امروز:   مهر ۲۷, ۱۳۹۸    
فيسبوک
اکتبر 2019
د س چ پ ج ش ی
« سپتامبر    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
آخرین نوشته ها

پیمان تجارت آزاد میان آمریکا – اروپا و منافع زنان کارگر

TTPاز تابستان ۲۰۱۳ توافقی دو جانبه و پنهانی مابین اروپا و آمریکا به صورت «طرح مشارکت بازرگانی و سرمایه‌گذاری کشور‌های دو سوی اقیانوس اطلس» در حال اجراست، و قرار بوده که از آغاز سال ۲۰۱۵ به طور کاملا رسمی‌ این طرح عملی‌ گردد. این توافق که بدون شفافیت لازم و بدون بحث و بررسی در مجالس اروپا، بوجود آمد. جالب آنکه دستیابی مردم به این گونه خبر‌ها از طریق انتشار اسناد محرمانه‌ای بوده است که از طرف بعضی‌ از گروه‌های رقیب شرکت کننده در این توافق‌نامه‌ها صورت گرفته است.

************

پیمان تجارت آزاد میان آمریکا – اروپا و منافع زنان کارگر

گزارش دریافتی

از تابستان ۲۰۱۳ توافقی دو جنبه ما بین اروپا و آمریکا به صورتی پنهانی در باره تجارت و سرمایه‌گذاری در سطحی وسیع که تاکنون سابقه نداشته است در حال اجراست و قرار بود که از آغاز سال ۲۰۱۵ و کاملا رسمی‌ این طرح (طرح مشارکت بازرگانی و سرمایه‌گذاری کشور‌های دو سوی اقیانوس اطلس) عملی‌ گردد. این توافق بدون شفافیت لازم و بدون بحث و بررسی در مجالس اروپا، بوجود آمد. جالب آنکه دستیابی مردم به این گونه خبر‌ها از طریق انتشار اسناد محرمانه‌ای بوده است که از طرف بعضی‌ از گروه‌های رقیب شرکت کننده در این توافق‌نامه‌ها صورت گرفته است. بیش از ۱۰۰ نفر از سرمایه‌داران با نفوذ سعی‌ بر این دارند تا علائق و خواسته‌های خود را در این توافق‌نامه‌ها تحمیل کنند. در این مسیر، مسئله فقط مربوط به از میا‌‌ن برداشتن مرز‌ها و یا گمرک‌ها نیست، زیرا یک همچنین چیزی بین آمریکا و اروپا وجود ندارد؛ مسئله فرا تر از اینها است، و هدف اصلی‌ از ایجاد و اجرای این توافق، برداشتن تعرفه‌ها و موانع موجود بر سر راه شرکت‌های بزرگ جهانی است که از یک سؤ هزینه آنها را کاهش و از سویی دیگر سود آنها را بالا ببرد. مطابق این توافق‌نامه باید برنامه‌هایی را که تاکنون در حمایت از تولید استاندارد و یا در حمایت از مصرف کننده به عمل می‌‌آمده، کاملا و یا بخشی از آنها را متوقف کرد. از آن‌جمله: از بین بردن و یا محدود کردن قوانین حمایتی موجود در قانون کار، کاهش دستمزد‌ها، از میان برداشتن قوانین و مقررات “دست و پا گیر” در رابطه با حفاظت از محیط زیست و اجتماعی و همچنین قطع و یا کاهش کمک‌های دولتی به موسسات فرهنگی‌ و آموزشی‌ این کشورها. بنابر تجربه و شناختی که از سیاست‌های نئولیبرلی پارلمان اروپا در حمایت از کنسرن‌ها به دست آورده ایم، باید اذعان کنیم که در عرصه‌های یاد شده در بالا نیز پارلمان اروپا در جهت حفظ منافع سرمایه‌دارن از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.

یکی‌ از خطراتی که می‌تواند به هنگام اجرا، کشور‌های اروپایی را تهدید کند، زمانی است که مطابق قوانین مندرج در این طرح، سود سرمایه‌دارن به خطر بیفتاد و یا کاهش پیدا کند؛ که در این صورت انحصارات فراملی می‌توانند با مراجعه به مراکز قانونی ادعای خسارت کنند. قضاوت در مورد این شکایت به‌عهده وکلایی خواهد بود که با پرداخت دستمزد‌های بسیار بالا از طرف همان کنسرن‌ها انتصاب شده‌اند. اینگونه سیاست‌ها خود می‌تواند به تنهائی تهدیدی باشند علیه قوانینی که در سطح جهانی مورد علاقه کنسرن‌های آمریکایی نیستند و ادعای خسارت از کشور‌های اروپایی می‌تواند اقتصاد آنها را با چالش‌های بیشماری روبرو سازد.

اجرای این توافق‌نامه تهدیدی است برای زندگی‌ زنان زحمتکش در اروپا که زندگی‌ آنها را سخت‌تر خواهد کرد و قبل از هر چیز این تهدید رشته‌های بازرگانی و خدمات را در بر می‌‌گیرد که بیش از هفتاد درصد تولیدات ناخالص را به‌عهده دارند. میلیارد‌ها دلار سود در اجرای این طرح از طرف کنسرن‌ها در نظر گرفته شده است؛ در صورتی که ارائه خدمات اجتماعی و حق و حقوق زحمتکشان کاهش یابد و دست سرمایه‌دارن در اخراج کارگران، کاهش دستمزد و حق بیمه‌ آنان باز گذاشته شود. بیش از هشتاد درصد نیروی فعال در بخش خدمات در کشور آلمان را زنان تشکیل می‌‌دهند. حمایت از کنسرن‌ها و طرح مورد نظر آنها تهدید کننده قوانین شهروندی و باعث افزایش فقر به خصوص در میان زنان خواهد شد.

تامین و دست‌یابی‌ به خدمات اجتماعی عمومی و مناسب مهم‌ترین شرط سلامت برای هر انسان و بهترین راه جلوگیری از عواقب ناگواری مانند فقر است. به‌همین جهت حفظ تامین اجتماعی زنان و فراهم کردن خدمات بهداشتی و سلامتی برای آنان می‌تواند نقش مهمی در تعیین سرنوشت آنان و جلوگیری از فقر ایفا نماید. طرح مشارکت بازرگانی و سرمایه‌گذاری کشور‌های دو سوی اقیانوس اطلس (TT I P- تجارت آزاد) خطری است که صلح، عدالت و رفاه اجتماعی در جامعه ما را تهدید می‌‌کند.

نقش کلیدی زنان در حفظ و حمایت از خانواده و اجتماع پیرامون ما انکار ناپذیر است و چه در اروپا و چه در آمریکا مسئولیت‌های سنگینی‌ را بر روی دوش خود حمل می‌‌کنند .

اجرای این طرح خطری است در برابر محیط زیستی‌ سالم و تهدید کننده تامین معاش زندگی‌ زحمتکشان و حقوق شهروندی آنها؛ این طرح نمی‌تواند حافظ صلح و عدالت اجتماعی باشد. این طرح به جای آنکه انسان‌ها را به هم نزدیک کند باعث دوری آنها از یکدیگر خواهد شد. این طرح ضامن آزادی کنسرن‌ها و بوجود آورنده سیستم برده‌داری نوین خواهد بود.

منبع: از سایت د- کا- پ
به نقل از اتحادکارگر ـ ۱۵ خرداد ۱۳۹۴

این مطلب را ارسال کنید: بالاترین Twitter
Print Friendly, PDF & Email

نظرات بسته است

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی