امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘زنان روستا’

زنان کشاورز ایرانی تنها ۶۰ درصد حقوق مردان را می‌گیرند

زنان کشاورز ایرانی مزد کمتری نسبت به مردان می‌گیرند، بدون بیمه کار می‌کنند و وامی به آنها تعلق نمی‌گیرد. سهم زنان از بخش کشاورزی در ایران ۱۱ درصد است. از این میان یک گروه کشاورزان زمین‌دار هستند که روی زمین خود کار می‌کنند و گروه دوم زنان کشاورز روزمزد هستند. تعداد زنان کشاورز روزمزد بیشتر از زنان زمین‌دار است… ادامه مطلب »

امروز روز جهانی زنان روستایی است

سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۸ روز پانزدهم اکتبر را روز جهانی زنان روستایی نام‌گذاری کرده‌ است تا یادآور نقش بنیادین زنان و دختران روستایی در پایداری، توسعه، و سلامت زندگی روستایی باشد. این سازمان در بیانیه‌ای که امسال به مناسبت این روز منتشر کرده، با اشاره به نقش حیاتی زنان و دختران روستایی در تاب‌آور کردن زندگی در شرایط تغییرات جهانی آب و هوا خواستار بیشتر مطرح شدن بی‌عدالتی جنسیتی در سطح جهانی و توانمند سازی زنان شد… ادامه مطلب »

زنان نصف مردان دستمزد می‌گیرند

توتونکارانِ زن نصف مردان دستمزد می‌گیرند/ کشاورزان برفتان نگران وصول مطالباتشان از شرکت دخانیات هستندصحنهٔ روستاهای کشور بالأخص و وضعیت زنان روستانشین بسی وخیم و غم‌انگیز است.زنان و دختران ساکن در روستاهای کشور، خواهان آنند که از چنبره سنن، عادات، خرافات، رسوم و قوانین ذلت‌بار و تبعیض‌گرا رهایی یابند و بازآفرینی معیارهای انسانی و ارزش‌های واقعی در جامعه و حذف همهٔ امتیازات جنسی و طبقاتی را شاهد باشند؛ آری زنان روستانشین میهن ما بخشی از محروم‌ترین محرومان‌اند… ادامه مطلب »

خشونت خانگی علیه زنان روستایی؛ رنجبران بی‌صدا

خشونت علیه زنان پدیده‌ای است که در آن زن به خاطر جنسیت خود، مورد اعمال زور و تضییع حق از سوی جنس دیگر واقع می‌شود. چنانچه این نوع رفتار در چارچوب خانواده و بین زن و شوهر باشــد، از آن به خشونت خانگی تعبیر می‌شود و نکته این است که میزان خشونت در ایران در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری‌ست…/ ادامه مطلب »

وقتی زنان سهمی از درآمد خانوادگی ندارند

Quellbild anzeigenدختران آفتاب و دشت روستاهای فارس بی‌مزد و اجر در باغ و زمین و ملک پدری کار می‌کنند. در مواردی کار آنها از کار مردان هم سخت‌تر است، چون بعضی وقت‌ها زحمت کار خانه نیز بر دوش آنها است. براساس آمارها ۶۲.۳۸ درصد از «کارکنان فامیلی بدون مزد»، زنان هستند. زنانی که ارزشِ اقتصادی‌ای ایجادمی‌کنند که برایشان درآمدی ایجادنمی‌کند. بخش عمده این زنان، در فعالیت‌های «کشاورزی، جنگل‌داری، ماهی‌گیری»، «تولید صنعتی»و «عمده‌فروشی و خرده‌فروشی، تعمیر وسایل نقلیه» کارمی‌کنند و در روستاها ساکن هستند. تعداد این افراد با عنوان «کارکن فامیلی بدون مزد» بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزارنفر است… ادامه مطلب »

رؤیایی برای زنان چشمه سفید

Bildergebnis für ‫عکس چشمه سفید روستای آقبلاغ زنجان‬‎روایت مردمی که می‌خواهند روستایشان را با گل محمدی آباد کنند؛ …ما اینقدر دردسر داریم که دیگر بچه نمی‌آوریم چون امکانات نیست. یک دبستان داریم، فقط یک معلم دارد که از زنجان می‌آید. خیلی وقت‌ها هم معلم نیست. چطور یک معلم می‌تواند از پایه اول تا ششم به ۴۰ دانش آموز درس بدهد؟ بعدش هم که هیچ. بچه‌ها اینجا فوقش تا پنجم درس می‌خوانند… دخترها بیشتر ترک تحصیل می‌کنند. «تو را به خدا بگویید یک معلم بفرستند که دخترها بتوانند درس بخوانند. اینجا دخترها را قبلاً خیلی زود شوهر نمی‌دادند اما به خاطر مشکلات مالی از امسال دارند زیر ۱۳ سال می‌دهند بروند، چاره ندارند… ادامه مطلب »

زنان راننده درگیر کلیشه های جنسیتی

دست زنان از بیمه باغداری کوتاه
نشست تجربه‌های زنان از کار روز ۱۸ اردیبهشت‌ماه به‌مناسبت روزجهانی کارگر با حضور مینا جهانگیری، راننده‌ی اتوبوس بین‌شهری از تهران، و نفیسه محمدپور، طیوردار و فعال زنان از مازندران، برگزار شد. در ابتدای نشست، مجری برنامه، مرضیه شکیبا، یادی کرد از دستگیرشدگان روز کارگر و با آرزوی آزادی هرچه زودتر آن‌ها، صحبت‌های خود را آغاز کرد و گفت: ادامه مطلب »

رنج زنان شالیکار گیلانی + عکس

زنان شالیکار از سال‌های دور تاکنون نقشی اساسی در اقتصاد خانواده داشته‌اند. برخی از آن‌ها با بیش از ۶۰ سال سن در مزارع کار می‌کنند، اما حقوق مکفی و بیمه‌ ندارند. تنها کاری که دولت در این سال‌ها برایشان انجام داده، بیمه روستایی است که طی آن باز هم تحت تکفل همسر هستند و بیمه جداگانه‌ای برای کارشان ندارند…/ ادامه مطلب »

نقش زنان روستانشین در تولیدات کشاورزی

نتیجه تصویری برای عکس زنان روستایی در حال کارمیهن ما زیر سیطره حکومت ظلم و جور رژیم ولایی دچار چنان آسیب‌هایی شده است، که آن‌ها را فقط با ویرانی‌هایی که حملهٔ ددمنشانهٔ قوم مغول به‌بار آورد می‌توان همسان و هم‌طراز دانست. این خرابی‌ها حدومرز مشخصی ندارند و در تمامی حوزه‌ها و عرصه‌های جامعهٔ در آستانهٔ فروپاشی کشورمان قابل‌مشاهده است. در این میان صحنهٔ روستاهای کشور بالأخص و وضعیت زنان روستانشین بسی وخیم و غم‌انگیز است…. ادامه مطلب »

زنان و تبعیض‌های درهم تنیده

سازمان جهاد کشاورزی با سیاست‌هایی که منافع کشاورزان و باغداران را تأمین نمی‌کند بستر را برای استخدام کارگر موقت با دستمزد پایین فراهم آورده و زنان نیز از اولویت‌های این انتخاب هستند. چنین موقعیتی سبب استقلال اقتصادی زنان می‌شود اما در جامعه‌ی پیرامون که زن کارگر پیش از زن و کارگر بودنش مادر و همسر است، هویت اقتصادی‌اش در تأمین منافع دیگری (شوهر و فرزندان) تعریف می‌شود. کار فصلی نیز نقش زن در کارِخانگی را کمرنگ نمی‌کند و به‌نوعی زن در دو میدان کار استثمار می‌شود؛ نخست کارخانگیِ بدون مزد، دوم کارِ فصلی با دستمزد پایین. در این ساختار زنان شمالی در سه سطح مورد تبعیض واقع می‌شوند؛ تبعیض مرکز _پیرامونی، تبعیض‌های طبقاتی و در نهایت تبعیض‌های جنسیتی… ادامه مطلب »

ابتکار: باید برای اشتغال زنان شبکه‌سازی کنیم

Erdnuss (FARS/A. Shafiee Koli)معاون روحانی می‌گوید لازم است انجمن‌های کارآفرینی زنان تقویت و تکثیر شوند زیرا بیکاری بین دانش‌آموختگان دختر، دو تا سه برابر پسران است. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، شمار مردان فعال در بازار کار چهار برابر زنان است… ادامه مطلب »

رنج زنان نهاوند در مزارع گوجه

«بیشتر زن‌ها چاره دیگری ندارند. کاش حرف‌هایمان را به گوش کسی برسانی؛ اینکه ما این همه کار می‌کنیم اما نه بیمه‌ای داریم و نه حمایتی. تازه فقط شش ماه کار داریم. ما هم بالاخره کشاورز حساب می‌شویم مگر نه؟» زنان نهاوندی برای گوجه چینی شرایط سختی دارند. بیشتر زنان گوجه‌چین می‌گویند همسران‌شان بیکارند و آنها در شش ماه اول سال برای کمک به هزینه‌های زندگی، کشاورزی می‌کنند. زنانی که در ازای ساعات طولانی کار، دستمزد اندکی دریافت می‌کنند اما با این همه از اینکه شغلی دارند و کمک خرج خانواده‌اند، خوشحالند…/ ادامه مطلب »

در گفت‌وگو با یک فعال صنفی پرستاران مطرح شد؛

درآمد پزشکان ایران، ۱۰۰۰ برابرِ پرستاران است/در نظام‌های سرمایه‌داری هم یک درصد این بی‌عدالتی‌ها وجود ندارد

 با استناد به نتایج یک مقایسه بین درآمد پرستاران و پزشکان در ۱۴ کشور جهان گفت: هیچ کجای جهان، درآمد پزشکان، هزار برابر پرستاران نیست!تفاوت فاحش دریافتی پزشکان با درآمد ناچیزِ پرستاران و کادر درمان کشور که در صف مقدم خدمت‌رسانی به بیماران هستند، مساله‌ای است که نمی‌توان از آن چشم پوشی کرد. ادامه مطلب »

زندگی پر درد و رنج زنان روستانشین در سرزمین ما

زنان روستانشین میهن ما بخشی از محروم‌ترین محرومان‌اند. تلاش و مساعی این زحمتکشان بیرون کشاندن خویش از اعماق این مجموعه بی‌عدالتی‌ها، تبعیض‌ها و تحقیرهاست تا بتوانند در جایگاه و منزلت انسانی شایستهٔ خود قرار گرفته و از حقوق شهروندی برخوردار شوند. بررسی وضعیت زنان روستایی جهان و مبارزهٔ آنان در رفع مانع‌ها و محدودیت‌هایشان، تأثیر نقش آنان در توسعهٔ کشاورزی و چگونگی آن، سال‌هاست که در مرکز توجه پژوهشگران قرار گرفته است، چراکه زنان روستایی نقشی انکارناپذیر در فعالیت‌های مختلف جامعه‌های روستایی دارند. در اکثر روستاها در ایران و جهان، زنان نیروی عمدهٔ کار کشاورزی را تشکیل می‌دهند…/ ادامه مطلب »

رنج بی‌مزد زنان شالیکار

بررسی نارسایی بیمه‌ای، دغدغه‌ها و تبعیض در حقوق زنان شالیکار؛ اقبالِ مالکانِ زمین از زنان کشاورز به علت دستمزد کمتر، بیشتر است؛ درحالی‌که زنان با توجه به شرایط و بافت مذهبی و سنتی شهرهای شمالی ایران، کشاورزی را به‌عنوان کارگری در صورت نیاز مالی شدید انتخاب می‌کنند. بخش قابل توجهی ازاین زنان سرپرست خانوار هستند یا به دلیل نداشتن زمین زراعی شخصی، درآمد‌شان نقش تاثیرگذاری در زندگی روزمره خانواده‌شان دارد. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی