امروز:   بهمن ۲, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
ژانویه 2018
د س چ پ ج ش ی
« Dec    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘روز زن’

ناآگاهی زمینه‌ساز ازدواج کودکان

IMG_49366گفتگوی بیدارزنی با کامیل احمدی محقق، انسان شناس و قوم نگار به مناسبت ۸ مارس و پرونده خشونت خانگی؛ کامیل احمدی می گوید: «انگیزه و محرک اصلی‌ام از انجام تحقیقی به گستردگی هفت استان در درجه اول پیدا کردن راهی برای روشن کردن حد و حدود این پدیده در مقیاس‌های به‌روز و واقعی‌اش بود… از مهم‌ترین یافته‌ها، همین تعیین دقیق مرزهای پدیده‌ اجتماعی ازدواج زودهنگام و برآورد میزان و عمق شدت آن در کشور هست که به ترتیب توجه و تمرکز من را به استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، هرمزگان و اصفهان جلب کرد.» ادامه مطلب »

هنر مقاومت زنان در زندان های جمهوری اسلامی ایران

golrokh-jahangiriبه مناسبت روز جهانی زن گلرخ جهانگیری با  نگاه و تجربیات خود  در خصوص زندانیان سیاسی  در زندان ستم ـ شاهی و جمهوری اسلامی به گفت و گو نشست.  اهمیت انتخاب موضوع برنامه در رابطه با گرامی داشت یاد زنان و مردانی است که در زندان های جمهوری اسلامی بخاطر برابری جنسیتی و آزادی محبوس هستند

ادامه مطلب »

گردهمایی و راهپیمایی زنان در برلین به مناسبت روز جهانی زن

20170308_171336زنان علیه خشونت خانوادگی، مردـ و پدرسالاری، سکسیسم، راسیسم، استثمار سیستم سرمایه داری ، نابرابری فرصت ها و دستمزدها، تجاوزجنسی و برای فمینیسم بی قید و شرط  و پرتوان، سخن  راندند. آنها تاکید داشتند زنانی که بخاطر جنگ و آواره گی توسط جهان سرمایه داری و اسلام گراها در مسیرهای پناهجویی افتادند، بیشتر از هر زمانی در معرض خشونت خصوصا خشونت جنسی قرار گرفتند

ادامه مطلب »

روز جهانی زنان ۲۰۱۷: راهپیمایی، کنشگری و اعتصاب

women-March-Turkey-8-marchمراسم روز جهانی زنان در سراسر جهان با هدف مبارزه برای برابری برگزار شد. از آمریکا تا پاکستان، در آفریقا و‌ آمریکای جنوبی، زنان با راهپیمایی، نمایش، کنشگری و سخنرانی به شیوه‌های مختلف اعتراض خود را به نابرابری‌های جنسیتی نشان دادند. ادامه مطلب »

راوی صدای خاموش زنان

photo_2017-03-09_10-34-40گروه مطالعات زنان به مناسبت هشت مارس، روز جهانی زن نشست «تقدیر از منصوره اتحادیه، راوی صدای خاموش زنان از متون تاریخ معاصر» را برگزار کرد. منصوره اتحادیه در طی سخنان خود گفت: زنی به نام درنر که درباره فمینیسم و حرکت زنان در اروپا کارکرده، می‌نویسد: زنان هیچ‌گاه فرصتی برای حضور در تاریخ نداشتند، آن‌ها از گذشته خود بی‌خبر بودند، افکارشان در خلأ رشد می‌کرد و امکان بحث‌وجدل با دیگران را نداشتند. درواقع، وضع زنان مانند این بود که چرخ را بارها و بارها از نو اختراع کنند؛ چون تاریخی از زن وجود نداشت. زنان شناختی از خود نداشتند و از تفکر دیگر زنان ناآگاه بودند و اگر هم زنی واجد تفکر عمیق و معلومات بود، اطلاعی از اسلاف خود نداشت. ادامه مطلب »

گزارش مراسم روز جهانی زن در رشت

photo 7مراسم گرامیداشت هشت مارس روز جهانی زن، ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ با شرکت بیش از یکصد نفر از فعالان و علاقه‌مندان جنبش زنان در رشت برگزار شد. در ابتدای مراسم فیلمی کوتاه درباره‌ی تاریخچه‌ی هشت مارس و چرایی انتخاب آن به عنوان روز جهانی زن پخش شد. پس از آن مجری برنامه، مراسم را با گرامیداشت فعالیت‌های اعضای جمعیت پیک سعادت نسوان، تشکیلاتی که در سال‌های ۱۳۰۰ در رشت، اولین برگزارکنندگان مراسم ۸ مارس در ایران بوده‌اند، آغاز کرد و دستاوردهای امروز زندگی اجتماعی زنان امروز را مرهون مبارزات این زنان دانست. ادامه مطلب »

فنلاند قانونی برای حقوق برابر زنان و مردان ارائه خواهد کرد

در فنلاند، تمام کارگاه‌هایی که بیش از ۲۵ نیروی کار استخدامی دارند باید مدرکی نشان دهند که بر اساس آن حقوق زن و مرد برای یک مسئولیت و کار مشابه برابر باشد و حقوق افراد ارتباطی به جنسیت آنها، قومیت، ملیت و گرایش جنسی آنها نداشته باشد. این پیشنهاد روز چهارشنبه ۸ مارس روز جهانی زنان ارائه شده است. ادامه مطلب »

برای تغییر شجاع باش

arton11376امسال شعار روز جهانی زن «برای تغییر شجاع باش» است. بر این باورم که تغییرات به نفع همه ما است و اگر این تغییرات را از وقتی شروع می‌کردیم که دخترک و پسرکی بودیم، اوضاع بهتر بود. ذات ایجاد تغییر و روح تغییرپذیری برای شخص انسان و برای کل جامعه حیاتی است. چه خوب بود که از کودکی یاد می‌گرفتیم که باید از تغییرات استقبال کنیم ادامه مطلب »

«بازجو گفت مطالبات زنان منطقی است ولی روش‌شان رادیکال است»

2_نخستین زندانی زنی که در ایران به جرم فعالیت در حوزه برابری جنسیتی به تحمل سه سال زندان محکوم شد، «عالیه اقدام دوست» بود. او معلم پاک سازی شده سال های پس از انقلاب بود که پیش از دستگیر شدنش در جریان تجمع زنان در میدان «هفت تیر» تهران در خردادماه سال ۱۳۸۵ و محکوم شدنش به سه سال زندان، شش سال زندان را در سال های دهه ۶۰ تحمل کرده بود. ادامه مطلب »

روز زن: بیانیه ۲۰ سازمان حقوق بشری نسبت به وضعیت زنان فعال در جنبش دادخواهی

در-حصر-خانگی۲۰ سازمان حقوق بشر بین المللی و ایرانی، هم زمان با روز جهانی زن، برای جلب توجه افکار عمومی و جامعه جهانی به نقض حقوق فعالان جنبش دادخواهی، با انتشار بیانیه‌ای مشترک توجه جامعه جهانی را به وضعیت زنان فعال در جنبش دادخواهی جلب کرده‌اند../ ادامه مطلب »

اعلامیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت فرارسیدن هشتم مارس، روز جهانی زن!

56692925bd08ba5ad2fcd2975a92f072امسال در شرایطی به‌استقبال هشتم مارس می‌رویم که میهن ما به‌دلیل سیاست‌های فاجعه‌بار و ضدمردمی حکومت ولایت فقیه با اوضاع بسیار دشواری روبه‌روست. فقر و محرومیت شدید اجتماعی که بیش‌ازپیش زنان زحمتکش جامعه را هدف قرار داده است، در کنار فساد آشکاری که بر سرتاپای رژیم فقیهان‌ مستولی شده است، ظلم بی‌سابقه دستگاه‌های حکومت به مردم و سیاست‌های بیش‌ازپیش زن‌ستیزانه و تعرضی رژیم، جامعهٔ ما را به سمت انفجارهای اجتماعی می‌راند../ ادامه مطلب »

به مناسبت هشتم مارس: چه کسی خط قرمزها را تعیین کند؟

2a934310cd9d94e90fba49b7b9acc8e9چرا ما باید برای اقدامات به حقمان پاسخ بدهیم، این شما هستید که باید پاسخگوی این شرایط باشید و راه را برای ما هموار کنید تا بتوانیم خانه را جای بهتری برای زندگی بسازیم. چه کسی این قدرت را به شما تنفیذ کرده که مردم را بازخواست کنید؟ شما در قبال این قدرتی که دارید و خودسرانه از آن استفاده می‌کنید و قاعده‌های یک جانبه وضع می‌کنید، به چه کسی پاسخگو هستید؟../ ادامه مطلب »

گروهی از فعالان زنان: نامه‌ای به آزاد زنان دربند و حصر به مناسبت روز جهانی زنان

zendan-300x142اگرحق جمع شدن را از ما بگیرند حق با هم بودنمان را نمی‌توانند از ما سلب کنند. با هم همصدا و هم آواز می شویم و خواسته‌های مشترک مان را بلند تکرار می‌کنیم. روز جهانی زنان برای ما نیز روز فریادهای دادخواهی و برابری‌خواهی زنان در ایران است. آرزو و آرمان ما همچنان ساختن جامعه‌ای برابر و آزاد است. جامعه‌ای بدون دروغ و خشونت، جامعه‌ای امیدوار و شاد. و جامعه‌ای بدون تبعیض. امنیت، صلح، آرامش، رفاه و عدالت حق ما، همه انسان‌ها است. امروز همه ایرانیان در رنج از دست دادن این حقوق‌اند و ما زنان نمی‌گذاریم صدای این حق‌خواهی خاموش شود../ ادامه مطلب »

حجاب اجباری و وضعیت دشوار نیروهای چپ

borideye-rouznameha-esfand1357به مناسبت روز جهانی زن

کم تا بیش همه ی ما که دغدغه ی مسائل و مشکلات زنان را داریم، در این ۳۸ سال گذشته کم نشنیده ایم، نخوانده ایم و حتی خود ما بعضا نیز کم نگفته ایم که نیروهای چپ به معضلات زنان توجهی ندارد،و برای آنها اساسا، مسائل سازمانی یا حزبی مطرح بوده و احیانا هم طرح شده باشد، فقط ابزاری برای پیشبرد «مقاصد سازمانی ـ تشکیلاتی» بوده است اگرچه آنان هویتا  برای  برابری جنسیتی  و  مخالف سرسخت حجاب اجباری بوده اند ادامه مطلب »

ما زنان ـ ۸ مارس روز همبستگی جهانی زنان بر همه زنان گرامی و فرخنده باد!

4برگزاری ۸ مارس تنها بزرگداشت نمادین یک روز نیست بلکه تجدید عهد با آرمان‌های والای مبارزه‌ای پیگیر است که کمونیست‌ها و نیروهای مترقی جهان و در راس آنان زنان، برای رهایی از بندهای ستم جنسی و طبقاتی به‌پیش برده و می‌برند تا جایی که امروزه پس از گذشت بیش از یک قرن و نیم از این مبارزات، جنبش جهانی زنان دستاوردهای عظیمی داشته است. ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی