امروز:   خرداد ۲۸, ۱۳۹۸    
فيسبوک
ژوئن 2019
د س چ پ ج ش ی
« مه    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
آخرین نوشته ها

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘اخبار و گزارشهای جهان’

اعتصاب سراسری زنان در سوئیس: برابری چرا تحقق نیافته‌است؟

فعالان زن سوئیسی می‌گویند که کاربست موثر قوانین برابری جنسیتی سوئیس هنوز یکی از بزرگترین چالش‌ها است؛ هر چند در قانون اساسی آنها این برابری ذکر شده و در همان ماده هم بر اجرای قانون «در عمل» تأکید شده است. قانون برابری ۱۹۸۱ به تصویب رسید اما عملی نشد. حتی اعتصاب مشهور ۱۹۹۱ هم باعث بهبود سریع اوضاع نشد. این اعتراض‌ها ادامه یافت و در ۷ مارس ۲۰۱۵، ۱۲ هزار تن و در ۱۸ مارس ۲۰۱۷، ۱۰ هزار تن برای عمل موثر به قانون برابری جنسیتی در به ترتیب برن و زوریخ تظاهرات کردند
عکس روبرو اعتصاب زنان سوئیس در ۱۴ ژوئن ۱۹۹۱/ ادامه مطلب »

کمیته دادخواهی روشی برای احقاق حق توسط فعالان زنان افغانستان است

حرکت زنان افغانستان و ایران به دلیل وجود زبان و فرهنگ مشترک می توانند کمکهای شایان توجهی به هم داشته باشند. بی شک برای فعالان زنان در ایران روشهایی که خواهران افغانستانی شان برای پیشبرد حقوق زنان به کار گرفته اند مفید است و راهگشا. تلاش کرده ایم به بهانه مذاکرات صلح با طالبان با تنی چند از فعالان زنان در افغانستان مصاحبه ای داشته باشیم که در کنار ان با سازوکارهای جنبشی فعالان افغانستان نیز بیشتر اشنا شویم ادامه مطلب »

دردسرهای اولین فوتبال زنان

روز جمعه (۷ ژوئن) هشتمین دوره‌ی رقابت‌های جام جهانی فوتبال زنان در فرانسه شروع شد. شاید کمتر کسی بداند که فوتبال زنان هم مثل فوتبال مردان، از انگلیس شروع شد؛ در دوران طولانی سلطنت ملکه ویکتوریا در انگلیس قرن نوزدهم. در فوریه ۱۸۹۵، در روزنامه‌ی «Daily Sketch» تصویری از زنی منتشر شد که مخاطبان را مبهوت کرد. زن، نه تنها دامن بلند و تن‌پوش‌های بالاتنه تنگ و ناراحت رایج زنان دوران ویکتوریا را به تن نداشت، بلکه نه کلاهی به سر داشت، نه کیفی در دست و نه کفش ظریفی به پا. ظاهر او «مردانه» بود و «نفرت‌انگیز». ادامه مطلب »

قوانین کشور هلند در مقابله با خشونت خانگی

Photo: sannie32/depositphotos.comبر اساس تعریف ارائه شده در قوانین هلند، خشونت خانگی شامل هر نوع عمل خشونت‌آمیزی است که به دست فردی از اعضای خانواده نسبت به دیگر اعضای خانواده روا داشته می‌شود. این خشونت شامل هر نوع خشونت جنسی، جسمی و روانی است و هر نوع رفتار تحقیر‌آمیز را نیز شامل می‌شود… ادامه مطلب »

نتایج یک پژوهش: هیچ کشوری تا ۲۰۳۰ به برابری جنسیتی نمی‌رسد

defaultروزنامه گاردین از نتایج پژوهشی خبر داده است که نشان می‌دهد یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون زن و دختر در کشورهایی زندگی می‌کنند که شاخص توسعه جنسیتی در آنها حتی تا سال ۲۰۳۰ نیز امکان رسیدن به برابری جنسیتی را نمی‌دهد. این پژوهش از جمله به ابتکار شبکه بین‌المللی سازمان حقوق زنان انجام شده است… ادامه مطلب »

مطالبه‌های پرستاران و کارکنان بخش بهداشت و درمان آلمان

گفتگوی روزنامهٔ »عصر ما« با فعال سندیکایی پرستاران؛ مبارزهٔ پرستاران و کارکنان بخش بهداشت و درمان آلمان به‌ویژه در شهر دوسلدورف طی ماه‌های اخیر مورد توجه مطبوعات مترقی جهان قرار گرفت. مصاحبه زیر توسط روزنامه «عصرما» با «ملانیه استیتز»، یکی از فعالان کارزار دفاع از حقوق پرستاران انجام شده است… ادامه مطلب »

مرلین وب، زنی که ۵ دهه طول کشید تا دکترایش را بگیرد

بیش از نیم قرن پیش، مرلین وب خسته و وحشت زده که در 🔹مرلین وب، خسته و وحشت‌زده از این‌که حتا در دانشگاه هم چیزی بیشتر از «ابژه‌ی جنسی» نیست، اصلا دانشگاه را رها کرد. به واشنگتن دی‌سی رفت، به جنبش زنان آمریکا پیوست و در راستای برابری زن و مرد تلاش کرد. یک نشریه‌ی فمینیستی راه انداخت، سردبیر نشریه‌ی «Psychology Today» شد و فراموش کرد که روزی دانشجوی مقطع دکتری بود ادامه مطلب »

طالبان یک دختر و پسر را در ولایت غور افغانستان تیرباران کردند

سخنگوی والی غور گفت، دختر بنام “جان بی بی” و پسر بنام “عبدالغفور” پنج روز پیش توسط طالبان به قتل رسیدند.
خطیبی افزود، این دختر و پسر جوان قبلاً با یکدیگر ارتباط داشتند و از منزل شان از روستای “کاریزاسحاق” فرار می کنند و می‌خواستند به روستای دیگر بروند که توسط طالبان دستگیر شدند. سخنگوی والی غور علاوه کرد «این دو فرد به جرم خود اعتراف می‌کنند که از منزل فرار کرده و هم فعل نامشروع را انجام داده‌اند؛ هردو توسط طالبان محاکمه صحرایی می‌شوند و به قتل می‌رسند». ادامه مطلب »

دختر آلمانی، معشوق افغان و یک مادر نگران

عبدل‌، پناهجوی زیر سن بدون همراه در سال ۲۰۱۵ به آلمان آمد و با دختری به نام انا آشنا می شود. کم کم این دو جوان به هم دل می بندند. اکنون مادر انا از روزی هراس دارد که دخترش ۱۸ ساله شود. او می گوید: «وقتی او به سن قانونی برسد، من از نظر قانونی نمی توانم مانع [ازدواج] او شوم.» انا می خواهد با بزرگترین عشق زندگی اش ازدواج کند که یک پناهجوی افغان به نام عبدل است. الکه مولر فکر می کند اگر این ازدواج سر بگیرد، او دیگر دخترش را از دست می دهد

ادامه مطلب »

زنان سودان: ما نظامی از آنِ خودمان می‌خواهیم

نظامیان سودانی کوشیدند با تجاوز و آزار جنسی معترضان زن را از خیابان برانند؛ در هفته‌های منتهی به سقوط دیکتاتوری سودان، دولت دریافت با مشکل بی‌سابقه‌ای روبه‌روست: تعداد زنانی که در خیابان‌ها خواستار تغییرند، بسیار بیشتر از مردان است، از‌همین‌رو امرای عالی‌رتبه رژیم پیام هولناکی به مأموران حاضر در میدان فرستادند: «دختران را از پا درآورید». اما در عمل این زنان بودند که نظامیان را از پا در آوردند و خیابان را تسخیر کردند… ادامه مطلب »

گزارشی از شرکت رضا شهابی عضوهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

در پیش کنگره سندیکای فرهنگیان فدراسیون متحده سندیکایی – اف.اس.او

رضا شهابی به شرح و خشونت ماموران انتظامی در روز اول ماه مه و دستگیری ها پرداخت. به زندانی بودن کارگران، دانشجویان، روزنامه نگاران نظیر حسن سعیدی، عاطفه رنگریز، دانشجو، مرضیه امیری، نسرین جوادی، ناهید خداجو، ندا ناجی، کیوان صمیمی اشاره کرد. همچنین از سپیده قلیان و اسماعیل بخشی نام برد. او به شماری از معلمان بازداشت شده در روزهای اخیر از جمله اکرم نصیریان، عادل عساکره، یاسر امینی آذر، ماهر دسومی، ناجی سواری و علی عبیداوی اشاره کرد. شهابی در ادامه از محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، روح الله مردانی، عبدالرضا قنبری، عطاله حسنی، محمد علی زحمتکش، معلمانی که به زندان طویل المدت محکوم شده اند، نام برد. ادامه مطلب »

زنان مکزیکی با سوت زدن متجاوز فراری را گیر انداختند

اگر یکی از زن‌ها یک‌بار در سوت خود بدمد، به این معنا است که «مورد مشکوک» را جایی دیده، اگر دوبار در سوت بدمد به این معنی است که جمع شوید تا به دنبال مظنون بگردیم و اگر سه بار سوت نواخته شود، معنایش «خطر» است؛ سریع بیرون دویده و دور هم جمع شویم. آن شبی که بالاخره «مظنون موردنظر» گیر افتاد، زنی ۳ بار در سوت دور گردن خود دمیده بود. ادامه مطلب »

ممکن نیست دموکراسی از طریق آمریکا به کشوری برده شود

سهاد الخطیب، عضو حزب کمونیست عراق:
آمریکا فعلا یکی از محور‌های سیاست در عراق است و من فکر می‌کنم فعلا ما به این انتخاب و حضور تلخ نیاز داریم.یکی از تحولات جالب در انتخابات پارلمانی سال گذشته در عراق ائتلاف روحانی متنفذ شیعه، مقتدا صدر، با حزب الشیوعی (کمونیست) عراق بود.ممکن نیست دموکراسی از طریق آمریکا به کشوری برده شود ادامه مطلب »

تقدیر از آلن دلون در جشنواره کن ۲۰۱۹

و نیز اعتراض به تقدیر

در جریان جشنواره کن ۲۰۱۹ از آلن دلون، بازیگر سرشناس فرانسوی تقدیر به عمل آمد؛ مساله‌ای که با جنجال‌ و اعتراض‌ همراه شد. گروه‌های فمینیستی و مدافعان حقوق زنان به اهداء این جایزه از سوی جشنواره کن اعتراض کردند. آنها آلن دلون را فردی «نژادپرست، دگرباش‌هراس و زن‌ستیز» خواندند ادامه مطلب »

حمایت زنان بریتانیا از فعالان حقوق زنان در ایران

در مجمع عمومی سالانهٔ «انجمن ملی زنان» بریتانیا که از اعضای بسیار فعال فدراسون دموکراتیک جهانی زنان است، خانم لیز پِین، صدر حزب کمونیست بریتانیا و عضو هیئت اجرایی انجمن، طرحی فوری را در ارتباط با سرکوب حقوق زنان در ایران، بازداشت و زندانی کردن زنان فعال… پیشنهاد و از شرکت کنندگان در مجمع عمومی خواست که در کارزار دفاع از حقوق زنان در ایران و همکاری با تشکیلات دموکراتیک زنان ایران و کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) و عفو بین‌الملل بیشتر فعال و خواهان آزادی زندانیان سیاسی و به‌ویژه زنان بشوند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی