امروز:   شهریور ۲۸, ۱۳۹۶    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
طنز
طنز
سپتامبر 2017
د س چ پ ج ش ی
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان و فقر’

زنانی با «رویاهای رنگ‌باخته» در میدان‌های شهر

5حالا درست، ۸ ماه است که شهیندخت، مانتو می‌فروشد و به قول خودش با پورسانت و انعام زندگی می‌کند؛ قراردادِ نوشته ندارد؛ حقوق ثابت ندارد؛ از بیمه هم خبری نیست؛ می‌گوید: ماهی دویست-سیصد، دستی از صاحب مغازه می‌گیریم، بابت تمیزکاری‌ها و چای دم کردن و خدمات، بقیه‌اش، درصدِ فروش است؛ دمِ عید به یک و نیم میلیون تومان هم رسید درآمدم؛ اما حالا اغلب ماهی ۷۰۰- ۸۰۰ بیشتر درنمی‌آورم..از این دختر‌ها و زن‌ها، گوشه و کنار این شهرِ درندشت، کم نیستند؛ زن‌هایی که از حقوقِ کار محرومند و کارشان، کارمزدی است../ ادامه مطلب »

حکایت “مادر حبیب” زن تخمه‌فروش مینابی

2“مادر حبیب” با اشاره به اینکه سال‌ها در سرما و گرما و زیر آفتاب به‌سختی کار کرده تا خانواده‌اش در آسایش زندگی کنند، افزود: پسرم حبیب را با همین تخمه‌فروشی و کار شبانه‌روزی به دانشگاه فرستادم تا برای خودش کسی شود و زندگی راحت‌تری برای خود بسازد. پسرم به دانشگاه رفت، درس خواند و مدرکش را گرفت اما هنوز بیکار است و به هرجایی که برای کار مراجعه می‌کند به بهانه‌های مختلفی مثل، مطابق نبودن مدرک تحصیلی، محدودیت سنی و نداشتن سابقه او را رد می‌کنند…/ ادامه مطلب »

رانده از گور، مانده در بیابان

1 آمارهایی که مسئولان ارائه می‌کنند از وجود ۱۷ تا ۲۰ هزار کارتن‌خواب در تهران و حومه حکایت دارد. بر‌اساس همین نقل‌قول‌ها حدود یک‌سوم این کارتن‌خواب‌ها را زنانی تشکیل می‌دهند که به ‌دلیل اعتیاد به موادمخدر با بحران‌های متفاوتی روبه‌رو هستند.. روی قبرهایی که زمانی خوابگاه علی، آرمان، فرشته لیلا و فرزندش مهدی و… بود حالا با سنگ‌های بتونی پوشیده شده تا دیده نشود..فرخنده، سودا، فرشته و… تنها تعدادی از زنان کارتن‌خواب نصیرآبادند که از همه‌جا رانده شده‌اند. فرخنده می‌گوید: «فرقی نمی‌کند قبرستان و بیابون، واسه ما همه‌جا آسمون همین رنگه…»/ ادامه مطلب »

خانوارهای زن محور، اقتصاد می خواهند

2جلب مشارکت مردمی توسط سازمان های مردم نهاد، می تواند در فقر زدایی نقش موثری داشته باشد..۲۶٫۲ درصد از دختران تاکنون ازدواج نکرده اند که بخشی از آن‌ها نیز در گروه زنان سرپرست خانوار قرار می‌گیرند. کنترل آسیب‌ها نیازمند سیاست‌هایی است که توانمندسازی، مهارت‌آموزی و در واقع آماده‌سازی این زنان را در پی داشته باشد…/ ادامه مطلب »

«آق‌دره» باز هم درد می‌کشد

2دارهای قالی را رها کردند و شال‌های رنگارنگ کُردی را پیچیدند دور کمرشان تا مثل بیست و چند روز گذشته در اعتراض به بیکاری همسرانشان در مقابل معدن تجمع کنند. امیدشان این بود که شاید کارفرما بالاخره صدای خانواده‌های کارگران بیکار‌شده را بشنود و فکری به حال آنها کند. یک شاهد عینی درباره مشاهدات خود گفت: «آن‌ها برای پایان دادن به تحصن مسالمت‌آمیز ما، متوسل به زور شدند. زنان می‌خواستند از این اقدام جلوگیری کنند ولی آن‌ها هر کسی را کە اعتراض می‌کرد کتک می‌زدند.»/ ادامه مطلب »

محرومیت از تحصیل بیش از ۸ هزار کودک بدلیل فقر

1سرپرست‌های ۸ هزار و ۱۵ کودک در تماس تلفنی اعلام کرده‌اند که به دلیل فقر نمی‌توانند کودک خود را به مدرسه بفرستند؛ بنابراین کارگروهی با حضور نماینده آموزش و پرورش و سازمان‌های مردم‌نهاد تشکیل خواهد شد تا راهکارهای مناسب برای این مسئله تدوین شود…/ ادامه مطلب »

وقتی زنان به جمع کارگران ساختمانی می‌پیوندند

2تابستان سال گذشته، انتشار چند عکس در سایت های خبری شهرستان نورآباد دلفان فضای شهر را در بهت و اندوه فرو برد. این عکس ها تعدادی از زنان نورآبادی را نشان می داد که صبح زود و به امید پیدا کردن کار به میدان امام خمینی شهر که محل تجمع کارگران فصلی و ساختمانی است رفته بودند../ ادامه مطلب »

تصویری/ فقر و کودکی در کپرنشینی

بیرون شهر بندر خمیر در استان هرمزگان، فقرترین مردم این منطقه برای خود چادر زده‌اند یا کپر ساخته‌اند – آلونک‌هایی با شاخه و برگ درخت نخل و سقف‌های حصیری. جامعه حاشیه‌ای کپرنشینان در مناطقی ساکن می‌شوند  که اراضی متعلق به کسی نیست. از این رو در  این مناطق جاده، خدمات روستایی، آب آشامیدنی، برق، بهداری و مدرسه هم نیست. کودکان این جامعه حاشیه‌نشین، حداقل امکانات رفاهی و آموزشی را هم ندارند… ادامه مطلب »

زوجیت و جنسیت، عوامل فقر زنان ایرانی

میزان فقر بین زنان و مردان در جوامع مختلف متفاوت و بستگی به عوامل گوناگونی دارد. در کشورهای در حال توسعه خصوصا کشورهای اسلامی میزان فقر زنان نسبت به مردان بیشتر بوده و این روند همچنان رو به افزایش است زیرا علاوه بر عوامل اقتصادی عوامل دیگری چون محدودیت در اشتغال، عدم دسترسی یا محدودیت به مراکز و منابع قدرت سیاسی  و محرومیت از منابع اقتصادی و آموزشی که بیشتر ناشی از تصویب قوانین تبعیض‌آمیز تحت عوامل زوجیت و جنسیت بوده موجب افزایش میزان فقر در بین زنان شده. در ایران نیز وضع به همین گونه است. ادامه مطلب »

۷۰۰ زن در تهران نیازمند نگهداری فوری

3زنان همواره در طول تاریخ به علت مسائل تربیتی که نشات گرفته از عرف و سنت است، در مقابل انواع آسیب‌ها سکوت کرده و قربانی شده‌اند، در حالی که باید امروزه با توانمندسازی زنان اقداماتی صورت گیرد که آنها قبل از آسیب دیدن توانمند شوند، چرا که ناآگاهی از حقوقشان باعث شده که انواع ظلم از جمله خشونت خانگی را ناخواسته به جان بخرند. بنابراین باید زیرساخت‌های لازم نیز در این زمینه مهیا باشد که احقاق حقوق زنان نیز میسر شود… ادامه مطلب »

زیر و روی خط فقر

خط فقرآیا درآمدها کفاف هزینه زندگی را می‌دهند؟؛ درست مثل قطعه‌های یک پازل، جیب مردم هم به وضع فروش نفت، تحریم‌ها و تعدیل قیمت‌ها وابسته است. با این حال وضع اقتصادی خانوارهای ایرانی که برای گذران زندگی‌شان مجبور به صرفه‌جویی شده‌اند باعث شده هیچ رضایتی از زندگی مالی‌شان نداشته باشند. با این تفاسیر از آن‌جایی که خط فقر در کشور به دلیل دارا بودن متغیرها و فاکتورهای متفاوت به‌صورت دقیق تعریف نشده، تعداد زیادی از مردم به دلیل از دست دادن قدرت خرید، خودشان را خانواده‌هایی زیر خط فقر می‌دانند. ادامه مطلب »

آمارهایی در رابطه با زنان سرپرست خانوار و مشکلات و مصائب آنان

n00075712-bبراساس نتایج یک تحقیق که در هشت استان کشور و از ۲ هزار و ۱۰۰ زن با میانگین سنی ۱۸ تا ۵۵ سال انجام شد، برخی از مشکلات این قشر نیز مشخص شد. تبعیض و نابرابری، نبود اشتغال و بیکاری و امنیت اجتماعی زنان به عنوان سه مشکل اصلی این زنان سرپرست خانوار به شمار می آمد که پس از آن، نداشتن آزادی و حق انتخاب، نداشتن منزلت اجتماعی و فقر و محرومیت اقتصادی در اولویت مشکلات این زنان بود./ ادامه مطلب »

یک فعال کارگری: «ما به زندگی زیر خط فقر رضایت نمی‌دهیم»

نانپروین محمدی :خانواده‌های کارگری وقتی مزدشان کفاف معیشت‌شان را نمی‌دهد کم‌کم از اولویت‌های زندگی می‌زنند. مثل حذف گوشت و لبنیات، بعد نوبت حذف هزینه‌های کمرشکن درمان می‌شود. بعد حذف کودکان از مدارس و آموزش و بعد کمک‌گرفتن از کودکان به عنوان تأمین‌کننده بخشی از هزینه‌ خانوار کارگری. بعد گورخوابی و کارتن‌خوابی و فجایعی از این دست../ ادامه مطلب »

فقرعامل اصلی ازدواج‌های زودرس در سیستان و بلوچستان

21 معاون برنامه‌ریزی نظام پزشکی استان سیستان و بلوچستان با تشریح آسیب‌ها و عوارض ناشی از ازدواج در سنین پایین در این استان، فقر را مهمترین عامل اینگونه ازدواج ها عنوان کرد.این فعال اجتماعی با اشاره به دامنه سنی ازدواج‌ دختران در سنین پایین افزود: در این قبیل ازدواج ها سن دختران اغلب بین ۱۲تا ۱۳ سال است و بیشتر به عقد مردان مسن که دارای چند همسر هستند در می‌آیند ../ ادامه مطلب »

ایده عقیم‌سازی کارتن‌خواب‌ها و گور‌خواب‌ها؛ نقض حقوق انسانی به بهانه دفاع از جامعه

458727_830-300x214 فرهنگ‌سازی، آموزش جلوگیری از بارداری ناخواسته، ترغیب به استفاده از ابزارهای بهداشتی و البته حمایت‌های اجتماعی و اقتصادی از این گروه، راهکارهای است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای طرح‌های ضربتی باشد که عمدتا حقوق انسانی آسیب‌دیدگان اجتماعی را هدف می‌گیرند../ ادامه مطلب »

آرشیو مطالب قدیمی