امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان ، خشونت و ناهنجاری های اجتماعی’

گزارش صدها زن عربستانی در شبکه‌های اجتماعی از آزار جنسی مردان

صدها زن عربستانی با شرکت در شبکه‌های اجتماعی، تجربه‌های خود را از آزار جنسی توسط مردان گزارش داده‌اند. شمار زیادی از آنان تأکید کرده‌اند که از روی شرم یا ترس این تجربیات تلخ خود را با نهادهای دولتی در میان نگذاشته‌اند.یک کاربر توییتر نوشته است: «دوستان من وقتی آزار جنسی را گزارش کردند، مجازات شدند و بیشتر آسیب دیدند» …/ ادامه مطلب »

زنان حزب الله خوشبخت نیستند

نبرد بی‌پایان در سوریه موجب ترک خوردن نظام شده و زنان دیگر همچون گذشته با سیستم همراهی نمی‌کنند. شکاف بین مبارزان قدیمی و جدید نیز روز به روز بیشتر می‌شود. اکنون حزب‌الله با مشکلات جدیدی دست و پنجه نرم می‌کند، زنان تازه استخدامی‌ها! آن‌ها ضرورتا اعضای حزب‌الله نیستند و به ایدئولوژی جنگی نیز چندان پایبند نیستند، آن‌ها اکثرا از خانواده‌های فقیرند. این زنان دیگر نمی‌توانند صرفا زیر سایه حضرت زینب زندگی کنند ادامه مطلب »

برای صلح پایدار به جای وابستگی قومی، باید آدرس های مشخص زنانه مقابل طالبان گذاشت

زهرا سوراسرافیل – زنان نخستین قربانیان جنگ ایدئولوژیک بودند. به طوری که مجاهدین مخصوصا آنهایی که در پاکستان نطفه احزابشان با اسلام سیاسی بسته شده بود برای تحریک مردم بر علیه دولت سوسیالیستی وقت از قوانین سختگرانه بر زنان به عنوان ابزار تبلیغ استفاده می کردند.آنها حتی در کمپهایی که برای مهاجرین افغانستانی در پاکستان ساخته شده بود آپارتاید جنسیتی را پیاده می کردند و زنان حق نداشتند به تنهایی از خیمه ها بیرون شوند./ ادامه مطلب »

مبارزه برای حقوق برابر در میان زنان افغانستان / زندگی در ماشین جهنمی

هم‌زمان با تحولات افغانستان زنان نیز دچار تحولات و فراز و نشیب‌های متفاوتی بودند، در طول این فراز و نشیب‌ها جایگاه زن همواره دارای تزلزل بوده و هیچ‌گاه نتوانسته پایه‌های خود را در جامعه محکم کند .. زنان افغانستان سال‌هاست برای به دست آوردن حقوق برابر می‌جنگند. این متن نگاهی به تاریخ این مبارزه می‌کند و موانع پیش پای آن را معرفی می‌کند…/ ادامه مطلب »

​​کرونا هم رویه‌ی تبعیض‌آمیز دارد

تردیدی نیست که این بیماری همه‌گیر جهان را با رکود اقتصادی جدی روبرو خواهد کرد که اثرات‌اش از همین حالا شروع شده است. تمام رکودهای اقتصادی پیشین نشان داد که زنان، سطح تبعیض و نابرابری و از دست دادن بیشتری را به نسبت مردان تجربه خواهند کرد.در کشورهای درحال توسعه و فقیر، تعطیلی موقتی مدارس به این معنا است که بعضی از دختربچه‌ها برای همیشه از حق تحصیل محروم شدند. خانواده بعد از این بحران، از قبل هم فقیرتر است و دیگر «قبح» احتمالی مدرسه نفرستادن دختربچه‌ها هم فرو ریخته است ادامه مطلب »

پنج سال پس از قتل فرخنده در کابل

پنج سال پیش، در تاریخ ۱۹ ماه مارس، در شهر کابل گروهی از مردان محلی دست به قتل و سلاخی زن جوانی زدند که قاری قرآن بود و علیه ملای مسجد محل صدا بلند کرده بود. جنایتی که زنان افغانستان آن را از یاد نمی‌برند. آنان اجازه ندادند تابوت فرخنده، قربانی جهالت و خشم بیمارگونه مردان زن‌ستیز را مثل قرن‌های قرن، مردان بر دوش خود ببرند. بلکه برای اولین بار خود آنان جنازه روی شانه‌های خود گرفتند و سوی مزار قدم زدند…/ ادامه مطلب »

ختنه دختران؛ زخمی که هیچگاه خوب نمی‌شود

سازمان ملل ششم فوریه را «روز جهانی مبارزه با ناقص‌سازی اندام جنسی زنان» نامیده است. روزی برای درنگ در اشکال خشونت، نقض حقوق انسانی زنان و نقش سنت‌ و تحجر. سازمان ملل ختنه را عامل مرگ و میر سالانه یک میلیون زن می‌داند؛ سنتی که در ۲۸ کشور جهان جریان دارد و آمیزه‌ای است از خرافه، مذهب و باورهاى قبیله‌اى. برآورد شده که حدود ۲۰۰ میلیون زن در سراسر جهان ختنه شده‌اند که یک چهارم  آن را دختران زیر ۱۴ سال تشکیل می‌دهند. ده کشورافریقایی در صدر فهرست ختنه زنان قرار دارند که سومالی با ۹۸درصد و گامبیا با ۷۵ درصد، در اولین و دهمین رده نشسته‌اند… ادامه مطلب »

رشد نژاد پرستی علیه چین

شیوع ویروس کرونا در چین فرصتی برای کشورهای غربی و نژادپرستان شده است تا بر علیه چین به تبلیغات گسترده در رسانه ها و شبکه های اجتماعی دست بزند در حالی که به اعتراف سازمان بهداشت جهانی جمهوری خلق چین در برخورد با این ویروس به نحو احسن عمل کرده و اگر این شرایط که اگر این اتفاق در کشور دیگری می افتاد بدون شک به یک فاجعه ای عظیم بدل می‌شد ادامه مطلب »

نگرانی زندانیان خارجی از تنش‌های میان ایران و امریکا

در زندان های ایران می مانیم
کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بعد حمله نظامی ایران به پایگاه‌های امریکایی برای انتقام از مرگ او، فقط باعث نگرانی مردم دو کشور برای بروز جنگ نبود. این روزها نگرانی از وضعیت نامشخص زندانیان دوتابعیتی و به ویژه زندانیان امریکایی بیشتر شده است؛ از مسدود شدن امیدها برای آزادی‌ و بازگشت به خانه‌هایشان ادامه مطلب »

«هزار و یک زن چون من »، فیلمی برای گفتن از تجاوز

«هزار و یک زن چون من » را سال گذشته در سینما حقیقت دیدم. فیلمی سخت تکان دهنده و جسورانه که نه تنها ذهنم را درگیر خودش کرد بلکه کابوس خاطره به کابوس های شبانه ام راه یافت. فیلم داستان زنی است که علیه زنای محارم قیام می کند. این فیلم را صحرا مانی کارگردانی و تهیه کرده است ادامه مطلب »

رحم زن در تسخیر دشمن

«بررسی جرم‌انگاری حاملگی اجباری از منظر حقوق بین‌الملل با تکیه بر مورد زنان ایزدی»؛ وقتی از حق حیات، حقوق بارداری، حق بر بدن، حق امنیت، حق برخورداری از سلامت جنسی، حق دسترسی به سقط جنین امن و حق برخورداری از کرامت و شأن انسانی زنان صحبت می‌کنیم از کدام زنان صحبت می‌کنیم؟ زنان در جوامع توسعه نیافته و یا توسعه یافته، جوامع سکولار یا جوامعی که قوانین آن‌ها مبتنی بر آموزه‌های دینی است همگی دارای چالش‌های جدی در این حوزه هستند اما زمانی که «شرایط استثنایی» به گفته آگامبن به وجود می‌آید ابتدایی‌ترین حقوق زنان نیز پایمال می‌شود و آنان حتی از حق «حیات برهنه» نیز محروم می‌شوند.

ادامه مطلب »

پلیس استانبول تظاهرات منع خشونت علیه زنان را با خشونت برهم زد

پلیس راهپیمایی منع خشونت علیه زنان را با خشونت بر هم زدروز دوشنبه (۲۵ نوامبر) در شهر استانبول مانند بسیاری از شهرها در سراسر جهان، تجمعی به مناسبت روز منع خشونت علیه زنان بر پا شد که نزدیک به دو هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند. پلیس ترکیه با گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی این تجمع را بر هم زد. سال پیش ۴۴۰ زن در ترکیه به دست مردان به قتل رسیدند… ادامه مطلب »

خشونت خانگی و پناهندگی؛ روایت «نرگس»

screen_shot_2017-08-25_at_2.56.46_pm_0

چشم‌های نرگس انگاری عمق تمام ترس‌های جهان را دیده است، با این‌حال از آن رو برگردانده و به زندگی دل بسته. چیزی درون نرگس هست که به دست‌هایش توان ادامه دادن می‌بخشد، به دست‌هایی که در نگاه اول به بیننده‌اش می‌گوید «من معنی کار کردن و رنج را می‌دانم، من نان کودکانم را از زیر بزرگترین سنگ‌های جهان بیرون کشیده‌ام»… ادامه مطلب »

وضعیت هشدار جنسیتی برای پیکار با خشونت علیه زنان در مکزیک

به دلیل آمار بالای خشونت علیه زنان در ۱۸ شهر مکزیک وضعیت هشدار جنسیتی حاکم است. شهردار پایتخت در پی اتخاذ تدابیر جدیدی برای کاهش خشونت علیه زنان است. سال جاری میلادی ۱۵۰ زن در این شهر به قتل رسیدند. لاودیا شاین‌باوم، پژوهشگر ۵۷ ساله محیط‌زیست نخستین شهردار زن مکزیکوسیتی است. او می‌گوید اعلام وضعیت هشدار جنسیتی توجه بیشتر جامعه را به مشکلی بزرگ در پایتخت مکزیک برانگیخته است…/ ادامه مطلب »

زنان پناهنده و خشونت خانگی؛ مسئله چیست؟ (گزارش اول)

برای بیشتر این زنان خشونت خانگی پدیده‌ای تازه نبود و اغلب آنها انواعی از خشونت را در خانواده پدری تجربه کرده بودند و تجربه مداوم این خشونت از آنها زنانی افسرده با عزت نفس پایین و حتی در برخی از موارد پرخاشگر ساخته است. این زنان از طرفی می‌باید وظیفه برقراری تعادل بین افراد خانواده را در شرایط نامتعارف پناهندگی به عهده بگیرند و از طرف دیگر فشارهای روانی ناشی از مشکلات اقتصادی، ترس از آینده مبهم و نیز عامل خشونت خانگی آنها را از ایفای نقش‌شان به عنوان مادر و همسر بازداشته است. ../ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی