امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و مشارکت سیاسی(ایران)’

سراسر زندگی ویدا حاجبی مقاومت بود

ویدا به یکی از چهره‌های مقاومت در زندان شهره بود ولی این روحیه مقاومت در او تنها محدود به ایستادگی‌اش زیر شکنجه و فشارهای زندان نبود، سراسر زندگیش را تشکیل می‌داد. بی‌پروا به همه چیزهائی که با روحیه آزادمنشی و آرمانخواهی او در تناقض بودند، نه گفته بود. به تجمل و زندگی بی‌دردسر در میان بالایی‌ها، که امکانش را داشت، پشت کرده و هرگز از تنگدستی نهراسید. بی‌تکلف و درویش‌مسلک زیست و در یاری به دیگران بیدریغ بود…/ ادامه مطلب »

زنان در ایران با قدرت حاکم فاصله دارند

حضور فعال زنان در هر جامعه‌ای باعث پویایی آن جامعه می‌شود و بحران‌های جامعه را کمتر ‌می‌کند. چطور ممکن است یک کشور بدون زنان آگاه و فعال به توسعه پایدار برسد؟ زنی که در جامعه نقش‌های مختلفی را ایفا می‌کند چطور می‌تواند بپذیرد که کنار زده شود؟ گفتگوی مستقل آنلاین با «محترم رحمانی»، فعال سیاسی و فعال حوزه زنان… ادامه مطلب »

نگاهی به وضعیت زنان در ایران و جهان(۱)؛ نابرابری جنسیتی تا به کی؟

زنان در مقایسه با مردان کجا ایستاده‌اند؟ وضعیت زنان در زمینه برابری با مردان نسبت به گذشته چقدر پیشرفت کرده است؟ اصولا پیشرفت چیست و چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟ آیا پیشرفت یک بعد دارد یا در ابعاد و زمینه‌های گوناگون تعریف می‌شود؟ زنان ایران نسبت به زنان جهان کجا ایستاده‌اند؟ مردان ایران نسبت به دیگر انسان‌های دنیا کجا ایستاده‌اند؟ در چه زمینه‌هایی پیشرفت داشته‌ایم و در چه زمینه‌هایی عقب مانده‌ایم؟ دیگر کشورها چه وضعیتی دارند؟ ادامه مطلب »

«مسئله زنان» هیچ­‌گاه از محورهای انتخابات در جمهوری اسلامی نبوده

گفت­‌وگو با پروین اردلان؛ یکی از موضوع‌هایی که در انتخابات‌­های ایران همواره به چشم می­‌آید، حضور پررنگ زنان است، اما نه به‌عنوان کاندیدا، بلکه به‌عنوان مشارکت‌کننده در رأی. زنان در ایران می­‌توانند آزادانه در انتخابات شرکت­ کنند، اما موانع زیادی بر سر راه آنها برای ورود به مجلسی که در تصاحب مردان است، وجود دارد. از سختگیری‌های شورای نگهبان گرفته تا حمایت حداقلی جناح­‌های سیاسی از زنان، عامل‌هایی هستند که می­‌توان به‌عنوان عامل بازدارنده ورود زنان برای راه­‌یابی به مجلس از آنها نام برد… ادامه مطلب »

ایران در جایگاه ۱۴۸جدول شکاف جنسیتی ۲۰۱۹: شش پله سقوط

ایران با ۶ پله سقوط در شاخص شکاف جنسیتی در جایگاه ۱۴۸ و بعد از کشور‌های مثل عربستان، توگو و بحرین قرار گرفت. شاخص شکاف جنسیتی چیست و شامل چه متغیرهایی می‌شود؟.. دو مشکل اقتصادی و سیاسی دلیل اصلی این سقوط ۶ پله‌ای در طی دو سال گذشته است درمورد وضعیت مشارکت سیاسی شرایط زنان در طی دوسال اخیر تغییری نکرده است اما چنانچه فقر و مشکلات اقتصادی افزایش یافته است زنان از این مسئله آسیب بیشتری دیده‌اند…/ ادامه مطلب »

شکاف جنسیتی تلنگری بر راه های نرفته

گپ و گفتی با دکتر فاطمه وثوقی مدیرمسئول فصل نامه تخصصی توانمندسازی زنان و نویسنده کتاب «شهر دوستدار زنان»؛ زنان و کودکان همیشه قربانیان اصلی تبعیض ها، خشونت ها، تحریم‌ها و جنگ‌ها هستند. برای ما هم استثنایی نیست. اقتصاد ضعیف اولین تاثیرش را بر زندگی زنان و کودکان و اقشار ضعیف می‌گذارد. اولین هزینه‌های مستقیم تحریم‌ها بر تخریب معیشت زنان و تاثیر بعدی بر روی رشد خشونت جنسیتی و نقض حقوق زنان خواهد بود. در عین حال به نظر می‌رسد در طیف وسیعی شاخص‌های مختلف آموزش، بهداشت، مشارکت سیاسی و اقتصادی در مورد زنان ما تاثیر خواهد پذیرفت… ادامه مطلب »

در سوگ مبارزی نستوه!

اطلاعیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران دربارهٔ درگذشت رفیق ملکه محمدی:
مبارزه در راه تحقق حقوق زنان یکی از عرصه‌های مهم فعالیت رفیق ملکه بود. او در مطلبی که در نشریه “دنیا” به‌مناسبت اعلام سال ۱۹۷۵ / ۱۳۵۴ به‌عنوان “سال جهانی زن” از سوی سازمان ملل متحد، دربارهٔ اهمیت مبارزه برای دستیابی به حقوق زنان در جامعهٔ استبدادزدهٔ پادشاهی ایران، ازجمله نوشت:‌ “مبارزه برای حل مسائل اجتماعی مربوط به ‌زنان، بدون تردید از مبارزه در راه دگرگونی‌های بنیادی اجتماعی در حیات خلق‌ها و دولت‌ها جدا نیست. به‌این‌ جهت، مبارزهٔ زنان ایران برای احراز برابری حقوق، بخشی از مبارزهٔ آنان برای آزادی، استقلال ملی، و صلح است…/ ادامه مطلب »

تبعیض بین انسان ها تفکر واپس گرایی است

ایجاد شکاف بین زنان و مردان و تفکیک آنان بر پایه جنسیت از تفکر انسانی دور است. ایجاد چنین فاصله ای بین انسان ها و تقسیم بندی شان بر پایه جنسیت ریشه در تفکر واپسگرایی دارد و باید با آن مقابله کرد. ../ ادامه مطلب »

در گذشت اعظم طالقانی

طالقانی در دهه پنجاه چندین سال زندانی سیاسی حکومت پهلوی در زندان اوین و زندان قصر بود. پس از آن وارد دانشگاه شد و در رشته ادبیات فارسی تحصیل کرد. اعظم طالقانی پس از انقلاب ۱۳۵۷ جامعه زنان مسلمان را به خواست پدرش و با هدف آموزش زنان و حل مشکلات آنها تأسیس کرد. سپس نماینده مجلس اول شورای اسلامی شد و پس از آن دوباره به تدریس پرداخت. او همچنین امتیاز انتشار مجله اصلاح طلب «پیام هاجر» را گرفت. ../ ادامه مطلب »

مشارکت سیاسی زنان در چمبره سیاست «یک گام به پیش، دو گام به پس»

زنان با اینکه نیمی از جامعه هشتاد میلیونی کشورمان را تشکیل می دهند، ولی در عرصه های مختلف سیاسی و اقتصادی حضوری بسیار کمرنگ دارند. این مساله، ایران را در زمره ضعیف ترین کشورها به لحاظ شکاف جنسیتی در حوزه سیاسی و اقتصادی قرار داده است. یک دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد بر این باور است که به دلیل عدم همراهی بخشی از ساختار قدرت، مطالبه گری زنان در مسیر افزایش مشارکت سیاسی طی سال های گذشته با افت و خیز دایمی مواجه بوده تا جایی که می توان مشارکت سیاسی زنان را تابعی از سیاست «یک گام به پیش، ۲ گام به پس» دانست…/ ادامه مطلب »

از نسبت ترکیبی زنان و مردان مجلس خجالت می‌کشم

https://www.dw.com/image/19291880_303.jpgنایب رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس رد پیشنهاد اختصاص سهم ۳۰ درصدی به کاندیداتوری زنان برای انتخابات مجلس را ناشی از جنس مردانه مجلس و تعارض این موضوع با منافع آقایان دانست. وی گفت کمتر از ۱۵درصد مجلس بانوان و بالغ بر ۸۵ درصد آقایان هستند… ادامه مطلب »

مخالفت مجلس با افزایش مشارکت سیاسی زنان

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اختصاص سهمی از فهرست های انتخاباتی به زنان مخالفت کردند. واقعیت این است که از همان نخستین سال پس از پیروزی انقلاب، نیروهای واپسگرا تهاجمی گسترده به حقوق زنان در عرصه‌های گوناگون را آغاز کردند و از جمله تبعیض‌های آشکار در قوانین مدنی و جنایی، حجاب اجباری، و دیگر محدودیت‌های حقوق اجتماعی زنان از سوی مرتجعان حاکم بر جامعه تحمیل شد و چندی نگذشت که تبعیض جنسیتی به تمام قوانین قضایی کشور سرایت پیدا کرد و نهادینه شد…/ ادامه مطلب »

گرامی داشت یاد فاطمه مدرسی زن مبارز چپ توده ای

فاطمه مدرسی (سیمین فردین) متولد سال ۱۳۲۷ شهر تهران و فوق لیسانس حسابداری در ششم فروردین ۶۸ توسط رژیم کور دل و نفرت پراکنِ جمهوری اسلامی اعدام شد. او در سال ۶۲ به همراه تنها فرزندش نازلی که یک و سال نیم بیش نداشت و همچنین همسرش دستگیر و روانه ی زندان شد ادامه مطلب »

فعالان صنفی زنان در بسیاری از جاها از فعالان مرد پیشی گرفته‌اند

برای اینکه جنبش‌ها بتوانند به نتیجه برسند و به مطالبات خود برسند لازم است که یک اتحادی بینشان باشد و در مورد اشتراکاتشان بتوانند اعتراضات مشترکی داشته باشند. بسیاری از دانش‌آموزان ما فرزندان همین کارگران یا اقشار دیگر هستند. پس مشکلات ما همه به هم مربوط است و این اتحاد نه تنها امکان‌پذیر است بلکه لازم و ضروری است. خوشبختانه این اتفاق دارد می‌افتد.این حرکت‌های اجتماعی شروع شده، روزبه‌روز حرکت‌های صنفی زیادتر می‌شود و تعداد بیشتری آگاهی پیدا می‌کنند و به این حرکت‌ها می‌پیوندند. ../ ادامه مطلب »

مصائب زنان و سیاست

مصائب زنان و سیاستگفتمان سیاسی امروز پاسخگوی زن مطالبه‌گر نیست؛ سهمیه زنان در مشارکت‌های سیاسی و در سیاست‌گذاری‌های عمومی کشور در طول سال‌های پس از انقلاب هنوز به وضعیت مطلوب و هنجار خود نرسیده است. اگرچه زنان نقش به‌سزایی در جامعه امروز برعهده دارند و نیمی از جمعیت این سرزمین را تشکیل می‌دهند اما همچنان در نهادهای تصمیم‌گیر و مدیریتی، سهم کمی را به خود اختصاص می‌دهند. مشکل عمده عدم وجود سازمان‌های حمایتگر است و زنان در جایگاه‌های مدیریتی به اندازه مردان پذیرفته نمی‌شوند. درحالی‌که نگاه‌های تحلیلگر زنان در حوزه اجتماع دقیق‌تر و جزئی‌نگرتر از مردان است اما حمایت تمام قد از زنان سیاستمدار وجود ندارد… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی