری که مجاهدین مخصوصا آنهایی که در پاکستان نطفه احزابشان با اسلام سیاسی بسته شده بود برای تحریک مردم بر علیه دولت سوسیالیستی وقت از قوانین سختگرانه بر زنان به عنوان ابزار تبلیغ استفاده می کردند.آنها حتی در کمپهایی که برای مهاجرین افغانستانی در پاکستان ساخته شده بود آپارتاید جنسیتی را پیاده می کردند و زنان حق نداشتند به تنهایی از خیمه ها بیرون شوند./ ادامه مطلب »

مبارزه برای حقوق برابر در میان زنان افغانستان / زندگی در ماشین جهنمی

هم‌زمان با تحولات افغانستان زنان نیز دچار تحولات و فراز و نشیب‌های متفاوتی بودند، در طول این فراز و نشیب‌ها جایگاه زن همواره دارای تزلزل بوده و هیچ‌گاه نتوانسته پایه‌های خود را در جامعه محکم کند .. زنان افغانستان سال‌هاست برای به دست آوردن حقوق برابر می‌جنگند. این متن نگاهی به تاریخ این مبارزه می‌کند و موانع پیش پای آن را معرفی می‌کند…/ ادامه مطلب »

گوترش: زمان همبستگی است و نه حذف

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه ۲۴ مارس/ ۵ فروردین از رهبران ۲۰ کشور بزرگ صنعتی جهان خواست برنامه‌ای برای «زمان جنگ» شامل بسته‌ای از مشوق‌های اقتصادی به ارزش «میلیاردها دلار» برای صاحبان کسب‌وکارها، کارگران و خانواده‌ها در کشورهای در حال توسعه که با پیامدهای همه‌گیری جهانی ویروس کرونا در حال مقابله‌اند، اختصاص دهند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی