امروز:   آذر ۲۶, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار و گزارشهای جهان’

گزارشی از برگزاری کارگاه هنرـ درمانی در «گِمِلده گالری» شهرِ برلین

از آنجائیکه هنر فرآیند کار انسان و منتقل کننده مفاهیم خلاق است بر احساس و روان انسانها بسیار اثر گذار است و در عین حال جنبه های کاربردی مختلفی دارد. یاور برادران دانشجوی هنر – درمانی دانشگاه سیِگیسموند فروید واقع در شهر برلین در «گِملده گالری» با نشستی چند ساعته در ارتباط یک پروژه ی هنری ـ درمانی در دوم ماه دسامبر به متقاضیان علاقه مند، اوقاتی آکنده از ذوق، انرژی و اطلاعات هنری ارائه داد. ادامه مطلب »

«برای مبارزه با خشونت علیه زنان باید روایت کرد»

جایزه  صلح نوبل ۲۰ آذر در مراسمی رسمی در استکهلم به دلیل فعالیت‌های نادیا مراد و دنیس موکویگی در ارتباط با توقف خشونت جنسی به‌عنوان ابزار جنگی در درگیری‌های نظامی اهدا شد. نادیا مراد نیز در این مراسم به انتقاد از بی‌توجهی و بی‌عملی جامعه بین‌المللی پرداخت و گفت: «من به دنبال همدلی بیشتر نیستم. می‌خواهم این احساسات به عمل بدل شوند.» نادیا مراد در این مراسم همچنین خواهان اعطای پناهندگی به قربانیان نسل‌کشی داعش شد و در بخشی از سخنرانی خود به مناسبت دریافت نوبل صلح گفت: «تنها جایزه در جهان که می‌تواند کرامت انسانی ما را به ما بازگرداند، مجازات جانیان و برقراری عدالت است.»… ادامه مطلب »

افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان رهاوردجنگ،فقر،نبودآموزش

در این مطلب نگاهی به دو سال گزارش گروه مستقل حقوق بشر در افغانستان است.  البته هنوز آماری از میزان خشونت در سال ۹۷ در دسترس نیست اما پیگیری صفحات روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های افغانستان شاهد بالا بودن خشونت علیه زنان است که گاه به‌غایت دردناک است. آمارخشونت امسال در برخی از ایالات افغانستان افزایش داشته است ادامه مطلب »

طغیان علیه «معیارهای زیبایی»

کره‌جنوبی از نظر رواج انواع و اقسام جراحی‌های زیبایی، سومین کشور جهان است و یک سوم زنان جوان این کشور، دست‌کم یک عمل زیبایی انجام دادند. یکی از رایج‌ترین عمل‌های زیبایی در این کشور، عملی است که فک زن را می‌شکنند و از نو دوباره می‌تراشند، زیرا یکی از معیارهای «زیبایی» در جامعه کره‌جنوبی برای زنان، داشتن صورت بیضی با چانه‌ای کمی تیز است و در جامعه‌ای که اکثر زنان صورت گردی دارند، شکستن و تراشیدن فک صورت زنان، تجارتی است پرسود. فشار اجتماعی بر روی زنان کره‌ای برای «زیبا بودن» طاقت‌فرسا است… ادامه مطلب »

خانه، ناامن‌ترین محل برای زنان دنیا است

براساس ‌یک پژوهش انجام شده توسط سازمان ملل،‌ خانه خطرناک‌ترین محل زندگی برای زنان در سراسر دنیا و خشونت خانگی مرگبارترین نوع خشونت علیه زنان است. یوری فدوتوف رئیس دفتر جرائم و مواد مخدر سازمان ملل گفته است علی‌رغم اینکه ۸۰ درصد کسانی که در جهان به قتل می‌رسند مردان هستند، اما زنان همچنان هزینه بالاتری را به‌خاطر نابرابری جنسیتی، تبعیض و کلیشه‌های منفی می‌پردازند. آنها معمولا توسط شریک زندگی یا اعضای خانواده کشته می‌شوند که خانه را برای آنها خطرناکترین محل زندگی می‌کند… ادامه مطلب »

پیشرفت حلزونی در مسیر برابری جنسیتی

«مجمع جهانی دموکراسی» که هرساله با شرکت مقامات تصمیم‌ساز سیاسی و فعالان مدنی برگزار می‌شود، فرصتی برای بحث و گفت‌وگو و یافتن راهکارهایی برای چالش‌های پیش ‌روی دموکراسی در سراسر جهان است. امسال موضوعات اصلی این مجمع «مشارکت عمومی، سیاسی و اقتصادی زنان» و «مبارزه با خشونت علیه زنان با توجه به جنبش #من‌هم» بود. «در یک دهه‌ی گذشته پیشرفت در زمینه‌ی برابری جنسیتی بسیار کند بوده و ما با سرعت حلزونی جلو می‌رویم.»… ادامه مطلب »

سازمان ملل:‌ خاتمه دادن به خشونت علیه زنان یک تلاش کوتاه‌مدت نیست

در بیانیه مشترک نهادهای مختلف سازمان ملل، با اشاره به اقداماتی که در طول سال گذشته برای مقابله با خشونت علیه زنان انجام شده، این فعالیت‌ها سازنده و مهم خوانده شده‌اند؛ از جمله کمپین #MeToo، به عنوان یکی از جنبش‌های اجتماعی قدرتمند اخیر معرفی شده است. همچنین اعطای جایزۀ صلح نوبل سال ۲۰۱۸ به دو فعال برجسته مدنی، نادیا مراد و دنیس مکوئه، که با خشونت علیه زنان مبارزه می‌کنند،  یکی دیگر از نشانه‌های تقویت مبارزه با خشونت علیه زنان خوانده شده است. ادامه مطلب »

چهره‌ای دیگر از خشونت بر زنان

چه زمانی زنان می‌توانند صاحب حقیقی بدن و زندگی خود باشند؟
سخن ازدرخطرقرار گرفتنِ حق سقط جنین است. قطع بارداری ناخواسته! حال، مخالفان سقط جنین با نام “حافظان زندگی” قدم به قدم به نابودی این “حق” نزدیک تر می‌شوند. تهدیدهایی که به پزشکان می‌شود و فشارهایی که به زنان وارد می‌آید، به‌وضوح شدت گرفته است. این جنگی است که بیشتر از نیم قرن جریان دارد… ادامه مطلب »

شکنجه و آزار فعالان حقوق زنان در زندان‌های عربستان

عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر اعلام کردند که فعالان حقوق زنان عربستان که بیش از شش‌ ماه است در بازداشت مقامات سعودی هستند،‌ تحت شکنجه و آزار روانی و جسمی قرارداشتند. واشنگتن پست نیز به نقل از چهار منبع آگاه که از نزدیکان این زندانیان هستند، می‌گوید که این فعالان در حین بازجویی با شوک الکتریکی، شلاق، ضرب و شتم و بی‌خوابی اجباری شکنجه شده‌اند. ادامه مطلب »

زنان فلسطینی: قربانیان خشونت خانگی

سازمان‌های غیردولتی فلسطین می‌گویند قربانیان خشونت خانگی در فلسطین «جایی برای رفتن ندارند» و ناچار به سکوت می‌شوند. زنان فلسطینی ساکن اسرائیل تحت خشونت خانگی ناشی از قواعد جامعه مردسالار و ادامه روند اشغال در این مناطق قرار دارند اما به دلیل اینکه اسرائیل کنترل خدمات عمومی را در دست دارد، نمی‌توانند از حمایت قانون برخوردار شوند… ادامه مطلب »

همه با هم نارنجی شویم

۲۵ نوامبر روز جهانی توقف خشونت علیه زنان است .تم سال ۲۰۱۸ این است: جهان را نارنجی کن: #مرا_هم_بشنو. و مثل نسخه‌‏های قبلی، این تاریخ به ۱۶ روز فعالیت اشاره دارد که به تاریخ ۱۰ دسامبر، روز بین‏‌المللی حقوق بشر می‌‏پیوند. روز نارنجی، روزی برای افزایش آگاهی و ممانعت از خشونت علیه زنان و دختران است. بیست و پنج نوامبر در راه است. بیایید خودمان خانه، شهر، کشور و تمام جهان را نارنجی کنیم و به هرگونه خشونتی با صدای بلند نه بگوییم ادامه مطلب »

از فمینیسم بازتولید اجتماعی تا اعتصاب زنان

در پاییز ٢٠١۶، کنشگران لهستانی فراخوانی برای اعتصاب گسترده‌ی زنان دادند که به دنبال توقف لایحه‌ای در پارلمان بود که سقط جنین را ممنوع می‌کرد. اعتصاب آن‌ها ملهم از اعتصاب تاریخی زنان بر ضد نابرابری دستمزد در ایسلند بود. کنشگران آرژانتینی جنبش «یکی هم زیاد است» (Ni Una Menos[1]) نیز در اکتبر ٢٠١۶ همین تاکتیک را برای اعتراض نسبت به خشونت مردانه به‌کار بستند. در پی مشارکت انبوه در این اعتصابات، سازمان‌های فمینیستی محلی اقدام به ایجاد هماهنگی‌هایی در سطح بین‌المللی کردند تا خیزشی جهانی را در نوامبر ٢٠١۶ به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان تدارک ببینند… ادامه مطلب »

بزرگداشت یکصدمین سالروز حق رای زنان در آلمان

روز ۱۲ نوامبر سال ۱۹۱۸ زنان دو کشور اتریش و آلمان به طور هم‌زمان صاحب حق رای شدند. دریافت حق رای، برآیند مبارزه‌ای طولانی بود که زنان برای کسب حقوق خود در قرن هیجدهم و نوزدهم آغاز کرده بودند . بدست آوردن این حق حاصل سال ها مبارزه پیگیر انه زنان و پشگامانان آنان در جنبش کارگری و کمونیستی بود . ../ ادامه مطلب »

آنا اسکمانی: هویت ایرانی بخشی از زندگی‌ام بوده است

سه‌شنبه ششم نوامبر، شبِ اولین های بسیاری در حوزه سیاست امریکا بود؛ به ویژه برای ایرانی-امریکایی‌ها. «سام همدانی»، اولین قاضی ایرانی-امریکایی است که در ایالت کارولینای شمالی انتخاب شد. پیش از این هیچ زنِ ایرانی-امریکایی در هیچ یک از مجالس قانون گذاری ایالات متحده انتخاب نشده بود اما در انتخابات دیروز، سه زن در سه ایالت به این مقام رسیدند؛ «آنا کاپلان» در نیویورک، «زهرا کرینشک» در جورجیا و «آنا اسکمانی» در فلوریدا../ ادامه مطلب »

نابرابری جنسیتی در سمت‌های مدیریتی همچنان ادامه دارد

تحقیقات میان ۱۰۳ کشور نشان می دهد، کشورهایی که بر حضور زنان در مجلس و پارلمان تأکید دارند و از حضور زنان در سمت‌های قانونگذاری بهره می گیرند، ۳٫۴ % بیش از دیگر کشورها در زمینه رفاه اجتماعی هزینه می کنند (چن.۲۰۱۰). ولی تسلط مردان در پست های تصمیم گیری منجر به محدود کردن حضور زنان و توانایی های آنها در تاثیرگذاری در سطوح مختلف سیاست گذاری، از جمله تصمیم گیری های آموزشی، اجتماعی، سیاست های محلی، داخلی و بین المللی می گردد. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی