امروز:   آذر ۲۶, ۱۳۹۷    
فيسبوک
انتخاب موضوع موردنظر
دسامبر 2018
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

آرشیو مطالب در دسته بندی ‘دختران دانشجو’

دانشجوی اخراجی بهایی از دانشگاه شریف نابغه تاریخ‌ساز هاروارد شد

شبنم رعایایی اردکانی دومین زن در تاریخ فیزیک جهان که جایزه مکانیک سیالات را برنده شده است پیشتر به دلیل بهایی بودن از دانشگاه شریف اخراج شده بود. او پس از مهاجرت به آمریکا و پدیرش دانشگاه هاروارد توانست تا مقطع دکترا در رشته فیزیک سیالات ادامه تحصیل بدهد و حالا نیز او به عنوان دومین زن دریافت کننده جایزه مهم مکانیک سیالات شناخته شود…/ ادامه مطلب »

جنبش دانشجویی، در کشاکش سیاست‌گریزی و سیاست رهایی‌بخش

Iran Studentische Proteste (ISNA)جنبش دانشجویى به عنوان نیرویی که توامان خصلت صنفی و سیاسی دارد می‌تواند حلقه اتصال سیاست در معناى رهایى‌بخشى با مطالبات صنفى و گروهى اقشار اجتماعى و نیروهای جامعه مدنی شود. امسال در دانشگاه‌ها مشابه چند سال گذشته، حجم فعالیت‌های انتقادی و اعتراضی در روز ۱۶ آذر که جنبه آئینی پیدا کرده است، به بیشترین حد خود رسید. در این روند حجم برنامه‌ها در هفته‌ای که ۱۶ آذر در آن قرار دارد، تفاوت‌های زیادی با قبل و بعد از خودش دارد. جنبش دانشجویی در شصت و پنجمین سالگرد شهادت قندچی، شریعت رضوی و بزرگ‌نیا حال و هوای متفاوتی دارد که هم به لحاظ داخلی و هم خارجی آن را در موقعیت خاصی قرار داده است. گسترش اعتصابات و اعتراضات کارگری و پیش از آن معلمان فضای دانشگاه‌ها را در آستانه ۱۶ آذر تحت الشعاع قرار داده بود… ادامه مطلب »

جنبش دانشجویی و سرکوب پیشگیرانه از سوی حکومت؛ راهکار دانشجویان چیست؟

جنبش دانشجویی و سرکوب پیشگیرانه از سوی حکومت؛ راهکار دانشجویان چیست؟/ ساقی لقاییاعتراضات سراسری دی ماه ۱۳۹۶ که جرقه آغازین آن مشکلات معیشتی و اقتصادی طبقات آسیب پذیر جامعه بود با پپشرو بودن توده مردم بدون رهبری گروه‌های سیاسی و اجتماعی از سوی گروه‌های اجتماعی مختلف از جمله معلمان، کارگران، زنان و دانشجویان ادامه یافت. اما نقش جنبش دانشجویی در این اعتراضات چه بود؟ا ادامه مطلب »

۶۵مین سالگرد ۱۶ آذر، روز دانشجو و زایش ندای «اتحاد، مبارزه، پیروزی»

در حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی میهن ما دوره‌ای نبوده که جنبش دانشجویی حضوری پررنگ و مهم نداشته باشد. این جنبش در چهاردههٔ گذشته دُوره‌هایی پرفراز و نشیب را پشت سر گذاشته است. از پیکارجویی قهرمانانه‌اش در سراسر کشور در انقلاب بهمن ۵۷ و نقش مهمی که در به‌پیروزی رساندن مرحلهٔ نخست انقلاب و ساقط کردن دیکتاتوری پادشاهی داشته و مورد آماجِ قرارگرفتن «انقلاب فرهنگی» دولت بنی‌صدر و پاکسازی‌‌ دانشجویان و یورش‌های گسترده به دانشگاه‌های کشور و ‌سال‌ها سرکوب شدن در مبارزات صنفی و سیاسی‌ تا هجدهم  تیرماه ۱۳۷۸ و یورش وحشیانه گزمگان ارتجاع و رژیم ولایت فقیه به دانشگاه‌های کشور با فریاد: «سرکوب و منکوب» کنید از دهان ولی فقیه رژیم. به‎رغم همه تلاش‌های سرکوبگرانه رژیم شرکت فعال دانشجویان کشور در اعتراض‌های مردمی‌ در دی‌ماه ۱۳۹۶ هشتاد شهر کشور را درنوردید و زنگ خطر زنده بودن جنبش دانشجویی را برای رژیم و نیروهای امنیتی آن به‌صدا درآورد… ادامه مطلب »

۲۵مین روز اعتراض کارگران فولاد اهواز

گسترش حمایت های مردمی و دانشجویی از کارگران
کارگران فولاد اهواز روز سه شنبه نوزدهمین روز اعتراضات خیابانی خود را در اهواز برگزار کردند. حضور زنان جوان با پلاکاردهایی که بر روی آن ها نوشته شده بود «ما فرزندان کارگرانیم»، در این راهپیمایی چشمگیر بود. کارگران بار دیگر با تجمع در برابر مراکز دولتی و خیابان های شهر اهواز و از جمله دفتر نماینده علی خامنه ای رهبر حکومت در خوزستان، خواست‌ها و مطالبات خود را که به خاطر آن بیست و پنج روز است، در اعتصاب هستند تکرار کردند… ادامه مطلب »

محرومیت از تحصیل، سیاست تحمیل‌شده از طرف رژیم ولایت فقیه

به‌مناسبت سال تحصیلی جدید؛ بی‌سوادی، ترک تحصیل، بزه‌کاری، اعتیاد، افت تحصیلی، مدارس فرسوده، کمبود فضای آموزشی و جز این‌ها، فرآیندهایی ناآشنا نیستند و همه این‌ها مطلوب رژیم ولایت فقیه است. چنانچه سیاست‌های متحجرانه حاکم بر محیط‌های آموزشی غلبه نمی‌داشت، لزومی هم برای تدوین لایحه بدون پشتوانه از طرف دولت با عنوان: «حق تحصیل» نبود. محرومیت از تحصیل به دانشجویان اخراجی محدود نمی‌شود. هم‌اکنون میلیون‌ها نفر از نسل آینده‌ساز میهن، عملاً و به دلایل گوناگون، از حق تحصیل محروم شده‌اند و تأسف‌بر‌انگیز اینکه، چشم‌انداز امیدوار کننده‌ای برای پایان یافتن آن متصور نیست…

 

ادامه مطلب »

تحصیل دانشجویان، حق است نه امتیاز!

ضیا نبوی : حق تحصیل یا حق بر آموزش، یکی از حقوق بنیادین و مهم بشری است که علاوه بر اینکه در اسناد بین‌المللی حقوق بشری مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق حقوق بین‌المللی و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و کنوانسیون رفع تبعیض در امر آموزش بر آن تصریح شده، در قانون اساسی کشور نیز به این حق در فصل حقوق ملت در اصل۳۰ قانونی اساسی اشاره شده است.این حق آن‌قدر بدیهی و بنیادین است که در قوانین ما حتی مراجع قضایی هم اجازه سلب آن را از کسی ندارند و حتی سلب آن (مانند دیگر حقوق مقرر در قانون اساسی) برخلاف قانون، جرم‌‌انگاری شده است…/ ادامه مطلب »

ستاره‌های دنباله‌دار

موج جدید ستاره‌دار کردن دانشجویان در سال ۹۷؛ «طبق نظر وزارت اطلاعات صلاحیتم برای ادامه تحصیل رد شده است.» این بخشی از توئیت ضیا نبوی دانشجوی محروم از تحصیل است که با وجود به‌دست آوردن رتبه ۹ کنکور کارشناسی ارشد به نظر می‌رسد که از ادامه تحصیل محروم شده است. البته  او در ادامه توئیت خود با اشاره به این که فضای وزارت علوم همچنان همانند ۱۰ سال پیش است که محروم از تحصیل شده بود، نوشت: «تنها نکته جدید حرفهای دکتر نوربخش مسئول هسته گزینش بود که می‌گفت: «حل خواهد شد»» ادامه مطلب »

صدور احکام سنگین برای دانشجویان بازداشتی دی ماه ادامه دارد

چندی پیش وکیل مدافع پریسا رفیعی، دانشجوی ٢١ ساله رشته هنر دانشگاه تهران از محکومیت موکلش به ۷ سال حبس در دادگاه تهران خبر داد. به گفته سعید خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا، شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پریسا رفیعی را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی جمعا به ۷ سال حبس محکوم کرد. همچنین چندی پیش پدرام پذیره، نایب دبیر شورای صنفی دانشگاه تهران به ٧ سال حبس تعزیری و ٧۴ ضربه شلاق محکوم…/ ادامه مطلب »

جسد مریم فرجی به خانواده اش تحویل داده شد

مریم فرجی یکی از بازداشت شدگان و محکوم به سه سال حبس، از ۱۴ تیر مفقود شده است. روز گذشته خانواده وی برای شناسایی جسد فراخواند شدند اما به دلایلی جسد را نشان نداده اند. خانواده فرجی تعهد داده اند که هیچ اطلاعاتی به جایی و یا شخصی ندهند. ادامه مطلب »

نوزدهمین سالگرد حمله به کوی دانشگاه تهران

نوزده سال از واقعه کوی دانشگاه تهران می‌گذرد. در فاصله ۱۸ تا ۲۳ تیرماه ۱۳۷۸ حمله وحشیانه و تخریب سنگین خوابگاه دانشجویان توسط نیروهای انتظامی و لباس شخصی صورت گرفت. اعتراض دانشجویان به تعطیلی روزنامه سلام عامل شکل‌گیری این حمله از سوی نیروی انتظامی و افراد موسوم به لباس شخصی‌ها بود. انصار حزب‌الله به داخل کوی دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی حمله بردند و ضمن تخریب اموال دانشجویان آنان را مورد ضرب و شتم قرار دادند… ادامه مطلب »

زنان، کارگران استثمار شده دانشگاه‌های ایران

پردیس عامری، پژوهشگر اجتماعی و جنسیت در ایران، در گفتگویی با خبرگزاری ایلنا دانشجویان مقاطع بالا را به مثابه کارگرانِ علمی دانسته که در خدمت «کارفرمای استادمآب» هستند. او با اشاره به اینکه دانشجویان مرد هم از جانب اساتید هیئت علمی استثمار می‌شوند، زنان را «کارگران علمی»‌ای خوانده که حتی با حضور در طبقه فرادست و به‌رغم جایگاه عالی همچنان نادیده گرفته می‌شوند. ادامه مطلب »

تجمع اعتراضی در دانشگاه‌ها نسبت به احکام سنگین دانشجویان بازداشتی

گزارش‌‌ها از تهران حاکی از آن است که تجمع‌های اعتراضی نسبت به احکام قضایی صادرشده علیه دانشجویانی که در اعتراض‌های سراسری دی ماه گذشته بازداشت شدند، ادامه دارد. بدنبال اعلام احکام سنگین برای دانشجویان معترض بازداشت‌شده، دانشجویان دانشکده علوم‌اجتماعی دانشگاه تهران تجمعات اعتراضی برگزار کردند ادامه مطلب »

هم صدایی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران: دانشگاه پادگان نیست

دانشگاه پادگان نیست. صاحبان دانشگاه دانشجویان هستند و ما به دلیل حضور دانشجویان است که اینجا هستیم. من از دانشجویان خواهش می کنم که با رعایت حدود حالت انتقادی خود را حفظ کنند برای اینکه دانشگاه پادگان نشود و پادگان نماند، اساتید علوم اجتماعی نیزمتحد شده‌اند و میخواهند که موارد شما را پیگیری…/ ادامه مطلب »

قوی باش رفیق!

شوراهای صنفی دانشجویی کشور با انتشار بیانیه ای به موج بازداشت ها، محاکمات و احکام سنگین فعالین دانشجویی اعتراض کرده اند: برای دانشجویان به سادگی قابل درک است که مساله ی کاهش سنوات مجاز تحصیلی، اخاذی دانشگاه از آنان به‌خاطر کوچکترین مسایل همچون مهمان شدن در دانشکده ای دیگر، افزایش ۱٨ برابری قیمت غذا در سال ۹۴ نسبت به سال ٨٨، خصوصی سازی گسترده خوابگاه های دانشجویی، اجاره فضاهای دانشجویی به بیرون از دانشگاه و کاهش مداوم ظرفیت روزانه همه در پیوند باهم به سیاست گذاری کلانی مربوطند که تحت عنوان نئولیبرالیسم می‌شناسیم و سالهاست همه ابعاد حیات مردم را به نفع اقلیتی قدرتمند تهدید می‌کند…./ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی