امروز:   فروردین ۲۱, ۱۳۹۹    
فيسبوک
آوریل 2020
د س چ پ ج ش ی
« مارس    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘دختران دانشجو’

تفکیک جنسیتی و تبعیض علیه زنان دانشجو

 حضور زنان در دانشگاه‌ها در چند دهه اخیر در سراسر جهان افزایش چشمگیری داشته چنانکه در حال حاضر در کشورهایی چون ایران، سریلانکا، کوبا، آرژانتین، جامائیکا، تونس و قرقیزستان تعداد دانشجویان زن از دانشجویان مرد بیشتر است. باوجود افزایش حضور زنان در دانشگاه‌ها همچنان دانشگاه به مثابه بخشی از حوزه عمومی بستر بروز انواع مختلف تبعیض‌های جنسیتی و آزارهای جنسی است. این وضعیت در کشورهایی چون ایران به دلیل قوانین تبعیض‌آمیز، سیاست‌های مردسالارانه حاکمیت و  تبعیض‌های سیستماتیک تشدید می‌‌شود ادامه مطلب »

تبعیض علیه زنان در جامعه، دانشگاه، خوابگاه / محرومیت دانشگاهها از آموزش مجازی

نابرابری‌ها در سراسر جامعه، جامه گسترده و دانشگاه نیز همچون سایر محیط‌ها از این تبعیض‌ها مصون نبوده است. همواره دختران دانشجو در زیست دانشجویی و محیط آکادمیک و آموزشی‌شان، در موقعیتی دشوار و سرکوب‌شده نسبت به پسران قرار گرفته‌اند؛ تا حدی که این سخت‌گیری‌ها گاه به زندگی شخصی و فردی آن‌ها نفوذ کرده و فضایی خفقان‌آور را به وجود اورده است/ فروزان یزدانی‌پور هنوز در زندان است / بالای ۹۰ درصد دانشگاه‌های جوان و کوچک، زیرساخت آموزش مجازی ندارند و دانشجویان اعم از دختر یا پسر، از آموزش مجازی محرومند …/ ادامه مطلب »

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه های مختلف

درباره ۸ مارس روز جهانی زن

در یک سال گذشته تمام اعتراضاتی که علیه وضعیت فلاکتبار جامعه در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی شکل گرفته‌اند؛ برای تغییری پا به میدان گذشته‌اند که هرآنچه امروز بر عموم جامعه تحمیل شده است را نمی‌خواهد؛ از فقر گرفته تا نبود کمترین آزادی اجتماعی و شخصی برای همه و فارغ از جنسیت، ملیت و عقیده؛ تا کنار زدن عوامل شکنجه و کشتار مردم و در یک کلام از بین بردن تمام مناسبات موجود که به غلیظ‌ترین میزان ممکن رنگی از نابرابری، تبعیض و سرکوب را بر زندگی‌مان پاشیده‌اند ادامه مطلب »

پرونده‌سازی‌های امنیتی، علیه شورای صنفی دانشجویان

مورد لیلا حسین‌زاده، دانشجوی محبوس در زندان اوین
لیلا حسین‌زاده از مرداد سال جاری، درحالی ۳۰ ماه حبس خود را تحمل می‌کند که فعالیت در شورای صنفی دانشجویان دانشگاه و اعتراض علیه نابرابری‌های عیان آموزشی، به مصادیق جرم او بدل شده است. لیلا حسین‌زادهْ بخشی از بدنه‌ی جریان صنفی دانشجویی است که روند پرونده‌سازی‌های امنیتی و روزشمار حبس او در زندان، مصادف با دیگر کارشکنی‌ها و خشونت‌های اعمال شده در بند زنان اوین نیز بوده است…/ ادامه مطلب »

قیام کوی دانشگاه: زنان فریاد زدند، مهرورزی کردند، مقاومت کردند

رسانه‌ها و گفتمان حکومتی اما طوری وانمود می‌کند که زنان در طی مبارزات و اعتراضات مردمی چندان حاضر نبوده و ناگهان در دهه اخیر به کنشگری پرداخته‌اند. تاریخ را اما کنشگری و عاملیت کنشگران می‌نویسد. زنان جوانی که اکنون در اعتراض‌های مردمی سهم چشمگیری ایفا می‌کنند، سنت همان زنانی را ادامه می‌دهند که از پیش و پس از انقلاب ۵۷ برای آزادی و برابری مبارزه کرده‌اند….نمایی از هجده تیر ۷۸-عکس از حسن سربخشیان/ ادامه مطلب »

ادامه ی اعتراضات مردمی در پی ساقط شدن پرواز تهران_کیف

 توسط نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

امروز یکشنبه ۲۲ دی ماه، تجمع مردم و دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر تهران، صنعتی شریف، #تجمع #دانشجویان دانشگاه دامغان،مقابل دانشکده هنر دانشگاه الزهرا در تهران,#دانشجویان #دانشگاه_شهید_بهشتی #تهران ,تجمع دانشجویان #اراک ,  مردم در خیابان و میدان آزادی تهران, #دانشگاه_علم_و_صنعت  و نیز شهروندان معترض ساکن #زنجان، #سنندج, به یاد جانباختگان و در اعتراض به هدف قراردادن مرگبار هواپیمای مسافربری تهران-کیف توسط نیروهای مسلح ادامه داشت. ادامه مطلب »

سپیده قلیان: سها مرتضایی به ‎زندان قرچک ورامین منتقل شد، چند خطی به بهانه‌ی انتقال او

با کوچکترین اعتراضی زندانی را راهی امین آباد می‌کنند. فضا برای زندانی‌ای که جدیدالورود است به مراتب سخت‌تر است. ‏زندانی تا بخواهد ساز و ‌کار زندان را یاد بگیرید باید هزار مصیبت بکشد: کف خوابی، گرسنگی، تشنگی، نداشتن پول یا رابطه برای گرفتن تایم تلفن کابوس زندانی جدیدالورود است. تحمل توهین و ‌تحقیرهای زندانبان‌ها و عدم رسیدگی پرسنل از کادر قضایی تا پزشکی ادامه ی این کابوس است. ‏گرچه گمان می‌کنم تقلیل مشکلات قرچک به آب و غذا اشتباه است. اما حسابش را بکنید، سها مرتضایی زندانی جدیدالورودی که به علت عدم توانایی مالی در اعتصاب غذاست، ‌به قرچک منتقل شده است. کابوسی بالاتر از این نیست…/ ادامه مطلب »

اعتصاب عذای سها مرتضایی در اعتراض به بی عدالتی

شوراهای صنفی دانشجویان کشور خبر داده است که سها مرتضایی در تماس تلفنی از اعتصاب غذای ود خبر داده است. این دانشجوی ستاره‌دار محروم‌ از تحصیل به دلیل محرومیت از تحصیل در مقطع دکتری در محیط دادنشگاه تهران به تحصن دست زده بود که توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. ../

ادامه مطلب »

تردیدها و پرسش‌ها درباره مرگ “مشکوک” چهار دانشجو در اهواز

Iran Ahwaz Universität medizinische Fakultät (ISNA)

وزارت بهداشت، اطلاع‌رسانی درباره مرگ “مشکوک” چهار دانشجو طی فقط دو هفته را منوط به “محرمانه نبودن اطلاعات” درباره آنان دانست. رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اما می‌گوید دو دانشجو به مرگ طبیعی فوت کرده‌اند. از ابتدای آذر ماه ۹۸ جسد چهار دانشجوی دختر و پسر در دو دانشگاه شهید چمران و جندی شاپور شهر اهواز پیدا شد. این مرگ‌ها مشکوک اعلام شده است و با گذشت سه هفته از اولین مرگ، مسئولان هنوز درباره علت مرگ‌ها اطلاع‌رسانی شفاف نکرده‌اند. همین موضوع در نگاه کاربران شبکه‌های اجتماعی پرتردید به نظر می رسد. حادثه، خودکشی یا …؟ ادامه مطلب »

بیانیه شوراها و فعالین صنفی دانشگاه های سراسر کشور

به مناسبت ۱۶ آذرماه روز دانشجو
ما فعالان صنفی دانشجویان که قریب به یک دهه از تاریخ جنبش دانشجویی را به کوشش در راه برابری و آزادی بدل ساخته ایم، ما که رهایی دانشگاه را جز با گشوده شدن دروازه‌های فولادین آن به روی تمامی زحمتکشان و فرودستان ناممکن می دانیم و این رهایی را جز در پیوند آن با مبارزات مادران و پدران کارگر، معلم، کشاورز و بیکارمان در تحقق رفاه و آسودگیشان ناچیز و ناشدنی میشماریم، نیک میدانیم جهانِ ورایِ حصار دانشگاه از تعارض منافع صاحبان قدرت و زحمت کشان، درگیر نزاعی سخت و حقیقی است ادامه مطلب »

درباره آنچه که در ۱۶ آذر گذشت، و به عنوان یک دانشجوی زن می‌نویسم:

پیوند کارگران و دانشجویان ترسناک‌ترین سیمای اعتراضات برای نهادهای امنیتی است. آن‌ها این خوف را کتمان نمی‌کنند و بارها از تریبون‌های مختلف اعلام کرده‌اند که از پیوند جنبش‌های اعتراضی مختلف، سخت هراسان‌اند. سرکوب نیز همواره در جایی سخت‌تر و خشن‌تر بوده است که جنبش‌های اعتراضی مختلف با هم گره خورده‌اند. ادامه مطلب »

جنبش دانشجوئی و بی‌خبری از وضعیت دانشجویان بازداشتی اخیر

در جنبش اعتراضی اخیر میهنمان که در بیش از ۱۰۰ شهر کشور و در مقیاسی وسیع صورت گرفت، دانشجویان نقشی مهم و فعال را ایفا کردند و از همین روست که رژیم ولایت فقیه با توحش کامل حتی با پوشش آمبولانس به دانشگاه ها هجوم برد و بسیاری از دانشجویان را دستگیر کرده و به بند کشید که از سرنوشت بسیاری از آنها همچنان خبری در دست نیست. مبارزه جوانان و دانشجویان همواره در پیوند با مبارزه کارگران، زنان و سایر زحمتکشان میهنمان و در راه تغییرات اساسی و بنیانی، دستیابی به‌عدالت اجتماعی و برابری جنسیتی، آزادی و صلح در کشورمان بوده است. به‌ویژه دختران دانشجو با پیوند فعالیت خود در حوزه زنان و یا سایر حوزه‌ها، نقشی چشمگیر در مبارزات مردم ما داشته و دارند… ادامه مطلب »

سها مرتضایی، فعال دانشجویی بازداشت شد

سها مرتضایی، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم انسانی و دبیر وقت شورای صنفی مرکزی دانشجویان دانشگاه تهران در خوابگاه دانشجویی به همراه دو تن دیگر از دانشجویان بازداشت شد. خانم مرتضایی پیش از این به مدت بیست و یک روز به دلیل محرومیت از تحصیل در مقطع دکترا به تحصن در دانشگاه تهران پرداخته بود. وی در جریان اعتراضات دیماه ۹۶ بازداشت و سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به ۶ سال حبس محکوم شده بود ادامه مطلب »

محروم کردن از تحصیل، ابزاری فراقانونی برای سرکوب فعالان دانشجویی

گفت‌وگو با مهدیه گلرو و مجید دری؛ اصطلاح دانشجویی ستاره‌دار از زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد، عده‌ای از فعالان دانشجویی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده بودند، هنگام ثبت‌نام با ستاره‌هایی در کنار نامشان مواجه شدند. پس از پیگیری این دانشجویان مشخص شد این ستاره‌ها در حقیقت نشانگر اعمال نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر ممانعت از تحصیل فعالان دانشجویی در مقاطع بالاتر بوده است. ادامه مطلب »

یازدهمین روز #تحصن #سها_مرتضایی دانشجوی «ستاره دار»

امروز یازدهمین روز از تحصن یکنفره ی سها مرتضایی، دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی و دبیر اسبق شورای صنفی مرکزی دانشگاه تهران  است که اخیرا با داشتن رتبه ۱۰ دکتری به دلیل فعالیت صنفی-دانشجویی ستاره دار و محروم از تحصیل گشته است. ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی