امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و فقر’

چرا اینقدر نابرابری؟

همه‌ی بچه‌ها برهنه به دنیا می‌آیند اما کمی بعد به بعضی از آن‌ها لباس‌های گرانی می‌پوشانند که از بهترین بوتیک‌ها خریداری شده‌اند در حالی که بیشتر آن‌ها لباس کهنه به تن دارند. وقتی کمی بزرگ‌تر می‌شوند بعضی از اینکه اقوام و آشنایان برایشان لباس‌های بیشتر هدیه می‌آورند ناراحت می‌شوند چرا که آن‌ها کادوهای دیگر مثل آخرین مدل آیفون را ترجیح می‌دهند. در همین حال بقیه رؤیای روزی را می‌بینند که بتوانند بدون کفش پاره به مدرسه بروند…/ ادامه مطلب »

افزایش نابرابری در جهان

arm und reichنتیجه تحقیقات توماس پیکتی، اقتصاددان فرانسوی منتقد سرمایه‌داری و همکاران‌اش نشان‌دهنده آن است که فاصله طبقاتی در سراسر جهان میان قشرهای مرفه و فقیر در سال‌های اخیر افزایش یافته است. دلیل اصلی افزایش فاصله طبقاتی در کشورهای جهان تقسیم نابرابر سرمایه است. گفته می‌شود که از سال ۱۹۸۰ میلادی سرمایه دولتی عظیمی در سراسر جهان به بخش خصوصی واگذار شده است ادامه مطلب »

اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان به بالاترین میزان در تاریخ مدرن رسیده است

اختلاف بین فقرا و ثروتمندان جهان به بالاترین میزان در تاریخ مدرن رسیده استبه اعتبار گزارش بانک کِرِدیت سوییس یک درصد از ثروتمندان جهان بیشتر از نیمی از دارایی های جهان را در اختیار دارند. به معنایی دیگر مجموع سرمایه بیش از سه میلیارد نفر در جهان کمتر از تنها یک درصد ثروت میلیونرهای جهان است. هیچگاه در تاریخ کره خاکی تفاوت بین فقرا و ثروتمندان جهان تا به این اندازه نرسیده است! ادامه مطلب »

آذر منصوری: زنانه شدن فقر، گریبان کل جامعه را می‌گیرد

آذر منصوریمقوله فقدان مشارکت اقتصادی زنان ایران را نمی‌توانیم جدای از مشارکت زنان در حوزه‌های دیگر و در شاخص‌های دیگر مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم زیرا به طور طبیعی یک شاخص بر شاخص دیگر تاثیر گذار است. عدم توجه به مطالبات زنان و دیدن این مطالبات در برنامه‌های توسعه دولت‌ها به نوعی فقدان جریان توانمندسازی زنان در برنامه‌های دولت‌ها نه تنها زمینه‌ساز و گسترش دهنده فقر زنانه در جامعه ما خواهد بود بلکه یک مجموعه‌ای از آسیب‌ها و مشکلات اجتماعی را متوجه نیمی از پیکره جامعه ما خواهد کرد. ادامه مطلب »

چرا زنان در زلزلۀ ویرانگر نپال بیشتر از مردان در معرض خطر هستند؟

nepal-womenتصور می‌شود که بلایای طبیعی قاتلانی بدون تبعیض هستند- اما آیا این امر کاملاً درست است؟ روشن است که بلایا زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهد. در مطالعه‌ ای که سال ۲۰۰۷ توسط محققان مکتب اقتصادی انجام شد، این نتیجه به دست آمد که بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۲، بلایای طبیعی در ۱۴۱ کشور به‌ طور قابل‌ توجهی موجب از بین رفتن تعداد بیشتری از زنان در مقایسه با مردان شد، همچنین مشخص شد هرچقدر مصیبت فاجعه بارتر، نابرابری جنسیتی نیز بیشتر است. ادامه مطلب »

نمایش فیلم «گزارشی درباره مینا» در جشنواره سینما حقیقت

A Report about Mina (directed by Kaveh Mazaheri) - Still Image -2فیلم «گزارشی درباره مینا» روایت سیزده روز از زندگی روزمره مینا، زنی خیابان‌خواب در محله‌ای قدیمی در تهران است که رویای داشتن یک زندگی معمولی را دارد. این فیلم روز چهارشنبه ساعت ۲۰ در سینما فلسطین سالن شماره ۳ به نمایش درخواهد آمد. ادامه مطلب »

تجارت سکس و استثمار جنسی کودکان

تجارت-سکس-در-برزیل-2در حاشیه جام جهانی، جز تظاهرات‌های گسترده حاشیه‌نشینان و محرومان در شهرهای مختلف برزیل، زیر پوست شهرهای میزبان جام جهانی، تجارت سکس و استثمار جنسی کودکان بیش از پیش بیداد می‌کند. فعالان حقوق کودک در برزیل می‌گویند راه درازی برای نجات کودکان از خیابان‌ها، جایی که زندگی ارزان است و کودکان می‌توانند در ازای هیچ چیز فروخته شوند، در پیش است… ادامه مطلب »

افزایش شمار زنان سالمندِ سرپرست خانوار

zanan22شمار زنان سالمند سرپرست خانوار رو به افزایش است؛ به طوری‌ که تعداد زنان سرپرست خانوار ۶۵ سال به بالا به ۳۶/۹ درصد رسیده‌ است. آمار‌های موجود نشان می‌دهند که فقر در جهان و ازجمله ایران در حال زنانه شدن است، یعنی زنان بیش از هر قشر دیگری فقر را تجربه می‌کنند. ایران به سمت زنانه شدن سرپرستی خانوار، سالمندی زنان و همچنین زنانه شدن فقر پیش می‌رود و باید به این پدیده توجه شود. ادامه مطلب »

دختر سفید پوست احمق در برابر هندی هرزه نفرت انگیز

ما همه با این احساس تحلیل برنده زندگی می کنیم که تمام مدت در محاصره به سر می بریم، با اضطرابی همیشه حاضر که یک متلک جنسی یا یک دستمالی ساده ممکن است به یک تجاوز کامل منجر شود؛ نگرانی آزاردهنده ای که این راننده تاکسی، ماشین یا اتوبوس ممکن است توزرد از آب دربیاید؛ سوظنی که با آرام پیچیدن ماشینی پر از مرد غلیان می کند. این، این بهای زن بودن در هند است. و همه ی ما، صرف نظر از رنگ، صنف یا طبقه آن را می پردازیم… ادامه مطلب »

برای مقابله با قاچاق انسان، با متقاضیان فحشا برخورد کنید

برای مقابله با قاچاق انسان، با متقاضیان فحشا برخورد کنیداهمیت مبارزه با مسئله قاجاق انسان در رابطه با کودکان و زنان با توجه به آسیب‌پذیری ایشان، غیرقابل انکار است و البته به رویه نهادهای بین‌المللی در این زمینه نیز انتقاداتی وارد می‌ شود. به عنوان مثال وقتی قانونی کردن فحشاء طی سال‌های اخیر در دستور کار برخی نهادهای حقوق بشری قرار گرفته، آیا به نحوی زمینه برای استثمار جنسی زنان و دختران و گسترش تقاضا در این زمینه فراهم نمی‌شود؟… ادامه مطلب »

امارات متحده عربی؛ کشور مبدأ و مقصد قاچاق زنان و کودکان

کشور امارات متحده عربی به عنوان یکی از مهم ترین کشورهای مقصد در زمینه قاچاق زنان و کودکان است و این افراد را از سراسر جهان دریافت می کند. بیشتر قربانیان از مناطقی نظیر آفریقا، آسیا، اروپای شرقی و خاورمیانه هستند. همچنین از این کشور، سالانه تعداد زیادی کودک به سایر کشورهای جهان قاچاق می شوند؛ بنا به اذعان گزارشگر ویژه مقابله با قاچاق زنان و کودکان، کشور امارات عمدتاً در مورد قاچاق افراد بزرگسال، خصوصاً زنان، به عنوان یک کشور مقصد محسوب می شود، اما در ارتباط با قاچاق کودکان، خود به عنوان یکی از کشورهای ترانزیت است که کودکان را به کشورهای ثالث، قاچاق می کند… ادامه مطلب »

برای اولین بار حس می کنم که فهمیده می شوم/ گفتگوی نشریه ی «اما» با دو زن تن فروش

نشریه فمینیستی «اما»، در گفتگوهای تلویزیونی تن فروشانی هستند که با هیجان از تن فروشی مختارانه ی خودشان حرف می زنند، کاری که اصلا برای شان اختلالی را به وجود نمی آورد.
ماری: چه چیز دیگری می توانند بگویند؟ مشتری ها دارند به آنها نگاه می کنند. اگر زن بگوید که من هیچ لذتی نمی برم، اما یک شوی قشنگ برای تان بازی می کنم. خب کسی دیگر پیشش نمی رود. علاوه بر این به نظرم این یک صیانت نفس خالص است. طبیعی است که من هم خودم را متهم می کنم که این شغل مناسب من نیست، اما یک وقتی یک طوری باید جبرانش کنی. یکی از آشناهایم که مدت طولانی تن فروشی می کند، قبل از اولین مشتری اش باید سه تا ودکا بخورد تا بتواند شروع کند. بعدها وقتی که الکل را ترک کرد متوجه شد که اصلن بدون الکل نمی تواند کارش را انجام بدهد. کس دیگری بود که سال ها از آزادانه بودن انتخابش و کارش با شور حرف می زد، اما آرام آرام شکست. آنهایی که از تن فروشی بیرون آمدند به این خاطر که دیگر نمی توانند انجامش بدهند، به این برنامه های تلویزیونی نمی آیند، چون برای شان خیلی سخت است، آنها یک زندگی جدید برای خودشان درست کرده اند و دلشان می خواهد که گمنام بمانند… ادامه مطلب »

بان کی مون در نشست ˈافزایش دسترسی زنان به عدالتˈ: زنان نماد عدالت در جوامع هستند


دبیرکل سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس عالی ˈحاکمیت قانونˈ در مقر سازمان ملل در نیویورک برگزار شد، طی سخنانی با اشاره به موارد خشونت علیه زنان، توانمندسازی و افزایش مشارکت این قشر را در جهت رشد کلیت یک جامعه دانست و خواستار قانون گذاری در جهت کاستن از بی عدالتی و ظلم نسبت به زنان شد./ ادامه مطلب »

سیاست‏های اقتصادی جدید و زنانه شدن فقر در کانادا

در طی دهه گذشته، کشور کانادا در مسیر الگویی متفاوت از اقتصاد گام برداشته و به شکل قابل توجهی پرداخت‏های مربوط به خدمات اجتماعی را متوقف کرده است. با اینکه این کشور توافقنامه‏های بین‏المللی چون معاهده حذف تمام اشکال تبعیض علیه زنان را به امضا رسانده اما هنوز تضمین کافی برای حمایت از حقوق زنان در این کشور وجود ندارد. ادامه مطلب »

در روز جهانی مبارزه با فقر جهان با چشم اندازی نگران کننده روبروست

هر سال در روز هفدهم اکتبر، فلاکت و محرومیت، توسط تظاهرات و تجمعات مردمی مورد نکوهش قرار میگیرد و همه آنها که آرزوی شریف نابودی فقر را در سر می پرورانند در جهان گرد می آیند تا جان سختی فلاکت را محکوم کنند. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی