امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و فقر’

​​کرونا هم رویه‌ی تبعیض‌آمیز دارد

تردیدی نیست که این بیماری همه‌گیر جهان را با رکود اقتصادی جدی روبرو خواهد کرد که اثرات‌اش از همین حالا شروع شده است. تمام رکودهای اقتصادی پیشین نشان داد که زنان، سطح تبعیض و نابرابری و از دست دادن بیشتری را به نسبت مردان تجربه خواهند کرد.در کشورهای درحال توسعه و فقیر، تعطیلی موقتی مدارس به این معنا است که بعضی از دختربچه‌ها برای همیشه از حق تحصیل محروم شدند. خانواده بعد از این بحران، از قبل هم فقیرتر است و دیگر «قبح» احتمالی مدرسه نفرستادن دختربچه‌ها هم فرو ریخته است ادامه مطلب »

کرونا و دست‌های خالی کارگران روزمزد

فروشندگان خرده‌پا، تولید کنندگان خانگی مواد غذایی، پرستاران خانگی سالمندان، نظافت‌چی‌ها، خدمتکاران پاره وقت، شاگردان دوزندگی‌ها و آرایشگاه‌ها، دستفروشان مترو … در زمره مشاغل غیررسمی دسته بندی می‌شوند؛ نیرویی که خویش‌فرما خوانده می‌شود و زیر چتر بیمه، مزایای قانونی یا قرارداد نیست. طبق داده‌های مرکز عالی پژوهش‌های سازمان تامین اجتماعی، حدود سه میلیون زن در مشاغل غیررسمی و غیراستخدامی کار می‌کنند…/ ادامه مطلب »

زنان کارتن‌خواب در مسلخ کرونا

گروه‌هایی که در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار دارند، در شرایط بحرانی مانند شیوع ویروس کرونا بیشتر مورد تهدید قرار می‌گیرند. زنان معتاد کارتن‌خواب و کودکان زباله‌گرد و مانند آنها به دلیل فقر در بهداشت فردی و بهداشت محیطی از جمله همین گروه‌ها هستند. لزوم توجه به اقشار آسیب‌پذیر در شرایط بحرانی نیاز به خدمات ویژه‌ای دارد تا آنها را از مبتلا شدن به بیماری حفظ کند و هم دیگرانی را که با این افراد در ارتباط هستند از خطر ابتلا مصون بدارد…/ ادامه مطلب »

گرمخانه بانوان، زندگی در جایی «مثل مرده ها»

ساعت ۷ شب است که وارد خیابان …. می شوم، منطقه ای که حتی اگر در روشنایی روز و به همراه خانواده به آن سر بزنی، به دلیل زمین های وسیع رها شده و سوله های بی در و پیکرش، خوفناک است چه برسد به این که یک زن بی پناه باشی و بخواهی شبانه و تنها برای رسیدن به گرمخانه در آن قدم بگذاری…/ ادامه مطلب »

مادر مشهدی که به دلیل بی‌پولی به کودک شیرخواره‌اش مخلوط آب و آرد می‌دهد

تیتروار و کوتاه از سوی یکی از بانوان خیر در مورد زندگی دختری شنیدم که این روز‌ها به جای شیرخشک، مخلوط آب و آرد به دهان کودک شش‌ماهه‌اش می‌ریخت. دختر جوانی که در نوزده سالگی ۲ فرزند شیرخواره داشت و از زیر خط فقر به‌اندازه یک عمر عبور کرده بود. همین یک جمله باعث شد صبح زود را به سمت خیابان بسکابادی آغاز کنم آخرین جاده از مشهد که انگار خیلی وقت است مردمش به فراموشی سپرده شده‌اند… ادامه مطلب »

لباسم دیگر جای وصله ندارد

رونق بازار کهنه دوزی در گیرودار گرانی؛ خیلی از خیاطها تا قبل از این روزها سفارش‌های خیاطی داشتند و در کنارش هم کهنه دوزی می‌کردند اما حالا یکسره به بورس بزرگ کهنه دوزی تبدیل شده‌اند. آقا حبیب و برادرش باهم مغازه‌شان را اداره می‌کنند. سراسر مغازه پر است از لباس‌هایی که برای تعمیر آورده‌اند. آقا حبیب یکی دو تا شلوار را از میان بقیه جدا می‌کند و نشان می‌دهد: «اینها را نگاه کن! آنقدر داغون و پاره‌اند، نمی‌دانم چطور تعمیرشان کنم اما چاره چیست؟ مردم همه گرفتارند و این روزها که وضع همه بدتر شده از این جور لباس‌ها بیشتر برایمان می‌آورند.»  ادامه مطلب »

شغل سخت و طاقت‌فرسای زنان کولبر

مادرم؛ کولبرمادرم؛ کولبر: کولبری را باید یکی سخت‌ترین شغل‌ها در کشورمان بدانیم که ریشه در نابرابری و توزیع ناعادلانه امکانات و خدمات و حتی ایجاد شغل در کشور دارد. کولبران در مناطق مرزی با خطرات بسیاری مواجهند و این نکته زمانی توجه دو چندان را به خود جلب می‌کند که پای زنان هم به حمل بارهای سنگین در مسیرهای صعب‌العبور و سخت کوه‌های مرزی غرب کشور باز شده و هر روز شاهد افزایش تعداد آنها هستیم… ادامه مطلب »

نیش زهرآگین فقر

«اینجا‌ جان می‌فروشند»- عکس‌ها و تصویرهایی که با شماره‌ تلفن‌های همراه به سینه دیوارهای کهنه و فرسوده‌ی تهران چسبانده شده‌اند، نمادی از فقر را همچون نیشی زهرآگین به جان بیننده‌ فرو می‌کند. واژه‌هایی تکان دهنده که بر وجدان همهٔ رهگذران تأثیر می‌گذارد. واژه‌هایی همچون: «یک کلیه سالم، فروشی، برای آسایش مادرم»[!]. یا «فروش کلیه A+، جوان- سالم، شماره تلفن…»[!]… مردم بلا دیده کشور ما در سایه حکومت «اسلامی» به سیه‌روزی و فلاکت بی‌سابقه‌ای دچار شده‌اند. خیابان‌های پایتخت میدان رقابتی بر سر فروش اعضای بدن است. جوان و پیر، زن و مرد، اعضای بدن‌شان را به مزایده گذاشته‌اند… ادامه مطلب »

راستی آزمایی ادعای سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه زنان سرپرست خانوار

در حالیکه سازمان برنامه و بودجه خبر حذف بودجه بیمه زنان سرپرست خانوار از لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را تکذیب کرده و خبرگزاری‌ها و سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی متعددی بدون تحقیق آن را بازنشر کرده‌اند، اما بررسی لوایح بودجه ۹۸ و ۹۹ حکایت از حذف بودجه بیمه زنان خانوار دست‌کم در بند مصارف هدفمندی یارانه‌ها و تغییرات فاحش در کاهش بودجه اختصاصی این گروه از زنان در بودجه بهزیستی و کمیته امداد دارد… ادامه مطلب »

اسامی زندانیان زن محکوم به اعدام در زندان قرچک ورامین

در این گزارش لیستی از اسامی زندانیان محکوم به اعدام که عمدتا با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده و در این زندان نگهداری می‌شوند، آمده است. همچنین در ادامه فهرستی از زنان زندانی در این زندان با اتهاماتی که ممکن است حکم اعدام برای آنان در پی داشته باشد، آمده است. این زنان عمدتا مادرانی هستند که مدعی هستند بخاطر نبود قوانین یا شرایط حمایتی دست به قتل همسر یا عضوی از خانوده خود زده اند…/ ادامه مطلب »

آیا یک خانواده فقیر از پس هزینه تهیه یک وعده املت در روز برمی‌آید؟

حداقل مزد روزانه یک کارگر در سال ۱۳۹۸، ۵۰ هزار و ۵۶۲ تومان است. این یعنی یک کارگر ساده فصلی، اگر بخت یارش باشد و در میدان سوارش کرده باشند، آخر روز ۵۰ هزار تومان درآورده است. این پول باید خرج غذا، مسکن و سرپناه، پوشاک و… کارگر و خانواده‌اش شود؛ اما با ۵۰ هزار تومان چه کارهایی می‌توان کرد. طبق آخرین برآوردهای مرکز آمار ایران، به‌طور متوسط ۴۳ درصد درآمد کم‌درآمدترین دهک خانوار در ایران صرف تهیه غذا می‌شود… ادامه مطلب »

کاهش وحشتناک سن ورود دختران به بازار کارگری جنسی

فلاکت و فقر با ستم جنسی و طبقاتی گره خورده و آسیب‌ها را تشدید کرده است
متاسفانه گاهی دخترانی را می‌بینیم که در سنین بسیار کم، حدود ۱۲ سالگی به این مسائل کشیده می‌شوند. از طرفی بر اساس آمارهایی که سازمان بهزیستی ایران اعلام کرده است، ۵۰%از کارگران جنسی ایران را زنان متاهل تشکیل می‌دهند که به دلیل مشکلات اقتصادی به این کار روی می‌آورند.. جامعه شرایط را با ایجاد تورم، بیکاری و فقر به نحوی ساخته است که زنان بی سرپرست و بد سرپرست به خاطر درماندگی در تامین هزینه‌های جاری خود و فرزندان‌شان، به این کار روی می آورند،../ ادامه مطلب »

روایت «سپیده» از «سپیدار»: بیگاری کشیدن از زنان زندانی

سپیده قلیان، فعال کارگری نزدیک به کارگران هفت‌تپه، که مدتی را در زندان سپیدار اهواز سپری کرد، اخیراً در توصیفش از وضعیت این زندان نوشته بود: «نماز اجباری‌ است. کار اجباری‌ است. سیاه بودن اجباری ا‌ست. فاضلاب بالا آماده است. آب قطع است. حمام نداریم. سرویس بهداشتی نداریم.» زنان زندانی به دلایل مختلف تن به کار کردن در شرایط استثمار می‌دهند؛ برخی از این طریق مخارج زندگی و درمان اعضای خانواده خود را تامین می‌کنند، و یا اجازه تماس تلفنی بیرون از زندان را کسب می‌کنند، و یا پول دیه و جریمه مالی را جور می‌کنند… ادامه مطلب »

نیاز سه میلیون زن سرپرست خانوار به حمایت

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید تعداد زنانی که اقتصاد خانواده به دوش آنهاست در ۱۰سال گذشته ۵۸درصد بیشتر شده است. طبق تعریف سازمان بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، کسانی هستند که مدیریت، معاش و اقتصاد خانواده را در مرگ، جدایی، نکاح منقطع، سربازی، اعتیاد، حبس، از کار افتادگی، بیکاری یا معلولیت همسر بر عهده دارند…/ ادامه مطلب »

تن فروشی زن بی‌خانمان در قبر برای یک لقمه نان

زنان بی‌خانمان ساکن جنوبی‌ترین منطقه تهران در شرایط بسیار ناگواری روز خود را شب می‌کنند. برخی از آنها در چادرهای مسافرتی سکونت دارند و برخی دیگر با یک زیرانداز زیر آفتاب‌گیرها!! اکثر آنها ساکنان اطراف مقبره خمینی و بهشت زهرا هستند. ثریا یکی از این زنان کارتن‌خواب است که می‌گوید: «شاید باورتان نشود اما چند وقت پیش بعد از دو روز دل ضعفه و گرسنگی مجبور شدم تن به خواسته جنسی سه مرد بدهم. مردم وقتی می‌فهمند که ما اینجا زندگی می‌کنیم به ما کار نمی‌دهند. اینجا زنان و مردانی هستند که به آخر خط رسیده‌اند… ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی