امروز:   بهمن ۲, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژانویه 2018
د س چ پ ج ش ی
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان کارگر’

دربارهٔ رسالهٔ «زن کارگر»، اثر نادِژدا کروپِسکایا

2“نشر مانیفست”، در ماه اکتبر (مهرماه ۱۳۹۶) به انتشار گنجینه‌یی تاریخی به زبان انگلیسی دست زده است که تا کنون در این زبان دیده نشده بود. رسالهٔ “زن کارگر”، توجه تاریخ‌شناسان، جامعه‌شناسان، نظریه‌پردازان و دانش‌آموختگان را به‌خود جلب خواهد کرد. اما این نوشته بیش از همه به‌سود تلاش زنان و مردانی خواهد بود که در سدهٔ بیست‌و‌یکم برای شکست نظام سرمایه‌داری و برپایی جامعه‌یی دادگر و برابرخواه در محل کار و جامعه‌شان پیکار می‌کنند…/ ادامه مطلب »

بیهوشی زنان کارگر کارخانه‌های نایک و پوما در کامبوج از فشارکار

در کامبوج زنان کارگر شاغل در کارخانه‌های معروف‌ترین کفش‌های ورزشی به علت شرایط سخت کاری بیهوش می‌شوند. در یک سال گذشته، بیش از ۵۰۰ کارگر، عموما زن، مشغول به کار در چهار کارخانه نایک، پوما، آسیکس، و وی اف کورپوریشن در بیمارستان بستری شده‌اند. اوج این بحران وقتی بود که در یکی از کارخانه‌های کفش‌سازی آسیکس در طی سه روز ۳۶۰ کارگر حین کار بیهوش شدند… ادامه مطلب »

اول ماه مه، روز جهانی کارگران و زحمتکشان در برلین

20170501_105933 (2)

گزارش تصویری

در اول ماه مه ۱۵ هزار نفر که اتحادیه های کارگری «د.گ. ب» و «وردی» و احزاب مختلف چپ آلمان از تشکلات و سارماندهندگان این بخش از تظاهرات و گردهمایی شهر برلین بودند، شرکت داشتند. آنها با شعار” ما خیلی هستیم ما یکی هستیم” تظاهرات و حرکت را شروع کردند.  شرکت کنندگان با پلاکاردهای چاپی و دستنویس خود مشکلات معیشتی و صنفی مختلف خود را مطرح کردند ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان در محل کار ممنوع

سی و دو کارگر زن فعال در اتحادیه‌های صنفی از ۹ کشور حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا کمپینی به‌ نام «منع خشونت علیه زنان در محل کار» راه‌اندازی کرده‌اند تا از زنان کارگری که مورد آزار و اذیت‌های کلامی و جنسی قرار می‌گیرند و از حقوق شغلی برابر با مردان نیز محرومند به دفاع برخیزند. زیرا این آسیبها سطح مشارکت اجتماعی زنان کارگر را کاهش داده است. ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان در محل کار ممنوع

img_39939 سی و دو کارگر زن فعال در اتحادیه های صنفی از ۹ کشور حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا یک کمپین راه اندازی کرده اند. این کمپین که توسط خود زنان کارگر و به نفع زنان کارگر سازماندهی شده، “منع خشونت علیه زنان در محل کار” نام دارد../ ادامه مطلب »

زنده باد زندگی

با افشا و رسانه‌ای شدن فیش‌های حقوقی چندصدمیلیونی و بریز و بپاشهای مفتخوران، که خشم مردم بجان آمده را دربر داشت، خبر به گلوله بستن کارگران خواهان کار در بهبهان، شلاق زدن کارگران آق دره، صدورحکم تعلیقی شلاق برای کارگران معدن بافق و خودسوزی کارگر شهرداری به علت فقر و دستمزد معوقه و دستگیری ۲۴ کارگر شهرداری اهواز و پرونده سازی و تعیین وثیقه برای کارگران معدن البرز شرقی و دیگر کارگران، نفرت عمومی و فضای سیاسی اجتماعی جامعه را تحت تاثیر قرار داد. حکومت با سماجتی بیمارگونه در مقابل خواست برحق جعفر عظیم زاده  مقاومت می‌کند تا ثابت کند که در این مملکت نان خواستن جرم است. رفاه خواستن اقدام برعلیه امنیت مفتخوران است، تا ثابت کند که زندگی مرده است… ادامه مطلب »

استثمار و نقض حقوق کارگران خانگی

MM2H-21کارگران خانگی بخش قابل توجهی از نیروی کار جهانی در اشتغال غیر رسمی را شامل می شوند و در میان آسیب پذیرترین گروه های کارگران هستند. آنها برای خانوار های خصوصی کار می کنند بدون اینکه رسما استخدام شده باشند و یا اینکه استخدام آنها در جایی ثبت شده باشد و از حوزه قانون کار مستثنی هستند.  به نقل از سازمان بین المللی کار، در حال حاضر حداقل ۵۳ میلیون کارگر خانگی در سراسر جهان وجود دارد که کودکان کارگر خانگی را در بر نمی گیرد ولی ۸۳ درصد  آنها را زنان کارگر خانگی تشکیل می دهند. ادامه مطلب »

نقش و جایگاه ارزشمند زنان شاغل در کوبا

downloadحضور فعال زنان در سندیکاهای کارگری کوبا؛ اتحادیه زنان کوبا امسال ۵۵ ساله شد و به واسطه فعالیت‌های این اتحادیه، وضعیت زنان کوبا به مراتب بهتر از گذشته شده است. نقش زنان کوبا در به ثمر رساندن انقلاب انکار ناپذیر است و به همین مناسبت به پاس همه زحمات برجسته‌ای که زنان کوبایی در دفاع از انقلاب و اهداف آن ایفا کرده‌اند، جایزه ارزشمندی از طرف معاون رئیس جمهور و معاون هیئت وزیران به این اتحادیه اهدا گردید… ادامه مطلب »

مبارزه زنان کارگر در هند

DSC0105-590x260فدراسیون سراسری کارگران و مددکاران خدماتی کودکان، که همکار اتحادیه سندیکاهای مرکزی هندوستان (سی- آی- تی- یو) می باشد، در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۴، برای اولین بار یک راهپیمایی اعتراضی ۲۳۰۰۰ نفره ی زنان کارگر از ۲۱ ایالت و سندیکاهای سراسر هندوستان را به سمت پارلمان هند ترتیب داده بود. ادامه مطلب »

تقویت نقشِ زنان در جنبش سندیکایی در ویتنام

φωτογραφία-3-590x260کارگران زن در منطقه آسیا- اقیانوسیه‌ برای تقویت جنبش زنان کارگر تلاش می‌کنند. در کارگاه های آموزشی که توسط فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری و کنفدراسیون عمومی کارگران ویتنام در ماه ژوئیه امسال برگزار شد، ۲۳ هیئت نمایندگی از ۲۷ کشور منطقه آسیا – اقیانوسیه‌ای و بیش از ۶۰ نماینده زن کارگر از تمامی اتحادیه‌های ویتنام شرکت داشتند. ادامه مطلب »

زنان روستایی، نیروی محرک پیشرفت جهان

1410940605543_unدبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی زنان روستایی، ۱۵ اکتبر ۲۰۱۴ برابر با ۲۳ مهرماه گفت: «زنان روستایی به گونه‌ای دسته جمعی نیروی محرک پیشرفت دنیا هستند. اکثریت زنان روستایی برای معاش خود وابسته به منابع طبیعی هستند و ۴۰ درصد نیروی کار بخش کشاورزی را در کشورهای در حال توسعه تشکیل می‌دهند. هنگامی که ما به زنان روستایی امکان دسترسی به منابع مولد کشاورزی و طبیعی را بدهیم، آنان را توانمند ساخته‌ایم.» ادامه مطلب »

روز کارگر و مشکلات زنان نان آورِ سرپرست خانوار

2.روز جهانی کارگر فرصتی دوباره برای توجه به موقعیت ومشکلات زنان سرپرست خانوار است. زنانی که بیشتر میانسال هستند و به دلایل طلاق، مرگ، اعتیاد و از کارافتادگی همسر و غیره مسوول درآمد و اداره اقتصادی خانواده هستند. زنان نان آور و سرپرست خانواده با مشکلات اقتصادی، امر رسیدگی به تربیت و تحصیل فرزندان و نیز کمی سواد و عدم داشتن مهارت های حرفه ای  خود نیازمند تشکیل و شرکت در صنوف مختلف کارگری، حمایت های قانونی ـ دولتی و نگرش و تصویرپردازی انسانی و قابل تقدیرِ رسانه ها هستند ادامه مطلب »

تأمین امنیت شغلی زنان به موازات افرایش مرخصی زایمان

«اگر دولت طرفدار اشتغال زنان و افزایش مشارکت اقتصادی آنهاست، باید از سیاستهای زیربنایی که اشتغال زنان را تقویت می کند حمایت کند و تامین منابع مالی برای اجرای سیاست های حمایتی را نادیده نگیرد تا قانون مرخصی زایمان به درستی اجرا شود.» / ادامه مطلب »

زنان کارگر و زحمتکش، اولین قربانیان سیاست نولیبرالی


زنان کارگر و زحمتکش کشور ما از اولین قربانیان سیاست نولیبرالی اند. آنان همواره در صف نخست اخراج ها و تعدیل نیروی انسانی قرار داشته و به کمک قوانین رنگارنگ رژیم که ظاهری فریبنده و حمایت گرانه دارند، هرچه بیشتر به ورطه فقر و صف عظیم بیکاران رانده میشوند. قوانینی مانند کاهش ساعات کار زنان یا افزایش مرخصی زایمان نمونه های بارز این قوانین زن ستیزانه هستند که با نهادینه کردن تبعیض جنسیتی در کنار تبعیض طبقاتی و عدم تامین امنیت شغلی، زندگی زنان زحمتکش و کارگر را مورد تهدید جدی قرار داده است. / ادامه مطلب »

پرداخت بخشی از دستمزد کارگران به صورت غیر نقدی و مبهم

نرخ مزد بر آینده تحصیلی فرزندان کارگران تأثیر گذار است دبیر «خانه کارگر» زنجان:در شرایطی که کسب دانش و تحصیل به یکی از شاخه‌های بازار نبدیل شده است و افراد جامعه برای ترقی و رسیدن به مدارج بالای علمی در این بازار نیازمند شرکت در کلاس‌های گوناگون و آزمون‌های آمادگی هزینه‌بر هستند، فرزندان جامعه کارگری که به زحمت از عهده هزینه‌های معمول زندگی‌شان بر می‌آیند، توان پرداخت شهریه‌های سرسام‌آور این کلاس‌ها را ندارند و حتی اگر نابغه هم باشند به دلیل ساختار مکانیکی آموزش در ایران، پشت سر دانش‌آموزان متوسطی از طبقات مرفه اجتماع می‌مانند و اجازه تحصیل در سطوح بالا را پیدا نمی‌کنند…. ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی