امروز:   تیر ۳۱, ۱۳۹۸    
فيسبوک
آوریل 2019
د س چ پ ج ش ی
« مارس   مه »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Archive for اردیبهشت, ۱۳۹۸

اول ماه مه و زنان

زنان همواره نقشی اساسی و مهم را در حرکت ها و جنبش های کارگری در سراسر جهان بر عهده داشته اند .. عدم ایجاد شرایط لازم برای پیشرفت زنان ، بخشی از برنامه های تبعیض آمیز حکومت های ارتجاعی واقتصاد سرمایه داری است تا از طریق آن زنان همواره به عنوان بردگان خانگی و یا نیروی کار ارزان در اختیار آنان باشند. ایجاد شرایط لازم برای پیشرفت زنان ، نیازمند بازنگری و تغییر در قوانین سیاسی و اجتماعی است تا از طریق آن ها بتوان شرایط لازم را برای رشد استعداد ها و قابلیت های زنان به وجود آورد…/ ادامه مطلب »

بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی کارگر

«روز جهانی کارگر، روز طبقه‌ای است که بارِ تولید را بر دوش می‌کشد اما خود از مواهب آن بی‌بهره‌ترین است. کارگران در این روز، همبستگی و هم‌صدایی‌شان را در سراسر جهان پای می‌کوبند و خواست‌های دیرین‌شان برای عدالت و آزادی را با صدایی رسا فریاد می‌کشند.» کانون نویسندگان ایران ضمن شادباش اول ماه مه به کارگران ایران و جهان، خواستار آزادی فعالان کارگری و نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی شده است… ادامه مطلب »

مُد، هنر برای مردم یا وسیلهٔ سودوَرزی و استثمار؟

موضع مارکسیستی دربارۀ موضوع مُد: لباسِ خوب و زیبا و متناسب با زندگیِ جامعه و روزگارِ معاصر پوشیدن یک چیز است، و ”صنعت مُد“ سوءاستفاده‌گر و استثمارگر، چیز دیگر. لباس و لباس پوشیدن و تولید لباس خاص انسان است اما صنعت مُد نه‌فقط از انسان‌ها بهره‌کشی می‌کند، بلکه آسیب زیادی هم به کرهٔ زمین می‌زند. پوشاک و لوازم جانبی مارک‌دار و  ”مُد روز“ گران‌قیمت، پیوند تنگانگی با تولید انبوه استثمارگرانه و بازار پوشاک‌هایی دارد که برای مدّتی کوتاه مُد و خیلی زود کهنه و دورریختنی می‌شوند. باید توجه داشت که مُد، به موازات نقش اقتصادی‌ای که به مثابه وسیله‌ای برای استثمار و سوداندوزی دارد، در پیوند نزدیک با آن، عملکرد ایدئولوژیکی و فرهنگی هم دارد… ادامه مطلب »

امتیاززدایی از نیروهای کار ماهر در ایران

به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر؛ نرخ پایین مشارکت اجتماعی طبقه‌ی کارگر ایران یا، به تعبیر صحیح‌تر، نرخ پایین «مشارکت اجتماعی و مدنی» این طبقه، ازجمله محصول آن چیزی است که آن را «سرکوب سیستماتیک توان چانه‌زنی جمعی کارگران ایرانی» می‌نامیم. این سرکوب سیستماتیک که یکی از اصلی‌ترین ابزارهای آن «قراردادهای موقت کار» بوده است، از نخستین ثمراتِ اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری به شیوه‌ی ایرانی است. از حدوداً میانه‌ی دهه‌ی هفتاد شمسی با رواج قراردادهای موقت، اولین حملات به حقوق اقتصادی کارگران در روابط کار صورت گرفت: اراده‌ی کارگر در عقد قرارداد ناچیز شمرده شدادامه مطلب »

کار خانگی از ابتدا تا امروز

مدت‌ها پیش کلیپی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شد که در آن از افراد پرسیده می‌شد چه کاری است که تعطیلی ندارد، طاقت‌فرسا است، ۲۴ ساعت شبانه روز طول می‌کشد و مزدی هم برای آن دریافت نمی‌شود. مسلما پاسخگویان از دادن جوابی صحیح قاصر بودند و با شنیدن اینکه این کار، کار خانگی مادران است، همگی متعجب شدند. در مقابل زمانی که پای صحبت مردان می‌نشینید، آنها تی زدن، غذا پختن و جارو کشیدن را کار دشواری نمی‌دانند و در مقایسه با وظیفه‌ی نان آوری خود آن را یک تفریح قلمداد می‌کنند. تفریحی بی‌ارزش که هرکسی با هر سطح سوادی از عهده‌اش برمی‌آید… ادامه مطلب »

جلسه بازپرسی اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی

در دادسرای اوین برگزار شد

جلسه بازپرسی اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی بدون حضور وکلای آنها، روز دوشنبه در دادسرای اوین برگزار شد. این فعالین روز گذشته از اهواز به زندان اوین منتقل شده بودند.این فعالین در جلسه بازپرسی از دسترسی به وکلای خود محروم بودند.تلویزیون ایران شب ۲۹ دی ماه در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از این سه تن نمایش داد که در آن گفته بودند با “گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران” ارتباط دارند ادامه مطلب »

اطاعت یا انتخاب!

اگر بخواهیم ماکِتی تک‌جمله‌ای از کتاب ششصد صفحه‌ای «تئوری انتخاب» بسازیم، می‌توان گفت: زندگی ما حاصل انتخاب‌های ما است، چون همه‌چیز را خودِ ما انتخاب می‌کنیم! البته به احتمال زیاد همهٔ ما در قبال چنین ادعایی موضع خواهیم گرفت و می‌گوییم کجا همه‌ چیز را ما انتخاب می‌کنیم؛ پس عوامل جبری چه می‌شوند، یا آنچه را که دیگران و شرایط اجتماعی برای ما رقم می‌زنند، یا گذشتهٔ ما چه؟ در پاسخ به آن، ادامه مطلب »

خط سرخ من؛

دو کودک مجرم پس از اجرای حکم شلاق، در زندان شیراز اعدام شدند

مهدی سهرابی فر و امین صداقت دو کودک–مجرم در زندان عادل‌آباد شیراز بصورت مخفیانه اعدام شدند. شواهد حاکی از این است که این دو کودک–مجرم پیش از اعدام شلاق زده شده اند. این دو نوجوان در سال ۱۳۹۶ در سن ۱۵ سالگلی به اتهام “تجاوز” بازداشت و سپس بدون اینکه به آنها اطلاع داده شود به اعدام محکوم شده بودند ادامه مطلب »

۲۹ آپریل، روز جهانی رقص

۲۹ ماه آوریل (۹ اردیبهشت) روز بین المللی رقص است.۳۷ سال پیش، یونسکو، سازمان علمی، اجتماعی و فرهنگی وابسته به سازمان ملل، روز تولد ژان ژرژ -نور بالرین فرانسوی به تعیین چنین روزی تصمیم گرفت. هر سرزمین و فرهنگی هم طبیعتا رقص خاص خودش را دارد و این هنر و فعالیت شورانگیز آدمی غیر قابل محدودیت است اگرچه ۴۰ است که به رسمیت چنین فعالیت انسانی و ارزشمندی در ایران ممنوعیت دارد ادامه مطلب »

نگاهی کوتاه به سال شمار زندگی سیمین دانشور

امروز هشت اردیبهشت ماه زادروز تولد سیمین دانشور نویسنده و مترجم است به همین مناسبت نگاهی کوتاه به سال شمار زندگی او می اندازیم. تولد ۱۳۰۰، شیراز. پدرش دکتر محمدعلی دانشور، پزشک بود و مادرش قمرالسلطنه حکمت که مدتی مدیر هنرستان دخترانه هنرهای زیبای شیراز و نقاش نیز بود. سیمین سه برادر و دو خواهر داشته. دوران ابتدایی و متوسطه را در مدرسه انگلیسی مهرآیین به تحصیل پرداخت و در امتحانات نهایی شاگرد اول سراسر کشور شد. در تهران در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و در شبانه روزی امریکایی اقامت گزید ادامه مطلب »

جدال پرولتاریا و بورژوا، پیروز میدان کیست؟

نمایش “هفت دقیقه”اثر استفانوماسینی به کارگردانی آرش عباسی همراه با مشارکت هنرمندان افغانستانی در تالار حافظ هفت دقیقه ؛ روایت گر تمام لحظات از بین رفته ی کارگران ، به دست طبقه ی بورژوا است ،که تنها با داشتن سرمایه و پول ، برده داری صنعتی را تشکیل داده اند ادامه مطلب »

آخرین وضعیت برخی از فعالان کارگری

علی رغم مراجعه خانواده های بازداشت شدگان، فعالان کارگری بازداشت شده به نام های پروین محمدی، علیرضا ثقفی و هاله صفرزاده علیرغم صدور قرار کفالت کماکان در بازداشت به سر می برند. همچنین یک شنبه ۸ اردیبهشت ماه, سپیده قلیان از زندان سپیدار اهواز و اسماعیل بخشی و امیر امیرقلی از زندان شیبان اهواز به زندان اوین انتقال داده شدند ادامه مطلب »

ماموگرافی در کدام گروه از زنان و چه زمانی انجام شود؟

با اشاره به برگزاری سی و پنجمین کنگره رادیولوژی ایران یکی از مباحثی که در این کنگره توسط اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث‌ و گفت‌وگو قرار گرفت، رادیولوژی بیماری‌های زنان به ویژه در حوزه پستان بود که مهمانان خارجی در قالب سخنرانی و کارگاه اطلاعات خود را در این زمینه ارائه کردند. با توجه باینکه زنان از ۳۰ سالگی در معرض ابتلا به سرطان هستند ادامه مطلب »

گام های مشترک کارگران ایران برای بزرگداشت اول ماه مه

سندیکای کارگران شرکت واحد، سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، گروه اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، اتحاد سراسری بازنشستگان، اتحادیه نیروی کار پروژه ای، بازنشستگان سندیکای بافنده سوزنی، بازنشستگان فلزکار-مکانیک، جمعی از کارگران صنف فلز کار و مکانیک و اتحادیه ی آزاد کارگران ایران روز اول ماه مه کارگران و زحمتکشان را به تجمع در برابر مجلس فرا خواندند …/ ادامه مطلب »

جستجو
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
آرشیو مطالب قدیمی