امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان کارگر’

فیلم «ساخت بنگلادش»/ زنجیره‌ی رنج‌های زنان کارگر در بنگلادش

چهارشنبه، ۴ اردیبهشت ۹۲ /۲۴ آوریل ۲۰۱۳ ساختمان هشت طبقه رانا پلازا (Rana Plaza) که کارگاه‌های لباس‌دوزی در آن مستقر بودند، در نزدیکی داکا پایتخت بنگلادش فروریخت. ۱۱۳۵ کارگر جان باختند و بیش از دو هزار تن زخمی شدند. این فاجعه توجه جهانیان، به شرایط کار زنان کارگری که در کارگاه‌های ناامن برای برندها لباس تولید می‌کنند را به خود جلب کرد. اکنون روزنامه‌نگاری هلندی به بهانه اکران فیلم «ساخت بنگلادش» در آمستردام، نگاهی انداخته است به وضعیت زنان کارگر در صنعت پوشاک بنگلادش… ادامه مطلب »

نگاهی به تاریخ: زنان معدنچیِ ویرجینیا

هنگامی‌که برندا سالرز[۳] ۲۹ ساله برای اولین بار برای کار در معدن زغال‌سنگ درخواست داد، هیچ زن دیگری تا آن زمان در معدن کار نکرده بود؛ اما ارسال شکایتی به دادگاه مبنی بر تبعیض جنسیتی در ۱۹۷۴، موجب شد تا درهای جدیدی به روی زنان گشوده شود و به همین علت برندا برای کار در معدن یک بار دیگر درخواست داد ادامه مطلب »

گزارشی از شرکت رضا شهابی عضوهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد

در پیش کنگره سندیکای فرهنگیان فدراسیون متحده سندیکایی – اف.اس.او

رضا شهابی به شرح و خشونت ماموران انتظامی در روز اول ماه مه و دستگیری ها پرداخت. به زندانی بودن کارگران، دانشجویان، روزنامه نگاران نظیر حسن سعیدی، عاطفه رنگریز، دانشجو، مرضیه امیری، نسرین جوادی، ناهید خداجو، ندا ناجی، کیوان صمیمی اشاره کرد. همچنین از سپیده قلیان و اسماعیل بخشی نام برد. او به شماری از معلمان بازداشت شده در روزهای اخیر از جمله اکرم نصیریان، عادل عساکره، یاسر امینی آذر، ماهر دسومی، ناجی سواری و علی عبیداوی اشاره کرد. شهابی در ادامه از محمد حبیبی، محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، روح الله مردانی، عبدالرضا قنبری، عطاله حسنی، محمد علی زحمتکش، معلمانی که به زندان طویل المدت محکوم شده اند، نام برد. ادامه مطلب »

حق نشستن، تغییر قانونی که به زنان کارگر اجازه استراحت کردن می‌دهد

در هند زنانی که در فروشگاه‌ها کار می‌کنندعمدتاً مجاز به نشستن، تکیه زدن به دیوار و استفاده از آسانسور نیستند. زنان شاغل در مغازه‌ها اغلب دستمزد پایینی دارند، از درد و تورم پا رنج می‌برند. آن‌ها مجبورند در طول شیفت‌های کاری طولانی۱۲-۱۴ ساعته بایستند و حق نشستن ندارند.دولت اعلام کرده است که قوانین کاری خود را اصلاح می‌کند و بر اساس ماده‌ای، کارفرمایان را ملزم می‌کند تا به زنان شاغل در مغازه‌ها حق نشستن بدهند. این تغییر قانون نتیجه مبارزات اتحادیه زنان کارگرirippu samaraاست…/ ادامه مطلب »

روز جهانی زن جشنی رزمجویانه

8-March-1-596x330نوشته‌ زیر مقاله‌ای است که در سال ۱۹۲۰ به مناسبت روز جهانی زن در مسکو به چاپ رسیده. این نوشته گزارشی از تاریخ مبارزات زنان در آغاز قرن بیستم و چگونگی پدیدآمدن روز جهانی زن است…  «زمانی نه چندان دور، در واقع حدود ده سال پیش، خواسته‌ی برابری زنان، و اینکه آیا زنان می‌توانند همراه با مردان نقشی در دولت اجرا کنند به بحث داغی تبدیل شده بود. طبقه‌ی کارگر در تمام کشورهای سرمایه‌داری برای حقوق زنان کارگر مبارزه می‌کرد؛ و بورژوازی نمی‌خواست این حقوق را  قبول کند. این به نفع بورژوازی نبود که رای طبقه‌ی کارگر را در پارلمان تقویت کند؛ و در هر کشوری مانع تصویب قوانینی می‌شدند که حقی به زنان کارگر بدهد….» ادامه مطلب »

در دفاع از حقوق زنانِ کارگر و همهٔ زنان شاغل

فراخوان فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری برای برگزاری همایش زنان کارگر و زحمتکش
فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، از بدو پایه‌گذاری خود (۱۹۴۵)، برای برابری، آگاه‌سازی و بهبود شرایط زندگی اجتماعی زنان کارگر مبارزه کرده است. خواستِ برابری حقوق زنان، پرداخت مزد مساوی برای کار مساوی، مرخصی دوران بارداری و زایمان، احترام به شخصیت زنان، حفاظت آنان در قبال فحشا و قاچاق، از نخستین شعارها و بیانیه‌های فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به‌شمار می‌آمده‌اند… ادامه مطلب »

دربارهٔ رسالهٔ «زن کارگر»، اثر نادِژدا کروپِسکایا

2“نشر مانیفست”، در ماه اکتبر (مهرماه ۱۳۹۶) به انتشار گنجینه‌یی تاریخی به زبان انگلیسی دست زده است که تا کنون در این زبان دیده نشده بود. رسالهٔ “زن کارگر”، توجه تاریخ‌شناسان، جامعه‌شناسان، نظریه‌پردازان و دانش‌آموختگان را به‌خود جلب خواهد کرد. اما این نوشته بیش از همه به‌سود تلاش زنان و مردانی خواهد بود که در سدهٔ بیست‌و‌یکم برای شکست نظام سرمایه‌داری و برپایی جامعه‌یی دادگر و برابرخواه در محل کار و جامعه‌شان پیکار می‌کنند…/ ادامه مطلب »

بیهوشی زنان کارگر کارخانه‌های نایک و پوما در کامبوج از فشارکار

در کامبوج زنان کارگر شاغل در کارخانه‌های معروف‌ترین کفش‌های ورزشی به علت شرایط سخت کاری بیهوش می‌شوند. در یک سال گذشته، بیش از ۵۰۰ کارگر، عموما زن، مشغول به کار در چهار کارخانه نایک، پوما، آسیکس، و وی اف کورپوریشن در بیمارستان بستری شده‌اند. اوج این بحران وقتی بود که در یکی از کارخانه‌های کفش‌سازی آسیکس در طی سه روز ۳۶۰ کارگر حین کار بیهوش شدند… ادامه مطلب »

اول ماه مه، روز جهانی کارگران و زحمتکشان در برلین

20170501_105933 (2)

گزارش تصویری

در اول ماه مه ۱۵ هزار نفر که اتحادیه های کارگری «د.گ. ب» و «وردی» و احزاب مختلف چپ آلمان از تشکلات و سارماندهندگان این بخش از تظاهرات و گردهمایی شهر برلین بودند، شرکت داشتند. آنها با شعار” ما خیلی هستیم ما یکی هستیم” تظاهرات و حرکت را شروع کردند.  شرکت کنندگان با پلاکاردهای چاپی و دستنویس خود مشکلات معیشتی و صنفی مختلف خود را مطرح کردند ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان در محل کار ممنوع

سی و دو کارگر زن فعال در اتحادیه‌های صنفی از ۹ کشور حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا کمپینی به‌ نام «منع خشونت علیه زنان در محل کار» راه‌اندازی کرده‌اند تا از زنان کارگری که مورد آزار و اذیت‌های کلامی و جنسی قرار می‌گیرند و از حقوق شغلی برابر با مردان نیز محرومند به دفاع برخیزند. زیرا این آسیبها سطح مشارکت اجتماعی زنان کارگر را کاهش داده است. ادامه مطلب »

خشونت علیه زنان در محل کار ممنوع

img_39939 سی و دو کارگر زن فعال در اتحادیه های صنفی از ۹ کشور حوزه خاورمیانه و شمال آفریقا یک کمپین راه اندازی کرده اند. این کمپین که توسط خود زنان کارگر و به نفع زنان کارگر سازماندهی شده، “منع خشونت علیه زنان در محل کار” نام دارد../ ادامه مطلب »

زنده باد زندگی

با افشا و رسانه‌ای شدن فیش‌های حقوقی چندصدمیلیونی و بریز و بپاشهای مفتخوران، که خشم مردم بجان آمده را دربر داشت، خبر به گلوله بستن کارگران خواهان کار در بهبهان، شلاق زدن کارگران آق دره، صدورحکم تعلیقی شلاق برای کارگران معدن بافق و خودسوزی کارگر شهرداری به علت فقر و دستمزد معوقه و دستگیری ۲۴ کارگر شهرداری اهواز و پرونده سازی و تعیین وثیقه برای کارگران معدن البرز شرقی و دیگر کارگران، نفرت عمومی و فضای سیاسی اجتماعی جامعه را تحت تاثیر قرار داد. حکومت با سماجتی بیمارگونه در مقابل خواست برحق جعفر عظیم زاده  مقاومت می‌کند تا ثابت کند که در این مملکت نان خواستن جرم است. رفاه خواستن اقدام برعلیه امنیت مفتخوران است، تا ثابت کند که زندگی مرده است… ادامه مطلب »

استثمار و نقض حقوق کارگران خانگی

MM2H-21کارگران خانگی بخش قابل توجهی از نیروی کار جهانی در اشتغال غیر رسمی را شامل می شوند و در میان آسیب پذیرترین گروه های کارگران هستند. آنها برای خانوار های خصوصی کار می کنند بدون اینکه رسما استخدام شده باشند و یا اینکه استخدام آنها در جایی ثبت شده باشد و از حوزه قانون کار مستثنی هستند.  به نقل از سازمان بین المللی کار، در حال حاضر حداقل ۵۳ میلیون کارگر خانگی در سراسر جهان وجود دارد که کودکان کارگر خانگی را در بر نمی گیرد ولی ۸۳ درصد  آنها را زنان کارگر خانگی تشکیل می دهند. ادامه مطلب »

نقش و جایگاه ارزشمند زنان شاغل در کوبا

downloadحضور فعال زنان در سندیکاهای کارگری کوبا؛ اتحادیه زنان کوبا امسال ۵۵ ساله شد و به واسطه فعالیت‌های این اتحادیه، وضعیت زنان کوبا به مراتب بهتر از گذشته شده است. نقش زنان کوبا در به ثمر رساندن انقلاب انکار ناپذیر است و به همین مناسبت به پاس همه زحمات برجسته‌ای که زنان کوبایی در دفاع از انقلاب و اهداف آن ایفا کرده‌اند، جایزه ارزشمندی از طرف معاون رئیس جمهور و معاون هیئت وزیران به این اتحادیه اهدا گردید… ادامه مطلب »

مبارزه زنان کارگر در هند

DSC0105-590x260فدراسیون سراسری کارگران و مددکاران خدماتی کودکان، که همکار اتحادیه سندیکاهای مرکزی هندوستان (سی- آی- تی- یو) می باشد، در تاریخ ۲۱ نوامبر ۲۰۱۴، برای اولین بار یک راهپیمایی اعتراضی ۲۳۰۰۰ نفره ی زنان کارگر از ۲۱ ایالت و سندیکاهای سراسر هندوستان را به سمت پارلمان هند ترتیب داده بود. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی