امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان جهان در آمار’

همیاری زنان برای مبارزه با ابولا

قبل از این روزگار کرونایی، اپیدمی ویروس ابولا را در بازه‌ی زمانی سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ داشتیم. ابولا هرچند که مدام تیتر خبرهای اصلی بود، اما هیچ‌وقت این‌چنین «تنها خبر مهم روز» نشد. دلیل‌اش ساده است: ابولا به همه‌ی کشورهای جهان سرایت نکرد، مرکز اصلی‌اش کشورهای آفریقایی و به‌ویژه غرب آفریقا بود و در چندین کشور مشخص به بحران جدی و روزمره تبدیل شد. زنان، نقشی کلیدی در تلاش‌ها علیه گسترش ابولا، آموزش شهروندان و آگاهی‌رسانی، رسیدگی و درمان مبتلایان، تدفین درگذشته‌ها و هر تلاش در این ۳ سال پر هراس داشتند ادامه مطلب »

ایران در جایگاه ۱۴۸جدول شکاف جنسیتی ۲۰۱۹: شش پله سقوط

ایران با ۶ پله سقوط در شاخص شکاف جنسیتی در جایگاه ۱۴۸ و بعد از کشور‌های مثل عربستان، توگو و بحرین قرار گرفت. شاخص شکاف جنسیتی چیست و شامل چه متغیرهایی می‌شود؟.. دو مشکل اقتصادی و سیاسی دلیل اصلی این سقوط ۶ پله‌ای در طی دو سال گذشته است درمورد وضعیت مشارکت سیاسی شرایط زنان در طی دوسال اخیر تغییری نکرده است اما چنانچه فقر و مشکلات اقتصادی افزایش یافته است زنان از این مسئله آسیب بیشتری دیده‌اند…/ ادامه مطلب »

نقش پررنگ اما نادیده گرفته شده زنان در صلح جهانی

بر اساس اسناد رسمی منتشر شده توسط سازمان ملل از سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷، در روند صلح جنگ های داخلی در سراسر جهان ۲ درصد از زنان به عنوان واسطه گران صلح و ۸ درصد ناظر و ۵ درصد شاهدین توافق نامه های صلح بودند. این در حالی است که بر اساس همین گزارش طی یک کار تحقیقی بر تاریخ و روند ۸۲ توافق نامه صلح در درگیری های مسلحانه ای که در سال های ۱۹۸۹ تا ۲۰۱۱ رخ داده، حضورزنان هم به دوام و پایدار صلح و هم بر کیفیت آن تاثیر معناداری داشته است. ../ ادامه مطلب »

۱۰ مثال مهم از نابرابری جنسیتی که امروزه اتفاق می‌افتد

مبارزه برای رسیدن به برابری جنسیتی میان زنان و مردان مبارزه‌ای مستمر در جهان است. بسیاری از اشکال نابرابری جنسیتی را مردان هیچ‌گاه تجربه نمی‌کنند، تبعیض‌هایی که سال‌ها سلامت جسم و روان زنان را به مخاطره می‌اندازند. در ادامه به ده مورد نابرابری جنسیتی که زنان در سراسر جهان با آن مواجه هستند اشاره می‌شود…/ ادامه مطلب »

وقتی توهین و تمسخر، سهم زنان از حضور در «یوتیوب» است

پژوهشی تازه نشان داد که زنانی که درباره‌ی موضوعات فن‌آوری، ریاضیات و مهندسی ویدئو تولید می‌کنند، با حجم بیشتری از نظراتی روبرویند که یا بی‌ربط به ویدئو است یا جنسی و جنسیت‌زده. پژوهش‌های دیگر نیز همه تأییدی است از خشونت گسترده علیه زنان در فضای مجازی… ادامه مطلب »

تجاوز و خشونت خانگی در قلب اروپا

Photo: esfera/www.shutterstock.comدر قلب اروپا و در مقر اتحادیه اروپا، خشونت خانگی یک اتفاق روزمره است. هر سه روز یک نفر در بلژیک بر اثر خشونت خانگی جان خود را از دست می‌دهد. قبلا آمارها حاکی از مرگ سالانه حدود ۷۰ زن بلژیکی به خاطر خشونت بود. قربانیان به طور میانگین پس از ۳۵ مورد خشونت سرانجام به پلیس شکایت می‌کنند. این بدان معناست که آنها پیش از اینکه جرات درخواست کمک کنند، به طور میانگین دو سال در یک رابطه خشونت‌آمیز باقی می‌مانند. ادامه مطلب »

۱۲۷ هزار زن آلمانی در سال ۲۰۱۵ قربانی خشونت خانگی بوده‌اند

Infografik Häusliche Gewalt gegen Frauen ENGبر اساس آخرین آمار اداره پلیس جنایی فدرال آلمان BKA در سال ۲۰۱۵، ۱۲۷ هزار و ۴۵۷ زن در خانه‌های خود در آلمان مورد خشونت قرار گرفته‌اند. ۸۲ درصد این زنان از سوی همسران یا شرکای زندگی‌شان مورد خشونت قرار گرفته‌اند. از هر سه زن یک زن در سراسر دنیا از سوی شریک زندگی‌اش مورد خشونت قرار می‌گیرد و از هر ۱۰ زن خشونت‌دیده تنها یک نفر تقاضای کمک می‌کند. ادامه مطلب »

جدول شکاف جنسیتی ۲۰۱۶: ایران در رتبه ۱۳۹

gender-equality-2016-e1477481470815هرسال مجمع جهانی اقتصاد کمیت نابرابری جنسیتی و آهنگ پیشرفت آن را در طول زمان، با تمرکز خاص روی شکاف نسبی بین زنان و مردان در چهار زمینه بهداشت، آموزش، اقتصاد و سیاست بررسی می‌کند. ایران در جدول جهانی شکاف جنسیتی در رتبه ۱۳۹ قرار دارد. تنها ۵ کشور وضعیتی بدتر از ایران دارند و ایسلند، فنلاندو نروژ و سوئد در صدر این جدول قرار گرفته‌اند../ ادامه مطلب »

شش نوع خشونت پنهان که زنان را از عرصه صنعت تکنولوژی دور نگه می دارد

Screen-Shot-در سالهای اخیر موضوع نابرابری جنسیتی در صنعت تکنولوژی به بحثی رایج در رسانه‌ها تبدیل شده، و مردم تمایل دارند بدانند این عدم توازن از کجا ناشی می‌شود. توجه به ارقام و اعداد آمارها ممکن است این تصور را ایجاد کند که زنان علاقه و یا توانایی کمتری در ایفای نقش در زمینه‌های فنی دارند. اما کسانی که به این سرعت به چنین نتیجه‌ای می‌رسند معمولا ضدیت و دلسردی که زنان در زمینه‌های صنعت تکنولوژی با آن روبرو هستند را تجربه نکرده‌اند… ادامه مطلب »

روز مادر و نکته‌هایی درباره اشتغال زنان ایرانی

این روز‌ها در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکا، روز مادر با اختلافات کوچکی در تاریخ، گرامی داشته شد. منعطف نبودن شرایط و ساعت کار تنها مشکل مادران شاغل نیست و تبعیض در درآمد، مادران شاغل را بسیار آزار می‌دهد.آیا زندگی مادران شاغل به طور کلی آسان‌تر شده ؟… در ایران ۱۲درصد از زنان شاغل هستند و بیش از ۸۰درصدشان خانه‌دار. از میان آن ۱۲درصد هم ۵۲درصد از زنان، مشاغل غیررسمی دارند. در هشت سال گذشته سالانه بیش از صدهزار زن از بازار کار ایران کنار رفته‌اند…/ ادامه مطلب »

چرا زنان در زلزلۀ ویرانگر نپال بیشتر از مردان در معرض خطر هستند؟

nepal-womenتصور می‌شود که بلایای طبیعی قاتلانی بدون تبعیض هستند- اما آیا این امر کاملاً درست است؟ روشن است که بلایا زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهد. در مطالعه‌ ای که سال ۲۰۰۷ توسط محققان مکتب اقتصادی انجام شد، این نتیجه به دست آمد که بین سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۲، بلایای طبیعی در ۱۴۱ کشور به‌ طور قابل‌ توجهی موجب از بین رفتن تعداد بیشتری از زنان در مقایسه با مردان شد، همچنین مشخص شد هرچقدر مصیبت فاجعه بارتر، نابرابری جنسیتی نیز بیشتر است. ادامه مطلب »

گالوپ : زندگی ۲ میلیارد زن با رنج و مشقت همراه است

گزارش مربوط به نتایج نظر سنجی اخیر موسسه پژوهشی گالوپ که روز یکشنبه به مناسبت روز بین المللی زن در بیش از۱۶۰ کشور جهان انجام شد نشان می دهد که بیش از ۲ میلیارد نفر از زنان دنیا شرایط زندگی خود را توام با رنج ومشقت توصیف کرده وتنها یک چهارم ازمجموع زنان دنیا یعنی ۶۲۰ میلیون نفر از زنان در شرایطی قابل تحمل گذران زندگی می کنند. ادامه مطلب »

چه کسی به جای من حرف می زند؟

ازدواج کودکان 3«من وحشت‌زده و بسیار ناامید بودم. من دختربچه‌ای کم سن و سال بودم که ازدواج برایش بسیار زود بود. هرشب فریاد می‌زدم و گریه می‌کردم. من برای داشتن رابطه جنسی بسیار کم سن و سال بودم. آن‌ها از درون مرا کشتند. زندگی برایم بی‌معنی شد.» این‌ها حرف‌های دختربچه‌ای اهل ترکیه است که در سن ۱۲ سالگی مجبور به ازدواج شده است. ادامه مطلب »

زنان در رَده های بالای مدیریت


«کارل مارکس»، اندیشمندِ بزرگِ انساندوست،می گوید: «پیشرفتِ اجتماعی یک جامعه را می توان بطورِ دقیق از روی موقعیتِ اجتماعی زنان در آن جامعه اندازه گرفت». «سازمانِ جهانی کار»، تحقیقی پیرامونِ «زنان در رده های بالای مدیریت» انتشار داد که نکاتِ جالبی در بر دارد. بر اساسِ این تحقیق، گرچه وضعیتِ شغلیِ زنان بطورِ کلی در سالهای اخیر «بهتر» شده است، اما تنها ۵ درصد از شرکت های بزرگِ جهانی از سوی زنان اداره می شوند./ ادامه مطلب »

از هر سه زن در جهان یک نفر قربانی خشونت شده است

Violation2سازمان بهداشت جهانی (WHO) با هشدار به افزایش خشونت علیه زنان اعلام کرده که طبق آخرین تحقیقات انجام شده در جهان از هر سه زن یک نفر با خشونت خانگی روبه‌رو شده است. سازمان بهداشت جهانی خواهان سرمایه‌گذاری بیشتر دولت‌ها و کمک‌کنندگان به‌منظور کاهش تبعیض علیه زنان شد و تأکید کرد که خشونت علیه زنان تنها مسئله‌ای اجتماعی و جنایی نیست و به سلامت عمومی نیز مربوط است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی