امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان پرستار’

زنانِ پرستار؛ صفِ اول درمان و ابتلا

در ایران آمار دقیقی از زنان کادر درمان درگیر شده با ویروس کرونا نداریم، تنها می‌دانیم که ۹۰ درصد پرسنل پرستاری در مراکز درمانی کشور، زن هستند و تا تاریخ تنظیم این گزارش دست‌کم تعدادی از زنان در مراکز درمانی ایران جانشان را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند. ابتلا به بیماری‌های عفونی، اضطراب و فشار ذاتی کار، صدمات و عوارض متعدد جسمی، حقوق و مزایای کم، حجم زیاد کار و… دلایلی است که کار زنان پرستار را سخت و زیان‌آور کرده است. این‌بار اما مسئله مرگ و زندگی هم در میان است… ادامه مطلب »

روزهای سخت پرستاران!

این روزها پرستاران روزهای سختی را می‌گذرانند چراکه همه اقدامات و اعمال بیماران مشکوک و یا مبتلا به ویروس کرونا از صفرتا صد به عهده پرستاران است. به تمام سفیدپوشان و مدافعان سلامت کشور خسته نباشید می‌گویم احساس خوبی دارم از اینکه در این برهه حساس برای سلامت بیماران تلاش می‌کنم و تمام تلاش من و همکاران این است که هر چه سریع‌تر شاهد ریشه‌کنی این ویروس از کشورمان باشیم…/ ادامه مطلب »

آمار بالای کرونا در میان فرشتگان سپیدپوش

«دست و پنجه نرم کردن با مرگ» شاید بهترین تعبیری باشد که می‌توان در مورد کاری که این روزها کادر درمانی بیمارستان‌ها انجام می‌دهند، به کار برد. همه این‌ شجاعت‌ها در حالی است که در بسیاری از موارد کادر درمان از امکانات اولیه نظیر لباس مناسب و ماسک بی‌بهره‌اند و به سبب کمبود نیروی کار مجبورند ساعت‌های بسیار بیشتر از حد معمول از خانه و خانواده خویش دور بمانند تا به مردم خدمت کنند…/ ادامه مطلب »

پرستارانی که با کرونا می‌جنگند چه مطالباتی دارند؟

Quellbild anzeigenنامه خانه پرستار به رئیس جمهور: «…قبل از این هم بارها و بارها خسران کمبود شدید نیروی پرستاری را هشدار داده بودیم، …تبعیض‌های همه‌جانبه و بی‌عدالتی‌های جاری در نظام سلامت را فریاد زده بودیم، عدم رضایت جامعه پرستاری از عملکرد مسئولین وزرات بهداشت را منتقل نموده بودیم، عدم اجرای قوانین حتی مصوبات مجلس را در حوزه پرستاری بارها منعکس نموده و اینها را به‌عنوان موانع خدمتی جامعه پرستاری کشور در چند نامه به حضرتعالی تقدیم داشته بودیم ولی افسوس از کمترین توجهی!»…  ادامه مطلب »

پیامد برنامه تعدیل ساختاری بر امنیت شغلی پرستاران

درحالی‌که پرستاران برای مهار ویروس کرونا در خط مقدم مبارزه با این ویروس فداکارانه به‌کار مشغول هستند، رژیم ولایت‌ فقیه و کارگزارانش کماکان از برآوردن مطالبه‌های به‌حق آنان شانه خالی می‌کنند. رهبران تشکل‌های دست‌ساز رژیم (به‌خصوص تشکل ضدکارگری خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار) در حمایت از ولی ‌فقیه سه هفته قبل از انتخابات نمایشی مجلس و به‌منظور گرم کردن تنور انتخابات بسیار فعال بودند و سخنرانی‌های فراوانی کردند… ادامه مطلب »

کرونا در ایران: کسی به فکر پرستاران نیست

در روزهای گذشته پرستاران بیمارستان‌های مختلف به نبود امکانات بهداشتی لازم، فشار کاری و عدم اطلاع‌رسانی شفاف درباره بیماری اعتراض کرده‌اند. این اعتراض‌ها در مواردی به رسانه‌ها راه یافته و در فضای مجازی خبرهای متعددی درباره پرستارانی منتشر شده که در محل کار حاضر نیستند.. پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها که بیشترین تماس را با افراد مشکوک به کرونا و بیماران مبتلا را دارند، بدون دراختیار داشتن امکانات کافی در مواجهه مستقیم با بیماران قرار دارند…/ ادامه مطلب »

نگاهی به بخشی از مشکلات و اعتراضات پرستاران

اعتراضات پرستاران طی سال های ۹۳ تاکنون عموما حول دو محور عمده یکی طرح تحول سلامت و دیگری طرح قاصدک و به عقب افتادن کارانه، کمبود نیروی انسانی، سختی کار ، شکاف طبقاتی پزشکان و پرستاران وپایین بودن دستمزد آنان شکل گرفته است. در زیر این دو طرح توضیح داده شده است و در ادامه اعتراضات پرستاران طی سالهای اخیر ذکر شده است…/ ادامه مطلب »

معوقات مزدی پرستاران کشور و کارگران شهرداری جهرم / عدم پرداخت کارانه پرستاران

رئیس سازمان نظام پرستاری ایران اعلام کرد که در حال حاضر میزان معوقات مزدی پرستاران حداقل ۸ ماه و حداکثر ۲۲ ماه است. بنابر گفته وی در شهرهای محرومی مانند گچساران، کارانه و اضافه کار پرستاران همچنان پس از ۲۲ ماه پرداخت نشده است. در خبری دیگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی “جندی شاپور” اهواز از عدم پرداخت کارانه پرستاران این شهر از اسفند سال گذشته خبر داد. همچنین عضو شورای شهر جهرم از مطالبات مزدی کارگران شهرداری این شهر خبر داد…/ ادامه مطلب »

سختی‌های پرستاری از بیماران اعصاب و روان/ روان‌پرستاران چه می‌گویند؟

برخورد شبانه‌روز با بیماران اسکیزوفرنی، اختلال دو قطبی و روان‌پریشی روزگار سختی را برای کارکنان روانپزشکی و روان‌پرستاران رقم زده است.. مشکلات روان‌پرستاران بیمارستان روزبه کم نیست: کارانه پایین‌تر نسبت به بخش‌های جسمی و تبعیض در ضریب سختی برای روان‌پرستاران شرکتی تا الزام کار در دو تا سه بیمارستان…/ ادامه مطلب »

بیماری‌های جسمی و روحی پرستاران به دلیل فشار کاری و شیفت‌های اضافی

بیماری‌های جسمی Ùˆ روحی پرستاران به دلیل فشار کاری Ùˆ شیفت‌های اضافی/ از وزیر بهداشت گلایه داریماز وزیر بهداشت گلایه داریم؛ سازمان نظام پرستاری یزد طی نامه‌ای به وزیر بهداشت و درمان در خصوص مشکلاتی چون کمبود کادر پرستاری، معوقات مزدی و کارانه پرستاران، رفتار نادرست با پرستاران و فشار شیفت‌های اضافی مطالبی را بیان کرده است… ادامه مطلب »

«به‌دلیل کمبود پرستار مردم تا حد مرگ و میر خسارت می‌بینند»

دبیر کل خانه پرستار اعلام کرده «این کمبود در کادر پرستاری درحالی است که ما ۲۰ هزار پرستار بیکار در کشور داریم. نزدیک به دوسال است که منتظریم تا ۱۰ هزار پرستار استخدام شوند. سالانه ۴ هزار پرستار بازنشستی داریم و می‌گوییم همین را جایگزین کنید تا وضعیت رسیدگی به بیماران بدتر نشود. حقوق پرستاران معمولا ۲ تا ۳ میلیون تومان است و اگر بخواهند ۱۰ هزار پرستار استخدام کنند، سالانه ۶۰۰ میلیارد برای دولت هزینه خواهد داشت که می‌تواند جلوی بسیاری از خسارات به مردم را بگیرد»./ ادامه مطلب »

مطالبه‌های پرستاران و کارکنان بخش بهداشت و درمان آلمان

گفتگوی روزنامهٔ »عصر ما« با فعال سندیکایی پرستاران؛ مبارزهٔ پرستاران و کارکنان بخش بهداشت و درمان آلمان به‌ویژه در شهر دوسلدورف طی ماه‌های اخیر مورد توجه مطبوعات مترقی جهان قرار گرفت. مصاحبه زیر توسط روزنامه «عصرما» با «ملانیه استیتز»، یکی از فعالان کارزار دفاع از حقوق پرستاران انجام شده است… ادامه مطلب »

تجمع و اعتراض پرستاران دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای به تعویق افتادن مطالبات

گروهی از پرستاران موسوم به «شرکتی» دانشگاه علوم پزشکی مشهد صبح روز پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت در ساختمان اداری علوم پزشکی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. طبق اظهارات این پرستاران شرکتی؛ ۲۰ نفر به نمایندگی از دیگر پرستاران شرکتی آمده بودند و لیستی از مطالبات پرستاران شرکتی سطح شهر را به دانشگاه اعلام کردند. این درحالی است که همه ساله برگزاری مناقصه در فرورودین ماه سبب می‌شود تا حقوق فروردین پرستاران شرکتی به تعویق بیفتد و مسئولان دانشگاه با اینکه امسال تعهد کرده بودند، مناقصه را پیش از عید برگزار کنند، مجدداً مناقصه در ماه فروردین برگزار شد…/ ادامه مطلب »

مطالبات پرستاران؛ تامین امنیت شغلی و توقف خصوصی سازی بهداشت و درمان

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تاکنون به مورد اجرا در نیامده و این امر امنیت شغلی پرستاران سراسر کشور را با چالش های جدی مواجهه ساخته است. خصوصی سازی بهداشت و درمان به زیان حقوق این زحمتکشان بوده است. .پرداخت به موقعِ مزایای مزدی از قبیل کارانه و حق شیفت، همواره از مطالبات پرستاران بوده است؛ مطالبه‌ای که هیچ زمان پاسخ درخوری نیافته است… ادامه مطلب »

کمبودِ کادر، تزریقِ مرگ به پرستاران

یک فعال صنفی پرستاران گفت: نسبت کادر پرستاری به جمعیت در ایران یک چهارم متوسط جهانی است. پرستاران ایران ۱۰ برابر پرستاران اروپایی تحت فشار کاری قرار دارند .به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۰۰ پرستار در کشور وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقم ۱.۶ است؛ درحالیکه در اروپا به ازای هر ۱۰۰ تخت بیمارستانی ۱۱۰۰ کادر پرستاری وجود دارد و نسبت کادر پرستاری به جمعیت رقمی حدود ۱۰ است…/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی