امروز:   آذر ۲۵, ۱۳۹۸    
فيسبوک
دسامبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« نوامبر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

نقش و جایگاه ارزشمند زنان شاغل در کوبا

downloadحضور فعال زنان در سندیکاهای کارگری کوبا؛ اتحادیه زنان کوبا امسال ۵۵ ساله شد و به واسطه فعالیت‌های این اتحادیه، وضعیت زنان کوبا به مراتب بهتر از گذشته شده است. نقش زنان کوبا در به ثمر رساندن انقلاب انکار ناپذیر است و به همین مناسبت به پاس همه زحمات برجسته‌ای که زنان کوبایی در دفاع از انقلاب و اهداف آن ایفا کرده‌اند، جایزه ارزشمندی از طرف معاون رئیس جمهور و معاون هیئت وزیران به این اتحادیه اهدا گردید…

************

نقش و جایگاه زنان شاغل در کوبا

گزارش دریافتی

حضور فعال زنان در سندیکاهای کارگری کوبا

در سال ۲۰۱۵ اتحادیه زنان کوبا ۵۵ ساله شد. در این فاصله و به واسطه فعالیت‌های این اتحادیه است که وضعیت زنان کوبا به مراتب بهتر از گذشته گردیده است. نقش زنان کوبا در به ثمر رساندن انقلاب انکار ناپذیر است و به پاس همه زحمات برجسته‌ای که زنان در دفاع از انقلاب و اهداف آن ایفا کرده‌اند، جایزه ارزشمندی از طرف معاون رئیس جمهور و معاون هیئت وزیران به این اتحادیه اهدا گردید. اتحادیه زنان کوبا نیز متقابلاً این جایزه ارزشمند را به گروهی از زنان و مردان کمونیست اهدا نمود که به واسطه فعالیت‌هایشان در محیط‌های کاری و اجتماعی (زنان کارگر، زنان کارمند، پرستاران، آموزگاران و دیگر مشاغل) و همچنین به واسطه حفظ ارزش‌های اخلاقی‌ و انقلابی از جمله انسان‌های نمونه و برجسته‌ای محسوب می‌شوند که در زمینه‌های نظری، سیاسی، حقوقی، اقتصادی، تولیدی، هنری، فرهنگی‌ و ورزشی نقش عظیمی‌ را در جامعه کوبا ایفا کرده‌اند. آرلیس سانتانا بلو، دومین منشی‌ این اتحادیه بیان می‌‌دارد که مجموع جوایز اهدا شده تا کنون بیانگر این مطلب  است که نقش زنان در جامعه کوبا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

معاون هیئت وزیران رمان ماچادو ونتورا، هنگام قدردانی و اهدا جایزه به این نکته اشاره نمود که زنان کوبا به واسطه حضورشان در همه عرصه‌های زندگی‌ شایستگی و لیاقت این قدردانی را داشته و دارند. تبعیض جنسیتی در کشور ما معنا یی ندارد. امروز زنان در همه عرصه‌های زندگی‌ شرکت فعال دارند. تعداد زنان شاغل در وزارت خانه‌های ما به مراتب بیشتر از مردان است و حتی زنان مدیریت این وزارت خانه‌ها را به عهده دارند. در کشور ما تعداد حقوق‌دانان زن به مراتب بیشتر از مردان است. معاون هیئت وزیران با تأکید هرچه تمام‌تر این ادعا را که زنان نباید بعضی‌ از کار‌ها را به خاطر مشکلات فرهنگی و یا جنسیتی انجام دهند مردود دانست و متذکر شد که این مدعیا‌ت به قرون وسطا تعلق دارد. او با اهمیت دانستن نقش سازمان یافته زنان و درک صحیح آنها در حفظ جامعه سوسیالیستی، و استفاده از ابزارهای نوین را با توجه به شرایط زمانی موجود لازم و ضروری دانست و به مستحکم کردن دستاورد‌های آن تأکید ورزید. در تائید سخنان رمان ماچادو، معاون دادگاه عالی‌ قظائی کوبا خانم الگا لیدیا جونسون مورریسن گفت: بسیار خوشحالم که در موسسه‌ای کار می‌‌کنم که در آن ۸۰ درصد وکلایش را زنان تشکیل می‌‌دهند و بدین واسطه دستگاه قظائی ما از شکل و شمایل منحصر به فردی برخوردار است. همه این پیشرفت‌ها مسلما با فعالیت سازمان یافته و منسجم و همچنین با پشتیبانی‌ و تلاش  زنان کوبایی میسر گردیده است.

برگرفته از سایت د- کا – پ

به نقل از اتحاد کارگر شماره ۲۷ ـ ۷ مهر ۱۳۹۴

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی